Избор на колче - Dropper seatpost

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот SciroccoGT » Вто Авг 16, 2022 8:49 am

Здравейте,
Оглеждам се за бюджетно колче - dropper post, като бюджетно означава, че най-вероятно ще търся нещо втора употреба.
Питането ми е как да избера правилния размер за моята рамка? На скобата ми пише 31,8... сегашното колче е 27,2 (тръбата), а до колкото прочетох в
характеристиките на колелото (рамката) се води 31,6. Ако съм разбрал правилно трябва да търся dropper post 31,6mm ... или греша?
Приемам всякакви съвети и предложения, но условието за бюджетно решение си остава в сила (около 200лв.)!
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот trail » Вто Авг 16, 2022 9:30 am

За 200 лева има нови колчета, които хич не са лоши. Има и алиекспрес, където също има предложения. Няма смисъл от втора употреба.
trail
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1084
Регистриран на: Сря Юли 06, 2022 1:14 pm

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот gssatcc » Вто Авг 16, 2022 9:31 am

Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот Bi11y » Вто Авг 16, 2022 9:58 am

SciroccoGT написа:Здравейте,
Оглеждам се за бюджетно колче - dropper post, като бюджетно означава, че най-вероятно ще търся нещо втора употреба.
Питането ми е как да избера правилния размер за моята рамка? На скобата ми пише 31,8... сегашното колче е 27,2 (тръбата), а до колкото прочетох в
характеристиките на колелото (рамката) се води 31,6. Ако съм разбрал правилно трябва да търся dropper post 31,6mm ... или греша?
Приемам всякакви съвети и предложения, но условието за бюджетно решение си остава в сила (около 200лв.)!


Трябва ти колче колкото е диаметъра на сегашното ти - 27.2 . Примерно това с ход 105:
https://www.chainreactioncycles.com/bra ... prod159175

Аз имам такова същото с ход 85 мм и не го ползвам. Има една особеност - командата към кормилото е за по-голям диаметър тръба 31.8 , а стандартните кормила са 22.2мм.
Lever Diameter: To fit 31.8mm handlebars

edit:
https://kssuspension.com/product/lev-integra-272/
Тази марка мисля ,че също е читава.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот _SoRa_ » Вто Авг 16, 2022 10:37 am

viewtopic.php?f=3&t=148171 Това е тема само за такъв вид колчета.

Друго важно уточнение е как ще минава жилото на командата: вътрешо или външно.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот martin.radev » Вто Авг 16, 2022 12:44 pm

A защо не ни дадеш линк към модела на колелото и размера на рамката и ще можем да те посъветваме за външно/вътрешно окабеляване
и съответно диаметър/ход на колчето?

P.S; аз съм карал с BrandX Ascent 105мм (27.2) външно окабеляване и бях много доволен и без проблеми докато не продадох колелото.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот SciroccoGT » Вто Авг 16, 2022 1:05 pm

Така до колкото разбрах има грешка в описанието на колелото в сайта и размера си ми е 27,2мм, тоест трябва да се търси колче с този размер.
Не съм карал с такова чудо, но 100мм ход не са ли малко :dontknow: А до колкото виждам на първо четене из нета за този размер май няма над 120мм.
_SoRa_ написа:https://forum.mtb-bg.com/viewtopic.php?f=3&t=148171 Това е тема само за такъв вид колчета.

Друго важно уточнение е как ще минава жилото на командата: вътрешо или външно.


Видях я темата и съм захванал да я чета, но е доста обширна и ще ми отнеме време :D
martin.radev написа:A защо не ни дадеш линк към модела на колелото и размера на рамката и ще можем да те посъветваме за външно/вътрешно окабеляване
и съответно диаметър/ход на колчето?

P.S; аз съм карал с BrandX Ascent 105мм (27.2) външно окабеляване и бях много доволен и без проблеми докато не продадох колелото.


Вътрешно окабеляване ... довечера ще огледам по-подробно рамката за всеки случай. А колко дълго трябва да е жилото / маркуча ... и аз не знам всъщност
жило ли е или хидравличен маркуч :confused:

https://dragzone.bg/29-trigger-3-0-al-39-l

Колчето в описанието няма общо с истината... Сегашното е ZOOM 27,2.
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот Alexi » Вто Авг 16, 2022 1:16 pm

на този размер нямаш много опции ,не е масов за планински велосипед ... 100мм не е малко ако си 1.60 примерно .. ако си 1.90 и 150 е малко :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот martin.radev » Вто Авг 16, 2022 1:18 pm

Така, SiroccoGT

Ти казваш вътрешно, и то се вижда, че има порт за кабел на седалковата тръба над декланшора, но - нямаш свободен входен порт на челото
така, че ако махнеш предните плочи и останеш само с 1х9 - това може да се прокара вътрешно.
Но 1х9 с този групсет - ще се измъчиш брутално.
Според мен най-добрия ти вариант е:
https://www.chainreactioncycles.com/bra ... prod159176
пускаш си кабела по горната тръба и директно до скобата за кола.

