Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот the_rookie » Пон Май 01, 2023 8:17 am

_SoRa_ написа:И потъва повече от колкото трябва. Като цяло не ми харесва как точно работи, не мога точно да се изразя.

На кой режим (синьо лостче) ти потъва повече? Има ли изразена разлика в работата при трите положения или ситуацията е почти еднаква? Как е при "втвърдения" (крайно положение по часовникова стрелка на синьото лостче) ?
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 465
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Пон Май 01, 2023 8:27 am

Точно като е заключен ме дразни най-много с потъването. На отворен режим пак има едно по-голямо потъване , което не ми е по-вкуса, но го търпя.

Рибаунда по часовниковата стрелка се върти, нали? Позицията ми е зад врътката, с лице към кормилото.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот the_rookie » Пон Май 01, 2023 10:07 am

_SoRa_, уточнявам за да не стават грешки. Часовника се гледа отпред - стойм пред него, с лице обърнато към циферблата! Стандартно, "по часовниковата" се завиват болтове/винтове (ако не са за специално приложение с обратна резба!), затварят се кранове (спираш водата на чешма с врътки). В твоя шок логиката е същата, "по часовника" спираш потока (втвърдяваш/заключваш) компресията (синя врътка), съответно спираш потока (забавяш) рибаунда (червена врътка)! Понеже шока при теб е монтиран с лице (врътки) надолу, а ти си в доминираща позиция зад него :look: ... нещата стават обратни от твоята активна позиция, а именно - "по часовника" отваряш/ отключваш компресията и съответно забързваш ребаунда!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 465
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didkodidi » Пон Май 01, 2023 5:33 pm

Здравейте,
Днес спуках гума, при опит да сваля каплата от рамката се счупи врътката и оста остана .Някакви идеи как да я развия и тази ос поправима ли е или трябва нова.

IMG_dt.jpg
IMG_dt.jpg (72.68 KiB) Прегледано 3309 пъти

IMG_2.jpg
IMG_2.jpg (67.4 KiB) Прегледано 3310 пъти


Мисля че това е моята нова
https://www.maciag-offroad.com/dt-swiss ... 96753.html
JEFFSY 29 AL Base
Изображение
Аватар
didkodidi
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1322
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2017 11:58 am
Местоположение: Плевен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот the_rookie » Пон Май 01, 2023 7:45 pm

От това което се вижда няма счупено, а по-скоро развито- но не от където трябва!Съдейки по снимките старата врътка не би трябвало да е със система RWS, а новата от линка е с такава,.. но не е проблем а даже си е +!
Предложение за лечение:
Почистваш и обезмасляваш много добре резбите на оста и дръжката (ползваш обезмаслител на органична основа). Слагаш осигурител за резби с висока якост (напр. Cyberbond TM 66 , LOCTITE 263) . Навиваш врътката на резбата без да пренатягаш и оставяш за предпочитане един ден да стегне добре лепилото. От другата страна през това време напръскваш 2-3 пъти с проникващ омазняващ агент (прословутото ВД 40). Казваш си :bowdown: и развиваш!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 465
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didkodidi » Пон Май 01, 2023 8:11 pm

the_rookie написа:От това което се вижда няма счупено, а по-скоро развито- но не от където трябва!Съдейки по снимките старата врътка не би трябвало да е със система RWS, а новата от линка е с такава,.. но не е проблем а даже си е +!
Предложение за лечение:
Почистваш и обезмасляваш много добре резбите на оста и дръжката (ползваш обезмаслител на органична основа). Слагаш осигурител за резби с висока якост (напр. Cyberbond TM 66 , LOCTITE 263) . Навиваш врътката на резбата без да пренатягаш и оставяш за предпочитане един ден да стегне добре лепилото. От другата страна през това време напръскваш 2-3 пъти с проникващ омазняващ агент (прословутото ВД 40). Казваш си :bowdown: и развиваш!

Благодаря ,
Ако лечението се окаже успешно ,ще става ли за нещо тази проходна ос или да се купува нова.
За нова ,най вече трябва да се гледа да е със същия размер или и още нещо.
https://r2-bike.com/DT-SWISS-Thru-Axle- ... BOOST-X-12
Тази е по различна от предия линк.
JEFFSY 29 AL Base
Изображение
Аватар
didkodidi
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1322
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2017 11:58 am
Местоположение: Плевен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот bdz43r » Пон Май 01, 2023 8:19 pm

Тая дръжка не е ли на шлици? Поне така я усещам аз като я нагласям накъде да сочи. Не става ли да я нахлузиш на шлиците и да отвиеш оста, държейки дръжката там.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот the_rookie » Пон Май 01, 2023 8:32 pm

_SoRa_ написа:Точно като е заключен ме дразни най-много с потъването.

Това, както и омасляването ме навежда на мисълта че е дошъл момент за сервизация! Най-вероятната причината е изтичане на маслото от хидравличната част през уплътнението на стержена към въздушната камера. Налягането под плаващото бутало трябва да е 500 пси (доста високо) и при спад заради теч на масло се влошава работата при заключено. Сервизния интервал от 125 часа е сравнително кратък и мисля че си ги навъртяла. Лошото е че цената на тая подръжка не е ниска! Всичко това не изключва нуждата от по-голям токен, но имай предвид че при качествено обслужване сегашната работа ще се промени!


@ didkodidi, принципно ако е без щети по резбата (задирания) би могла да се ползва отново, но това ще стане ясно след като я развиеш!
Съвет от мен: Никога не ползвай обезмаслители/почистващи препарати на водна основа (от рода на разни Меглио и подобни)! Агресивни са и когато не се отмият добре стават различни бели! Не казвам че причината в случая е тази, но е добре човек да има едно наум.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 465
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didkodidi » Пон Май 01, 2023 8:38 pm

bdz43r написа:Тая дръжка не е ли на шлици? Поне така я усещам аз като я нагласям накъде да сочи. Не става ли да я нахлузиш на шлиците и да отвиеш оста, държейки дръжката там.


Да на шлици е,не знам дръжката как е била захваната за оста .Самата дръжка се навива на оста, но като почна да развивам се развива само дръжката а не и двете.

IMG_2023.jpg
IMG_2023.jpg (89.48 KiB) Прегледано 3264 пъти

IMG_20230.jpg
IMG_20230.jpg (97.97 KiB) Прегледано 3273 пъти

IMG_202305.jpg
IMG_202305.jpg (99.63 KiB) Прегледано 3275 пъти
JEFFSY 29 AL Base
Изображение
Аватар
didkodidi
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1322
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2017 11:58 am
Местоположение: Плевен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот the_rookie » Пон Май 01, 2023 9:07 pm

Значи е с RWS!
Ако резбата на елемента с шлица е ок и се навива на оста, леко промени алгоритъма! След като почистиш резбите, завий само елемента с шлица като ползваш врътката и чак като хване лепилото сглоби с останалите елементи (пружина и червен болт).
А колко по-добре щеше да е ако го бяха направили с обратна резба!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 465
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didkodidi » Пет Май 05, 2023 4:44 pm

Здравейте,
Подариха ми въпросната гума,чисто нова е .
3000.jpg
3000.jpg (64.04 KiB) Прегледано 3109 пъти

Има ли смисъл да я слагам или да си търкалям моята Schwalbe
https://www.maciag-offroad.com/schwalbe ... 95890.html
JEFFSY 29 AL Base
Изображение
Аватар
didkodidi
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1322
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2017 11:58 am
Местоположение: Плевен

велосипед и БДЖ

Мнениеот hakama » Съб Май 06, 2023 3:32 pm

Някой с опит с велосипед и БДЖ - във влак или метро. Първия вариант най-вече /но с електровелосипед/. От селото ни до гара Драгоман има 7км асфалтов път.
С влак е: 2лв +3лв/билет = 50км /все пак е евтин вариант, когато колата е в ремонт или е заета.../ :dontknow:

В метрото явно е неизпозлваемо, в работен ден, а реално гледат ли строго?
В мотрисите на линия 3 го виждам мястото в началото, но не и в тези по-старите. Мисля го като съм втора смяна (1/2 от пътя ще мина с метро и остават 7км, но през надлез Надежда... но така или иначе по обяд няма да ме пуснат... само събота когато ходя извънредно)
- безплатно - велосипед на обозначените и технически обезопасени места в пътническия салон на превозното средство, когато не го замърсява и неотнема предимство на пътуващите при условията на т. 2, в следните случаи: а) в последния вагон на метровлак в метрото в делнични дни до 07.00 и след 20.00 часа, а в почивни и празнични дни – целодневно.
Аватар
hakama
 
Мнения: 326
Рейтинг: 1164
Регистриран на: Нед Авг 12, 2007 2:23 pm
Местоположение: Sofia

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didkodidi » Нед Май 07, 2023 10:42 am

didkodidi написа:
the_rookie написа:От това което се вижда няма счупено, а по-скоро развито- но не от където трябва!Съдейки по снимките старата врътка не би трябвало да е със система RWS, а новата от линка е с такава,.. но не е проблем а даже си е +!
Предложение за лечение:
Почистваш и обезмасляваш много добре резбите на оста и дръжката (ползваш обезмаслител на органична основа). Слагаш осигурител за резби с висока якост (напр. Cyberbond TM 66 , LOCTITE 263) . Навиваш врътката на резбата без да пренатягаш и оставяш за предпочитане един ден да стегне добре лепилото. От другата страна през това време напръскваш 2-3 пъти с проникващ омазняващ агент (прословутото ВД 40). Казваш си :bowdown: и развиваш!

Благодаря ,
Ако лечението се окаже успешно ,ще става ли за нещо тази проходна ос или да се купува нова.
За нова ,най вече трябва да се гледа да е със същия размер или и още нещо.
https://r2-bike.com/DT-SWISS-Thru-Axle- ... BOOST-X-12
Тази е по различна от предия линк.



Благодарение на колегата the_rookie ,лечението се оказа успешно.
Оста е залепене и развита от рамката.Иаглежда доста здраво е залепено,все пак мисля да си купя и една нова.
https://r2-bike.com/DT-SWISS-Thru-Axle- ... BOOST-X-12
IMG_20230507_11.jpg
IMG_20230507_11.jpg (51.24 KiB) Прегледано 2947 пъти

Още веднъж блгодаря на the_rookie !!!! :beer: :beer: :beer:
JEFFSY 29 AL Base
Изображение
Аватар
didkodidi
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1322
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2017 11:58 am
Местоположение: Плевен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот the_rookie » Нед Май 07, 2023 12:32 pm

didkodidi написа:Оста е залепене и развита от рамката.Иаглежда доста здраво е залепено,все пак мисля да си купя и една нова.

Тази която си посочил в последния линк е с конусна контактна повърхност от страната на врътката! Твоята рамка не е с такава (поне на първата снимка не личи), така че правилния вариант е от първия линк който си дал, но и там има две разновидности на резбите и дължината!
Ако ползваш старата трябва да навиеш елемента с шлица още, защото сега е много вероятно да не може да стегне добре главината! Качи ясни снимки на местата от старата ос които съм очертал.
Podrobni_simki.jpg
Podrobni_simki.jpg (19.8 KiB) Прегледано 2941 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 465
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didkodidi » Нед Май 07, 2023 2:01 pm

the_rookie написа:
didkodidi написа:Оста е залепене и развита от рамката.Иаглежда доста здраво е залепено,все пак мисля да си купя и една нова.

Тази която си посочил в последния линк е с конусна контактна повърхност от страната на врътката! Твоята рамка не е с такава (поне на първата снимка не личи), така че правилния вариант е от първия линк който си дал, но и там има две разновидности на резбите и дължината!
Ако ползваш старата трябва да навиеш елемента с шлица още, защото сега е много вероятно да не може да стегне добре главината! Качи ясни снимки на местата от старата ос които съм очертал.
Прикаченият файл Podrobni_simki.jpg вече е недостъпен


Може би при лепенето трбваше да навия още.Наложи се да лепя на две места един път елемента с резбата към шлица и после двете към оста ,на която има вътрешна резба,Тука трбваше да навия повече,но ме беше старах да не се залепят частите за рамката,сбърках!Сега май ще е трудно да разлепя частта която отива към оста,пише че може с нагряване.
4.jpg
4.jpg (62.01 KiB) Прегледано 2925 пъти

Ще си поръчам и една нова .Прдполагам че това са рамерите 12mm x 148mm rear.
https://www.vitalmtb.com/product/guide/ ... Base,25395
3.jpg
3.jpg (32.15 KiB) Прегледано 2924 пъти

2.jpg
2.jpg (52.73 KiB) Прегледано 2922 пъти

1.jpg
1.jpg (33.3 KiB) Прегледано 2920 пъти
JEFFSY 29 AL Base
Изображение
Аватар
didkodidi
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1322
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2017 11:58 am
Местоположение: Плевен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот the_rookie » Нед Май 07, 2023 6:30 pm

didkodidi написа:Може би при лепенето трбваше да навия още.Наложи се да лепя на две места един път елемента с резбата към шлица и после двете към оста ,на която има вътрешна резба,Тука трбваше да навия повече,но ме беше старах да не се залепят частите за рамката,сбърках!Сега май ще е трудно да разлепя частта която отива към оста,пише че може с нагряване.
Ще си поръчам и една нова .Прдполагам че това са рамерите 12mm x 148mm rear.
https://www.vitalmtb.com/product/guide/ ... Base,25395

Трябва да се навие още. В зависимост от осигурителя, може и да се наложи нагряване при развиване! В случая е силно препоръчително, да не кажа задължително! Червената част нямаше нужда от лепене. Ако искаш прати ми я да ти я оправя. Мисля че няма нужда да купуваш нова, а от снимките (телефона доста изопачава!!!) според мен, настоящата ти ос е с продуктов номер HWQASM00S2155S
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 465
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: велосипед и БДЖ

Мнениеот stealth » Нед Май 07, 2023 7:48 pm

hakama написа:Някой с опит с велосипед и БДЖ - във влак или метро. Първия вариант най-вече /но с електровелосипед/. От селото ни до гара Драгоман има 7км асфалтов път.
С влак е: 2лв +3лв/билет = 50км /все пак е евтин вариант, когато колата е в ремонт или е заета.../ :dontknow:

Да, аз се возих няколко пъти миналата година (тази година също имам подобни планове). Велосипеда се качва в края на последният вагон или ако е в мотриса - до тоалетната. Ако си сам, вероятно няма да имаш никакъв проблем. При повече колелета, обаче, може да трябва да се разместват, преместват, подместват за да не блокират движението във влака.
За метрото нищо не знам.

Добавка: Не е моя снимката, но от влакът към Видин:
Изображение
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Пон Май 08, 2023 5:00 pm

Изображение
Дали продават само магнитите за тези очила? Имам две каски и само един комплект магнитни, които не искам да прехвърлям при всяка смяна на каската.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Чет Май 11, 2023 10:30 am

Довечера ще погледна дали имам моите още и ако ги имам ще ти ги пратя, пари не ми трябват
този начин на окачването не ми върши работа, а и както е тръгнало ще сменям очилата поради липса на
резервни плаки. А моята е надрана на ужас.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 693
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Чет Май 11, 2023 10:38 am

martin.radev написа:Довечера ще погледна дали имам моите още и ако ги имам ще ти ги пратя, пари не ми трябват
този начин на окачването не ми върши работа, а и както е тръгнало ще сменям очилата поради липса на
резервни плаки. А моята е надрана на ужас.

На мен ми е супер това окачване на очилата. Аз така и не успях да сложа нормалните дръжки, защото не успях да ги сваля.
Каква плака ти трябва? Аз ползвам само фотохрома. Другите си стоят.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Чет Май 11, 2023 10:48 am

Аз само фотохроматичната имам - други не ми дойдоха в комплекта.

Ще драсна довечера като видя дали пазя кутията, че беше като куфар тая опаковка и не съм сигурен дали не е "хванала кофата"...
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 693
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот InaKoleva » Чет Май 11, 2023 3:00 pm

Здравейте!
Когато се сменя плоча от 30т сега на примерно 32-34т веригата остава ли със същия брой звена? С 1х12 съм.
InaKoleva
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Чет Юли 21, 2022 12:21 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Май 11, 2023 4:02 pm

според теб остава ли :)
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот the_rookie » Чет Май 11, 2023 6:37 pm

InaKoleva написа:Здравейте!
Когато се сменя плоча от 30т сега на примерно 32-34т веригата остава ли със същия брой звена? С 1х12 съм.

Пробваш,.. ако работи -->остава!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 465
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Май 11, 2023 8:35 pm

а ако не работи на най големия венец отзад чупиш рамото на дерайльора .. упс ,не работи !
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот the_rookie » Съб Май 13, 2023 10:00 am

Alexi написа:а ако не работи на най големия венец отзад чупиш рамото на дерайльора .. упс ,не работи !
До колкото разбирам, идеята за промяна идва от недостиг в малкия венец (отзад) и тъй като последния не може да се намаля увеличаваме предния! По спомен колелото беше взето с мисълта за каране основно в града и тук таме по черно, което от своя страна означава че трябва да работи добре с малките венци отзад. Ако при преминаване към 32 зъба увеличиш с инч веригата, опъна ще е по-малък от настоящия, а при 34 ще бъде такъв какъвто е в момента без удължаване. Ако сега е оставена по-голяма компенсация (необходима заради удължаването по хода на задното окачване) е твърде възможно и на 34 зъба системата да работи без нужда от допълнителни звена (и съответно средства), като проверката може да се направи и без чупене на рамена или кривене на уши!



Картинката е за оста на didkodidi !

Razmeri_Axle.jpg
Razmeri_Axle.jpg (42.54 KiB) Прегледано 2392 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 465
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Пет Юни 09, 2023 1:36 pm

Абе как беше ония модел седалка на Velo, дето на всички им беше много удобен? Velo VL нещо си, номер някакъв имаше.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Пет Юни 09, 2023 2:14 pm

Тази за която говориш - мисля, че е спряна от производство и вече наследника и е тази, (Която изглежда почти идентично)

https://www.bikecenter.bg/sedalka-velo-plush-d2-mn/
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 693
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Пет Юни 09, 2023 2:39 pm

Да бе, половин кило седалка. Това е някакво пълно недоразумение - изглежда и по-малка.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот grendel » Пет Юни 09, 2023 3:38 pm

Boyan1984 написа:Абе как беше ония модел седалка на Velo, дето на всички им беше много удобен? Velo VL нещо си, номер някакъв имаше.

Може бе тази:
https://velosiped.bg/sedalka-velo-vl-5763.html
VL-3256
Поне аз като си я избирах се водеше удобна на най-много д-та.
...And into the mountain I go, to lose my mind and find my soul...
Аватар
grendel
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1247
Регистриран на: Вто Авг 06, 2013 3:25 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта