Термо бельо

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Термо бельо

Мнениеот pascoff » Пон Сеп 12, 2022 3:00 pm

Value написа:Благодаря колега!

Ето тези с тези якета карам когато стане студено:
https://www.wiggle.com/endura-singletra ... ell-jacket
Това никак не го усещам дишащо.

https://www.bike24.com/p2387522.html
Това го ползвам при температури от 1 до 5-6 градуса, но ако случайно завали изобщо не пази от дъжд както и от вятър. Доста ме и спарва. Карам с мерино блуза с дълъг ръкав.
Но и аз не съм зиморничав.

https://www.bike24.com/p2517796.html
Това е друго, което разглеждам.


Дишаемостта е малко относителна работа. Зависи от много неща, най-вече от интензивността на карането (разбирай колко се раздаваш като въртиш). Ако караш яваш и не напъваш много, повечето якета ще ти свършат рбаота. Ако пък въртиш яко, повечето якета ще ти запарват и няма да "дишат" достатъчно.

Преди не спомена, че искаш да пази и от дъжд. Те в повечето случаи се комбинират ветро и водо устоичивост, но има и такива без воден стълб. Това третото, което си пуснал изглежда добре на хартия (10.000mmwaterproof/ 10.000g/m² breathable material / this jacket is windproof)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Термо бельо

Мнениеот Lucky Loser » Пон Сеп 12, 2022 3:05 pm

Каквото и да се гледа бих препоръчал да е с ципове под мишниците, вършат чудеса за проветрението.
Зимно време при температури около 0 градуса обикновнео карам с термобельо и един софтшел, който има големи ципове отпред на гърдите. Отварям ги тъй като при катерене най-много се поти човек, въздух влиза и определено е комфортно.
Другото ми е яке за нормално хладно време е с 64k дишаемост, но пак се налага да отварям циповете под ръкавите на моменти. Забелязал съм, че ако спра, това което съм "натрупал" като влага/пот по тялото се изпарява сравнително бързо, но пък, ако е духовито и наистина хладно време, понякога предпочитам да карам с отворени ципове, за да не се стига до този момент изобщо. Мисълта ми е, че зависи и от състоянието на човек в конкретния момент - различни условия и обстоятелства, различен подход. При мен поне това забелязвам и затова и ги препоръчвам.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Термо бельо

Мнениеот ssh22 » Вто Сеп 13, 2022 5:08 pm

Lucky Loser написа:Каквото и да се гледа бих препоръчал да е с ципове под мишниците, вършат чудеса за проветрението.
Зимно време при температури около 0 градуса обикновнео карам с термобельо и един софтшел, който има големи ципове отпред на гърдите. Отварям ги тъй като при катерене най-много се поти човек, въздух влиза и определено е комфортно.
Другото ми е яке за нормално хладно време е с 64k дишаемост, но пак се налага да отварям циповете под ръкавите на моменти. Забелязал съм, че ако спра, това което съм "натрупал" като влага/пот по тялото се изпарява сравнително бързо, но пък, ако е духовито и наистина хладно време, понякога предпочитам да карам с отворени ципове, за да не се стига до този момент изобщо. Мисълта ми е, че зависи и от състоянието на човек в конкретния момент - различни условия и обстоятелства, различен подход. При мен поне това забелязвам и затова и ги препоръчвам.


Имам The North Face Triclimate яке, чиято външна обвивка използвам като ветровка и предпазваща при дъжд - https://www.bike24.com/p2389852.html
Има голяма регулираща се качулка и ципове за проветряване под мишниците. Проблема е, че ветровката е много дебела, тежка, и трудно се събира в раница ... да не кажа , че изобщо не се събира. По принцип е за по-студено време.
Търся нещо подобно - waterproof ветровка с качулка и ципове за проветряване под мишниците, но по-леко и събиращо се в раница (14-17л), за около 10-15 градуса. Някакви предложения?
ssh22
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пон Юли 18, 2022 3:13 pm

Re: Термо бельо

Мнениеот _SoRa_ » Пет Сеп 16, 2022 8:16 pm

https://www.loeffler.at/shop/en_IT/2174 ... light.html

Това ми се струва добро предложение, макар да не ми е ясно колко точно "диша" и е водоустойчиво:
Lightweight 3-layer softshell, for sporting activity. Extremely breathable (RET < 6 m² PA/W) and 100% windproof. Water-repellent thanks to PFCEC-free DWR impregnation.
По-важно според мен е колко "диша" и колко ще предпазва от вятъра при спускането.
Като размер как са? Умален, уголемен или си отговаря?

