Помощ.

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Помощ.

Мнениеот Stefan.Trifonov » Сря Мар 25, 2020 10:32 pm

Здравейте хора. Нов съм в този спорт.В началото, когато започнах да си търся байк се насочих към марката Крос, и смятам, че съм се справил в избора.Байка ми е cross fusion 27,5 и ми казаха, че за възрастта ми ( на 14 съм) ще е добър като за начало. Но сега искам да му направя лек ъпгрейд. Бих искал да му купя нова вилка и гуми. Но съм доста уплашен, защото не разбирам много. Имам бюджет 375лв. Може ли мнение за гумите с, които колелото идва, а именно schwalbe rapid rob.Бихте ли ми казали дали е по-добре първо да си купя вилка за повече пари и после да спестя още малко за гуми или да купя малко по-нисък клас вилка и по-хубави гуми. Мечтата ми е да си взема maxis minion dhf и dhr и вилка rockshox domain или друг rockshox, но не съм сигурен дали ще мога да си ги сложа на колелото, дали ще му паснат, дали ще е добре, моля помогнете ми, искам да се развия в спорта.
Благодаря предварително¡
Stefan.Trifonov
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Мар 24, 2020 10:41 pm

Re: Помощ.

Мнениеот sos » Чет Мар 26, 2020 8:49 am

По Крос не си струва да правиш никакви подобрения. Много е важно да си дадеш сметка какво ще правиш с колелото което имаш. Ако ти допада МТВ-то като хоби, тогава се насочи към друга рамка. Иначе Кроса си го карай във вида в който е.
ИзображениеИначе се казвам Добри!
Аватар
sos
 
Мнения: 2031
Рейтинг: 1990
Регистриран на: Съб Окт 31, 2009 6:25 pm
Местоположение: София

Re: Помощ.

Мнениеот madsnake » Чет Мар 26, 2020 8:57 am

Няма смисъл от няколко теми в няколко раздела. Иначе - гумите си ги смени, само ако имаш проблем с тях според мен. Събирай пари и направо скачай на нов велосипед след година, две.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Помощ.

Мнениеот Stefan.Trifonov » Чет Мар 26, 2020 9:15 am

madsnake написа:Няма смисъл от няколко теми в няколко раздела. Иначе - гумите си ги смени, само ако имаш проблем с тях според мен. Събирай пари и направо скачай на нов велосипед след година, две.

Братле това ми е проблема, че след 2 години няма да уча в града в, който съм и точно зарди това реших да си взема крос
имах 1000 лв и реших да купя кроса и с останалите пари да купя някой рок шок и гуми.Аз изгледах много клипове по въпроса и разбрах, че ако искам да имам напредък в този спорт трябва да сменя гумите и малко по-късно вилката. И аз се спрях na minnion dhf i dhr и рок шок и затова съм толкова припрян към това да не сменям рамката, а просто да го ъпгрейдна, моля ако можеш да ми кажеш дали минионите ще станат на каплите на кроса 27,5 са и дали мога да сложа домейн и горе долу до каква големина, защото сега е с sr santour xcm или xcr нещо такова и те са с 100 мм вход,а аз искам нещо по-голямо около 140-160 но не съм сигурен дали ще мога да му ги сложа на колелото
Stefan.Trifonov
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Мар 24, 2020 10:41 pm

Re: Помощ.

Мнениеот madsnake » Чет Мар 26, 2020 9:28 am

Не разбирам идеята. Искаш да караш Downhill ли, та си се насочил към Domain? Ако искаш да караш Downhill тотално си объркал геометрията на рамката с този Fusion. Това е нисък клас ХС рамка. Дори не съм 100% сигурен дали може да се сложи конусовиден стрежен в това чело. За гумите - ако караш толкова бързо, че нямаш достатъчно грип с тези гуми - тогава мисли за други, това ми беше първоначалната идея.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Помощ.

Мнениеот carmo » Чет Мар 26, 2020 9:48 am

Относно гумите: Мисля че в тази рамка (не си пуснал линк да я видим) ще станат размер 27.5X2.30, а за по-широки може да мислиш само ако видиш колко толеранс остава между страничните ръбове на грайферите до рамката и особено до предния апарат (когато е на най-малкия преден венец.
Относно вилката: има смисъл да я сменяш само ако новата ще е въздушна. Относно хода и - не си мечтай за 140 - 160, защото ще вирне предницата и ще се промени геометрията. това си е ХС байк и там е подходяща 100 - 120. Мериш странично разстоянието от оста на предната главина, до долният ръб на челната тръба (на рамката) и с този размер си търсиш вилка, като допустимата разлика е около +20-25мм.
Основният въпрос е дали си струва дългосрочно планиране и инвестиция, понеже щом си на 14г, се предполага че ще растеш и рамката ще ти умалява.
Колелото не е лошо за парите си, но зависи как ще го ползваш и особено дали имаш свръх очаквания от него, както и дали си преценил типът му спрямо желаните терени?
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Помощ.

Мнениеот zeedor4o » Чет Мар 26, 2020 10:03 am

Здравей!

Относно гумите, Minion абсолютно НЕ СА гуми за теб. Това са гуми за стил Downhill, а твоето колело е за стил XC. Ако сложиш такива, в началото може би ще те кефи колко яко и агресивно изглежда колелото с тях, но много бързо ще осъзнаеш, че с тях карането ще е много по-трудно. Тъй като си начинаещ, според мен няма да усетиш кой знае каква разлика, ако смениш гумите с други такива за съответния стил. Щом си запален, карай тази година с тези и като ги износиш може да пробваш друг модел/марка гуми. Сегашните ти гуми не са лоши като за първи.

Относно вилката, Domain също не е вилка за твоя тип колело. За повече от 100-120мм ход на вилката не си помисляй за рамката, която имаш. Може би единственият смислен ъпгрейд за момента ще е да сложиш въздушна вилка. За твоя бюджет намерих примерно тази: https://niko.bike/product/manitou-markhor-1-1-8/ . Съдейки по снимки от интернет, рамката ти е 1 1/8 чело, така че трябва да пасне. Аз нямам конкретни наблюдения над този модел вилка, така че някой колега може да допълни дали точно тази си заслужава.
Аз съм принцът на бял Ram
Аватар
zeedor4o
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 10:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Помощ.

Мнениеот Stefan.Trifonov » Чет Мар 26, 2020 10:08 am

https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... ss-fusion/ Това е рамката. Модел L е. Извинявам ви се, защото не разбирам много и се надявам да не пиша глупости, но видях една обява в olx как един човек на рамка cross grx7 е сложил домейн и континентал гуми и си помислих, че и на моето колело ще стане, с единствената разлика гумите да са миниони, а не континентал. Ето вижте обявата:https://www.olx.bg/ad/rock-shox-domain-zee-CID618-ID7V86F.html#c491799455
И щом казвате, че не ства домейн ще стане ли с тази:https://www.bikecenter.bg/vilka-amort-275-rs-30-silver-tk-coil-100-1-1-8/
Stefan.Trifonov
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Мар 24, 2020 10:41 pm

Re: Помощ.

Мнениеот valsbak » Чет Мар 26, 2020 11:05 am

Пасочената от теб вилка не е въздушна. Като видиш COIL значи е маслена. Трябва да търсиш такава, която има в описанието примерно AIR.
valsbak
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 9:50 am

Re: Помощ.

Мнениеот windv » Чет Мар 26, 2020 12:29 pm

valsbak написа:Пасочената от теб вилка не е въздушна. Като видиш COIL значи е маслена. Трябва да търсиш такава, която има в описанието примерно AIR.



:praying:
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Помощ.

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Мар 26, 2020 12:56 pm

- не си харчи точно сега парите - изчакай да отмине тая лудница;
- добре си се насочил за читави гуми - както написаха по-горе провери внимателно отзад колко място имаш до рамката. DHF и DHR имат разновидности не само за ДХ;
- работеща вилка със 120 ход ще ти е достатъчна за тази рамка;
- тренирай правилна техника на завиване, спиране, минаване през препятствия, бъни хоп. Най-добре се учи на твърдак, защото не прощава. Натрупаните сега умения ще ти се оплатят многократно, когато след години имаш възможност да си вземеш меко колело. Ето една добра отправна точка -> https://www.youtube.com/playlist?list=P ... E2CA0BE334
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Помощ.

Мнениеот Stefan.Trifonov » Чет Мар 26, 2020 3:07 pm

Благодаря за клиповете,които ми изпрати, също видях, че доста хора предпочитат твърдаците пред меките колела, странно защо това е така
Stefan.Trifonov
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Мар 24, 2020 10:41 pm

Re: Помощ.

Мнениеот madsnake » Чет Мар 26, 2020 3:08 pm

Не ги предпочитат, по-евтини са :)
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Помощ.

Мнениеот Yash » Чет Мар 26, 2020 4:59 pm

valsbak написа:Като видиш COIL значи е маслена.

Всъщност пружинна.
madsnake написа:Не ги предпочитат, по-евтини са :)

Ми, не. Някои хора наистина предпочитат твърдаците и не, защото са по-евтини.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Помощ.

Мнениеот Lucky Loser » Чет Мар 26, 2020 5:21 pm

Според мен лудазмия отговори на въпроса/имаше предвид защо като цяло има повече твърдаци, отколкото "мекици".. в общия случай :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Помощ.

Мнениеот madsnake » Чет Мар 26, 2020 5:53 pm

Абсолютно. Винаги има хора които предпочитат твърдаци, има и такива, които карат и с твърда вилка МТБ, ама те са малко. Повечето взимат твърдак, защото за една средна цена да речем 1500-600 лв. се взима прилична машина, докато за Full sus трябва да се ръсне човек значително по-висока сума. Като тук имам предвид само нови велосипеди. Ако се вземе една примерна извадка от 100 човека с твърдаци и ги питаш, дали биха искали да минат на колело с окачване, масовият отговор ще е "да".
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Помощ.

Мнениеот Alexi » Чет Мар 26, 2020 7:55 pm

освен това не познавам човек минал от мекица на твърдак :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ.

Мнениеот Stefan.Trifonov » Чет Мар 26, 2020 8:02 pm

може ли да попитам, защото днес отидох да видя колелото и , когато завъртях гумите и двете бяха криви, предната е по-крива, но и задната не е по-малко. Има ли начин да ги изправя без да купувам нови или, ако не мога сам трябва да ги дам на някой
Stefan.Trifonov
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Мар 24, 2020 10:41 pm

Re: Помощ.

Мнениеот Stefan.Trifonov » Чет Мар 26, 2020 9:52 pm

Това добра въздушна вилка ли е, ако някой я е карал да каже и също може ли да ми кажете дали ще стане на колелото ми, защото сегашната ми вилка е с 100 мм вход а тази е с 120 мм вход, но и двете са 11/8 и 27,5
https://www.bikecenter.bg/vilka-amort-2 ... blk-1-1-8/
Stefan.Trifonov
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Мар 24, 2020 10:41 pm

Re: Помощ.

Мнениеот Admin » Пет Мар 27, 2020 3:25 pm

Stefan.Trifonov написа:Това добра въздушна вилка ли е, ако някой я е карал да каже и също може ли да ми кажете дали ще стане на колелото ми, защото сегашната ми вилка е с 100 мм вход а тази е с 120 мм вход, но и двете са 11/8 и 27,5
https://www.bikecenter.bg/vilka-amort-2 ... blk-1-1-8/

Линкът не е коректен, кажи марка и модел, за да я намерим.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Помощ.

Мнениеот Alexi » Пет Мар 27, 2020 4:08 pm

Stefan.Trifonov написа:Това добра въздушна вилка ли е, ако някой я е карал да каже и също може ли да ми кажете дали ще стане на колелото ми, защото сегашната ми вилка е с 100 мм вход а тази е с 120 мм вход, но и двете са 11/8 и 27,5
https://www.bikecenter.bg/vilka-amort-2 ... blk-1-1-8/

ако гледаш само вилки с прав стержен то избора ти остава ограничен до базови или много стари модели ,на твоята рамка може да се монтира вилка с конусовиден стержен като се смени долната чашка :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ.

Мнениеот Alpina » Пет Мар 27, 2020 8:58 pm

Alexi написа:освен това не познавам човек минал от мекица на твърдак :D

Явно познаваш доста малко хора. :wavey:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Помощ.

Мнениеот Boyan1984 » Пет Мар 27, 2020 9:05 pm

И аз познавам - собственик на магазин и сервиз за велосипеди, много години караше мекици, преди две години я разкара последната, взе си готин твърдак.
Оттогава рече, че повече за мекица не ще и да чува.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Помощ.

Мнениеот Alexi » Пет Мар 27, 2020 9:51 pm

Alpina написа:
Alexi написа:освен това не познавам човек минал от мекица на твърдак :D

Явно познаваш доста малко хора. :wavey:

абе не са малко .. ама явно са достатъчно за минус :beer: със здраве
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ.

Мнениеот nkc20 » Пет Мар 27, 2020 10:56 pm

Alexi написа:освен това не познавам човек минал от мекица на твърдак :D


Аз познавам. :)
Но там причините са съвсем различни и са основателни.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Помощ.

Мнениеот Stefan.Trifonov » Пет Мар 27, 2020 11:34 pm

Admin написа:
Stefan.Trifonov написа:Това добра въздушна вилка ли е, ако някой я е карал да каже и също може ли да ми кажете дали ще стане на колелото ми, защото сегашната ми вилка е с 100 мм вход а тази е с 120 мм вход, но и двете са 11/8 и 27,5
https://www.bikecenter.bg/vilka-amort-2 ... blk-1-1-8/

Линкът не е коректен, кажи марка и модел, за да я намерим.

Ето:https://www.bikecenter.bg/vilka-amort-27-5-rst-aerial-120-mlc-air-blk-1-1-8/
Stefan.Trifonov
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Мар 24, 2020 10:41 pm

Re: Помощ.

Мнениеот Stefan.Trifonov » Пет Мар 27, 2020 11:37 pm

Stefan.Trifonov написа:
Admin написа:
Stefan.Trifonov написа:Това добра въздушна вилка ли е, ако някой я е карал да каже и също може ли да ми кажете дали ще стане на колелото ми, защото сегашната ми вилка е с 100 мм вход а тази е с 120 мм вход, но и двете са 11/8 и 27,5
https://www.bikecenter.bg/vilka-amort-2 ... blk-1-1-8/

Линкът не е коректен, кажи марка и модел, за да я намерим.[/quot
копирайте и сложете линка в гугъл, защото сайта на байкспорт ми прави проблеми
Stefan.Trifonov
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Мар 24, 2020 10:41 pm

Re: Помощ.

Мнениеот Stefan.Trifonov » Пет Мар 27, 2020 11:46 pm

А вие сищо ми казахте да гледам за AIR вилки но на мен ми харесва една която е COIL, гледах едни клипове в който един човек обяснява че за него по-добре е COIL вилка заащото при при по-голямо напрежение към AIR вилката въздуха в нея се свива и се превръща в топлина и вилката се отпуска и ,че трябва да си носим помпичка с нас да си я препомпваме и затова аз почнах да гледам за COIL вилки ето една кажете ми мнение за нея, защото прочетох,че при по-голямо натоварване вилката лесно се чупила
ЕТО ВИЛКАТА:https://www.bikecenter.bg/vilka-amort-275-rs-30-silver-tk-coil-100-1-1-8/
Stefan.Trifonov
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Мар 24, 2020 10:41 pm

Re: Помощ.

Мнениеот Da Nail » Съб Мар 28, 2020 10:40 am

Това биха били най-глупаво дадените ти пари - да минеш от пружинна, към пружинна вилка. Първоначално се засмях на първите мнения, в които те съветват, че не трябва да ъпгрейдваш колелото, защото моят Крос с търпение и търсене на оферти го докарах на под 11.4 кг и хубава окомплектовка, за да ми е кеф. Да геометрията си е стара, но аз пък не съм със състезателни претенции.

Теб обаче те виждам, че имаш дружки с DH и Dirt Jump велосипеди и искаш да караш с тях, ама си взел грешния байк. Според мен правилния ти ъпгрейд за тоз байк и този бюджет е хубава вилка - можеш да намериш Реба под 1.6 кг за 280 лв. Alexi също продава прилична вилка като за теб. Ще ти останат пари и за поне 1 читава крос-кънтри гума.
Аватар
Da Nail
 
Мнения: 217
Рейтинг: 1409
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 6:40 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ.

Мнениеот Admin » Съб Мар 28, 2020 2:25 pm

За да обобщим:
Ако искаш да караш нещо различно от крос-кънтри, сбъркал си велосипеда. Този няма как да го промениш съществено в насока АМ/ендуро. Не бих рискувал с вилка с повече от 120 мм ход, при положение че стандартната за модела е със 100. Геометрия, компоненти - всичко по този байк си е за крос-кънтри каране. Тъй като на теб очевидно ти се иска да караш и по-агресивно (съдя по компонентите, за които питаше в началото), не знам кое би било най-доброто решение - може би да продадеш този байк, докато още можеш да му вземеш някакви прилични пари, и да си купиш на старо някой подходящ за АМ/ендуро твърдак.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: dantass и 29 госта