Другия вариант е да вземеш
https://www.chainreactioncycles.com/bra ... prod159175

И да пуснеш кабела по долната тръба и директно през порта на седалковата тръба (този, който е над декланшора), а пък някой ден ако смениш монтажа и минеш на 1х Драйвтрейн - можеш да го прекараш
през освободилия се порт на челото.
Кабела е обикновен кабел с броня като за спирачка, така че не го мисли - колко е дълъг. (В този конкретен случай)
Успех
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот SciroccoGT » Сря Авг 24, 2022 10:55 am

Благодаря Ви за насоките :beer:
Свърших и тази щуротия вече :D :8D:
https://prikachi.net/image/Ldjt2M
https://prikachi.net/image/LdjIkb
https://prikachi.net/image/LdjNTx
https://prikachi.net/image/LdjSDr

Пуснаха промоция в драгзон-а: https://dragzone.bg/komponenti/kolcheta ... mm-bez-kom
В крайна сметка за тези пари със 120 ход и на моя размер 27,2, няма особен избор. Случайно видях промоцията онзи ден и поръчах без да мисля много. Това обаче предизвика
големи съмнения дали пък дължината няма да е в повече за рамката и дали не се прецаках :banghead: . Дет се вика ... след дъжд качулка. Обаче след малко мерене нещата
изглеждаха точно. След като го монтирах се оказаха повече от идеални размерите :clap: . Дори има повече ход от обикновения, стандартен кол.
Монтирането на командата е малко "на магия" :D ... но въпреки, че леко жули палеца в дисплея на лявата команда, всичко се намести точно и функционално, до колкото
може да се намества в тази ситуация. Жилото което идва с колчето е доста дълго, но за сега не съм го скъсявал. Ще покарам малко така, за да тествам дали всичко е Ок в
движение и след това ще скъсявам и изпипвам нещата окончателно.
Някакви препоръки с какво да го смазвам? На пипане в момента се усеща, че има някаква смазка, а в инструкцията е описано през 6 месеца или в зависимост от карането и
миенето, може и по-често. Не е описано обаче с какво.
В заключение: Е*АХТИ ГЪЗАРИЯТА :rofl: :D :beer: Когато започнах да търся колело и да чета какво е актуално, като компоненти в днешно време, видях за първи път, че
съществува такова колче. Мислех си, че е поредната маркетингова щуротия за балъци с пари. Обаче след няколко карания започнах да се усещам, че имало защо да се
измисли тази джаджа. А сега след едно каране по квартала вече знам, че е една от най-смислените нови джаджи в колоезденето... ако караш / спускаш по гори и пътеки де...
за градски / шосеен велосипед едва ли е особено нужно такова колче.

Поздрави и Ви благодаря отново :beer:
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот Alexi » Сря Авг 24, 2022 11:39 am

400 лв е намалено ли това колче ,или очите ми грешно виждат на сайта на Драгзоне :bowdown: дето се вика имал си бол пари - дал си ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот Value » Сря Авг 24, 2022 11:47 am

223,20 лв е цената в сайта (приложения линк).
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот SciroccoGT » Сря Авг 24, 2022 11:49 am

Ъ? :bigeyes:
Аз виждам 223,20лв. ... банковата ми сметка също го вижда така :D + 50лв. за команда
Все пак критерия ми беше до около 200лв. и мисля, че почти го уцелих.
SciroccoGT
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 24, 2022 12:37 pm

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот zeedor4o » Пет Окт 07, 2022 3:59 pm

Има ли смисъл от dropper на твърда XC рамка? Питам, понеже по сайтовете гледам доста скъпи велосипеди, които се предлагат с обикновено колче. А и от колеги съм чувал, че dropper-ът бил излишен на твърда рамка.

Моето мнение е, че dropper-ът е еднакво полезен както на мека, така и на твърда рамка. Но може и да пропускам нещо.
Аз съм принцът на бял Ram
Аватар
zeedor4o
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 10:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот Alexi » Пет Окт 07, 2022 4:39 pm

има смисъл ако искаш да спускаш по уверено
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот Value » Съб Окт 08, 2022 7:51 pm

Познавам много колоездачи, които карат твърдаци и се спускат много добре без дропър или дори да свалят колчето. Въпрос на умения.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот Alexi » Съб Окт 08, 2022 8:01 pm

всъщност не е въпрос на умения ,защото позицията на тялото няма как да е същата .. за това и тия в световните серии карат с дропъри ,макар че добавят едни 300 грама а там се цепи грама направо .. аз до сега не съм виждал човек с ХС твърдак без дропър ( а и със ) да спуска относително добре по моите критерии :evil:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот martin.radev » Пон Окт 10, 2022 3:08 am

zeedor4o написа:Има ли смисъл от dropper на твърда XC рамка? Питам, понеже по сайтовете гледам доста скъпи велосипеди, които се предлагат с обикновено колче. А и от колеги съм чувал, че dropper-ът бил излишен на твърда рамка.

Моето мнение е, че dropper-ът е еднакво полезен както на мека, така и на твърда рамка. Но може и да пропускам нещо.


Разбира се, че има смисъл - това е най-смисленият и би трябвало да е първи ъпгрейд на всяко планинско колело - без изключение. Има ли Тюблес гуми и дропър - е планинско колело.., ако ще да е с
V-брейк спирачки или 3х скорости, твърда вилка или Фокс Фактори за 2 бона - ако няма дропър и тюблес гуми е "Offroad" Байк, в най-добрия случай!
Хардтейла е още по-взискателен на пътека, която е по-рошава и изисква по-голяма съсредоточеност, защото няма да прости грешките както мекицата - така, че там ще се облагодетелстваш още повече от допълнителното място и ще е по-лесно да имаш правилна стойка върху колелото по време на спускане.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот Вилката » Вто Окт 11, 2022 8:33 am

martin.radev написа:Разбира се, че има смисъл - това е най-смисленият и би трябвало да е първи ъпгрейд на всяко планинско колело - без изключение. Има ли Тюблес гуми и дропър - е планинско колело.., ако ще да е с
V-брейк спирачки или 3х скорости, твърда вилка или Фокс Фактори за 2 бона - ако няма дропър и тюблес гуми е "Offroad" Байк, в най-добрия случай!
Малко крайно изказване. Така ще излезе, че това е планинско колело, а това е горско. Примерите са от реални състезания в елита на колоезденето.
За предимствата на дропърите всеки се сеща. Имаше години, когато слизахме от колелата, за да се смъкнем седалката, преди някое спускане. При недостатъците, освен теглото трябва да се спомене и усложняването и добавяне на още едно слабо място в системата. За кратко време и Даскалу и Флюкигер изпуснаха сигурни победи на ниво световна купа заради блокирал в долно положение дропър.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот Harka » Вто Окт 11, 2022 12:58 pm

Честно казано и аз не я разбирам тази мания по тези колчета. Да, естествено, че е по-удобно, но в зависимост от типа каране може да е почти излишно. Примерно на мен голяма част от каранията ми имат съвсем ясно изразено качване и спускане. Качваш се до някъде, правиш почивка, спускаш се и евентуално има някакво прибиране на самоход. Понижаващия кол за такъв тип карания има доста ограничена, да не кажа никаква добавена стойност.

Вече ако пътеката е такава, че има чести и кратки редувания на качвания и спускания - ОК. При всички положения обаче колчето съвсем няма да е първото нещо, което ще тръгна да ъпгрейдвам в едно колело.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот Alexi » Вто Окт 11, 2022 1:28 pm

то по тази логика и амортисьор отзад е излишен .. откъдето ще минеш с мекицата ще минеш и с твърдак нали ? още по опростено и лесно за сервизиране :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот Harka » Вто Окт 11, 2022 1:49 pm

Не е същата логиката. Задното окачване го усещаш по всеки сантиметър на пътеката. Понижаващото колче само когато се налага. Което според карането може да означава 1-2 пъти, при това на места, на които така или иначе спираш.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот martin.radev » Сря Окт 12, 2022 7:35 am

Използвам дропъра при всяка възможност надолу, защото изключвайки 1-2 пътеки на Витоша и късата на Локо (Но там въртя на пътя, и го ползвам) - не се сещам за други, които да нямат въртене в самата пътека.
Но използвам дропъра си и по време на катерене - особенно, ако има технично изкачване и трябва да се кара с мощ на педали.
То е ясно, че може да се изкатери до началото на пътеката и там да си спуснеш седалката, но при налична лимитация от липсата му, това ще е чисто и просто нагаждане към ситуацията,
защото, ако има дропър - ще се ползва по-често.
Достатъчно е всеки да обърне внимание, само на това: Колко често слиза от колелото си с вдигнат кол, защото според мен и това сме го правили, но е показателно как, ако го има - се ползва. При мен - един светофар да има.., свалям кола за да стъпя докато съм седнал.
Седя зад думите си и определено е първото нещо заедно с тюблес гуми, което бих сменил, и за да съм даже по-точен - не бих карал байк (освен ДХ) без Дропър и тюблес сетъп.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Избор на колче - Dropper seatpost

Мнениеот IvoBo » Вто Окт 18, 2022 5:44 pm

Аз съм с дропър на твърдак и това беше първия, задължителен ъпгрейд на новия ми байк. Само в града, докато стигна до работата го ползвам 10-тина пъти, на всеки светофар или кръстовище. За каране в планината е излишно да се коментира.
Dartmoor Primal 29, Rockshox 35 150 mm.
IvoBo
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 11, 2018 10:39 am


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: reddevil и 32 госта