Велопромоции в Лидл

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот rarekin » Съб Юли 13, 2013 1:17 pm

Vel0-Mania написа:Във сайта на "Лидл" само,че немския, май ще има промоция на велоаксесоари !




Тая Кака действително обещава доста Fahrspass.
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот xcII » Сря Юли 17, 2013 7:10 pm

Некви отзиви за радиостанциите от Лидл? Как са на пресечен терен, има ли чуваемост, на колко км/през колко баира :)
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот mikaelyan » Сря Юли 17, 2013 9:52 pm

xcII написа:Некви отзиви за радиостанциите от Лидл? Как са на пресечен терен, има ли чуваемост, на колко км/през колко баира :)


Ако става дума за т.нар. PMR-ки, а и по принцип работа на симплекс честота, няма как да се случи "през баир" - иска се пряка видимост. :crap:
Аватар
mikaelyan
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Пон Май 13, 2013 2:10 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот xcII » Сря Юли 17, 2013 10:00 pm

mikaelyan написа:
xcII написа:Некви отзиви за радиостанциите от Лидл? Как са на пресечен терен, има ли чуваемост, на колко км/през колко баира :)


Ако става дума за т.нар. PMR-ки, а и по принцип работа на симплекс честота, няма как да се случи "през баир" - иска се пряка видимост. :crap:


пфу, бех се спънал в едни 20лв. и се чудех дали да инвестирам.. :( може би ако се спъна в 220лв. ще имам по-голям шанс? :erm:

а дано, ама надали :boggled:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот subritual » Сря Юли 17, 2013 10:28 pm

mikaelyan написа:Ако става дума за т.нар. PMR-ки, а и по принцип работа на симплекс честота, няма как да се случи "през баир" - иска се пряка видимост. :crap:

А на дуплекс честота? :eyebrow:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот xcII » Сря Юли 17, 2013 10:33 pm

замислих се, готов съм да се хвана на бас за 220лв. че няма да има връзка през баира за любителски радиостанции. Някои навит да ги спечели (евентуално да ме спонсорира за нов GSM)? :8D:

ed. все пак да уточня "любителски радиостанции" -> да кажем до 220лв. цена, без значение симплекс/дуплекс/триплекс и т.н.
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот taurus13 » Сря Юли 17, 2013 11:11 pm

:) Нема симплекс, нема дуплекс....без видимост може да се разчита на отразен сигнал само....ако го има.
(симплекс и дуплекс е начин на организация на комуникацията, няма общо с честотите)
Все пак PMR-ките са по 1,5 вата макс, докато една станция по-скъпа комай е къмто 3-5 вата - тук може да каже човека през един пост нагоре, че той май е спец. по тия комуникации.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот xcII » Чет Юли 18, 2013 12:26 am

Аз съм технически неграмотен за радио честоти и други такива. Хабер си нямам от симплекс, дуплекс - бегли наблюдения. Та в тая връзка, баса си стои -> който иска избора радиостанцията и "плексите", аз дерето. Който спечели, спечели 220лв., Форума пичели много повече!

P.S. благородността и скромността са ми вродении :bigeyes:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот moridinbg » Чет Юли 18, 2013 1:04 am

Увеличената мощност ще увеличи възможното разстояние при пряка видимост, но няма да увеличи баирната пробивност съществено ;)
Ако си готов от 20 да отидеш на 220лв, може да видиш Baogeng UV-5R+.
Доста читави китайски станции, напълно на нивото на значително по-скъпи маркови http://www.gorhudson.com/gor/baofeng-uv ... ansceiver/

Големите плюсове са, че може да слуша едновременно две честоти, с честотен диапазон е - 136-174Mhz, 400-480MHz, може да се ползва и с американски и европейски станции, има изход за комутатор, което е доста удобно да закрепиш на рамото, а станцията да остане в раницата. Батерията кара 2-3 дена активно ползване.

Аз я ползвам за сноуборд, не се води водоустойчива, но е изгълтала литри стопен сняг и доста блъскане, доста съм доволен от издръжливостта.

Не може и дума да става за сравнение със станция за 20лв.

П.С. По принцип за да излъчваш извън PMR (446MHz) (готовите канали по евтините станции) ти е нужен лиценз. Първо никой не те кара да излъчваш извън тия канали, второ в гората няма кой да те търси имаш ли лиценз.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот xcII » Чет Юли 18, 2013 1:36 am

Абе, човек, ти четеш ли вниматело темата?

Ако да, ще ти е ясно че аз не питам за радиостанция до 220лв., окоято да ми помогне в пресрчен терен. Аз търся спонсори за нова хидтавлична спирачка! Ако си навит, скачай, не ми обяснявай, Условията са ясно посочени по-горе :liplick:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот xcII » Чет Юли 18, 2013 2:59 am

Та след всичкото похабено мастило по тая тема, по естествен начин се получава следното обобщение:

Теоретици много, но Практици малко.

:agree:

ПараDOCs
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот mikaelyan » Чет Юли 18, 2013 7:57 am

taurus13 написа::) Нема симплекс, нема дуплекс....без видимост може да се разчита на отразен сигнал само....ако го има.
(симплекс и дуплекс е начин на организация на комуникацията, няма общо с честотите)
Все пак PMR-ките са по 1,5 вата макс, докато една станция по-скъпа комай е къмто 3-5 вата - тук може да каже човека през един пост нагоре, че той май е спец. по тия комуникации.


Симплекс - значи, че се предава и приема на една и съща честота.
Без пряка видимост се работи през т.нар. "репитри", които ги има достатъчно много.
За съжаление обаче, се изисква радиолюбителски лиценз, за да се говори на тяхните честоти.
Ако не се лъжа (поне по технически разрешените изисквания) PMR работа е допустима с мощност до 0.5W (500mW). :beer:
Аватар
mikaelyan
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Пон Май 13, 2013 2:10 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот taurus13 » Чет Юли 18, 2013 9:01 am

Не съм сигурен за мощността - у нас май беше разрешено до 0,5 вата, каквито са и повечето продавани уоки-токи станции. Ние обаче си бяхме внесли едни от Щатите, които бяха с мощност около 1,2-1,5 вата(не помня точно). Тия последните също така в горните си канали попадаха в честотите на мобиком и можеше да се подслушват мобифоните :lol: Тогава четох ма КРС честотите и видях, че се попадат в някви отделени за граждански мрежи, но ясно че си бяха незаконни тия честоти явно у нас. Както и да е, въпросът е, че в планината дори с по-голямата мощност не ставаха за нищо. Например от влека на Ръждвица на Мальовица, трудно се правеше връзка с ЦПШ, а то е един склон дето се вика.
(симплекс най-общо е когато има един комуникационен канал, което изключва едновременно предаване и приемане, докато при дуплекса това е възможно - как точно е релизирано това, и на какви честоти не е от значение)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот mikaelyan » Чет Юли 18, 2013 9:31 am

Прав си, taurus13.
Само ще допълня, че във всички режими на работа по радиостанциите не можеш едновременно да приемаш и да предаваш.
Ти говориш за симплекс канал, аз говоря за симплекс начин на работа (предаване и приемане на една и съща честота, или с други думи - "директна връзка").
Работата през "репитър" неминуемо означава, че има изместване по честота (разлика в приеманата и предаваната честота) и обикновено има "отключващ" тон, който е различен за всеки репитър и се настройва от неговия отговорник.
Само за пример:
Миналия уикенд бях в района на Банско. От там, с 5 вата, успявах да говоря през репитъра на Мусала и се чувах успешно с хора от цяла западна България без никакъв проблем. :beer:
Аватар
mikaelyan
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Пон Май 13, 2013 2:10 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот subritual » Чет Юли 18, 2013 12:44 pm

Малко преливаме от пусто в празно ми се струва,ама пусто свободно време...
Откакто репитърната мрежа се разви виждам, че има все повече колеги, което ме радва и бих ги насърчил и към другите обхвати като КВ. Там е наистина интересно и тръпка, ако мога така да се изразя. Да се лафи по репитъра може всеки и по естеството на разговорите може да се съди за какво иде реч.
moridinbg написа:Не може и дума да става за сравнение със станция за 20лв.

Да, лидълската станция работи в пъти по-добре от твоя Беофенг.Ако не вярваш, може да ги сравниш, по-конкретно приемника.
Дори японските двубандови станции страдат от недобре скалъпен приемник, какво остава за китайка.Входа на приемника е евтин,влиза какво ли не и чувствителността е по-ниска от на средностатистическа ПМР-ка.Лесен тест- натисни дистанционното на колата си и виж дали ще ти се отпуши скуелча на горния банд, независимо на коя честота.На такъв приемник му викат попски ръкав. Е, като радиолюбител обаче, работещ по репитрите, това може да не ти направи впечатление, няма да е проблем, а и разполагаш с двата необходими обхвата.
xcII написа:Аз съм технически неграмотен за радио честоти.....

Иване, ако си съгласен аз да избера тия два баира, може и да спечеля баса.Дори и с ПМР-ка.
Впрочем, с малко по-тежки станции на 2 метровия обхват резултата ще е по-добър по планините.
Със CB станции (27мхз) още по-добър, но когато няма прохождения.
Ако пък ви се занимава с нещо такова, то връзки с половината земно кълбо са нещо нормално, от високите части в планината.
http://www.youtube.com/watch?v=0qzAmI0XWgY
http://www.youtube.com/watch?v=iefFyLyxxqM
Бях гледал и един проект, където рамката на байка се ползваше за КВ антена, но не можах да намеря линк :beer:
Колега @mikaelyan, а ти инициал имаш ли? :beer:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот mikaelyan » Чет Юли 18, 2013 1:21 pm

subritual написа:Колега @mikaelyan, а ти инициал имаш ли? :beer:


Имаш, имаш... :agree: :beer:
Аватар
mikaelyan
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Пон Май 13, 2013 2:10 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот xcII » Чет Юли 18, 2013 10:43 pm

subritual написа:...Иване, ако си съгласен аз да избера тия два баира, може и да спечеля баса...


Хаха, стига бе човек! Нима мислиш, че ще сложа 220лв. и да дам възможност на другата страна да избере баира?? Че другата страна може да избере от единия баир та до другия, стоейки отгорце, напр. :)

Аз ще избере тясна долина, аз в т."А", а другата страна в т"B", 500м. по-далеч от мен, с 2 завоя на реката. Ако другата страна ми е симпатична, може да и дам шанс само с един завой на реката. Това, което @taurus13 е посочил като пример е още по-говорящо, щото там няма даже и долина, а един склон с гора.
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот subritual » Чет Юли 18, 2013 11:38 pm

Абе то тясната долина не е такъв проблем, ама гората за тия честоти е, като гофриран дунапрен в звукозаписно студио. Поглъща. На други честоти не, обаче там пък антените и акумулаторите са друга работа.
Иначе, опитвам се да кажа, че освен потребители, може и да се опитваме да поназнайваме нещо за нещата и понякога това върши работа. :beer:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот xcII » Пет Юли 19, 2013 12:36 am

Е да де, поглъща и не връща, т.е. немс чуваемост, Аз без нищо да знам от радио вълни, много бързо стигнах до тоя извод. Така е, практика и малце готин саунд :agree:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот Vel0-Mania » Чет Сеп 19, 2013 2:36 pm

Ще пиша тука, вместо "Тема за кратки въпроси" ! Ходих до "Лидл" но нещо не ми харесаха тези горници :(

Искам да питам за тези фенери (9.99) дали си заслужава парите ?
Vel0-Mania
 
Мнения: 183
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Чет Мар 14, 2013 9:16 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот rock » Чет Сеп 19, 2013 3:13 pm

Vel0-Mania написа:Ще пиша тука, вместо "Тема за кратки въпроси" ! Ходих до "Лидл" но нещо не ми харесаха тези горници :(

Искам да питам за тези фенери (9.99) дали си заслужава парите ?


Аз си взех softshell с качулка, стои ми добре и е леко. За кой фенер питаш , тоя с ръчното динамо ли?
Аватар
rock
 
Мнения: 238
Рейтинг: 1303
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 11:49 am

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот рада » Чет Сеп 19, 2013 3:16 pm

Vel0-Mania написа: горници :( ?

Какво значи това? В българския език е остарялата форма на "втори етаж". В контекста на форума какво трябва да е?!
рада
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1244
Регистриран на: Вто Юни 18, 2013 11:41 am
Местоположение: София

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот uBaH » Чет Сеп 19, 2013 3:32 pm

@рада: softshell с качулка :)
Аватар
uBaH
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 24, 2009 2:44 pm
Местоположение: Димитровград / Хасково

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот moridinbg » Чет Сеп 19, 2013 3:55 pm

subritual написа:Малко преливаме от пусто в празно ми се струва,ама пусто свободно време...
Откакто репитърната мрежа се разви виждам, че има все повече колеги, което ме радва и бих ги насърчил и към другите обхвати като КВ. Там е наистина интересно и тръпка, ако мога така да се изразя. Да се лафи по репитъра може всеки и по естеството на разговорите може да се съди за какво иде реч.
moridinbg написа:Не може и дума да става за сравнение със станция за 20лв.

Да, лидълската станция работи в пъти по-добре от твоя Беофенг.Ако не вярваш, може да ги сравниш, по-конкретно приемника.
Дори японските двубандови станции страдат от недобре скалъпен приемник, какво остава за китайка.Входа на приемника е евтин,влиза какво ли не и чувствителността е по-ниска от на средностатистическа ПМР-ка.Лесен тест- натисни дистанционното на колата си и виж дали ще ти се отпуши скуелча на горния банд, независимо на коя честота.На такъв приемник му викат попски ръкав. Е, като радиолюбител обаче, работещ по репитрите, това може да не ти направи впечатление, няма да е проблем, а и разполагаш с двата необходими обхвата.

Сега я отварям пак темата. По замервания с уред, китайчето ми има по-качествен приемник от Yaesu-то, на което са му броени 5-6 пъти повече пари преди няколко години. Изобщо, проучи малко нещата, преди да генерализираш. Станцията е 100лв по сегашен курс, не 220?!
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот subritual » Пет Сеп 20, 2013 10:57 am

И с този "уред" какво му мерихте на приемника?
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот moridinbg » Пет Сеп 20, 2013 8:50 pm

При директно подаден генериран сигнал с определена честота се замерва какво излиза към говорителя. Отплесваме се от темата за 20лв радио станции в Литъл.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот subritual » Пет Сеп 20, 2013 9:35 pm

Така, значи мериш сигнал в стерилна среда. В реалния ефир обаче не е така, особено когато има мощности с киловати наоколо, както е по планините. Ако искаш пак прочети какво съм написал, преди да генерализираш. Това,че има чувствителен транзистор(и) на входа, не го прави качествен приемник.Точно марковите приемници са направени да работят оптимално защото могат да попаднат в различна среда.Селективност и филтри против крос модулация и др. Всъщност съпоставката ми беше не за марки, а за това, че просто и тясно монобандово токи е по-добре от по-сложно такова.
Че се отплесваме от темата- така е. Че китайските станции са хубави за парите си-така е. За лидълските- също. Че почти всички видове комуникации са несигурни в планината?
Телефон с 2 сим карти на различни оператори + какви да е леки станции. :beer:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот xcII » Пет Сеп 20, 2013 10:14 pm

Много ожесточен спор се води за предимствата/недостатъците на тия/ония радиостанции. Това е хубаво, вдига ми се общата култура за радиостанции :agree:

Аз си купих спирачки, но баса си ми стои иначе.. требва да ъпгрейдвам старата верна Тора май, щото нещо чука, ама не в главата ми, а във вилката :agree:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот DundyTheCroc » Съб Сеп 21, 2013 10:34 am

Лидълските за парите си са идеални, то само батериите и зарядното са повече от половината цена. Ползвал съм ги за прозвъняване на мрежа в голяма сграда, през три дебели бетонни плочи се чува все едно от съседната стая. Бащата ми ги беше взел за колоездачната обиколка на България (съдия е) и не са имали проблеми при комуникация между колите при пряка видимост, разбира се зад хълм нещата се променят, но там и с големите станции за кола, които им раздават, също не са имали обхват.
Аватар
DundyTheCroc
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Вто Авг 14, 2012 3:01 pm

Re: радиостанции в Лидл

Мнениеот df0rmati0n » Съб Сеп 21, 2013 8:02 pm

добре а намират ли се тези радиостанции още по магазините Лидъл? Поне във Варненските май няма. Много постно като цяло. Явно народа ги е "налапал" отдавна отдавна.
Аватар
df0rmati0n
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Чет Авг 08, 2013 2:17 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 163 госта