За или против калниците ?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

За или против - ЗА!

Мнениеот mitko11 » Чет Апр 24, 2008 11:49 am

За мен калниците са задължителни. Развалят силуета на колелото, но си струва. Освинването с кал не се вписва в моята представа за приятно каране.
За калта.....
Искаш кал - отиваш до най близката локва, строеж, или на кални бани в Поморие :dunno: .
Когато реша да се омажа с кал (и луга) яхвам колелото и след 20 минути съм на солниците (Бургаските) ;)
mitko11
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Сеп 12, 2005 1:12 pm
Местоположение: Бургас

Мнениеот Sp0nG » Чет Апр 24, 2008 7:04 pm

Аз току що си взех някакви евтинки за градското колело, че на училище ала-бала не може да се ходи в неприлично състояние, все пак се намира по някоя 'арна колежка и трябва да имам шанс :D А да се кара бавно е отегчително и невинаги има време.
А големиО туч не знам дали ще види скоро калник, повече от ден не карам и ако ще се мацаме е неизбежно така или иначе. :)
Аватар
Sp0nG
 
Мнения: 896
Рейтинг: 1912
Регистриран на: Пон Фев 23, 2004 6:40 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот kaysa » Нед Дек 28, 2008 11:01 am

Калиниците са задължителни при карне из гората защотото,там има винаги локви.Иначе ако си караш по улицата не ти трябват. :) :) :) :) Само да попитам кои калници бихте ми препоръчали icon_dontknow.gif icon_dontknow.gif .Благодаря предварително
kaysa
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Нед Дек 28, 2008 10:39 am
Местоположение: Вършец (Монтана)

Мнениеот Antediluvian » Нед Дек 28, 2008 5:59 pm

Карал съм с калници предвидени за планински колела. Не ми е ясно какво ви спасяват :dunno: Ако калника не е плътно около гумата подобно на шосейните колела, то те пазят на 50%, и практически пак си се прибираш кален, макар и по-малко.
"Never underestimate the power of stupid things in large numbers!"
Аватар
Antediluvian
 
Мнения: 408
Рейтинг: 1761
Регистриран на: Пон Мар 03, 2008 2:54 am
Местоположение: София

Мнениеот M1010X » Нед Дек 28, 2008 6:37 pm

По-назад в тая тема имаше мнение на toyaga - че не те спасяват от мръсотията, а от влагата и по-точно от мокрите гащи, респективно гъз с ташаци :) Та това им е смисълът...

Аз лично не карам с калници. И не карам на мокро. Simple as that :)
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот cholla » Пон Дек 29, 2008 11:39 pm

При очаквано много кално каране слагам преден калник, захванат към вилката. Причината- по-чиста физиономия, иначе обожавам кални пътечки... вълшебни и различни
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Мнениеот vlassadar » Вто Дек 30, 2008 10:02 am

До скоро не бях слагал почти никакви калници, не обичам излишните аксесоари по колелото и като е сухо или предимно сухо, не ги слагам. Скоро си намерих много удобни за мен калници, и месец-два не ги свалих, но главно карах в града в есенния период, в който често имаше кал и мазнотии по улиците и в парка. И понеже ходя на работа с него, е добре да не се мажа, свършиха идеална работа. Сега пак са свалени, поне до пролетта. В планината също свършиха работа в една голяма кал, поне не ми влизаше в устата и по лицето.
Лятото в един голям дъжд това, което ме измокри най-много, беше водата, която излиташе от задната гума. От задника ми водата се стече по краката ми и напълни и обувките ми, които иначе нямаше шанс да пропуснат. Ако имах калник, нямаше да прогизна така неприятно, не че беше фатално. Рядко, но са полезни.
Предния калник, завинтен за арката на вилката (Дуро имат резба) върши 2 пъти повече работа отколкото монтиран на дупката на стержена. За да не се развинтва, сложих шайби от вътрешна гума, така ако изобщо се извърти калника, се връща заедно с болта. Има и метална г-образна планка за да не пляска по гумата, защото е на 2-3 см от нея. Системата се доказа с отлични резултати.
Аватар
vlassadar
 
Мнения: 590
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 24, 2003 12:40 pm
Местоположение: София

Мнениеот taurus13 » Вто Дек 30, 2008 10:50 am

Един път ни заваля един летен дъжд и като минахме през едно село...мани мани...водата размила всичката тор и пикня от крави по улицата, а предната гума ми мета една струйка право в лицето. Оттогава си нося в раницата един от онези малки калници дето се слагат на рамката с две ластичета.
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Мнениеот nicky bike » Вто Дек 30, 2008 11:07 am

vlassadar написа:... не обичам излишните аксесоари по колелото ...

Освен раница на кормилото. :D :D :crazy: Виж аватара... :D

Аз калник имам през цялата година на рамката (долната тръба). Слагам и в мокро време тези с бърз монтаж на колчето на седлото.
vlassadar написа:...поне не ми влизаше в устата и по лицето.

:agree: За това съм напълно съгласен с теб.
Убедил съм се преди доста време ,че не можеш да останеш сух дори и с калници каквито и да са те.

taurus13 написа:...водата размила всичката тор и пикня от крави по улицата...

Аз имам един приятел на това му вика голямо нещастие... :irked: Райко се казва от магазин "Колелото" ,голям фен е...
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово

Мнениеот SilverWolf » Вто Дек 30, 2008 4:14 pm

Нищо не казахте за този http://sprintmaxcom.com/e-shop/index.php?step=module_action&modname=pricelist&modaction=details&product=176&product_cat=75&lang=2& калник... Изглежда наистина добре, а пази ли от пръските в очите?
Аватар
SilverWolf
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Пон Окт 06, 2008 3:08 pm
Местоположение: Kazanluk

Мнениеот wswd » Вто Дек 30, 2008 9:43 pm

HepBeH_XaMcTep написа:Преден - ЗА
Заден... има ли смисъл?


Аз съм на точно обратното мнение ! :)
wswd
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1155
Регистриран на: Вто Дек 30, 2008 4:03 pm

Мнениеот nicky bike » Вто Дек 30, 2008 10:04 pm

wswd написа:
HepBeH_XaMcTep написа:Преден - ЗА
Заден... има ли смисъл?
Аз съм на точно обратното мнение ! :)

Може би ти харесва да ядеш кал, вода от земята, пясък ... вместо да не те пръскат по ... задните части. :) Сигурно ти харесва повече. :agree:
Последна промяна nicky bike на Вто Дек 30, 2008 10:18 pm, променена общо 1 път
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово

Мнениеот Stancho » Вто Дек 30, 2008 10:17 pm

did написа:
тучо чучо написа:

Явно не съм им мръзнали гъзиците?!
:):dunno:


ми то от писане във форума или рипане по плочките в квартала няма как да ти измръзне гъзеца.


Ми някои като мене исползваме технологии като напромокаеми платове - модерни сме вече ;) :agree:
Аватар
Stancho
 
Мнения: 1501
Рейтинг: 1699
Регистриран на: Пон Юни 02, 2008 8:53 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот M1010X » Вто Дек 30, 2008 10:49 pm

wswd написа:
HepBeH_XaMcTep написа:Преден - ЗА
Заден... има ли смисъл?


Аз съм на точно обратното мнение ! :)

Ти не питаше ли за един култов Крос?
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот cholla » Сря Дек 31, 2008 5:44 am

SilverWolf написа:Нищо не казахте за този http://sprintmaxcom.com/e-shop/index.php?step=module_action&modname=pricelist&modaction=details&product=176&product_cat=75&lang=2& калник... Изглежда наистина добре, а пази ли от пръските в очите?

нашия бих те насочил към калник закрепващ се за стержена, защо? При завиване и каквото и др движение да измислиш калника винаги остава над гумата, останалите работят, но с пропуски...
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Мнениеот SilverWolf » Сря Дек 31, 2008 9:36 am

cholla написа:
SilverWolf написа:Нищо не казахте за този http://sprintmaxcom.com/e-shop/index.php?step=module_action&modname=pricelist&modaction=details&product=176&product_cat=75&lang=2& калник... Изглежда наистина добре, а пази ли от пръските в очите?

нашия бих те насочил към калник закрепващ се за стержена, защо? При завиване и каквото и др движение да измислиш калника винаги остава над гумата, останалите работят, но с пропуски...

Аха разбирам благодаря ;)
Аватар
SilverWolf
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Пон Окт 06, 2008 3:08 pm
Местоположение: Kazanluk

Мнениеот M1010X » Сря Дек 31, 2008 6:15 pm

От друга страна аз съм ЗА калник, който е монтиран на рамката - защото независимо накъде сочи предната гума, ти се намираш над калника :) Какво като хвърчи наляво-надясно?
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Сря Дек 31, 2008 8:09 pm

M1010X написа:независимо накъде сочи предната гума, ти се намираш над калника :)


Съвсем не винаги.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот M1010X » Сря Дек 31, 2008 11:20 pm

Да, ако преди това си срещнал дърво :D

Естествено, че невинаги. Аз обаче предпочитам да съм мъничко окалян за сметка на малкото загрозяване на колелото от калник; дори на Цоки калниците не ми харесват и предпочитам, ако ще имам нещо, то да е на рамката (octane dh стил).
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Чет Яну 01, 2009 10:12 am

Твърдо съм съгласен за калниците на рамката - аз съм на същото мнение и то не от естетически подбуди, а защото класическите калници се удрят в колената при спускане и се трошат. Shroud-style калниците ми допадат повече, но класическите са си съвсем ок за нормално въртене и преходи.

Обаче калниците на рамката не предпазват от летящата напред и нагоре кал, която отива върху маската/очилата, което лично за мен е най-неприятния момент. Затова карам с ей тая самопочистваща се хитрина. Разбира се може да се кара и с tearoff-и, но едва ли е решение за всякакъв тип каране.

Edit: Честита Нова Година! :santa2:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот M1010X » Чет Яну 01, 2009 2:40 pm

Ей, това е много хитро! Викаш, предпазва от тая кал, дето хем я мяташ напред, хем я застигаш прекалено бързо след това :) А сгъваемо ли е? Предполагам, че не пречи на хода на вилката, но все пак ми е интересно кое поема 20те сантиметра сгъване? То вярно, че при теб не е точно такава ситуацията, ама все пак :D
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот Ozzie » Чет Яну 01, 2009 3:09 pm

Тодор има на Фокса на Лапиерчето нещо подобно.
Самоделка от вътрешна гума, хваната със свински опашки. Хванато на арката на вилката и за короната.
С нищо не пречи на работата. Сгъва се все пак. ;)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Sasho_snegorina » Чет Яну 01, 2009 6:26 pm

И аз съм срещал доста снимки в чуждите сайтове с подобно решение, закрепване на вътрешна гума между арката и долната корона, но се чудя какво става при сгъване (да кажем на boxxer 203мм ход), този "калник" не бива ли повлечен от грайфера на предната гума и следователно протрит след определен брой изпълняване на този цикъл :dunno: . Да не говорим, че звука от завлачената предпазваща гума няма да е много приятен. Иначе аз не ползвам калници, доста пъти ми се е случвало да ме завали по пътя, когато съм с XC-то и лицето ми да е цялото в мръсотия от водата, която хвърля предната гума, но какво да се прави, просто или карам по-бавно, или отбивам под някой подслон и чакам да се пооттече водата от пътната настилка.
Аватар
Sasho_snegorina
 
Мнения: 942
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Мар 11, 2007 9:29 pm

Мнениеот eMcKu » Чет Яну 01, 2009 6:28 pm

Калници - Да, до работа или училище, иначе :nono: :nono: :nono:
www.dromride.com
Аватар
eMcKu
 
Мнения: 1873
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 9:03 am
Местоположение: България

Мнениеот te4o' » Пет Яну 02, 2009 12:22 am

Лично според мен калниците само загрозяват и правят колелото натруфено.Пък ако ще караш в мокро и кално време защо да не се понацапаш малко. ;)
Аватар
te4o'
 
Мнения: 48
Рейтинг: 1150
Регистриран на: Пон Дек 08, 2008 8:10 pm
Местоположение: Нова Загора - Варна

Мнениеот otka4al4o » Пет Яну 02, 2009 12:28 am

te4o' написа:Пък ако ще караш в мокро и кално време защо да не се понацапаш малко. ;)


Пък и защо предната гума да не ти хвърля кал в устата или очите. Според мен преден калник за монжат на стержена е доста необходим при кално каране, а заднен се слага по индивидуален избор.
maxvolume написа:Ей "did".. виж се къв си ЦЪРВУЛ бе.
Аватар
otka4al4o
 
Мнения: 306
Рейтинг: 1874
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 7:50 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот bikerider » Пет Яну 02, 2009 11:13 am

M1010X написа:Ей, това е много хитро! Викаш, предпазва от тая кал, дето хем я мяташ напред, хем я застигаш прекалено бързо след това :) А сгъваемо ли е? Предполагам, че не пречи на хода на вилката, но все пак ми е интересно кое поема 20те сантиметра сгъване? То вярно, че при теб не е точно такава ситуацията, ама все пак :D


Ма то е от неопрен, мислех че се вижда с просто око на снимката, затова не споменах :)
Непрекъснато се сгъва и изпъва, като така се самопочиства. Що се отнася до завличане от гумата такава опасност няма дори при USD вилки като моята - спретнал съм си импровизирана арка от свинска опашка - тестовете показаха 100% надеждност :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот M1010X » Пет Яну 02, 2009 11:24 am

Ъхъ, мерси. Ще взема да си спретна едно такова... Да го видим колко ще баца :)
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот Holz » Пет Яну 02, 2009 11:25 am

bikerider написа:
M1010X написа:Ей, това е много хитро! Викаш, предпазва от тая кал, дето хем я мяташ напред, хем я застигаш прекалено бързо след това :) А сгъваемо ли е? Предполагам, че не пречи на хода на вилката, но все пак ми е интересно кое поема 20те сантиметра сгъване? То вярно, че при теб не е точно такава ситуацията, ама все пак :D


Ма то е от неопрен, мислех че се вижда с просто око на снимката, затова не споменах :)
Непрекъснато се сгъва и изпъва, като така се самопочиства. Що се отнася до завличане от гумата такава опасност няма дори при USD вилки като моята - спретнал съм си импровизирана арка от свинска опашка - тестовете показаха 100% надеждност :)



Сложил си такова нещо на USD вилка? Би ли обяснил как ? :agree:
не, а ти ?
Аватар
Holz
 
Мнения: 754
Рейтинг: 1864
Регистриран на: Сря Юни 11, 2008 8:24 am
Местоположение: Бургас - Сопот - Варна - София

Мнениеот bikerider » Съб Яну 03, 2009 12:41 am

дебела свинска опашка през гардовете на краката
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 56 госта