П.п. RET < 6: The material is extremely breathable, keeping you comfortable during your most intense physical activities.
Явно е много дишащо това яке
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Термо бельо

Мнениеот Lucky Loser » Пет Сеп 16, 2022 9:20 pm

Никога не съм разбирал подобни онлайн магазини - искат 200 евра за яке, но не пишат в числа спецификациите ѝ :popcorn:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Термо бельо

Мнениеот martin.radev » Съб Сеп 17, 2022 5:31 am

Те са написали, ама е онази новата маркировка RET (Сертифицирано е в EU), ама и мен не ме кефи, че бягат от числата.

Това би трябвало да е GORE Windstopper, но честно - никога не съм виждал GORE продукт, който да не е брандиран на видно място.
за 190 евро, винаги ще избера друго яке. Просто слугувам си на философията, че преминеш ли една ценова граница - и навлезеш ли
в премиум продуктите - марките са не повече от 3-4 в категория (якета/джърси/панталони/обувки/раници/каски)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Термо бельо

Мнениеот _SoRa_ » Съб Сеп 17, 2022 6:58 am

Якето е 89 евро в байк24. Повече от 200 лв. не давам.
Но още му се чудя, защото повече прилича на анцугово горнище :D и е с прилепнала кройка, подходяща повече за шосейно каране.
Gorewear също не изписват с числа колко точно диша и не пуска вода дадения продукт.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Термо бельо

Мнениеот ssh22 » Съб Сеп 17, 2022 10:12 am

_SoRa_ написа:Якето е 89 евро в байк24. Повече от 200 лв. не давам.
Но още му се чудя, защото повече прилича на анцугово горнище :D и е с прилепнала кройка, подходяща повече за шосейно каране.
Gorewear също не изписват с числа колко точно диша и не пуска вода дадения продукт.

Много точно казано. И на мен ми прилича на горнище от анцунг.
ssh22
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пон Юли 18, 2022 3:13 pm

Re: Термо бельо

Мнениеот martin.radev » Съб Сеп 17, 2022 10:42 am

Aa на линка, който си дала пише 189 Евро, иначе за 89 става, но си права, че е грозно.

Иначе не съм казал, че Gore - пишат техническите данни, а че брандират с логото си "GORE-Windstopper/GORE Bike wear/GORE-TEX"
При липса на данни и съмнение между различни якета - винаги ще избера GORE като тук е добре да се знае предназначението им:

Gore Windstopper - изключително дишаща материя, но за всичко по-сериозно от това да те пръсне малко дъждец, пропуска. (затова и се крият зад терминология като "Watter Resistant/Water repellent" - което си е завъртян начин да
кажат: допълнителен непромокаем слой) (прикачам Картинка**)
water.png
(194.12 KiB) 88 пъти


Gore-Tex мембраната вече има и Waterproof опция, което си е истинско яке за дъжд - няма да диша колкото Windstoppera, но ще носи на вода дори и при сериозни валежи.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Термо бельо

Мнениеот Value » Пет Сеп 23, 2022 8:26 am

За есенно -зимният сезон кой панталон ще е по-подходящ: Endura Hummvee Trouser II или Endura SingleTrack Trouser II?
Ще се кара с термоклин отдолу.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Термо бельо

Мнениеот martin.radev » Пет Сеп 23, 2022 8:51 am

късите панталони имам
и Сингъл Трака е определено по-летен
тип материя от Хъмви
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Термо бельо

Мнениеот _SoRa_ » Пон Ное 28, 2022 10:50 am

Дойде време да сложа ново яке, което да ме топли и пази от вятър. Сегашната Endura windchill не го прави. Два дни карах при температури 3-5 градуса и студа влизаше чак "до костите ми". Карах с две мерино блузи (дълъг и къс ръка) и си умрях от студ. В един момент спрях да сложа и ветровката. :xx(:
Търся яке, което да топли , да пази от вятър и да има отвори за охлаждане. Цена до към 200 лв.

https://www.bike24.com/p2472877.html само качулката не знам какво ще я правя и как ще я прибирам при спускане за да ми се мята.

https://www.bike24.com/p2630831.html тук отново има качулка, но поне има възможност да се стегне и да се прибере по-към врата.

https://www.bike24.com/p2335958.html?menu=1000,18,64 това най-много ми харесва, но и цената е :nuts:
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Термо бельо

Мнениеот Alexi » Пон Ное 28, 2022 11:04 am

ватиран софтшел ,или ватирана ветровка ти трябва ( аз ползвам и 2те според условията ) отдолу ватирано джърси ако е по студено ,а може и бельо с къс/дълъг ръкав .. Уиндчила е тънко яке ,ако загледаш повечето снимки с него из нета хората са дори по къси клинове .. по скоро е докъм +10 не по надолу .. другото съществено е че главата много топлоотдава и ако е гола под каската не очаквай да ти е топло с каквото и да е яке
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Термо бельо

Мнениеот martin.radev » Пон Ное 28, 2022 12:12 pm

Аз затова карам с качулка под каската (карам с Open face каска)
От непредпазена от студа глава или мокри крака винаги ми тръгва студеното, ако те са предпазени и/или топли - всичко е окей :)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Термо бельо

Мнениеот _SoRa_ » Пон Ное 28, 2022 12:41 pm

Изображение
От архива (2009 г.) имам тази шапка, която съм прибрал и забравила. Страхотна е. Пази от вятър и топли, а и не ми се запарва главата. Слагам я още в къщи и не я свалям докато не се прибера.
Стане ли студено без шапка не излизам да карам. Краката ги топля с мерино чорапи. За краката имам декатлонски клин, който също се оказа, че пази и от вятър. Отгоре обувам endura hummvee 3/4 и е идеално. Само яке подходящо за студено време ми липсва.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Термо бельо

Мнениеот _SoRa_ » Сря Ное 15, 2023 7:16 pm

Здравейте!
Искам да пробвам да карам с крачоли, защото с дълъг панталон след 3-5 км каране краката ми се изпотяват и като стане време за спускане е много неприятно и студено. С къси панталони е по-добре, но при спускане пак не е ок
Ако някой може да препоръча марка и модел ще съм много благодарна. Или поне как и по какво да се ориентирам при избора си на крачоли.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Термо бельо

Мнениеот pascoff » Сря Ное 15, 2023 10:37 pm

_SoRa_ написа:Здравейте!
Искам да пробвам да карам с крачоли, защото с дълъг панталон след 3-5 км каране краката ми се изпотяват и като стане време за спускане е много неприятно и студено. С къси панталони е по-добре, но при спускане пак не е ок
Ако някой може да препоръча марка и модел ще съм много благодарна. Или поне как и по какво да се ориентирам при избора си на крачоли.


А мислила ли си за дълъг клин?
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Термо бельо

Мнениеот _SoRa_ » Сря Ное 15, 2023 11:22 pm

Имам два дълги клина: един на Долчини и един от Декатлон. С подложка са, но не са ми удобни.
Искам без подложка..
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Термо бельо

Мнениеот pascoff » Чет Ное 16, 2023 3:26 pm

И аз съм така, подложките не са ми удобни. Навремето си взех един клин от драг без подложка и само с него карам. Ако взимаш крачоли, задължително ги пробвай, че има разминаване от един производител до друг. Повечето се водят leg warmers, някои покриват до кокалчето, други до прасеца - зависи колко топло искаш да ти е и дали караш с много дълги чорапи които да покриват и прасеца. За дължината нагоре, ако караш с къс клин ще се препокрият, докато ако си с боксери може и да остане непокрита част от крака.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Термо бельо

Мнениеот http » Пет Ное 17, 2023 3:01 pm

Нещо, първоначално написаното от мен го хвана гората.
Може би вече сте коментирали българската марка Omsight, имат добро мерино бельо, якета със симпатекс мембрани, дори и с дайнема.
http
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Май 07, 2018 7:46 pm

Re: Термо бельо

Мнениеот Lucky Loser » Пет Ное 17, 2023 6:05 pm

http написа:Нещо, първоначално написаното от мен го хвана гората.
Може би вече сте коментирали българската марка Omsight, имат добро мерино бельо, якета със симпатекс мембрани, дори и с дайнема.

какво е дайнема ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Термо бельо

Мнениеот evilzet » Пет Ное 17, 2023 6:19 pm

Нещо като кордура ;)
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Термо бельо

Мнениеот Admin » Пет Ное 24, 2023 11:15 am

Аз в студените дни карам най-вече с вълнен клин (Omsight) без подложка и над него нормални шорти. Ако ми трябва подложка, слагам си под него късия клин с удобна такава. Това е, защото така мога лесно да си слагам/свалям наколенките за спусканията. Имам дълъг панталон Endura, който е супер, но слагането на наколенките под него ми е досадно. Получава се парадокс, че той като модел е по-скоро АМ/ендуро дреха, а пък аз го ползвам най-вече за ХС карания, в които съм преценил, че мога и без наколенки. Имам и един клин Drag от Windstopper материя с презрамки, вероятно същия като на Пасков. Той също е чудесен и топли много, но откакто имам вълнения, рядко го ползвам, пък и той ми е удобен най-вече за ХС карания, каквито рядко правя. Имам и крачоли, но вече не ги ползвам - в началото горе-долу бяха добре, но като се поразшириха ластиците, взеха да се смъкват, което е супер дразнещо.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Термо бельо

Мнениеот martin.radev » Вто Ное 28, 2023 4:16 pm

http написа:Нещо, първоначално написаното от мен го хвана гората.
Може би вече сте коментирали българската марка Omsight, имат добро мерино бельо, якета със симпатекс мембрани, дори и с дайнема.


(Добро продуктово позициониране) ;)

Готино е да се подкрепя българското, но нямаше да е лошо и те да подкрепят българина като клиент.
Аз лично - като видя продукт на Omsight и такъв на Troy Lee designs или GORE Bike, клоня към чуждите и това, което би наклонило везната за нашите
е цената, но тя е брутална!!
Айде сега якета по 700 лева от мембрани и текстил, каквито хора, които сме тясно свързани с колоездене, не сме чували
(Може да не съм Сам Хил на пътеката, но за стоки и цени знам едно, друго)
*сигурен съм че не един и двама сме тия дето google-нахме какво е Дайнема и тая мембрана Симпатекс..или Не?

Така де.., или да се позиционират към начален/среден клас, или да си поработят над маркетинга и рекламата и да има къде да чуем или разгледаме
с какво са по-добри от утвърдените марки, които доминират световния пазар.

п.с: с това си изказване май ще трябва да пропускам Врачанско, че в оня край и керемидите бият :rofl: - но това е моето мнение.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Термо бельо

Мнениеот gssatcc » Сря Ное 29, 2023 8:43 pm

Кажи честно, че не си поръча Джърси на mtb-bg.com vol. 1? Omsight ги направиха на нормална цена и като цяло имат не само скъпарски серии.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Термо бельо

Мнениеот martin.radev » Чет Ное 30, 2023 10:01 am

Мне,.. нямам джърси на mtb-bg.com :)

Но цените за джърсита и Base layers са добри и тъй като нямам тяхна дреха - сега ще си поръчам за да имам мнение от първа ръка,
а и ще сравня после Мериното им с това на големите производители.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Термо бельо

Мнениеот pascoff » Чет Ное 30, 2023 10:31 am

Не искам да звуча като реклама на омсайт, за това ще изложа само фактите. Имам 7 (или 8 бяха) дълги панталона от тях, ползвам ги за ежедневни, някои дори за бизнес срещи; едно термо бельо от мерино; 2 вълнени пуловера (от кашмир и мерино); 2 джърсита; 1 къс панталон за байк; една ветровка ... и една вълнена шапка :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Термо бельо

Мнениеот martin.radev » Чет Ное 30, 2023 2:27 pm

От теб да звучи като реклама - е добро нещо :) :beer:
Поръчах си Omsight THE ‘WOOLVERINE” Base Layer
п.с:
само се надявам, да оцелее в сушилнята - въпреки, че знам че не трябва.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Термо бельо

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Ное 30, 2023 4:12 pm

Няма нужда да сушиш мерино, излиза съвсем леко мокро след центрофуга.


Само да вметна, че "стандартно" яке дишащо яке за дъжд е около 300 лева и се къса супер лесно. Това което предлагат Омсайт е подсилено и съвсем друг клас продукт та не е коректно да се сравнят.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Термо бельо

Мнениеот Lucky Loser » Чет Ное 30, 2023 7:51 pm

Pr3d4t0R написа:Няма нужда да сушиш мерино, излиза съвсем леко мокро след центрофуга.

Не е ли противопоказно мерино дрехи да се минават на центрафуга ?
Не че не съм го правил, но е било при нужда и то на най-малката скорост - 400 об/мин.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта