От платформи към автомати

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: От платформи към автомати

Мнениеот joropc » Сря Окт 17, 2012 11:54 am

Yeti написа:Joropc, благодаря за идеята. Ти предполагам си ги ползвал за да ги препоръчваш – как са откъм дишаемост и водоустойчивост и отговарят ли си номерата? Отдолу затворени ли са където се монтират парчетата?

Никаква разлика с обувки, които са с GORE-TEX.Много ясно, че отворите са затворени.Препоръчвам ги, защото имам и тези шиманските, за които говорите, но Vaude-то си е класа отгоре.За АМ обувка, де.При него го няма досадния проблем с разлепянето на пластмасата, която държи парчето, което е генерален проблем на обувките Шимано.Подметката е една идея по-твърда, но поне за мен това си е плюс.Аз имам тези от първия линк.
Номерацията й е абсолютно стандартна, и няма да се наложи ако ги купуваш онлайн да хвърляш боб дали ще ти станат.....като при шиманските :)
Там все нещо трябва да имаш предвид-един номер по-големи, номер и половина по-големи и накрая...пак ти стискат.
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: От платформи към автомати

Мнениеот natalito » Сря Окт 17, 2012 12:48 pm

subritual написа:А какво ще кажете за тези педали?
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=52885
Стават ли за учебни.Какви са недостатъците и плюсовете им?

Ей тия бисексуални педали са голямо изкушение за всеки колебаещ се. И аз съм на мнение, че този тип не са удобни за планина. А всеки педал, на който имаш опцията да настройваш лекотата, с която да се откопчава става за учебен. Дори и "парчетата" да не са multiple release mode, ако са леко поизносени и не натягате много автомата, си се откопчават лесно в доста посоки, дори и при рязко дръпване нагоре. Според мен е добре да се инвестира възможно най-малко в първия комплект педали и обувки и на базата на пробваното да решавате какво да вземете по-нататък,. . . ако не се откажете :D.
eternal_cycle написа:Единствения минус на автоматите за мен е тръгването на тегави терени (закопчаването от раз, за което каза outfaced) , но аз мисля да се опитам да го усъвършенствам.
:eyebrow:
"I say the sunshine will blow my mind and the wind blow my brain" - BA

Изображение
Аватар
natalito
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 10:20 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот xcII » Сря Окт 17, 2012 1:47 pm

papinu написа:..Съвет: научи този възел. Гарантирано няма развързване - проверено.
:bowdown: :bowdown: :bowdown:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: От платформи към автомати

Мнениеот eternal_cycle » Сря Окт 17, 2012 7:25 pm

Yeti написа:
eternal_cycle – благодаря, единственотго, което не ми стана ясно е дали носиш нормални градски обувки 42-ри номер, пък лятното Шимано 42 ти е било малко, а 43 добре – ако е така е напълно нормално, защото „за шпайковете/обувките на Shimano, Ви съветваме да си поръчате с един размер по-голям отколкото носите по принцип“

Да, не става много ясно, както съм го написал.
Нося "градски" #42.
Аватар
eternal_cycle
 
Мнения: 249
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 8:17 pm
Местоположение: Пловдив

Re: От платформи към автомати

Мнениеот jeku » Сря Окт 17, 2012 7:35 pm

Ако ще купувате шпайкове шимано, побързайте, че за момента от M077 има най-големи 44, което ще рече 43 нормални обувки, 2 бройки. От другите модели пак има по няколко бройки и все най- голямото е 44-5, което ще е малко на много хора.
jeku
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 12:38 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот xcrider » Вто Окт 23, 2012 2:54 pm

Между другото, какво се случва ако "превъртя" колелото, когато правя заден баланс и се наложи да стъпя? Падам зверски по гръб/глава? Много добре знам как се прави баланса - че се ползва задна спирачка, за да паднеш обратно на предна гума, когато тръгнеш да се накланяш много назад, но все пак, понякога се случва да не я натисна в правилния момент.
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот EccentricMOTION » Вто Окт 23, 2012 2:59 pm

xcrider написа:Между другото, какво се случва ако "превъртя" колелото, когато правя заден баланс и се наложи да стъпя? Падам зверски по гръб/глава? Много добре знам как се прави баланса - че се ползва задна спирачка, за да паднеш обратно на предна гума, когато тръгнеш да се накланяш много назад, но все пак, понякога се случва да не я натисна в правилния момент.


Откопчаваш се и стъпваш.
Аватар
EccentricMOTION
 
Мнения: 2364
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 12:24 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот taurus13 » Вто Окт 23, 2012 10:16 pm

Няколко пъти съм пропускал да се откопчея навреме - падаш по гръб. Засега ми се е разминавало удрянето на главата. Откопчаването по принцип става лесно ако си настроиш автоматите да не са стегнати. Това е и препоръчително за по-опасните терени. Обаче понякога влиза мърсотия и автомата леко започва да заяжда. Точно тогава е малко неприятно когато решиш да се откопчееш, а то не поиска навреме. :)
Но това са бели кахъри...
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот xcrider » Сря Окт 24, 2012 12:39 pm

А как точно момент от секундата ще ми стигне да извъртя и двата си крака на страни и да стъпя? При положение, че рефлекса ми е , просто да ги дръпна назад и да стъпя. Май направо да се отказвам от тези простотии.
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот pascoff » Сря Окт 24, 2012 1:00 pm

xcrider написа:А как точно момент от секундата ще ми стигне да извъртя и двата си крака на страни и да стъпя? При положение, че рефлекса ми е , просто да ги дръпна назад и да стъпя. Май направо да се отказвам от тези простотии.


Ако основно караш на заден баланс, тогава не ти трябват автомати :) Но като гледам ник-а ти, и караш основно XC, не се отказвай само заради "тези простотии" със задния баланс :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: От платформи към автомати

Мнениеот xcrider » Сря Окт 24, 2012 1:01 pm

Имах предвид, да се отказвам от самият заден баланс, не си ме разбрал. :)
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот taurus13 » Сря Окт 24, 2012 7:06 pm

Ти май не си карал с автомати - само единия крак обикновено откопчаваш волево и стъпваш - другия сам ще се откачи щом се завърти дори минимално. Ако са ти добре настроени пружините няма да имаш проблем с това. Обаче преди да почнеш със задните баланси, по-добре покарай една година с автомати, докато придобиеш железни навици.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот xcrider » Сря Окт 24, 2012 7:45 pm

Не съм, да, тепърва ми предстои. :wavey:
Дано за по-малко от година усвоя навика, че не ми се иска да се лишавам от такива "простотийки" от време на време.
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот papinu » Сря Окт 24, 2012 9:10 pm

xcrider написа:Имах предвид, да се отказвам от самият заден баланс, не си ме разбрал. :)

За такива изпълнения отново с риск да се повторя пак бих препоръчал системата 'Multi release mode' на Shimano. Все повече опит придобивам с нея и доказано се откача от такова положение на крака спрямо педала. Заслужава си да започнеш да се учиш с нея.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот EccentricMOTION » Сря Окт 24, 2012 9:34 pm

papinu написа:...бих препоръчал системата 'Multi release mode' на Shimano. ...


Multi-release парчетата (SH56), комбинирани педали и какви ли още не приспособления са за лаици, само разсрочват научаването или отказват от начинанието. Или се закопчаваш или си караш платформите.

1. Купуваш педали и обувки подходящи за твоя тип каране;
2. Монтираш ПРАВИЛНО парчетата на обувките!
3. Отпускаш пружината на педалите на 50% от двете страни на педалите;
4. Качваш се на велосипеда подпрян на стена и започваш по 50 пъти на педал откопчаване и закопчаване;
5. Закопчаваш се и тръгваш, в движение тренираш закопчаване и откопчаване.

Резултат: За 4 месеца 1 падане закопчан (Боровец, Freeride)
Избрах за себе си Shimano PD-M647 (DX) + 5/10 Hellcat + SM-SH51
Аватар
EccentricMOTION
 
Мнения: 2364
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 12:24 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот natalito » Чет Окт 25, 2012 9:48 pm

EccentricMOTION написа: . . .

хаха Ексцентрика, в типичния наставнически стил :8D: , ама тоя път разцепва :D
"I say the sunshine will blow my mind and the wind blow my brain" - BA

Изображение
Аватар
natalito
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 10:20 am

Re: От платформи към автомати

Мнениеот barcode_hc » Сря Ное 07, 2012 8:50 pm

Извинявам се ако бъркам темата, но тази ми се струва подходяща.

Дали мога да намеря отнякъде "компоненти" за Eggbeater-a на Crankbrothers? :dontknow: На единия ми автомат се е скъсало гуменото уплътнение и капачката на оста е паднала.
Аватар
barcode_hc
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1202
Регистриран на: Нед Апр 25, 2010 1:18 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот eMcKu » Сря Ное 07, 2012 8:54 pm

barcode_hc написа:Извинявам се ако бъркам темата, но тази ми се струва подходяща.

Дали мога да намеря отнякъде "компоненти" за Eggbeater-a на Crankbrothers? :dontknow: На единия ми автомат се е скъсало гуменото уплътнение и капачката на оста е паднала.

bike-components.de :agree:
www.dromride.com
Аватар
eMcKu
 
Мнения: 1873
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 9:03 am
Местоположение: България

Re: От платформи към автомати

Мнениеот xcrider » Чет Ное 08, 2012 5:49 pm

http://www.bikejames.com/strength/top-3 ... dal-myths/
В този сайт доста се дискутира, реалните предимства от автоматични педали и дали въобще съществуват такива. Препоръката от автора е да се научим на много добра техника на педалиране, преди да минем на автомати, ако въобще го направим. Да сменяме от време на време автоматите с платформи, за да си припомним правилното въртене.
Казва се, че реално това с дърпането на педала, било пълна глупост, ако има някакво предимство в автоматите не е тук.
- http://www.bikejames.com/strength/which ... al-stroke/ Не трябва да се стараем да дърпаме, а да отстраним мъртвите точки в най-долна и горна позиция. А там, където хората си мислят, че е хубаво да се дърпа, просто да разтоварим педала(курбела), за да изтласкаме с пълна сила с другия крак.
Човека наистина говори истини, май се минах като преминах на автомати. Просто си трябва 5/10 + леки платформи и си на 6.
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот did » Чет Ное 08, 2012 7:49 pm

xcrider написа:http://www.bikejames.com/strength/top-3-clipless-pedal-myths/
В този сайт доста се дискутира, реалните предимства от автоматични педали и дали въобще съществуват такива. Препоръката от автора е да се научим на много добра техника на педалиране, преди да минем на автомати, ако въобще го направим. Да сменяме от време на време автоматите с платформи, за да си припомним правилното въртене.
Казва се, че реално това с дърпането на педала, било пълна глупост, ако има някакво предимство в автоматите не е тук.
- http://www.bikejames.com/strength/which ... al-stroke/ Не трябва да се стараем да дърпаме, а да отстраним мъртвите точки в най-долна и горна позиция. А там, където хората си мислят, че е хубаво да се дърпа, просто да разтоварим педала(курбела), за да изтласкаме с пълна сила с другия крак.
Човека наистина говори истини, май се минах като преминах на автомати. Просто си трябва 5/10 + леки платформи и си на 6.

Хайде пак черно-бяло. За всеки си има истина.

Карай си клипсовете и не съжалявай, че си ги купил.

Иначе написаните в статиите неща са верни. Не се "дърпа". За различни начини на каране различни педали са за предпочитане.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: От платформи към автомати

Мнениеот halcor » Чет Ное 08, 2012 8:06 pm

Човекът също казва:

http://www.bikejames.com/strength/im-re ... at-pedals/
I am not anti-clipless pedals, I am pro flat pedals. I think that both have their place in riding, specifically I believe that flats make you better and that clipless can make you faster.


А ти имаш избора да мислиш, че си прецакан, или че не си. Не важи само за вида педали :)

Я, дид ме е изпреварил :beer:
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Re: От платформи към автомати

Мнениеот xcrider » Чет Ное 08, 2012 8:12 pm

@did
Най-сетне някой да го потвърди. Тук във форума, включително и в статията от Admin, на всички тези места се дрънкат пълни глупости, че педала се дърпал. Който и да попиташ - хубаво било защото не само натискаш, но и дърпаш. В статията на Админ има и друга грешка. Пише, че най-доброто време за слагане на автомати е в началото, още като започваш да караш мтб. Реално е точно обратното, както се споменава в горния сайт, трябва време човек да се научи да върти правилно и ефективно на платформи, а автоматите му създават това умение изкуствено.
@halcor
Да де, но този е много странен. В едно мнение казва просто да почакаме малко преди да сложим в автоматите, в друго почва да изброява един тон минуси - , колената се скапвали(което според мен е само, когато не са настроени парчетата правилно), губила се всякаква техника на въртене, не давали възможност да приплъзнеш крака напред при спускания, и т.н.)
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот prokalnatiq » Чет Ное 08, 2012 9:28 pm

Аз дърпането го ползвам при големи наклони, или просто като започне да превърта (пребоксува) колелото, както и за резки ускорения. Ясно е че няма как постоянно да натоварваш така краката. :agree:
Аватар
prokalnatiq
 
Мнения: 1128
Рейтинг: 1353
Регистриран на: Вто Окт 27, 2009 10:40 am
Местоположение: гр. Сливен

Re: От платформи към автомати

Мнениеот edinmilion » Чет Ное 08, 2012 10:28 pm

@xcrider, всичко е до лична преценка, описано е в статията, та няма нужда да слагаш под общ знаменател. Също не виждам къде е споменато да се започва директно с автомати?
Ако наистина за теб няма разлика и още повече си правиш преценка по написаното, било то и от тази която си посочил, може да се окаже, че наистина си се минал :blush:

При мен например при преминаване от едното към другото, ми се подобри:
- въртенето
- контрола върху задното колело, от тук и карането като цяло. Когато съм с платформи трудно скачам, нямам никаква техника и точно автоматите до някъде компенсират тази слабост в карането ми.
Иначе за "дърпането" съм забелязал, че го правя когато се замисля или когато се изправя на педали (при старт или набиране), т.е. умишлено, и през по голямата част предимно настъпвам, но дори и само заради това, няма как да ползвам платформи.
Друго което се сещам, от както ползвам автоматите - вече нямам рани по краката от пиновете на платформените педали (белезите обаче са вечни) :D
Не че искам да сравнявам с професионалните колоездачи, ама не вярвам да ги слагат заради по зрелищните падания, нали.
Все още сменям платформи с автомати от време на време, харесва ми и 'свободата', но ако ще карам сериозно и продължително, предпочитам автомати. :agree:

Отговори си за теб кое е подобрило/влошило при каране, и чак тогава цитирай статии и прави обвинения в 'дрънкания на глупости'.

п.п. Вот-а на вторият ти пост е от мен.
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот xcrider » Пет Ное 09, 2012 12:53 am

За сега съм карал само няколко пъти , уча се още. Нямам още впечатления(като изключим едно стоварване с колелото върху паркета вкъщи, ама това е неизбежно). Тези неща просто ви ги споделих.Иначе онзи сайт е доста полезен.
Ето това имах предвид от статията Админ :
Ако карате отскоро, преминаването към автомати сигурно ще ви плаши, макар че може би най-подходящият момент за това е именно в началото, когато още овладявате основните техники за каране по пресечен терен.


А това, че нямаш техника, когато караш с платформи си е точно този чест проблем, който описва Джеймс. Сега като караш с автомати, те ти помагат да извърташ цялата ротация на курбела, но реално не се знае използваш ли точните мускули, при различните позиции. Ако се зачетеш в статиите му, ще видиш описан точно този проблем. За това препоръчва каране с платформи известно време - с цел да се усвои техника на педалиране, която след това да комбинираш със стабилността от автоматите . Тази "помощ", която осигуряват автоматите, дори на първия новак, качил се на мтб преди 2 седмици, е много "разглезваща". Не помага с нищо, освен с невъзможността да се научим да използваме правилните мускули. За жалост дори да можем, след малко време, прекарано с автоматите, тази техника се губи. Тези неща все още не съм ги изпитал лично, понеже не съм имал възможността да карам с хубави и леки платформени педали и 5.10 обувки , а самите автомати съм ги карал няколко пъти .
След месец каране пак ще пиша, да видя дали мнението ми се е променило. Тогава ще си сложа и за зимата платформите, понеже нямам СПД ботуши/гети, и ще видя дали съм загубил всякаква техника на въртене. Ако е така, направо няма да се колебая да си мина на горепосочената комбинация с платформи.
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот bdz43r » Пет Ное 09, 2012 1:09 am

Или накратко, не си карал с автомати, но обявяваш една статия за "пълни глупости", защото в друга такава си прочел нещо, което разбираш като точно обратно на първата. А може и двете да са верни... или да не са.
xcrider написа:А това, че нямаш техника, когато караш с платформи си е точно този чест проблем, който описва Джеймс.
А защо това да е проблем?
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: От платформи към автомати

Мнениеот xcrider » Пет Ное 09, 2012 2:22 am

Карал съм... просто не достатъчно.
Защо е проблем ли? Ами защото вместо да извъртиш със мускули тази долна част на завъртането, ако нямаш техника, избутваш това с другия крак. Независимо с или без автомати .
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот halfdone » Пет Ное 09, 2012 12:09 pm

xcrider написа:Казва се, че реално това с дърпането на педала, било пълна глупост, ако има някакво предимство в автоматите не е тук.
- http://www.bikejames.com/strength/which ... al-stroke/ Не трябва да се стараем да дърпаме, а да отстраним мъртвите точки в най-долна и горна позиция. А там, където хората си мислят, че е хубаво да се дърпа, просто да разтоварим педала(курбела), за да изтласкаме с пълна сила с другия крак.


Защо да е глупост, защото ти го казваш или там го пише ? Много хора го правят и явно има някакъв смисъл, а това че имаш възможността да го правиш си е само плюс. Избора си е твой. Лично аз след по дълго въртене или пък на стръмно изкачване има моменти, в които започвам и да си тегля. По този начин доста се улеснявам и за мен това не е глупост. Но да не задълбаваме, защото с този спор няма да стигнем до никъде.

Благодаря на papinu, че споделили за за Multi Release парчетата SH-56, точно това ми трябваше :agree:
Продавам : .
Аватар
halfdone
 
Мнения: 570
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 8:14 pm
Местоположение: София о884о974о5

Re: От платформи към автомати

Мнениеот barcode_hc » Пет Ное 09, 2012 12:33 pm

halfdone написа:Много хора го правят и явно има някакъв смисъл...

То не просто има смисъл, ами ползата е доказана. :) Вече просто всичко опира именно до отделния човек и дали желае (или може) да се научи да ги използва правилно.

eMcKu, благодаря. :agree:
Аватар
barcode_hc
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1202
Регистриран на: Нед Апр 25, 2010 1:18 pm
Местоположение: София

Re: От платформи към автомати

Мнениеот natalito » Нед Ное 11, 2012 11:10 pm

xcrider написа: За жалост дори да можем /да педалираме правилно/, след малко време, прекарано с автоматите, тази техника се губи.

хм Изображение :eek3:
"I say the sunshine will blow my mind and the wind blow my brain" - BA

Изображение
Аватар
natalito
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 10:20 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта