Как да караме маунтин байк (моралeн кодекс)

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Мнениеот Silvestroff Gabrovo » Сря Окт 08, 2008 8:44 pm

За мене ноемврийския каза всичко, което може да се каже. Много кратко точно и ясно.То си е заложено на всеки от вътре, или го имаш, или го нямаш.
Silvestroff Gabrovo
 
Мнения: 1275
Рейтинг: 1768
Регистриран на: Нед Май 13, 2007 3:51 pm

Мнениеот bikerider » Сря Окт 08, 2008 8:50 pm

An1MaL написа:И аз мисля като CrZ, колкото повече изровени са пътеките, толкова по-яко е за каране, може това да не е
много благоприятно за природата, но за байкарите според мен, и според доста от приятелите ми е. :)


Идете тогаз да подрифтите на тепетата :evil:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PtD » Сря Окт 08, 2008 10:06 pm

@Анимал
Толкоз по-зле за вас. Ще живеете в кочината, направена от вас и от
другите като вас :)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот CrZ » Чет Окт 09, 2008 7:51 am

Казах познатите трасета не цялата планина....
LIKE A WATER DOWN THE HILL
Аватар
CrZ
 
Мнения: 638
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 2:01 pm
Местоположение: Christmas Island

Мнениеот bikerider » Чет Окт 09, 2008 8:09 am

CrZ написа:Казах познатите трасета не цялата планина....


Е то в крайна сметка така ще се получи. За теб едни трасета са познати, за друг други. Пък и като ерозират познатите, ще се преместим на нови.... :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот SpoileR » Чет Окт 09, 2008 9:33 am

NovemberCharlie написа:Въобще не виждам какво обсъждате. Спазването на този кодекс е въпрос на възпитание и култура. Да не пречиш на другите и да пазиш природата е фундаментален признак на цивилизованост.


За преченето ясно! Простотия е да не може човек да си се разходи спокойно в планината, мислейки за поредния даунхилър който ще прелети на милиметри... :agree:

Ама какво пазене на природата?

Като изореш пътеката к'во я е*е природата? Т'ва е интерпретация на друг тип пречене... (пречене отново свързано с хората, щото не могат да си вървят на спокойно и гладко по иначе "перфектно подредената" пътечка... :bowdown: :nono: )

На природата не и пука дали са и гладки пътеките или изорани... дори не и пука изобщо има ли пътеки или не... :dunno:
Страх ме е от СТРЪМНОТО...
Аватар
SpoileR
 
Мнения: 4240
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 4:10 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Окт 09, 2008 10:06 am

SpoileR написа:
NovemberCharlie написа:Въобще не виждам какво обсъждате. Спазването на този кодекс е въпрос на възпитание и култура. Да не пречиш на другите и да пазиш природата е фундаментален признак на цивилизованост.


За преченето ясно! Простотия е да не може човек да си се разходи спокойно в планината, мислейки за поредния даунхилър който ще прелети на милиметри... :agree:

Ама какво пазене на природата?

Като изореш пътеката к'во я е*е природата? Т'ва е интерпретация на друг тип пречене... (пречене отново свързано с хората, щото не могат да си вървят на спокойно и гладко по иначе "перфектно подредената" пътечка... :bowdown: :nono: )

На природата не и пука дали са и гладки пътеките или изорани... дори не и пука изобщо има ли пътеки или не... :dunno:
Ерозия?
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот Sky_Knight » Чет Окт 09, 2008 11:01 am

В подкрепа на NovemberCharlie предлагам да се образовате, прочитайки това:

http://en.wikipedia.org/wiki/Erosion

А в частност, ето резултат от много АТV-та:

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Bank_erosion_5790.JPG

Нашите гуми постигат същия ефект, в по-малка степен разбира се, но честотата на използване на пътеките и пътищата предопределя негативния ефект.

И не вредим само ние. И пешеходците вредят. Но в други пропорции.

Така че, всяко нещо с мярка.
?
Аватар
Sky_Knight
 
Мнения: 480
Рейтинг: 1849
Регистриран на: Вто Апр 13, 2004 9:39 am
Местоположение: София, България

Мнениеот bikerider » Чет Окт 09, 2008 11:20 am

SpoileR написа:На природата не и пука дали са и гладки пътеките или изорани... дори не и пука изобщо има ли пътеки или не... :dunno:


Опазването на природата е за нас. Не за нея. Същото важи и за пътеките.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Окт 09, 2008 12:26 pm

И в допълнение - природата може да я променим, но не можем да й навредим. Просто тя ще стигне друго стабилно състояние, в което ние няма да можем да оцелеем.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот SpoileR » Чет Окт 09, 2008 12:37 pm

NovemberCharlie написа:И в допълнение - природата може да я променим, но не можем да й навредим. Просто тя ще стигне друго стабилно състояние, в което ние няма да можем да оцелеем.



евалата за тоя пост :agree:
Страх ме е от СТРЪМНОТО...
Аватар
SpoileR
 
Мнения: 4240
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 4:10 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот PtD » Чет Окт 09, 2008 12:40 pm

CrZ, пробвай другия път като ходиш в САЩ, да покараш (даже без да контриш много) на някоя пътека, която не е предназначена за колоездене. После се похвали какво се е случило.

А у нас никоя пътека не е предназначена за колоездене :idea:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Sky_Knight » Чет Окт 09, 2008 12:41 pm

bikerider написа:Опазването на природата е за нас.


NovemberCharlie написа:... не можем да й навредим. ... няма да можем да оцелеем.


Този аспект от кодекса, мисля, че може да се счита за напълно обобщен. :agree:
?
Аватар
Sky_Knight
 
Мнения: 480
Рейтинг: 1849
Регистриран на: Вто Апр 13, 2004 9:39 am
Местоположение: София, България

Мнениеот CrZ » Чет Окт 09, 2008 3:48 pm

PtD написа:CrZ, пробвай другия път като ходиш в САЩ, да покараш (даже без да контриш много) на някоя пътека, която не е предназначена за колоездене. После се похвали какво се е случило.

А у нас никоя пътека не е предназначена за колоездене :idea:

Карах където си искам. Карах и по маркирани трасета около лифтовете, бутах и карах по туристически пътеки. На Сопот какъв му е проблема че изорано? Има 3 4 класически пътеки на Витоша които също се карат и също са изровени. Да имаше маркирани байк трасета с удоволствие щях да си карам на тях. Като няма такива, с мотиката, лопатата и контри и сам си ги правя.
LIKE A WATER DOWN THE HILL
Аватар
CrZ
 
Мнения: 638
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 2:01 pm
Местоположение: Christmas Island

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Окт 09, 2008 3:55 pm

CrZ написа: Като няма такива, с мотиката, лопатата и контри и сам си ги правя.
:nono: Щото по същия начин, някой ще пикае у вас в хола, щото си няма у тях кенеф.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот CrZ » Чет Окт 09, 2008 3:58 pm

Що дрънкате глупости само. Вие колела не карате ли. От 3 4 пътеки нещо и е станало на природата.
LIKE A WATER DOWN THE HILL
Аватар
CrZ
 
Мнения: 638
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 2:01 pm
Местоположение: Christmas Island

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Окт 09, 2008 4:10 pm

CrZ написа:Що дрънкате глупости само. Вие колела не карате ли. От 3 4 пътеки нещо и е станало на природата.
Прав си! То какво би й станало от един изхвърлен фас? Или от една найлонова торбичка? Нищо, нали? А от 3-4? А от 30-40? А от 300-400? А от 3 000 000 - 4 000 000?
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот CrZ » Чет Окт 09, 2008 4:18 pm

Дразниш ме вече сериозно. Ти еколог ли си или човек който кара колело. Как го караш тва твойто колело. Летиш ли с него какво правиш. Къде го караш. Планинското колоездене според теб как и къде се практикува. По твойта логика дай хич да не карам а?!?! За твое сведение след повечето ми карания джобовете ми са пълни с боклуци който съм събирал след тъпите туристунгели минавали по пътеките където карам. Неминуемо има вреда над природата. Но не мисля че и вредя толкова че да спра да карам!!!!!!
LIKE A WATER DOWN THE HILL
Аватар
CrZ
 
Мнения: 638
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 2:01 pm
Местоположение: Christmas Island

Мнениеот Alpina » Чет Окт 09, 2008 4:27 pm

CrZ, почни да мислиш малко по мащабно, не само през твойте очи ;)

Щото всеки пръдльо си вика "е от моя фас няма да стане по-мръсно" ама не се сеща, че не е единствения!!!
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Окт 09, 2008 4:28 pm

CrZ написа:Дразниш ме вече сериозно. Ти еколог ли си или човек който кара колело. Как го караш тва твойто колело. Летиш ли с него какво правиш. Къде го караш. Планинското колоездене според теб как и къде се практикува. По твойта логика дай хич да не карам а?!?! За твое сведение след повечето ми карания джобовете ми са пълни с боклуци който съм събирал след тъпите туристунгели минавали по пътеките където карам. Неминуемо има вреда над природата. Но не мисля че и вредя толкова че да спра да карам!!!!!!
Това, че се дразниш си е изцяло твой проблем. И не, не съм еколог. Инженер съм по образование. Просто съм достатъчно разумен и помъдрял. И съм се научил да правя разлика между мислене и вътрешнохормонална атака. Препоръчвам и ти да се научиш.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот CrZ » Чет Окт 09, 2008 4:41 pm

С автомобили придвижвате ли се? Вредите на природата. Що не спрете да ги ползвате. Alpina сигурен съм, че ако имаш възможност би предпочел да караш колата от аватара ти а не някоя с хибриден двигател.
LIKE A WATER DOWN THE HILL
Аватар
CrZ
 
Мнения: 638
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 2:01 pm
Местоположение: Christmas Island

Мнениеот Sp3c7r3 » Чет Окт 09, 2008 5:07 pm

:offtopic: CrZ, на батко байкърчето, зЕми тоя +!!! :offtopic:

Оntopic: Момчета, стига глупости. Моралният кодекс си е направо идеал, да не говорим за опазването на природата... Карайте, правете си кефа, и стига се опитвали да мислите. Особено с форумни излияния като нравоученията по адрес на CrZ.
Ако можете да направите нещо съществено - действайте. Ако не можете - поне не се опитвайте да промените нещо, което не само, че не е променяно от години, но е и оставено на самотек - гледната точка на всички спрямо природата.
Няма го само някой да се изцепи, че това нещо е разисквано в тема от 1934та година...

P.S. Я да видим, "природозащитници", кое вреди повече, един багер на Рила или един велосипедист на коя да е планина? Хайде, нека вместо багер е мотокросист! Защо не се опитате да поучавате него?
Как обичам нашия мил народ в нашата мила родинка...

:nonono: :knockou:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Окт 09, 2008 5:30 pm

Tвърде много се отплеснахте в крайности. Ставаше дума за дрифтене на пътеки. Къде намесихте природоопазването, че и се раздуднахте срещу някакви "природозащитници"?? Ставаше дума просто за това да се опазят колкото може пътеките от ерозия, защото не друг, а ние самите караме по тях. Ясно е, че без контри не може. Ясно е и, че само контри не може, щото се преебават пътеките и трябва да се правят нови.

Аз ако мога да мина без контра минавам без, дори да се налага почти да спра. Така предпочитам, въпрос на убеждения. Състезателите бият контри щото печелят скорост - така им е нужно за състезанието.

Тъпо е да се обобщава и да се поставят всички под един знаменател, че и на всичко отгоре да палите някакви кавги. Ставаше дума, че в моралния кодекс се говори да не се дрифти излишно за едната поза и само щото е кеф. За такова опазване говоря аз. Другите не знам за какво опазване говорят, щото наистина ако се залитне в крайности и фанатизъм трябва изобщо да спрем да караме. Моралния кодекс е точно това - границата между приемливо и неприемливо. Аман от черно и бяло, аман от фанатизъм.

@Sp3c7r3: заповядай тоя минус, че нещо напоследък много го даваш като последна инстанция ;)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PtD » Чет Окт 09, 2008 5:40 pm

CrZ написа:С автомобили придвижвате ли се? Вредите на природата.


Именно затова избягвам да ги ползвам. И не виждам кое е несъвместимото между карането на колело и екологията. Даже би трябвало да са свързани.

И не мога да разбера (по принцип съм ти фен) защо заемаш такава късогледа позиция? Ноемврийския хубаво го каза: как ще реагираш, ако някой ти дойде в хола и почне да си прави кенеф, щото нямало подходящи наоколо?

@Sp3c7r3
Ами аз да си правя ли кефа, който ми е да причаквам байкърчета иззад дървото, въоръжен със сопа с пирон? А? Яка логика вадиш.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Чет Окт 09, 2008 5:46 pm

@PtD: Що тряя пак да се правя на адвокат на дявола. Ти ако тренираш за състезание, ще дрифтиш ли? Ако ти или аз не ходим по състезания, това е наше решение. Толкова ли е трудно да приемем, че има и други хора, които искат да се състезават и им трябва да печелят време.

Ще ме прощаваш, но и ти самия заемаш една доста късогледа позиция. Не говоря за отношението ти към природата. Говоря за това, че не обхващаш проблема в дълбочина. Как ще опазиш природата без да казваш на другите какво да правят и да ги настроиш против себе си? Как ще избегнеш едното извращение (безогледното ерозиране) без да попаднеш в другото (тотален контрол)?

Ако някой не разбира какво в крайна сметка казвам - казах го по-горе. Има някаква приемлива и допустима граница. Тя не е нито в едната крайност, нито в другата. Трябва малко толерантност и от двете страни, ама... от умрял писмо.

И така докога? Докато не можем да разменим две приказки без да се изпокараме?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Чет Окт 09, 2008 5:48 pm

изтрий ме
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Sp3c7r3 » Чет Окт 09, 2008 5:50 pm

PtD написа:@Sp3c7r3
Ами аз да си правя ли кефа, който ми е да причаквам байкърчета иззад дървото, въоръжен със сопа с пирон? А? Яка логика вадиш.


След това някой друг ще чака теб с пушка. Какво по-просто има от това? :dunno:

@bikerider: извинявай, просто за разлика от други пишещи тук, на мен явно ми е по-тежко да го понасям. Не ми се занимава, че ще вземе да ми падне рейтингО и нема да мога да блъскам минуси на всеки 10 минути на кой къде сваря. Имаш ми скайпа - пиши ако те интересува. :agree:
Последна промяна Sp3c7r3 на Чет Окт 09, 2008 5:56 pm, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот CrZ » Чет Окт 09, 2008 5:55 pm

PtD написа:
CrZ написа:С автомобили придвижвате ли се? Вредите на природата.


Именно затова избягвам да ги ползвам. И не виждам кое е несъвместимото между карането на колело и екологията. Даже би трябвало да са свързани.

И не мога да разбера (по принцип съм ти фен) защо заемаш такава късогледа позиция? Ноемврийския хубаво го каза: как ще реагираш, ако някой ти дойде в хола и почне да си прави кенеф, щото нямало подходящи наоколо?

@Sp3c7r3
Ами аз да си правя ли кефа, който ми е да причаквам байкърчета иззад дървото, въоръжен със сопа с пирон? А? Яка логика вадиш.


Не е късогледа позицията. Но в един момент спора стана да карам или да не карам. И да ми се иска няма как да не вредя дори и малко на почвата в планината. Винаги когато сме чистили трасета за спускане, било то за състезание или не, съм гледал да спестя ненужно копане и сеч, например вместо да хвана брадвата и да посеча някой друг клон гледам да го преметна през дървото настрани за да не пречи и да не се налага да го кастря. Късогледата ми позиция до кое се свежда? До това, че карам колело в планината, че съм изкопал 5 виража и 3 бабуни ли? Вие се едно не карате колела в планината.
LIKE A WATER DOWN THE HILL
Аватар
CrZ
 
Мнения: 638
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 2:01 pm
Местоположение: Christmas Island

Мнениеот PtD » Чет Окт 09, 2008 5:58 pm

Sp3c7r3 написа:
След това някой друг ще чака теб с пушка. Какво по-просто има от това? :dunno:


Именно! И според теб, това си е в реда на нещата ли?


@bikerider
Ах, тиии.

Средната позиция е да се дрифти при нужда. С това криво-ляво съм съгласен. Ама с дивотия "дайте да разорем, щото е по-кефско" предполагам няма да се съгласиш? Ми на мен пък ми е кефско да ям черни дробчета от пеленачета. Кво да правя?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот CrZ » Чет Окт 09, 2008 5:59 pm

bikerider написа:
Ако някой не разбира какво в крайна сметка казвам - казах го по-горе. Има някаква приемлива и допустима граница. Тя не е нито в едната крайност, нито в другата. Трябва малко толерантност и от двете страни, ама... от умрял писмо.



:agree:
LIKE A WATER DOWN THE HILL
Аватар
CrZ
 
Мнения: 638
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 2:01 pm
Местоположение: Christmas Island

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта