За или против калниците ?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Мнениеот foxracingshox » Вто Яну 06, 2009 4:40 pm

За мен калниците са излишни ;)
Аватар
foxracingshox
 
Мнения: 562
Рейтинг: 1107
Регистриран на: Пон Дек 22, 2008 11:07 pm
Местоположение: София

Мнениеот foxracingshox » Вто Яну 06, 2009 4:41 pm

Имам едно въпросче:
Има ли предпазителче отзаде
за вилката което да пази ето тази
част или сам трябва да си го направя:
(Да го пази от кал и различните боклуци които хвърля гумата)
ИзображениеИзображение
Аватар
foxracingshox
 
Мнения: 562
Рейтинг: 1107
Регистриран на: Пон Дек 22, 2008 11:07 pm
Местоположение: София

Мнениеот te4o' » Пон Яну 12, 2009 6:46 pm

http://www.niko-bikes.com/eshop/product ... cts_id=347
Обаче ако ти е над 115 мм хода на вилката няма да ти сварши работа (или просто няма да обхване най горната част) :beer: :beer: Надявам се да съм бил полезен. ;)
Аватар
te4o'
 
Мнения: 48
Рейтинг: 1150
Регистриран на: Пон Дек 08, 2008 8:10 pm
Местоположение: Нова Загора - Варна

Мнениеот Дизел » Вто Яну 13, 2009 12:52 pm

На колелото, което карам всеки ден (имам предвид наистина всеки ден, в дъжд, сняг, пек) имам цели калници по гумите, даже сега ще сложа и удължение отзад на предния, да не ми хвърля по средното движение. Това ми е работния кон, който трябва да е 100% практичен и надежден, след това идва всичко останало. Освен това, на такъв тип колело му отиват калници. В основата си е МТБ, но е с по-тесни гуми, твърда вилка, светлини и т.н.
На колело за спорт не ми харесва с калници, но ползвам закачащи се такива, винаги когато има изгледи за голямо каляне. След това гледам бързо да ги махна :)
Аватар
Дизел
 
Мнения: 159
Рейтинг: 1970
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 3:21 pm

Мнениеот vlassadar » Сря Яну 14, 2009 10:10 am

Ето нагледно предния ми калник. Задния е захванат на колчето и не е нищо особено, но върши достатъчно работа.

На тази вилка на арката има резба за 6-ца, а калника, оставен без планка, толкова удря в гумата, че по-добре е да се закрепи в стержена, както му е по-общия вариант за захващане. Варианта за арката обаче работи с около 50-60% по-ефективно и е идеалния за мен. Трябва да се направи само една custom планка, която да предотвратява 90% от вибрациите на калника. Има такива планки в железариите, но трябва да са от по-дебелите, че има едни тънки, тесни, жълти на цвят, които се гънат като кашкавал. Остава да се отреже едната страна по размер, да се пробият 1-2 дупки, както и в калника, за да не стърчи калника под нивото на арката.

Предната част на калника се държи приведена с горното болтче, като планката е огъната при връхчето си. Така отново калника е максимално близо до гумата и спира много повече от пръските.
Не на последно място между всички болтове, шайби и арката съм изрязал "шайби" от вътрешна гума. По този начин ако калника се извърти в една посока, се завърта с болта, и се връща по същия начин с него, т.е не се разхлабва изобщо. Тествано, вкл. на спускането от Черни-Конярника-Бояна
Всичко става за половин-един час работа и настройки.

Изображение

Изображение

Изображение

ПС.: Случайно на снимката се вижда шока, на който сложих също "калник", който се оказа много прост и ефикасен. От 2 парчета вътрешна гума е, тъй като с едно цяло не можах да се справя да го нанижа. Пази на 100%. Не съм сигурен че е толкова необходим обаче
Аватар
vlassadar
 
Мнения: 590
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 24, 2003 12:40 pm
Местоположение: София

Мнениеот nicky bike » Сря Яну 14, 2009 11:03 am

Влади пробва ли ги в кал. :D Недей защото тогава когато си мислиш ,че ги имаш тогава ще ти се прииска да си хвърлиш колелото. :rofl:
Вервай ми. :beer: Заради предния. На мястото където ти си го сложил в първата кал колелцето ти ще спре от насъбраната кал. :crazy:
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово

Мнениеот yahutu » Сря Яну 14, 2009 11:08 am

@vlassadar тоя калник не се ли слага горе а не там??? :D
Flesh Bike Team :finger:
Аватар
yahutu
 
Мнения: 517
Рейтинг: 1089
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот nicky bike » Сря Яну 14, 2009 12:33 pm

yahutu написа:@vlassadar тоя калник не се ли слага горе а не там??? :D
Аз ти сложих минус да не се обаждаш там където не си компетентен.
Да не мислиш ,че той е пробивал дупките.
Този калник може да се слага и на двете места (в дупката на стержена) или на арката ,но в неговия случай трябва само на работа да ходи с колелото. Обяснил съм защо по горе.
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово

Мнениеот yahutu » Сря Яну 14, 2009 12:55 pm

nicky bike написа:
yahutu написа:@vlassadar тоя калник не се ли слага горе а не там??? :D
Аз ти сложих минус да не се обаждаш там където не си компетентен.
Да не мислиш ,че той е пробивал дупките.
Този калник може да се слага и на двете места (в дупката на стержена) или на арката ,но в неговия случай трябва само на работа да ходи с колелото. Обяснил съм защо по горе.

кво е тва минус?
ти ли ги проби дупките тогава, като си толко компетентен мога ти кажа че супер тъпо си му сложил калника :idea:
Flesh Bike Team :finger:
Аватар
yahutu
 
Мнения: 517
Рейтинг: 1089
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот vlassadar » Чет Яну 15, 2009 12:07 pm

уооу чакайте бе ще се избиете.
Карах и в кал и в дъжд (горе) и градско и единствено в една наистина лепкава кал гумите блокираха. ама и задната, която нямаше нищо общо с калници. Когато успях да ги раздвижа, се освободиха едновременно и двете, т.е нямаше влияние положението и присъствието на калника. Да, по-често го ползвам градско, както тия дни в тая гняс, но и горе се е доказал. Ако условията пречат да го ползвам, се сваля лесно с един болт е, и се прибира в раницата и край. ясно е, че лепи повече кал по тоя начин, но това само добавя тегло, не спира колелото. Бе практиката ще си покаже, засега съм повече от доволен. яху, ако прочетеш внимателно :deal: ще видиш че съм написал че основното място за монтиране не е там, но е предвидено и за такъв монтаж. :peace:
Аватар
vlassadar
 
Мнения: 590
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 24, 2003 12:40 pm
Местоположение: София

Мнениеот Capoeira » Чет Яну 15, 2009 3:43 pm

vlassadar
да си се замислиал че така опакования ти заден шок практически не се охлажда и колкото и малка нужда да има от охлаждане ти го предотвратяваш.
Bikes Intelligence Life
Proud of Boxxer
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Мнениеот bikerider » Чет Яну 15, 2009 3:59 pm

Capoeira написа:vlassadar
да си се замислиал че така опакования ти заден шок практически не се охлажда и колкото и малка нужда да има от охлаждане ти го предотвратяваш.


:rofl:

Ти за топлопроводимост на алуминия чувАл ли си? :idea:
И имаш ли идея след колко блъскане такъв шок започва да fade-ва и от какво всъщност fade-ва? Само lockout-а е достатъчен за да се охлажда.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот cholla » Пет Яну 16, 2009 4:14 am

Владо, на тази вилка и трябват повече едни LizardSkin-чета http://www.rei.com/product/635152 , че на кално време много се дърви. Т'ва с калника за градско става - инак само горе на стержена с бързата връзка и рок-енд-рола на макс...
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Мнениеот foxracingshox » Пет Яну 23, 2009 10:08 am

te4o' написа:http://www.niko-bikes.com/eshop/product_info.php?products_id=347
Обаче ако ти е над 115 мм хода на вилката няма да ти сварши работа (или просто няма да обхване най горната част) :beer: :beer: Надявам се да съм бил полезен. ;)

Вилката е със 140мм ход :popcorn:
Аватар
foxracingshox
 
Мнения: 562
Рейтинг: 1107
Регистриран на: Пон Дек 22, 2008 11:07 pm
Местоположение: София

Re: За или против калниците ?

Мнениеот tkpopov » Чет Юли 02, 2009 11:29 pm

Калници? Когато купувах Хакера, непременно държах да има калници! Полза от тях има. Аз съм карал колело без калници и знам какво е (тогава бях с бяла тениска в летен горещ ден и по принуда минах през една кална локвичка и кааато пръсна бялата ми фанелка набра няколко черни точки). Та хубаво е да има калници, въпреки че това има своите минуси. Веднъж с Хакера минах през един доста разкалян терен. Гумите се покриха с няколко сантиметра кал, която заседна между гумите и калниците. Така здраво се задръсти, че Хакерчо, изобщо не можа да помръдне. Ни напред ни назад. Но имах късмет, че наблизо имаше един тракторен стан, където ми услужиха с пароструйка. Измих велосипеда подсуших го и се оправи.
Друг недостатък на калниците, е че не осигуряват 100% -ова защита срещу пръски. Особено това важи, при преминаване през дълбоки локви. Когато предното колело преминава през локвата, водата "се разделя" на две. Част от нея при сблъсък с калника отива назад и само една малка част "се изтича през калника". А едно солидно количество вода "преминава" от двете страни на гумата и... ...напълва обувките на велосипедиста. Това за предния калник. А задният? Задната гума изхвърля, част от водата назад. Но мократа гума хвърля пръски от долната страна на калника и вихрите, които се получават от въртенето на гумата, отклоняват пръските, и те попадат върху веригата. Което от своя страна си е голяма свинщина. Докато бъдат изработени калници за 100%-ова защита ще трябва да се примирявам с калниците, които имам. Но няма да ги сваля никога!
Аватар
tkpopov
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1292
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 12:31 pm
Местоположение: Бургас или някъде на майната си карам колелото!

Re: За или против калниците ?

Мнениеот Urban_biker » Пет Юли 03, 2009 7:57 pm

Знам че калниците не се харесват от много хора аз лично не харесвам калниците на колите не им пасва стои грозно а пък при велосипедите е необходимо да се кара с калници никога не вярвай на прогнозите за времето :D така АЗ СЪМ "ЗА"! :deal:
Да караш колело? Това е болест братле!
Аватар
Urban_biker
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1140
Регистриран на: Сря Апр 15, 2009 2:08 pm

Re: За или против калниците ?

Мнениеот outfaced » Вто Юли 07, 2009 7:26 pm

калниците са особенно полезни когато минавате на скорост през поле осрано от разстроени крави :D ... от мен да го знайти :roll2:
и по сериозно ... мен лично предния калник ми пречи на контрола - липсва ми визуалния контакт с нещата под гумата
ама тва сигурно щот съм си още зелен и си гледам в гумите, а не напред :look:
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: За или против калниците ?

Мнениеот barabum » Сря Юли 08, 2009 9:45 pm

outfaced написа:калниците са особенно полезни когато минавате на скорост през поле осрано от разстроени крави :D ... от мен да го знайти :roll2:


:offtopic: Къртиш :eyebrow: :rofl: :D

Он топик

За предния съм за за мокро време, за задния ми е все едно дали ще ми е кален гърба или не :eyebrow:
did написа:
EccentricMOTION написа:Намерих си безплатно курбели Cyclone ...
скъпо е!
barabum
 
Мнения: 339
Рейтинг: 1046
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 9:44 pm

Re: За или против калниците ?

Мнениеот BurNiNg_IcE » Сря Юли 08, 2009 9:49 pm

barabum написа:За предния съм за за мокро време, за задния ми е все едно дали ще ми е кален гърба или не :eyebrow:


A задника и всичко под кръста... :bigeyes:

DSC04163.JPG
DSC04163.JPG (113.87 KiB) Прегледано 10172 пъти
:wavey:
П.П. Отзад незнам как съм изглеждал при тази ситуация...ама това успях да видя и да снимам... :xx(:

П.П.П. 21 юни...Витоша...пороен дъжд...недоизтекла се вода. :D
Последна промяна BurNiNg_IcE на Сря Юли 08, 2009 10:01 pm, променена общо 1 път
Занимавам се с внасянето на колела/части за колела от PinkBike/Aнглия/, за повече информация - ЛС!
Mоля, да ми пишат само наистина заинтересовани хора!
Линк към по-големите внесени части до момента.
Аватар
BurNiNg_IcE
 
Мнения: 3826
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 4:18 pm
Местоположение: София

Re: За или против калниците ?

Мнениеот picco » Сря Юли 08, 2009 9:59 pm

как и кога го направи това :bigeyes: :bigeyes:
Аватар
picco
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Пет Окт 24, 2008 9:37 pm
Местоположение: София

Re: За или против калниците ?

Мнениеот barabum » Сря Юли 08, 2009 10:00 pm

Задния го монтирам само и единствено като е екстремно кално както е било в твоя случай
did написа:
EccentricMOTION написа:Намерих си безплатно курбели Cyclone ...
скъпо е!
barabum
 
Мнения: 339
Рейтинг: 1046
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 9:44 pm

Re: За или против калниците ?

Мнениеот BurNiNg_IcE » Сря Юли 08, 2009 10:02 pm

barabum написа:Задния го монтирам само и единствено като е екстремно кално както е било в твоя случай

И ще си носиш калника в раницата? :bigeyes: На сутринта нямаше никакви нагласи да вали, ама.... :popcorn:
Занимавам се с внасянето на колела/части за колела от PinkBike/Aнглия/, за повече информация - ЛС!
Mоля, да ми пишат само наистина заинтересовани хора!
Линк към по-големите внесени части до момента.
Аватар
BurNiNg_IcE
 
Мнения: 3826
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 4:18 pm
Местоположение: София

Re: За или против калниците ?

Мнениеот barabum » Чет Юли 09, 2009 8:13 pm

Ми не си го нося в мен,но го слагам като виждам че е кално и като знам,че през нощта е валяло. Има случаи като днес,но преживяват се :)
did написа:
EccentricMOTION написа:Намерих си безплатно курбели Cyclone ...
скъпо е!
barabum
 
Мнения: 339
Рейтинг: 1046
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 9:44 pm

Мнениеот tulio123 » Пет Юли 23, 2010 10:35 pm

Може и да стоят грозно но вършат работа. :D :dontknow:
tulio123
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1196
Регистриран на: Сря Юли 07, 2010 9:52 am

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 35 госта