Как почиствате велосипедите си?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Как почиствате велосипедите си?

Мнениеот gssatcc » Пет Авг 14, 2020 12:32 pm

Здравейте с поредната не особено смислена тема от мен. С по-честото каране от моя страна идва и момента с по-честото миене. В момента карам съвсем обикновено старо колело без нищо съвременно в него и го мия с активна пяна и вода на автомобилните автомивки за самообслужване. Знам, че има много хора против този подход, но алтернативата е да мия пред блока с кофа вода нагоре-надолу. Отделно този пич направи едно демо, което показа, че не е толкова зле миенето под налягане.

https://www.youtube.com/watch?v=KSYYgRA4Tag

Как почиствате вашите велосипеди при липса на двор и удобен източник на вода?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 387
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Как почиствате велосипедите си?

Мнениеот Gworan » Пет Авг 14, 2020 1:10 pm

От личен опит, настоящия и предишния ми планински велосипед: имам сравнително слаба малка водоструйка в гаража, също така съм ползвал и такава за автомобили (от тези на самообслужване). ВИНАГИ след миене с водострука колелото ми почва на пука и да скърца при каране.
Най-чесно това се получаваше отзад, явно от пясъци и боклуци между барабана и касетата... Миене с високо налягане всъщност не е нужно. Последните няколко пъти съм вкарвал колелото вкъщи в банята и със слушалката на душа и леко търкане с гъба.. Напълно достатъчно е всичко да блесне.
Ест. това може да се направи и с маркуч навън, за да не се клепа банята... Венците отделно искат миене с обезмаслител, или може би най-евтиния вариант - раглобявам касетата, свалям веригата и всичко потапям в бензин, все пак ~1.80 е литъра и чисти перфектно.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1019
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Как почиствате велосипедите си?

Мнениеот madsnake » Пет Авг 14, 2020 1:30 pm

В квартала, в който живея (Овча купел) имаме няколко автомивки на самообслужване. На две от тях, когато пуснеш монетата водата тръгва с много прилично налягане, без да се натиска спусъка за високото налягане. Една идея по-мощно идва от обикновен градински маркуч. Преди това го напръсквам с шампоан на шимано в моя случай, но всеки байк шампоан върши супер работа. Този съм го взимал преди 2 години, води се някакъв концентрат, за 10 евро, още имам над половин бутилка. Разтърквам с четка и после на въпросната автомивка. Когато е просто калничко - само на автомивката. Иначе верига и касета, вкъщи с обезмаслител в една голяма пластмасова кутия, за да не пръска. Ако го вкарам в банята, жената сигурно ще получи удар, ама това след като ми забие dropper-a на едно място :rofl:

P.S.
На това видео Seth каза, че ще тества във времето как се държи при миене с високо налягане. Самото видео е крайно непоказателно както и самият той казва.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Как почиствате велосипедите си?

Мнениеот gssatcc » Пет Авг 14, 2020 2:23 pm

Аз ползвам високо наляга индиректно, така да се каже. Мия с 'мъглата' от около 60 сантиметра. Чудя се каква химия има в тази 'активна пяна'. Сваля доста добре всякаква мръсотия.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 387
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Как почиствате велосипедите си?

Мнениеот Alexi » Пет Авг 14, 2020 4:00 pm

взел съм си водоструйка за велосипеди - събира 15л вода и може да се ползва включена в запалката на автомобил ; върши идеална работа ,струята не е достатъчно силна че да набива вода в лагерите но смъква всякаква кал доста бързо .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Как почиствате велосипедите си?

Мнениеот gssatcc » Пет Авг 14, 2020 4:09 pm

Тоест тези 15 литра ти стигат? Или се паркираш до някоя чешма до пътя?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 387
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Как почиствате велосипедите си?

Мнениеот Alexi » Пет Авг 14, 2020 8:39 pm

стигат за 2 много мръсни или 3 не особено мръсни велосипеда
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Как почиствате велосипедите си?

Мнениеот madsnake » Пет Авг 14, 2020 9:41 pm

Alexi написа:взел съм си водоструйка за велосипеди - събира 15л вода и може да се ползва включена в запалката на автомобил ; върши идеална работа ,струята не е достатъчно силна че да набива вода в лагерите но смъква всякаква кал доста бързо .


Дай модел, търсих набързо, но нещо не открих :beer:
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Как почиствате велосипедите си?

Мнениеот Alexi » Пет Авг 14, 2020 9:55 pm

Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Как почиствате велосипедите си?

Мнениеот Lepichi » Пон Авг 17, 2020 7:01 pm

Аз използвам такава от Алиекспрес и съм много доволен. Използва се с колкото си искаш литрова туба, според потребностите. Тази на Alexi сигурно е по-хубава, но ми идва скъпичка.
Lepichi
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1264
Регистриран на: Вто Юни 09, 2015 8:21 am

Re: Как почиствате велосипедите си?

Мнениеот gssatcc » Пон Авг 17, 2020 9:59 pm

Ей супер. И двете предложения са много добри.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 387
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта