Избор на очила ?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Lucky Loser » Пон Фев 17, 2020 2:04 pm

Може ли линк за конкретния модел ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Alexi » Пон Фев 17, 2020 3:08 pm

https://www.giant-bicycles.com/int/stratos-nxt-varia ей тоя модел имам в черно ,но с тия лещи има доста модели очила на пазара :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6309
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на очила ?

Мнениеот edinmilion » Чет Яну 28, 2021 5:34 pm

Някой с идея за фотохромни очила за купуване към момента? :)
Интересно ми е за мнения на декатлонските или EKOI също ми попадна в полезрението, някой ако ползва?

photocromic
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Вилката » Пет Яну 29, 2021 9:42 am

Аз си направих експеримент с едни китайски на Rockbros. Реакциата им е супер бавна, затъмнението съвсем леко, а в студено време почти не мърдат :D
Вършат ми работа, последно ползвам тях, но очаквах повече.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот edinmilion » Пет Яну 29, 2021 10:36 am

Гледах и Rockbros, даже има от европейски склад, ама много са вдигнали цените - към 60лв. ще излезе и за това реших да търся нещо по.
Иначе и аз два сезона карах с едни китайски от али-то, бяха светли и ми вържеха страхотна работа, но рамката с времето се поотпусна, бяха ми и по широки, но пък не ги усещах и на едно падане ги изръсих
Имам и едно 'Julbo renegade', за което се изръсих доста от БГ оптика ест., но със сигурност са шаноДжулбо и са правени за трети страни, защото покритието на плаките почна да се люпи и станаха - майка плаче...
та събирам мнения :D
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот _SoRa_ » Пет Яну 29, 2021 6:43 pm

В събота от Ст. З. си купих ей тия очила https://www.decathlon.co.uk/p/cycling-7 ... R-p-178791 Бяха намалени, та как да изпусна :D
Нямам база за сравнение, защото това са първите фотохромни слънчеви очила, които купувам.
Пише, че са категория 1-3, което според мен означава, че не трябва да очаквам кой знае какво.
Понеже сега няма слънце не мога да преценя колко бързо се затъмняват. :dontknow:
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот evilzet » Пет Яну 29, 2021 9:37 pm

Е каква да са, 1-3 ако е реално е супер. Аз съм доста доволен от едни uvex, но там и парите са повече.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на очила ?

Мнениеот _SoRa_ » Съб Яну 30, 2021 11:17 pm

3+
От приложената към очилата листовка останах с впечатлението, че очилата с кат. от 1 до3-4 не са предназначени за по- силно слънце.
Жалко, че не я запазих за да цитирам точно какво пише за категориите 1,2,3,4...
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот evilzet » Нед Яну 31, 2021 11:18 am

Говорим си баналности, но 4 е най-високата, като за планина.
Нагоре вече има 8 категория за оксижени и 11-12 за електрожени :D :D
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Фев 01, 2021 3:20 pm

_SoRa_ написа:...
Пише, че са категория 1-3, което според мен означава, че не трябва да очаквам кой знае какво.
...


Категорията е светлината, която блокират и няма общо с качеството. Едно до три е доста широк диапазон - само привечер в гъста гора няма да са подходящи -> https://www.matheson-optometrists.com/i ... art.fw.png
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Коце » Вто Мар 02, 2021 10:36 am

Ими ли колеги, които карате със слънчеви очила на които стъклата са заменени с диоптчични слънчеви очила.
Мнения, колентари, марки?

Като рамка нещо такова https://www.eyerim.bg/oakley-turbine-oo9263-56-204785/
Аватар
Коце
 
Мнения: 134
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Юни 25, 2018 3:14 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот evilzet » Вто Мар 02, 2021 11:40 am

Не е толкова просто. Спортните очила са повечето с крива 8 и 9, т.е. по-извита. Диоптрични стъкла с такава крива са доста скъпи, а и с машината е така. Отделно, заради извивката, се преизчислява диоптъра по периферията. По-трудно се свиква с такива очила, ако изобщо са паснати добре като за теб. Т.е. има вероятност да изсипеш камара пари и да не можеш да ги носиш.
Не съм сигурен дали в Бг някой го прави.
Ако се касае за по-плоски очила, да, може да стане.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Коце » Вто Мар 02, 2021 12:36 pm

Благодаря ти за отговора.
Аватар
Коце
 
Мнения: 134
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Юни 25, 2018 3:14 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Франко » Вто Мар 02, 2021 7:18 pm

Доколко е удобно да се кара с фотохроматични очила, когато често се сменя слънце и дебела сянка? По-скоро ми е интересен момента с влизане на сянка. Обикновено потъмняването е много по-бързо от изсветляването.
Франко
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот evilzet » Вто Мар 02, 2021 8:41 pm

Няма как да реагират толкова бързо при честа смяна. Имам Увекс, много са комфортни, но за това което искаш по-добре едни втора категория.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на очила ?

Мнениеот _SoRa_ » Вто Мар 02, 2021 11:50 pm

evilzet написа:Няма как да реагират толкова бързо при честа смяна. Имам Увекс, много са комфортни, но за това което искаш по-добре едни втора категория.
Може ли предложения?
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот evilzet » Сря Мар 03, 2021 1:13 am

Ами аз имам освен фотохроматичните, 2 комплекта Briko Switcher със сменяеми плаки, и Briko Alumask, но са стари модели и може да се намерят в ибея изостанали. Последно ги купих по 70лв, а преди 10г май бях дал повече от двойно за същия модел.
Работните серии на Bolle също имат добри попадения за без пари. Не са като скъпи очила, имат отблясъци вечер, по-лесно се потят и мокрят, но пък са евтини. Contour имат кат. 2, може би и Silium.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Admin » Сря Мар 03, 2021 6:57 pm

Аз карам с фотохроматични Adidas, преди това имах Julbo. И от двата модела съм много доволен. Честно казано, не съм имал проблеми от влизане от светло към сянка.
Специално при Julbo-то стъклата имаха ясно изразен жълто-кафяв цвят, който доста засилваше контраста точно на сянка/облаци, поради което дори и затъмнени, пак се виждаше добре при влизане от слънце в гора.
Adidas-ът са по-скоро неутрални/безцветни, но пак казвам, не съм имал проблеми. Може би защото и по принцип имам късмет с добро зрение. Не мога да не похваля модела на Adidas за издръжливостта му - повече от три години карам изключително и само с тях, целогодишно и във всякакви условия, и все още всичко им е цяло и наред, дори и тампоните при носа. Вече имат драскотини, но са малко като за толкова интензивна употреба. Доста са скъпи, но съм наистина впечатлен от качеството им.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Zaharis » Пет Мар 05, 2021 12:06 pm

Коце написа:Ими ли колеги, които карате със слънчеви очила на които стъклата са заменени с диоптчични слънчеви очила.
Мнения, колентари, марки?

Като рамка нещо такова https://www.eyerim.bg/oakley-turbine-oo9263-56-204785/


Вече ви отговориха, че е трудна и скъпа операция това. Нося очила и всички варианти съм ги играл - имам градски Рейбан със подменени стъкла с диоптер, но моделът е сравнително плосък. Имам 2 чифта от едни стари модели на Polaroid, които са диоптрична рамка с повдигаща се на панта в средата поляризирана и затъмнена плака отпред - това е супер вариант, защото при преминаване на по-тъмно за секунда отваряш и виждаш всичко. Няма вече такива. Ето ментето им в Алиекспрес.
Имам едни Шимано с фотохроматична плака и приставка за диоптрична корекция - много адекватно се държат и сравнително бързо изсветляват, но все-пак не е моментално. Купувал съм ги от Олмаунтин, иначе всеки дилър на Шимано може да ги поръча.
И накрая SMITH Squad XL OTG (Over The Glasses) маска, с която карам върху нормалните диоптрични очила. Пробвал съм подобна на 100%, но е прекалено малка и при мен не става.
накратко - XC и нагоре с полароида или шиманото, надолу - с нормалните очила и OTG маска ми е най-добре.
Дано да е полезно.
Zaharis
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Дек 19, 2019 12:41 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот Value » Чет Юли 14, 2022 6:53 am

Здравейте.
Някой има ли тези очила? https://www.bikecenter.bg/ochila-uvex-s ... irrainbow/
https://www.bike24.com/p2394702.html
Фотохроматичните стъпка ли са най-добрият избор за каране в гората?
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Избор на очила ?

Мнениеот martin.radev » Чет Юли 14, 2022 9:39 am

Досега съм карал с Oakley Prizm, POC half blade, Uvex - и при всяко влизане в гората ми се таковаше мамата
за Нова Година си взех Laser M3 (https://www.bike24.com/p2487498.html)
За първи път карам с фотохроматични плаки, и никога повече няма да се върна към нормалните.
Затъмнението става почти мигновенно, а изсветляването отнема 3-4 секунди и за първи път "прогледнах" при навлизане на
'шарените сенки', които ми сритваха задника години наред.
Очилата са категория 0 - 2
(0 - прозрачни - карам с тях през нощта в гората)
(2 - потъмняват до степен, че можеш спокойно да загледаш на приятел - жената!)

шосейкаджийски са, - но дизайна е по-скоро универсален и не са ми правили проблем в гората
Тази тяхната система за магнитите и каската е тотален смях, но в комплекта идват и нормални стойки за да можеш да си ги ползваш и без каска
като нормални очила.
Силно ги препоръчвам - качеството е на топ ниво, удобни са и в момента са намалени.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Избор на очила ?

Мнениеот _SoRa_ » Чет Юли 14, 2022 1:22 pm

Аз имам фотохроматични очила от Декатлон, но не съм особено доволна. Не затъмняват до степен "спокойно да гледам на някой жената" :D Полупрозрачни остават стъклата. И като навляза от светло на по-тъмно, сенчесто, с шарена сянка първите минути ми е трудно да различа сянка ли е дупка ли е на пътя.
Времето им за реакция явно е по-бавно. :dontknow:
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Избор на очила ?

Мнениеот rarekin » Пет Юли 15, 2022 7:03 am

Value написа:Здравейте.
Някой има ли тези очила? https://www.bikecenter.bg/ochila-uvex-s ... irrainbow/
https://www.bike24.com/p2394702.html
Фотохроматичните стъпка ли са най-добрият избор за каране в гората?


Можеш да хвърлиш едно око и на тези (имат и други модели с фотохроматични плаки. Един познат кара с такива от доста време, и е доволен):

https://www.bike-discount.de/de/swiss-e ... portbrille


Относно "най-добрия" избор: едва ли има такова нещо, и всеки предпочита нещо различно, тъй че в общи линии решението ти зависи само от това дали искаш да експериментираш, или предпочиташ по-"традиционния" избор с фиксирана пропускливост на плаката.

Аз лично имам и от двата вида, и не мога да кажа, че предпочитам едните пред другите, но ще споделя субективните ми разбирания по въпроса на база на личния ми опит.

Фотохроматични:

Предимства:

- позволяват малко по-компактна екипировка по време на многодневни преходи - такива, в които светлината може да се промени съществено в хода на мероприятието и самите плаки нямат ЧАК толкова ограничено време за реакция на променяща се светлина


Недостатъци:

- липса на поляризация (поне аз рядко съм срещал плаки, които да са едновременно варио и поляризирани, и, когато ги има, са скъпи)
- недостатъчно бърза адаптация към бързо променяща се светлина (Забележка: Опита ми с тази технология е (главно) с Варио плаките на Адидас, и, въпреки че наистина имат широк спектър на пропускане на светлина, поне моите впечатления не са за много бърза адаптация, тъй че карането в "шарена" сянка, особено при бързо влизане и излизане от ярко слънце на сянка, става с някои компромиси. Тук колега е споделил неговия опит с Лазер в това отношение, който е протовоположен на моя, тъй че може би има вече и такива, които имат много бърза реакция

С фиксирана пропускливост на плаката (при сменяеми плаки)

Предимства

- може по-точно да се подбере оптималната пропускливост на плаката, както и базовия й цвят, което прави спектъра на употреба по-широк
- по-евтини и разнообразни варианти за поляризация и базови оцветявания

Недостатъци

- необходима е инвестиция в повече плаки
- необходимо е да се носят допълнително

Ако оставим финансовия аспект настрани, според мен, хора, които по принцип имат добро зрение, могат да се възползват малко по-добре от фотохроматични плаки, или поне по-малко да им пречи това, че очите трябва да компенсират "преходните" периоди при реакцията им. Ако си с проблеми с очите, според мен те не са най-добрия избор.

Аз използвам моите очила с фотохроматични плаки (Адидас Кумакрос 2.0 с розова основа) при късни следобедни карания, когато карането обикновено започва при по-силна светлина, но очаквам да се смрачи до края на карането.

За всякакви други условия предпочитам някой от другите варианти (на различни рамки на Оукли): прозрачна плака при облачно/мрачно време, Плака с бронзов основен цвят за много силно слънце (Голд Иридиум) и плака с поляризация, сива основа и синкаво-розово покритие за дни със сняг и прочие.


Според мен е по-добре да обърнеш внимание на цвета на плаката (не на повърхностното покритие отвън, а на базовия й цвят), защото определени цветове изваждат по-добре детайли от зелен фон (какъвто е генерално този в гората), като увеличават контраста. Такива цветове са жълто, оранжево и бронзово.
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 72 госта