Счупена ключица

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Счупена ключица

Мнениеот icpart » Вто Дек 29, 2020 10:04 am

Хайде и аз да се разпиша в отбора със счупените ключици. Вчера на велоалеята един циганин с една количка ми беше препречил пътя и заел цялата ширина на алеята в опит да го заобиколя точно на мястото между плочите на тротоара и асфалта на велоалеята имаше лек бордюр там предната гума не успя да зацепи и поднеси. Реално велосипеда падна на дясно а аз някак си напред странично като се мъчих да стъпя направих кълбо напред леко странично и като станах усетих че нещо не е наред и в спешното излезе счупена ключица :crap: Лятото имах подобно падане пак с подхлъзване странично на предната гума пак в нисък бордюр и се чудя в бъдеще има ли спасение от подобни случки. Грайфера явно не успява да зацепи и се приплъзва. Абе много конфузна ситуация и сега сумати време ще се възстановявам.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Вто Дек 29, 2020 11:25 am

Наистина неприятно в това, но минава. Пак си късметлия, че сега ти се случва и до март ще си нов. Операция ли ще ти правят или само ще си зарасне? Аз бях с осморка и така бях свикнал с нея, че не исках да я махам :)
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2421
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот icpart » Вто Дек 29, 2020 2:24 pm

Boyan1984 написа:Наистина неприятно в това, но минава. Пак си късметлия, че сега ти се случва и до март ще си нов. Операция ли ще ти правят или само ще си зарасне? Аз бях с осморка и така бях свикнал с нея, че не исках да я махам :)

И аз съм с осморка. Счупването май е само на едно място. Да сега се бъзикаме с един приятел пък той преди 2 седмици счупи ребро при падането на велоалеята пак че поне ще сме ок за пролетта. Дано се възстановя бързо и да се и наместило добре счупването. Да попитам ти примерно както и другите напълно ли сте си обездвижихте ръката първите дни. То ясно няма да я натоварвам на този етап поне 2 седмици. Засега единствено я свивам в лакътя и китката. Питането ми е обослувено дали това е безопасно. В спешния център просто ме закърпиха набързо и ми казаха след седмица контролен преглед на ортопед. Ама що как да се обездвижи ръката нищо не казаха. Сега ползвам моя приятел за консултация де пострада преди 2г.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот Boyan1984 » Вто Дек 29, 2020 5:31 pm

Горещо ти препоръчвам да отидеш при някой лекар с добра репутация и с опит при счупените ключици. Абсолютно и пълно обездвижване на ръката, не я ползваш за НИЩО. Спането е само по гръб, докато свикна ми се разказа играта.
Осморката не помня колко време я носих, но мисля че беше месец. После рехабилитация, раздвижване и те така. Абе преди средата на март не ти препоръчвам да се изсилваш с колелото,изчакай да си зарасне коста. Аз доста се разхождах, макар че беше доста уморително с тази ръка.

Също така хапвай повечко извара и прясно меко сирене (стригле му викаме тука) червено месо, абе с две думи - хапвай си юнашката, на кокалите им харесва. Ако пушиш и пиеш - не го прави, докато не ти зарасне.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2421
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Счупена ключица

Мнениеот Harka » Вто Дек 29, 2020 6:39 pm

Хм, вече на няколко места чета за тежки контузии, вследствие на приплъзване на предната гума при опит за качване на бордюр. Мога да дам следния съвет: упражнявайте се! Колкото по-малък е ъгъла на заход на предното колело, толкова по-малък е шанса да премине през бордюра и да не приплъзне. Ако по някаква причина не успеете на вдигнете предното колело, поне се опитайте да завъртите кормилото под по-голям ъгъл. Това е възможно само при ниски бордюри, разбира се. При по-високи или бъни хоп, или минимум вдигане на предницата.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Счупена ключица

Мнениеот Alexi » Вто Дек 29, 2020 7:30 pm

иди на ортопед да ти види снимката да не се окаже че е намляна и да зарастне накриво .. в спешното не се ходи при счупване ,имаш достатъчно време за качествен отропед ( 1-2-3 дена не са фатални няма да зарастне ,за жалост .. ) обездвижването е задължително до колкото е възможно при подобно счупване ,но ползвай тази част от ръката която е здрава - китка ,лакът .. това подобрява кръвоснабдяването в ръката и подпомага заздравяването .. това лято счупих раменна кост ,та имам известен опит .. ключицата е като солета ,ще заздравее бързо :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Счупена ключица

Мнениеот icpart » Пет Яну 08, 2021 8:48 pm

За съжаление при мен нещата тръгнаха на по зле. Най накрая успях да отида на контролен преглед този понеделник 4 януари. Предната събота и неделя прекарах най болезнените в моя живот с неистови болки. Получих някакво яко схващане на гърба първия ден за около половин час със спазми, неделята 2 часа в агония с мускулни спазми на целия торс. Както и да е премина това но следващите дни ми остана една пронизваща болка от гърба към гърдите. Само да се облегнех някъде с притискане повечко на гърби и почваха силни болезнени спазми в гърдата и понеделник минах на контролен преглед. Но се набутах на някакво пишман докторче. Оказа се че даже бил там в Спешното нея вечер дето са скалъпили, някакъв специализант се оказа. Но тъй като бях до понеделник в отпуска трябваше спешно да мина на доктор него ден и нямах много опции за избор. За нещастие не ми направи контролна снимка и ме накара за следващата седмица другия петък да нося. За капак на моите неволи от 2 дена е била почната даже не бях забелязал до вчера вечерта да се надува с оток лявата ми ръка. В момента е като балон до китката и нагоре от лакътя. От паниката днес сутринта тръгнах да го търся моя доктор този ама го нямаше и в неговия кабинет се оказа някакъв негов колега пак специализант за моя нещастие :crap: Те ползват практиката на някакъв доктор като го няма те преглеждат. Днес отидох прегледа ме този път малко по обстойно и по едно време явно се усъмни да няма нещо с гърба заради тези болки. По едно време каза легни по корем и взе да ме мачка с натиск. После го питах какво ми направи и той каза донаместих ти прешлените към гърдите с мануална терапия :bigeyes: В първия момент се стреснах тъй като имам стара дискова херния. В интерес на истината имаше ефект от процедурата тъй като изчезна тази болка пронизваща от предните дни. Обаче междувременно се обадих на един приятел дето бачи в едно от ДКЦ-тата в града и познава тук таме докторите и набързо ми препоръча един ортопед който е работил преди време при тях. Даже му се обади да ми уреди спешно преглед при него макар да не беше на работа с пациенти в болницата. Та така следобед днес отидох при него и ме накара да си направя снимка. Оказа се счупването май няма и изблици да е почнало зарастване. Оказа се като ми показа и снимката че костта е доста разместена една над друга беше и има отчупено парче малко трето. Шанс за добро срастване трудно. Направо ми каза че най добре операция иначе ще чакам 3 месеца да заздравее така и какви ще са последствията не се знае и после пак да не се наложи да ме оперират. Та реших да не си правя експерименти в понеделник ме вземат. Проблема ми е сега ръката с това подуване. Той почна да ме пипа покрай лакътя и го усъмни да нямам и там някоя фрактура от падането. В интерес на истината предните дни нямах оплаквания и не съм усетил нещо да имам удар при падането или натъртване. Проблема че беше станало вече късно и явно той в края на работния си ден. За капак и рентгена беше зает от хора за дробовете, да могат да ме снимат лакътя и не се вредих и сега го третирам със студени компреси. Но каза в понеделник като ме приемат ще изследват каквото трябва. Та с една дума българската здравна система е много зле. Буквално трябва да знаеш правилните хора и къде да отидеш. Надявам се поне до понеделник отока да спадне че в това състояние ако решат да ме оперират се притеснявам. Дано и операцията да мине по мед и масло.
П.С.
Днес даже бях накарал моя приятел да ми прати снимката на заздравялата си ключица дето бях писал в тази тема тук преди около 2 години и половина. Като я погледнах не повярвах. Беше като нова при него също имало парченце малко но явно костите са се били напаснали прави и беше перфектно зарастнала. Все едно не е била чупена.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот Alexi » Пет Яну 08, 2021 8:58 pm

какво зарастване за 9 дена ,това да не е обелено коляно :bowdown: още нямаш дори хрущялен калус а отока е съвсем нормален имаш вътрешен кръвоизлив при счупване ,ще се разнесе след 30-40 дена най рано .. учуден съм че не си седнал да прочетеш за счупванията след като имаш такова и имаш достатъчно свободно време .. фрагментация и/или сериозно изместване има ли операцията ти е на 90% сигурна освен ако не искаш да останеш инвалид ,отивай по скоро .. пълно възтановяване очаквай след 4-6 месеца ( ръката ти да е силна и да не те наболява при ежедневни дейности )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Счупена ключица

Мнениеот _SoRa_ » Пет Яну 08, 2021 10:08 pm

Със счупена кост шега не бива.
2017 г. след автомобилна катастрофа се сбодих със счупена улна (лакътна кост) и две ребра. Болката беше ужасна. Ръката ми я оперираха още на следващият ден. Сложиха ми плака 15 см. и 7 пирона. 5 месеца след операцията коста заратна.
Читав ортопед и късмет са необходими.
_SoRa_
 
Мнения: 2524
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Счупена ключица

Мнениеот icpart » Пет Яну 08, 2021 10:43 pm

Alexi написа:какво зарастване за 9 дена ,това да не е обелено коляно :bowdown: още нямаш дори хрущялен калус а отока е съвсем нормален имаш вътрешен кръвоизлив при счупване ,ще се разнесе след 30-40 дена най рано .. учуден съм че не си седнал да прочетеш за счупванията след като имаш такова и имаш достатъчно свободно време .. фрагментация и/или сериозно изместване има ли операцията ти е на 90% сигурна освен ако не искаш да останеш инвалид ,отивай по скоро .. пълно възтановяване очаквай след 4-6 месеца ( ръката ти да е силна и да не те наболява при ежедневни дейности )

Явно и малко неточно се изказах за което съжалявам Алекси. Четох да даже и гледах подробно за процеса на калциране. За жалост си мечтая невъзможното.
Хубавото че още е навреме и не е късно. Учудващото оток на мястото на счупването и подуване на самото рамо нямам. От ден първи го наблюдавам и видимо още тогава нямах. Даже и синина явна не се виждаше. Може би лек хематом около мястото едва доловим. Подута ми е реална цялата ръка над и под лакътя най странното това чак на около 7-ия ден. Преди това нямах никакви оплаквания единствено като скованост на ръката като я изпъна, което го отдавах на обездвижването. В момента ръката ми е като краче на прасенце. Горе около ключицата и самото рамо няма оток, по скоро отпред леко има около лявата гърда което е може би резултат от предните дни болка и дразнене в нея област. Да и накрая попаднах на читавия доктор при който ме изпрати моя човек. Той се оказа че и често оперира и се води от добрите ортопеди в града. Иначе моето счупено се оказа нещо подобно (прикачен файл). Не е моя снимката защото не ми я дадоха но е подобна фрактурата.
Попаднах на много интересно видео в тубата дето един индийски доктор много добре ги е обяснил нещата за типа счупвания, зарастване кога е за операция кога не ключицата. За жалост Алекси е прав ако не се оперира може да стане много дебела костта като топка и да се наложи операция с рязане и пак присадка на нова кост или планка или има вероятност даже да не се свърже костта въобще. За жалост съм си за операция.
Прикачени файлове
zc.jpg
(226.92 KiB) 112 пъти
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот Alexi » Съб Яну 09, 2021 12:13 am

тва не изглежда добре ,имаш 2 фрагмента .. операцията ти трябва да е нещо такова :
https://www.howardluksmd.com/wp-content/uploads/2015/11/Clavicle-fracture-surgery-.jpeg
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Счупена ключица

Мнениеот icpart » Съб Яну 09, 2021 4:15 am

Alexi написа:тва не изглежда добре ,имаш 2 фрагмента .. операцията ти трябва да е нещо такова :
https://www.howardluksmd.com/wp-content/uploads/2015/11/Clavicle-fracture-surgery-.jpeg

Именно частите на костта за изместени една над друга с отчупен фрагмент цял между тях. При мен за разлика от примерната снимка го няма този стърчащ ръб на костта. Двата края са с чисти ръбове и малко парче между тях. Надявах се да е по-лека травмата но още си спомням че в спешното там като им мернах за кратко на монитора снимката работата не е на добре като цяло.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Счупена ключица

Мнениеот icpart » Нед Апр 25, 2021 9:18 pm

Да дам отзиви от операцията Януари месец.
Като цяло всичко мина по учебник. Сложиха ми планка с 8 винта като от снимката на Алекси. Първитe 45 повечко пазене беше и раздвижване само до 90 градуса. В края на февруари, началото на март почнах физиотерапия за раздвижване тогава все още не беше напълно зарастнала костта. Минах две серии процедури физиотерапия и почти напълно го бях раздвижил рамото. В общи линии имам вече почти пълния обем движения но остана едно леко опъване на мускулите около рамото. Явно от обездвижването мускулните влакна тотално бяха си загубили еластичността. Сега смятам да почна профилактично малко плуване за дораздвижване и заякване на рамото. Чудя се дали мога вече да подкарам велото. Вече 2 пъти се пробвах на един приятел в квартала ама за кратко. Като ли че беше ок. За асфалт може би няма да е проблем да почна да карам но се чудя за черно. С мекичката на авера дето тествах малко през градинките няма много проблеми. Но ми се струва че още не съм за дълги маршрути дето ще има друсане доста по черни пътища.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта