Избор на смарт часовник

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на смарт часовник

Мнениеот _SoRa_ » Съб Апр 01, 2023 7:54 pm

Здравейте!
Някой случайно да има някой от тези часовници? Да сподели мнение кой повече си заслужава, или пък има друг по-добър в този ценови клас.
https://www.ozone.bg/product/smart-chas ... -lava-red/
https://www.ozone.bg/product/smart-chas ... all-black/
_SoRa_
 
Мнения: 2530
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот gssatcc » Съб Апр 01, 2023 9:26 pm

https://runningzone.bg/product/coros-pace-2-white/331

За съжаление надвишава цената на Garmin-a, но GPS-a е доста по-точен.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 390
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот Alexi » Съб Апр 01, 2023 9:31 pm

Гармин 45ца бях взел на жена ми ,детска играчка .. малко функции ,батерията е много слаба но е миниатюрен и стои красиво на женска ръка . В момента е със Сунто не се сещам кой модел но е нещо като Феникс на Гармин - с навигации ,всичките сензори голяма батерия - много по доволна е .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6321
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот evilzet » Съб Апр 01, 2023 10:36 pm

Amazfit GTR4 това е моя избор и съм доста доволен - , нормален размер, много държелива батерия, говориш от него, адекватен ГПС, може да му вкараш външен трак...ко му трябва на човек.
Софта и на часовника, и на приложението е доста барнат и с възможности за персонализиране.
evilzet
 
Мнения: 1486
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот _SoRa_ » Нед Апр 02, 2023 3:30 am

За навигация ползвам gps garmin edge 530. За това часовника и да няма такава не е проблем.

https://smartwatch.bg/smartwatches-garm ... cteristics

https://smartwatch.bg/smartwatches-garm ... cteristics
Последна промяна _SoRa_ на Нед Апр 02, 2023 4:28 am, променена общо 1 път
_SoRa_
 
Мнения: 2530
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот _SoRa_ » Нед Апр 02, 2023 4:25 am

Грешка. За триене.
_SoRa_
 
Мнения: 2530
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот andriii » Нед Апр 02, 2023 11:13 pm

+1 за Корос. Много точен гпс и яка батерия. В частност съм с Апекс 46.
andriii
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1400
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 7:58 am

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот ngn » Чет Май 25, 2023 6:11 pm

Здравейте! Бихте ли споделили инфо, за датчик,за каданса, съвместим с iPhone. Не търся цяла система, а само съвместим датчик. Apple Watch ми дава цялата нужна информация за траковете ми, като ми липсват единствено данни за каданса. Гледах гарминските и доста други модели, но не намирам информация, доколко са съвместими с iPhone и отчитането на данните им в Workout.
ПП.Извинявам се на автора на темата, но въпроса ми е сходен и затова не пуснах нова тема.
ngn
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2023 9:17 am

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот XaCkBuTukC » Вто Май 07, 2024 9:03 am

Предстои ме предпоисване към VIvacom и гледам имат гармин часовници тя работата като цяла е ясна към скъпото съм се ориентирал :D Fenix 7X pro saphire solar, чудях се между него и Epix-a.
Като предимство на Epix-a дават по красивия дисплей но пък е с по-малко живот на батерията като цяло не го вземам за красота а да върши работа, това че не е толкова шаренко не ми чак толкова голяма драма. Ако някой може да пусне 5ст по темата може и да си променя мнението, имам още месец два за размисъл.
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 466
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот http » Вто Май 07, 2024 10:58 am

Веднага пускам 5 ст. - виж теглото на тези часовници. Не знам дали си носил до момента часовник, но като сложиш ~100гр. на ръката, се усещат и чувството не е приятно.
Моето предложение е да погледнеш forerunners моделите - 945 и 955 са с абсолютно същите възможности като феникс или епикс, но теглото му е почто два пъти по-ниско. Всичките приложения за феникс и епикс работят и на forerunner-a.
Лично за мен, теглото наклони везните към по-лекият - носих за седмица текущият тогава феникс и разликата се усещаше.
http
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Май 07, 2018 7:46 pm

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот XaCkBuTukC » Вто Май 07, 2024 1:01 pm

:) Благодаря! Ще ги погледна и тях.
Като цяло ходя да тренирам за да мога да карам 16кг колело с 9кг раница :D без да мрънкам :D така че да кажем че теглото не е някаква мега драма освен ако не трябва да си държа ръка вдигната горе.
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 466
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот ngn » Вто Май 07, 2024 1:20 pm

Бих препоръчал Apple Watch Ultra2, ако разбира се, използваш iPhone. Не са съвместими с OS Android.Доста години ползвам техни часовници и миналата година реших да мина на Garmin, заради батерията.Есента Apple пуснаха Ultra2 и се изкуших да остана на Apple Watch, за което не съжалявам. Най-дългия трак, който съм записвал е 11 ч и имаше още доста батерия. Ще отбележа няколко важни за мен неща: Освен всевъзможни спортни показатели, следи и здравните ми показатели. Остарявам, а понякога прекалявам с бягането и ще ме предупреди ако сърцето се разтропа. Два пъти съм падал с колелото, часовника го регистрира и ме пита, дали съм добре. Ако не реагирам, ще звъни автоматично на спешните телефони, които съм вкарал. Другото ценно е, че има e-sim и когато спортувам навън, не си вземам телефона.За съжаление, в Бг само Yettel предлагат e-sim за Apple Watch. Тук има пълно описание на часовника:https://www.apple.com/bg/apple-watch-ultra-2/
ngn
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2023 9:17 am

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот http » Вто Май 07, 2024 1:31 pm

Батерията на феникс, епикс и високите серии на forerunner държат в пъти повече от простотията на apple, доказал съм си го и на практика.
Моят 945 снема непрекъснато всякакви данни - дишане, стрес, пулс, надморска височина, атм. налягане, температура, следи съня ми, траквам по няколко пъти на седмица и т.н., а батерията държи над 10дни.
Това с кирливата отапана ябълка няма как да стане.
Ще добавя възможността за навигиране по gpx карти, които са по подразбиране стандарта на Гармин. Не случайно всички се опитват и вкарват, възможността за четене и писане по тях.
Без проблеми и държат гмуркания по 4-5м, поне аз дотолкова съм слизал надолу.
XaCkBuTukC написа:така че да кажем че теглото не е някаква мега драма освен ако не трябва да си държа ръка вдигната горе.

Виж ако имаш възможност вземи от някой феникс и forrunner да поносиш за седмица. Разликата е огромна, а и от тресенето на кормилото, усещането за тегло се усилва.
http
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Май 07, 2018 7:46 pm

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот andriii » Вто Май 07, 2024 2:49 pm

+ за Форрънър 955...Не съм ползвал лично, но двама приятели около мен са с него и спортуват какво ли не. Доволни са - цена/лекота/батерия/фукции. Явно си гониш какво ти предлага оператора като оферта, но им виж цените все пак и в гармин(мтб сайта ти дава 10% надолу), из немските сайтове, в декатлон също имаха.
От 7цата също имам отзиви от приятели- супер е, доволни са, но както каза и колегата...по-тежък е.
Зависи и чисто визуално кой по ти харесва, ако грамажа не е проблем.
Което и да е няма да сбъркаш :D

п.с. лично аз съм с Корос и съм предоволен за вече над 3 години, но пак ти е извън офертите на мобилния.. :beer:
andriii
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1400
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 7:58 am

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот NeNo » Вто Май 07, 2024 2:49 pm

Ще се включа и аз. Вече повече от година използвам Garmin Instinct 2 Solar. При постоянна връзка с телефон и включен пулсомер батерията държи 25-30 дни. При запис на GPS трак мисля че може да изкара поне 20 часа. При слънчево време соларното зарядно поддържа нивото на батерията и тя не пада при запис на трак. Единствения недостатък за мен е, че навигацията е само по следа и няма подложна карта, но досега не съм срещал проблем заради това. Направил съм си стойка за кормилото на 3D принтер и при каране го слагам там, за да не ми пречи на ръката.
Дано ти се счупи climber-a докато караш DH или ФР лайно :finger:
Изображение
Аватар
NeNo
 
Мнения: 290
Рейтинг: 1455
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 6:53 pm

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот ngn » Вто Май 07, 2024 3:19 pm

http написа:Батерията на феникс, епикс и високите серии на forerunner държат в пъти повече от простотията на apple, доказал съм си го и на практика.
Моят 945 снема непрекъснато всякакви данни - дишане, стрес, пулс, надморска височина, атм. налягане, температура, следи съня ми, траквам по няколко пъти на седмица и т.н., а батерията държи над 10дни.
Това с кирливата отапана ябълка няма как да стане.
Ще добавя възможността за навигиране по gpx карти, които са по подразбиране стандарта на Гармин. Не случайно всички се опитват и вкарват, възможността за четене и писане по тях.
Без проблеми и държат гмуркания по 4-5м, поне аз дотолкова съм слизал надолу.
XaCkBuTukC написа:така че да кажем че теглото не е някаква мега драма освен ако не трябва да си държа ръка вдигната горе.

Виж ако имаш възможност вземи от някой феникс и forrunner да поносиш за седмица. Разликата е огромна, а и от тресенето на кормилото, усещането за тегло се усилва.

Посочих някои неща, които са важни за мен, a Garmin не ги предлагат. Не ми се пишат фермани, затова дадох линка. Ако подходиш безпристрастно, ще намериш доста предимства на Ultra2. Зареждам го на 2 дена, сутрин за около 30-на минути, като абсолютно всички функции и сензори са включени, включително мобилната мрежа.Харчи по около 30% батерия на ден.Тва включва и трака на два кроса по 1 час. Колелото го карам уикенда.Ако го скопя от към функции през настройките, покривайки изцяло възможностите на Garmin, вероятно ще кара седмица, но имам други приоритети, а не живота на батерията. Мой приятел, каращ кайт, го използва и му записва цялото каране, включително на колко метра височина се е издигал във въздуха.
ngn
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2023 9:17 am

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот http » Вто Май 07, 2024 4:27 pm

И кои неща Гармин-а ги няма ? Защото и той си има есим, и той си има приложения за аларми при "проблеми", само дето батерията му е на светлинни години от отапаната ябълка. Не случайно всички спортисти ползват Сунто или Гармин (Сунтото има най-добрите сензори от 3те), един спортист не съм видел да тренира с ябълка, защо ли?
И защо всички се бутат да ползват мап-системата на Гармин, да не говорим за тяхната еко-система, която само човек, който не я е ползвал, не открива предимства?
Ябълката е ясна - скъпа е, и това е всичко, а да на някой хора това им билета за социален статус, но не е със сигурност спортен часовник.
Само да кажа, че съм пробвал и ябълката - няма предимства, освен може би скъпия, харчещ, но по-ярък дисплей. За сензорите не ми се говори ...
Тезата ми е, че ако се търси спортен смарт-часовник, ябълката е само смарт, не и спортен. Ако е за вечерни балове, ресторанти и т.н., да ябълката ще е избора, за всичко друго си има Гармин или Сунто.
http
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Май 07, 2018 7:46 pm

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот XaCkBuTukC » Вто Май 07, 2024 5:05 pm

NeNo написа:Ще се включа и аз. Вече повече от година използвам Garmin Instinct 2 Solar. При постоянна връзка с телефон и включен пулсомер батерията държи 25-30 дни. При запис на GPS трак мисля че може да изкара поне 20 часа. При слънчево време соларното зарядно поддържа нивото на батерията и тя не пада при запис на трак. Единствения недостатък за мен е, че навигацията е само по следа и няма подложна карта, но досега не съм срещал проблем заради това. Направил съм си стойка за кормилото на 3D принтер и при каране го слагам там, за да не ми пречи на ръката.


Дам и аз гледах че само Instinct-a е часовника който има смисъл от Солар ама аз си обчиам да гледам какво има и в страни от трака.
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 466
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот XaCkBuTukC » Вто Май 07, 2024 5:08 pm

ngn написа:Бих препоръчал Apple Watch Ultra2, ако разбира се, използваш iPhone. Не са съвместими с OS Android.Доста години ползвам техни часовници и миналата година реших да мина на Garmin, заради батерията.Есента Apple пуснаха Ultra2 и се изкуших да остана на Apple Watch, за което не съжалявам. Най-дългия трак, който съм записвал е 11 ч и имаше още доста батерия. Ще отбележа няколко важни за мен неща: Освен всевъзможни спортни показатели, следи и здравните ми показатели. Остарявам, а понякога прекалявам с бягането и ще ме предупреди ако сърцето се разтропа. Два пъти съм падал с колелото, часовника го регистрира и ме пита, дали съм добре. Ако не реагирам, ще звъни автоматично на спешните телефони, които съм вкарал. Другото ценно е, че има e-sim и когато спортувам навън, не си вземам телефона.За съжаление, в Бг само Yettel предлагат e-sim за Apple Watch. Тук има пълно описание на часовника:https://www.apple.com/bg/apple-watch-ultra-2/


Не ми върши работа така или иначе съм на Андроид пък и моето мнение че ябълката има още няколко поколения преди да изяде хляба на спортните тракери, 100% ще оптимизират нещата просто още не са там.
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 466
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот Alexi » Чет Май 09, 2024 6:36 am

сестра ми и зетя си купиха часовници на Епъл ,батериите държат най много 2 дни ! За мен неприемливо .. Дълги години ползвах часовник на Гармин ,в момента тествам Huawei GT4 - чудесно часовниче за парите си - много точен пулсомер ,батерията държи по 2 седмици ,дисплея е прекрасен ,както и самия часовник изглежда доста добре и не на последно място не е скъп . Като активности има над 100 вградени + 24 часа следене на здраве ,връзка със Страва ,можеш да говориш през него по телефона ( доста ми е удобно във фитнеса примерно ) и т.н.
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6321
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот ngn » Чет Май 09, 2024 1:27 pm

Мисля, че не разбрахте за кой модел часовник на Apple пиша, въпреки, че уточних и дадох линк. Базовия последен модел е SE, Series 9 е следващия клас и Ultra 2, който струва колкото Fenix 7 Pro Sapphire Solar, е часовника за който пиша. Технологиите са развиват бясно и довчерашни лидери, днес изнемогват от конкуренцията. Сами виждате много примери,сред производителите на велосипеди. Не искам да агитирам никой, а само да обърна внимание на един явен конкурент на Garmin. На пръв поглед, слабото място на Ultra, е батерията, но издържа над 30 ч с всички активни функция, включително такива, които при Garmin липсват, а има и икономичен режим. Зарежда се от 0 до 80 % за 1 час. Не знам колко от вас могат тренират толкова време. Участвал съм в Скайрънинг маратони и обикновено контролното време на по-големите дестинации е около 24ч. Едва ли някой от вас, би сменил смартфона си с Nokia 1100, само защото се зарежда всеки ден.
ngn
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2023 9:17 am

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот http » Чет Май 09, 2024 1:54 pm

Човека търси спортен часовник, ако ще и 10 версия да е тая ябълка, тя не е спортен часовник.
Батерията е мега зле, като тръгнеш по някой маршрут от 4-5 дни по чукарите без електричество, ще разбереш защо е зле.
И други хора имаме сблъсък с ябълки, не стават за целта.
http
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Май 07, 2018 7:46 pm

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот ngn » Чет Май 09, 2024 3:41 pm

В неговия случай е ясно. Няма как да използва часовник на Епъл с Андроид смартфон и с това предложението ми към него, се изчерпа. Пиша мнение по темата и не знам защо се пениш. Очевидно не си съгласен, но пишеш само общи приказки. Повтаряйки едно и също, без никаква конкретика, не звучиш по-убедително. Най-дългия ми преход пеш е Ком-Емине, така,че имам представа, колко са 4-5 дена по чукарите. Тогава бях с Fenix 5 Plus и Etrex 20. Часовника го използвах да ми сигнализира, когато изляза от маршрута, че беше юни и пътеките не се виждаха ясно. Етрекса го използвах да ми чертае трака, а за търсене на маршрута използвах смартфон. Гармин много изостават със софтуера. Супер дървен е и ми е мъчително да работя с него.
ngn
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2023 9:17 am

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот http » Чет Май 09, 2024 5:02 pm

Не се ежя, ти предлагаш нещо, което не се търси, а то е спортен часовник.
Ком-Емине съм го правил 3 пъти, първият път без никаква техника, ей така на свободна воля. Другите два пъти с Гармин, беше невъобразимо по-лесно навигацията. Зареждал съм го 1 път за преминаването + 1 допълване на бири в Дъскотна.
Минавал съм и е4, е8, няма такава благина. Ябълката ще успее ли според теб да се справи за това време + навигиране? Отговора е Не.
Ако бяхме в форум за мода, ябълката щеше да е препоръчвана, ама не сме.

П.п. Щом не можеш да е оправиш с елементарната работа с Гармин софтуера, ми е ясна позицията ти. Повечето приятели покрай мен са всяка седмица по чукарите на разни организирани или не рънове, всички са с Гармин и единици със Сунто, ябълки НЕМА.
http
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Май 07, 2018 7:46 pm

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот ngn » Пет Май 10, 2024 1:39 pm

Написах, че е тегава работата с интерфейса на Гармин, а не че имам затруднения с него. От години ги критикуват точно заради това. В специализираните форуми е пълно с критики, че не са user-friendly.
ngn
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2023 9:17 am

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот Alexi » Пет Май 10, 2024 3:34 pm

Моето мнение също е че Гармин поизостанаха последните години а другите производители не спят .. бавни процесори ,малко памет ,дисплеите само на топ моделите са относително ок като качество и ppi но там цената е доста висока
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6321
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот the_rookie » Пет Май 10, 2024 5:09 pm

:offtopic: Преди години плавах с едни кораби в едни води... и ни сгъна сигнала на навигацията, та опряхме до секстант ... хубави времена, хубави хора! :beer: Колко бързо остаряхме!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Избор на смарт часовник

Мнениеот ммк » Съб Май 11, 2024 12:29 am

Apple Huawei samsung и подобните са смарт часовници, които имат и някоя функция за спорт, ще им трябват години за да настигнат Гармин, сунту, полар и дори корос. И аз съм с висок клас Гармин, но ги намирам за доста прехвалени. За двойно по-малко пари си вземаш базов корос и едва ли ще ти трябва нещо повече
ммк
 
Мнения: 76
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 10:15 am


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта