Избор на раница

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на раница

Мнениеот naskoj » Нед Май 08, 2016 1:23 pm

Здравейте,
реших че е крайно време да се сдобия с хубава раница. Основно ще се ползва при пътувания, най-често състезания, като по-удобен заместител на сака. Раницата трябва да може да побере дрехи за няколко дни, малко инструменти и части от екипировката. Възможно е да се правят и преходи с нея така че е важно да е удобна. Като размер гледам около 40 литра но ми е трудно да добия реална представа за размера на раницата. Бюджета, с който разполагам, не е голям бих казал 100-150 като горната граница е за нещо, което наистина да си заслужава. От Варна съм и би било добре да мога да погледна на живо дали ми допада но не е толкова важно.

Като цяло колкото повече гледам толкова по объркан ставам така че моля за всякакви предложения които отговарят на изискванията.

Благодаря предварително на всички.
naskoj
 
Мнения: 611
Рейтинг: 1083
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 7:01 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на раница

Мнениеот taurus13 » Нед Май 08, 2016 6:37 pm

Кат първо да кажа, че 150 дори е ниска цена за читава раница 40 литра.
А 40 литра е горната граница за обем раница с който може да се кара колело. Аз карам с 40 литрова блек даймънд спийд( катерачна), щото ми е удобна за каране и събира багаж, но дълго търсих такава, на която окачването да е правилно и да не ми опира отзад каската в раницата при спускане. Та...май по-добре е да имаш по-малка раница за каране и друга за преход, която може да си е над 40 литра.
Ма наистина трудно се намират читави раници под 170 лв. :)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Избор на раница

Мнениеот Boyan1984 » Нед Май 08, 2016 6:39 pm

Изпадат оферти втора употреба в немското ибей и в www.ebay-kleinanzeigen.de
Трпбва да дебне човек обаче. 40 литра наистина е много и ти гарантирам, че след първия час ще проклинаш вселената :P
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на раница

Мнениеот Admin » Пон Май 09, 2016 10:12 am

Ако ще е за каране, повече от 30 литра, и то за 2-3 дневен преход, не мога да си представя да ползвам. :D
При по-тънък бюджет търси нещо запазено втора ръка, или разгледай моделите в Декатлон, а може би и на Ташев (не знам какви са им цените в наши дни).
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Избор на раница

Мнениеот victortrt » Пон Май 09, 2016 12:31 pm

http://www.decathlon.bg/ranitsa-forclaz ... 32426.html
На клипа пича е с 20 литрова. Смятай сам колко по-голяма е 40 литровата. Има и 30 литрова от този вид, но лекинко ми се струва, че от тези иначе евтини раници 20 литровата е най-голямата, удобна и за каране на колело, а и според мен заради особеностите на системата за проветрение, този тип раница не е подходяща за колоездене, защото при колоездене точно тази част от гърба, която е свита навътре при прав човек, се изправя и раницата ще е неудобна, отделно е твърде издута назад.
Нещо такова може би е по-удачно - http://www.tashev.bg/shop/product_info. ... rticles=44 при горните резерви за размера и карането.
Казват, че раниците на Ташев са добри за преходи, но малко запарват в сравнение с по-скъпите модели с по-добри вентилационни системи, но за ходене си стават.
Аз лично съм установил, че с една раница за всичко не става и затова /с горе долу твоя бюджет/ за планина съм си взел тази - http://www.tashev.bg/shop/product_info. ... icles=2328 и стига за багажа на цялото семейство за еднодневно ходене по Витоша , а за колело - http://www.tashev.bg/shop/product_info. ... rticles=61. Дишащите презрамки са доста удобни, както формата на самата раница. В интерес на истината обаче карам не повече от 3 часа, главно по шосе и имам и чантичка за под седалката. За дълго каране не знам дали раничката ще събере всичко, но събира помпа, резервна гума, инструменти, щанги, резервна тениска и някаква друга дреха /термобельо, което ползвам за отгоре или лек полар/, за шишето имам поставка, но събира и две шишета в страничните джобове. Има и възможност за хидратираща система.
В заключение според мен трябва да комбинираш например. тази -http://www.decathlon.bg/ranitsa-forclaz-30-air-marka-air-cooling-regulira-izpotyavaneto-na-garba-id_8332422.html с някоя подходяща за велосипед, каквато май Крос 18 на Ташев е най-удачна.
Ако не ти пука за проветрението и искаш да спестиш някой лев - нещо сгъваемо и леко, за да го прибираш при нужда. В Дакатлон има често подобни за без пари, сега е този модел - http://www.decathlon.bg/ranitsa-forclaz ... 32422.html
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на раница

Мнениеот Vorac » Пон Май 09, 2016 12:54 pm

Аз въртя с ето-тази: http://www.tashev.bg/shop/product_info. ... icles=2433

Спален чувал я пълни на около половина - останалото място стига за 1 комплект бельо, чорапи и панталон, 5 кенчета бира. Това е без да се издува капака - може и още да събере.

Плюсовете са много - понеже е катерачна, има много устройства за външно носене на багаж - включително конзола за каска. Здрава е и има отделение за кемълбак. Специален джоб за дъждобран, който пък е включен в цената.

Като минуси - преди 2 години беше 120лв, сега е 170. Проблема с опиране в каската наистина го има - но се свиква. Отпускаш горните регулиращи ленти и раницата ляга назад и не опира в каската.

Виж и Pinguin Air 33 - очаква се да не запотява гърба.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Избор на раница

Мнениеот Boyan1984 » Пон Май 09, 2016 1:50 pm

Такава дето да не запотява просто няма. Карай в 30 градусова жега, пък да видим.
Иначе добри отзиви има за пингвинчето. :agree:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на раница

Мнениеот victortrt » Пон Май 09, 2016 1:58 pm

Е то като се потиш без раница, просто няма как с раница да не е поне толкова зле положението, но тези с две /добре измислени и направени/ дунапренени ивици помагат вятърът при каране да помага малко. Ама понеже съм с евтини раници, не мога да кажа дали има чак толкова вълшебна, че с нея да не се потиш хич. Лично на мен тези с мрежа не ми вдъхват голямо доверие, защото ми се струва, че залепват дрехата за гърба, което на мен не ми харесва.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на раница

Мнениеот taurus13 » Пон Май 09, 2016 2:39 pm

Само да вметна, че на блек даймънд суинг системата на окачване е уникално добра за каране на коелло.Там презрамките не са статично закачени долу, а чрез едно стоманено жило минават през една тръбичка долу, което позволява да се местят презрамките при накляняне на гърба. Ефекта при каране е толкова добър, че дори когато напълня 40 литровата раница догоре, надолу не я усещам на гърба си, което изобщо не мога да кажа за старата ми 25 литрова, която се мяташе на всеки завой и адски ме дразнеше.
А 40 литра е добре, щото то не еказано да я пълниш - тя спокойно може да се ползва за еднодневни и с по-малко багаж. Обаче идва момент в който ти трябва повече обем и хоп.....
Даже тая ако и извадя надстройката става 50 литра. :eyebrow:
Иначе за опирането на каската - точно тоя модел си го избрах и заради това, че не опира касаката дори при стръмни наклони. Освен това капака може да бъде махнат, а раницата позволява затваряне и без капак, чрез специфична система. Абе.....много съм доволен аз от тая покупка ама дори намалена беше 230, паиначе 270лв. Новите модели и повече може да са. :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Избор на раница

Мнениеот irgnet » Пон Май 09, 2016 3:01 pm

Според мен 40л раница за колело си е голяма.
Аз карам с Tashev Summit 30 и за по-дълги карания е супер, но за по-кратки си е голяма /макар че може да се пристегнат ремъците и да изглежда по-малка/
Аватар
irgnet
 
Мнения: 208
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Сря Май 16, 2012 9:22 pm

Re: Избор на раница

Мнениеот iPop » Пон Май 09, 2016 4:09 pm

Аз карах с Ташев Дистанс 40, но като се понапълни и става неудобна иначе беше ок за каране. В момента съм с дойтер транс алпин 25 и ми е идеална.
Пък и голямата раница предразполага към носене на повече ненужни неща :D
Истината е че за тая цел си трябват две ранички
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Избор на раница

Мнениеот krach » Пон Май 09, 2016 4:16 pm

В Алпи (ако си от София) си взех на Мило 80 или 89 лв - 30 литра. За сега за еднодневни съм я тествал но ми е доста удобна. Достатъчно голяма и има и ремъци да привързваш допълнително шитни. Кръстните колани са мрежести и имат джобове, което мен ме привлече. Самите презрамки са твърди, което не позволява при напълване да ти се врязват в рамената.
Погледни и там
http://alpibg.com/milo/%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-30-toget?page=2 това е. Има я с жълт цип. Имаш и опция за система за вода
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Избор на раница

Мнениеот emo_gp » Пон Авг 22, 2016 8:30 pm

Здравейте колеги! Търся си раница за зимата за малко повечко дрехи за преобличане а и за целодневни карания! Та въпроса ми е според това (https://www.google.bg/url?sa=t&source=w ... V4VesjDHXA ) ревю тази таница като цяло добра ли е?
Boardman Fs Pro 27.5
Аватар
emo_gp
 
Мнения: 392
Рейтинг: 1430
Регистриран на: Вто Май 29, 2012 5:58 pm
Местоположение: Гр. Стара Загора

Re: Избор на раница

Мнениеот Katana » Пон Авг 22, 2016 10:56 pm

Аз лично бих ти препоръчал раниците на The North Face.Изключителни здрави и практични раници.Всичко е пипнато до най-малкият детайл, а в момента са в намаление.Това все пак е световна марка и няма как да се изложат.Казвам ти го от личен опит.Давам ти пример ( аз карам с такава ) http://www.strim-co.com/bg/ranica-borea ... ue-ni.html.Тази http://www.strim-co.com/bg/ranica-surge.html също е много добра раница.Каквото и да избереш няма да съжеляваш.Успех! :)
Иначе от видеото което си посочил.....става ясно че това е раницата на мечтите... музиката към клипа кърти :)...всичко е като по учебник...уви не е така! :):):) Така си мисля аз де... :D :D :D
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Избор на раница

Мнениеот victortrt » Вто Авг 23, 2016 5:38 pm

Всака раница си има предназначение. Туристическа раница не е удачна за велосипед по редица причини, най вече егономичността и проветрението. Според мен трябва да се търси не марка, а модел, предназначен за колоездене и след това вече да се подбира по марки.
А иначе системата за проветрение с отделен гръб не винаги е удачна на велосипедна раница, защото при нея въздухът циркулира отгоре надолу /при по-бързо каране/.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на раница

Мнениеот Katana » Сря Авг 24, 2016 12:59 pm

Факт е че раниците на марката са предназначени за туризъм.На мен лично изключително добре ми пасват на гърба (поне тези два модела).Принципно няма раница която да не запарва.Flex ven-та също е маркетингова измишлъотина.За здравина няма какво да говорим. :)
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Избор на раница

Мнениеот iPop » Сря Авг 24, 2016 1:47 pm

Много съм зарибен на EVOC за раниците - много добре са измислени и са с твърд гръб, което е много важно за мен. Следващата ще е такава :)
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Избор на раница

Мнениеот THEZOGGO » Пет Авг 26, 2016 11:46 am

iPop написа:Много съм зарибен на EVOC за раниците - много добре са измислени и са с твърд гръб, което е много важно за мен. Следващата ще е такава :)


Зависи къде ще караш и какво ще правиш. Ако караш само надолу няма да е проблем да караш с EVOC. Имам предвид няма да е неприятно. Добре приляга на гърба и си работи като протектор. Аз имам EVOC FR Trail, но не я използвам в повечето време тъй като въртя и нагоре. Тоест проветрението на раницата го няма никакво. Може да я ползваш зимата за да ти топли гърба. Ако искаш да инвестираш в раница с която да караш нагоре и надолу те стветвам да минеш на Deuter. След 7 годишна служба на Deuter Trans Alpin 30, чиито ципове вече не издържаха по простата причина, че съм носил всякакви неща с тегло до 50 кг в нея, си купих отново Deuter Trans Alpin 30. Да 30 л са много за един ден, но по принцип според мен гърба на Deuter e много по удобен и по-проветрив. Имам предвид, по-добре се насочи към Deuter. Aко караш предимно надолу и ползваш лифтове за да се качваш до някъде, EVOC е екстра. Но в моя случай само ми заема място вкъщи. Модела на Deuter - Аttack изглежда с доста по-удобен гръб, ако те интересува раница, която да използваш като протектор. Аз предпочитам Deuter пред EVOC защото с Deuter гърба ми е по-малко мокър отколкото с EVOC. Вкъщи имаме 3 раници за колело на Deuter - Транс Алпин, Крос Байк 18 и COMPACT EXP 12, така, че според мен това е марката.

Да допълня, според ме платът на EVOC е по-слаб от този на Deuter. Това е на база, страничен джоб на EVOC FR Trail, който се скъса след преминаване през една шипка. По стария Deuter Trans Alpin 30 нямам нито една дупка, въпреки, че съм се се закачал в клекове, падал съм отвисоко, минавал съм през всякакви тръни и храсталаци. Може би е въпрос на късмет, нямам представа. Но все пак дори и на пипане платът на EVOC FR Trail е по-тънък от този на Deuter.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Избор на раница

Мнениеот Boyan1984 » Пет Авг 26, 2016 12:59 pm

Да се включа и аз - имам и Дойтер, който за по-студеното време на годината го ползвам, когато се носят дрешки, но сега, лятото вече втора година ползвам Osprey Talon 11 - най-добрата вело раница, която съм ползвал досега. Горещо я препоръчвам пред всички останали. Здрава, лека и удобна. Не на последно място - най-неспарващата, която някога съм носил на гръб.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на раница

Мнениеот hatamoto » Пет Авг 26, 2016 1:00 pm

Ползвам Pinguin Biker 25 - много дъм доволен от раницата, Отлично проветрение, сравнително удобна.
Това, което не ми харесва в нея е кръстния колан - уширената възглавнична част е къса, а самия колан е тесен.
Може би причината за това е дългогодишният опит с големите раници за дълги преходи на Ташев. Но те са направени за дълги преходи - удобни за ходене с голям обем тежък багаж.
Въпреки незначителния дискомфорт (на дивана вкъщи е винаги е по-удобно отколкото на седалката на колелото), ползвам тази раница както за велопреходи, така и за еднодневни разходки в планината.
hatamoto
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юли 08, 2013 11:45 am

Re: Избор на раница

Мнениеот victortrt » Пон Авг 29, 2016 3:00 pm

Boyan1984 написа:Да се включа и аз - имам и Дойтер, който за по-студеното време на годината го ползвам, когато се носят дрешки, но сега, лятото вече втора година ползвам Osprey Talon 11 - най-добрата вело раница, която съм ползвал досега. Горещо я препоръчвам пред всички останали. Здрава, лека и удобна. Не на последно място - най-неспарващата, която някога съм носил на гръб.

Продава ли се у нас в реален магазин? В бейзкамп я няма на сайта им.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на раница

Мнениеот Boyan1984 » Пон Авг 29, 2016 3:13 pm

В магазин Намасте има раниците Osprey, http://namaste-bg.com/product/1666/Talon-11---OSPREY
Интересно, моята не я дават колоездачна, а тя е точно такава, щото има джаджата за каска :)
Има и други хубави модели за колоездене, литражи най-различни :)
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на раница

Мнениеот victortrt » Пон Авг 29, 2016 3:38 pm

Благодаря, този магазин дори ми близо до работата.
Иначе явно моделът не се води за колело заради тази система за проветрение, която е за носене прав, на колелото гърбът се извива и не е толкова ефективна.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на раница

Мнениеот Boyan1984 » Пон Авг 29, 2016 3:41 pm

Сисатемата си работи много добре, раничката става и за търчане, и за ходене и за колоездене ;) Ето едно ревю от колоездачен сайт: https://roadcyclinguk.com/news/osprey-t ... eview.html

Ходи, виж, соожи на гръб, пък тогава му мисли. На мен ми харесва че има кръстен колан с джобчета отстрани, който е доста удобен.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на раница

Мнениеот victortrt » Пон Авг 29, 2016 3:53 pm

Аз си имам раници, вкл. за колело, просто разсъждавах на глас защо не я водят за колоездачна от самия производител.
В магазина ако отида май ще заложа на Vaude, че са 30% намалени.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на раница

Мнениеот natalito » Вто Авг 30, 2016 7:14 am

victortrt написа: . . . в магазина . . . Vaude . . . 30% намалени.

в кой магазин :look:
"I say the sunshine will blow my mind and the wind blow my brain" - BA

Изображение
Аватар
natalito
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 10:20 am

Re: Избор на раница

Мнениеот victortrt » Вто Авг 30, 2016 7:37 am

В магазин Намасте, за който говорехме - http://namaste-bg.com/pages/28/%D0%9E%D ... 0%B8%D1%8F
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на раница

Мнениеот vafi » Вто Авг 30, 2016 9:16 am

Ако си решил да търсиш малолитражка - задължително обърни внимание на Osprey Raptor 14

За размерите си побира удивително количество багаж, седи като залепена на гърба, диша много добре, има отделно джобче за инструменти + 3 литров кемълбек с много удобна система за монтаж на маркуча и поне за мен системата "bite me" e най доброто измислено за момента.
Aко караш и зимата, отделно се предлага и защита на маркуча от измръзване

Естествено има и недосатък и той не е малък - цената няма да ти хареса :lol:
Amsterdam is like the Tour de France. Just a lot of people on drugs riding bikes!!!
Аватар
vafi
 
Мнения: 289
Рейтинг: 1412
Регистриран на: Чет Мар 08, 2012 3:38 pm

Re: Избор на раница

Мнениеот Boyan1984 » Вто Авг 30, 2016 11:11 am

Намират се по-евтини втора употреба по разните му сайтове ;)
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на раница

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Авг 30, 2016 12:57 pm

Че какво и на цената - нормална за качествена раница:
https://www.bike24.de/1.php?content=13& ... ray+raptor

Аз съм със Zaelot и съм много доволен - https://www.bike24.de/1.php?menu=1000%2 ... uct=104645 Фулфейс, лека D3O "броня" и наколенки се закачат удобно навън и вътре остава достатъчно място за всичко необходимо. Стои много по-добре на гърба сравнена с Deuter Trans Alpin 30 (предходната итерация) - въобще не я усещам, че е там при спускане.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 52 госта