Застраховка на Велосипед

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Застраховка на Велосипед

Мнениеот prostyler » Пон Окт 12, 2020 9:56 am

Някой има ли информация или да си е направил застраховка на велосипеда. Слушах по радиото че са пуснали застраховки за велосипеди от SDI? Ако имаме колега(колежка) който се занимава с това и ни обясни подробно доста хора биха се радвали, а и възползвали .
prostyler
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2020 1:45 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Gworan » Пон Окт 12, 2020 10:31 am

Аз не съм си правил такава, но мисля че имуществена застраховка (за дома) покрива и велосипед, поне така пише тук. Предполагам ще важи ако се държи вкъщи колелото... И аз бих се радвал да чуя от някой по-запознат.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот mincho » Сря Окт 14, 2020 4:16 pm

Това е наистина много добра идея за застраховка на велосипеда. Моят не е от най-скъпите, но бих се радвал да мога да го застраховам. Като цяло за застраховка на имущество винаги се информирам тук, но за момента не виждам да са пуснали такава застраховка. Въпреки това смятам да отида до офиса им тези дни, понеже там вече ги познавам и ще проуча за възможността за такава застраховка, а и съответно веднага ще ви кажа дали го има наистина.
mincho
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Нед Окт 08, 2017 8:35 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Alexi » Сря Окт 14, 2020 4:50 pm

аз правя всяка година на велосипедите в къщи .. можеш да ги включиш в застраховката на жилището ( което също е задължителна застраховка у нас ) :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот prostyler » Сря Окт 14, 2020 6:10 pm

Alexi написа:аз правя всяка година на велосипедите в къщи .. можеш да ги включиш в застраховката на жилището ( което също е задължителна застраховка у нас ) :beer:



Добре ама на каква сума ти ги оценят? Даваш касова бележка със стойността на велосипеда?
prostyler
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2020 1:45 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Alexi » Сря Окт 14, 2020 8:56 pm

описват се компонентите ,както и марка модел
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот gssatcc » Сря Окт 14, 2020 9:10 pm

В моята влиза просто сума за имущество. Дали ще е велосипед или лаптоп важното е да влиза в лимита. Това с компонентите не знам какво им носи като информация. Това не е Шваке каталог, за да сметнат овехтяване и прочие. Да не се налага да ги ползваме тия застраховки.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот prostyler » Чет Окт 15, 2020 4:44 pm

gssatcc написа:В моята влиза просто сума за имущество. Дали ще е велосипед или лаптоп важното е да влиза в лимита. Това с компонентите не знам какво им носи като информация. Това не е Шваке каталог, за да сметнат овехтяване и прочие. Да не се налага да ги ползваме тия застраховки.


Дано не се налага Пу-пу...

Добре де разбирам, но на каква база ти оценят самия велосипед? Да кажем че имам колело за 5000 в мазето и друго за 500, колко ще ти изплатят, или мазето не влиза в графата към застраховката на жилището? Примерно 80% от цената на двете колела или по фактура? явно ще ходя идните почивни дни до офис да ми обяснят подробно
prostyler
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2020 1:45 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Alexi » Чет Окт 15, 2020 4:50 pm

прочети пак какво съм написал .. и 10 пъти да питаш едно и също все тая
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот prostyler » Чет Окт 15, 2020 5:49 pm

Alexi написа:прочети пак какво съм написал .. и 10 пъти да питаш едно и също все тая


Благодаря за изчерпателният отговор, но колегата е написал друго затова се обърнах към него, но бях забравил какво е по българските форуми :beer:
prostyler
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2020 1:45 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Alexi » Чет Окт 15, 2020 7:12 pm

ами все едно и също е от 20г - никой нищо не чете ,само пише !
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот nkc20 » Пет Окт 16, 2020 2:14 pm

prostyler написа:
gssatcc написа:В моята влиза просто сума за имущество. Дали ще е велосипед или лаптоп важното е да влиза в лимита. Това с компонентите не знам какво им носи като информация. Това не е Шваке каталог, за да сметнат овехтяване и прочие. Да не се налага да ги ползваме тия застраховки.


Дано не се налага Пу-пу...

Добре де разбирам, но на каква база ти оценят самия велосипед? Да кажем че имам колело за 5000 в мазето и друго за 500, колко ще ти изплатят, или мазето не влиза в графата към застраховката на жилището? Примерно 80% от цената на двете колела или по фактура? явно ще ходя идните почивни дни до офис да ми обяснят подробно


Имаш лимит за имуществени вреди при настъпване на застрахователно събитие - например кражба с взлом, пожар, наводнение, земетресение. Колелото най-често може да пострада при кражба. Ако влиза в лимита на имуществените вреди, би трябвало да ти изплатят цялата стойност на колелото, като ще има изестна сума приспадната за овехтяване. Но не вярвам да отчитат, ако си правил подобрения на колелото.
Например - оценил си, че цялото ти имущество и техника в апартамента ти (байк, телевизори, хладиллници, компютърна техника, скъпоценности) струват 20 000лв. и за тази сума си направил застраховка. Влиза крадец и ти краде само колелото, понеже е най-лесно за изкарване и не трябва да тършува много. Колелото си го взел за 4000лв. ново преди едина година, обаче през тази една година си сменил вилката, скоростната система, капли, гуми и си дал още 2500-3000лв. Застрахователите обаче няма да оценят, че колелото има себестойност вече към 7000лв., а ще видят, че като ново е струвало 4000лв. (вероятно ще ти искат фактура/касов бон за покупката), ще видят, че е купено преди 1г., ще си приспаднат някакъв коефициент за овехтяването и ще ти изплатят 3000лв. примерно.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот ToYaGa_ » Пет Окт 16, 2020 2:48 pm

Много зависи от застрахователя. Моето колело си го включвам в застраховката на апартамента. Там условието е, че ще ми го изплатят разходите, нужни за възстановяване на имуществото с ново от същия вид и качество. Ако при сключването изрично се обяви и заедно с описа на сменените части, не би следвало да е проблем да ти дадат изплатят пари да си купиш ново. Разбира се, трябва да си пазите фактурите.
ToYaGa_
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 12, 2018 7:29 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Cu0 » Пет Окт 16, 2020 2:51 pm

Колегите, които имат такива застраховки, може ли да кажат кои са застрахователните им дружества, за да разпитам за конкретните параметри на застраховката, рисковете и покритията.
Мерси!
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот ToYaGa_ » Пет Окт 16, 2020 3:10 pm

Моята е в Дженерали
ToYaGa_
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Авг 12, 2018 7:29 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот nkc20 » Пет Окт 16, 2020 3:52 pm

ToYaGa_ написа:Много зависи от застрахователя. Моето колело си го включвам в застраховката на апартамента. Там условието е, че ще ми го изплатят разходите, нужни за възстановяване на имуществото с ново от същия вид и качество. Ако при сключването изрично се обяви и заедно с описа на сменените части, не би следвало да е проблем да ти дадат изплатят пари да си купиш ново. Разбира се, трябва да си пазите фактурите.

Силно съмнително ми е това... Отвсякъде е предпоставка за застрахователни измами. Да ти изплатят обезщетение, което да стига да си възстановиш колелото с ново от същия вид и качество при толкова бързо напредващи технологии в сферата... Това означава, че доста хора биха си помислили случайно "да изчезне" старото им вече поожулено двегодишно колело и да им дадат пари за същите марка и модел и окомплектовка, но от текущата година. Застрахователите не са толкова глупави. Предполагам цялото обезщетение ще е по "експертна оценка", както е с автомобилите. Бих направил аналогия с Каското - ако имам 15-годишна Тойота РАВ 4 например, няма да изплатят 70 000лв., за да мога да си купя модела производство тази година.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Alexi » Пет Окт 16, 2020 3:59 pm

няма да е зле да не откривате топлата вода в застраховането :) има си каталози по което се оценяват нещата ,ако няма се ползват експертни лица както и се гледа дори пазара втора ръка на подобни вещи и на тази база правят оценка .. като ми изгоря от токов удар телевизора примерно ( + още 10тина неща но те бяха гаранционни ) ми платиха предоволно предвид че беше на години ,но не колкото е струвал нов това е апсурдно изобщо да си го помисляте :)
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Cu0 » Пет Окт 16, 2020 4:28 pm

за колелото съм проверявал преди години и ми отказаха застраховка (нямам фактури).
Кражба и токов удар се две различни неща, освен колела имам и друго специалиализирано и скъпо оборудване в къщи, както и други неща. Та ако мога да ги застраховам покрай апартамента е интересна опция. Понеделник ще се обадя на брокера, при който ми КАСКО-то на колата, да го разпитам.
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот gssatcc » Чет Окт 22, 2020 2:05 pm

@Alexi прекалено надценяваш застрахователите :) Имам около 10г. опит като ползвател на какви ли не застраховки и понякога има нормално отношение (гледат се каталози), но масово е - "Отваряме тука един сайт, намирам като твоето и махам 15%" Това е първият "експерт". После се дава на отдел ликвидации, които махат още някаква сума. Ако решиш да жалиш сумата може да ти направят реверанс 5лв. Иначе като събират премиите всичко е точно и на големите суми.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Cu0 » Чет Ное 12, 2020 10:15 pm

Бях обещал да пиша по темата, но забравих :crap:
Имотната застраховка не покрива кражба на байк.
Единствената застраховка, която съществува на пазара за байкове (тротки и други подобни) май е тази на уника: https://www.uniqa.bg/za-teb/imushtestve ... rotinetki/

Към момента чакам подробности и ще ги добавя в мнението.
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот jayblack » Чет Ное 12, 2020 10:25 pm

Cu0 написа:Бях обещал да пиша по темата, но забравих :crap:
Имотната застраховка не покрива кражба на байк.
Единствената застраховка, която съществува на пазара за байкове (тротки и други подобни) май е тази на уника: https://www.uniqa.bg/za-teb/imushtestve ... rotinetki/

Към момента чакам подробности и ще ги добавя в мнението.

За велосипед на стойност 5000лв сумата на застраховката е 400лв, при положение, че имаш фактура, която доказва стойността на велосипеда. Това е стойността, която ми обявиха в началото на седмицата, така че е актуална.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 510
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот thechosen » Пет Ное 13, 2020 10:54 am

Аз от 5 години имам клауза с която са добавени велосипедите ми към имущественната застраховка, но това си беше мое искане на което застрахователя реши да се съгласи, та е доста индивидуално.
Иначе моята застраховка покрива единственно кражба чрез взлом от вкъщи и щети от природни бедствия, други кражби не покрива поради възможността за лесна кражба.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Cu0 » Пет Ное 13, 2020 12:26 pm

А коя е ЗК? Какви документите искаха за колелото, какво е застрахователното покритие и застрахователната премия за колелото?

През брокер исках да ми намери такава компания, но каза, че всички са отказали да застраховат колелото като част от имуществото и ми предложи това на Уника. Като чета инфото от колегата премията е близо 10%, но там освен кражба (взлом) влизат и други рискове ГО, ПТП, баш си кражба и тн.
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот thechosen » Пет Ное 13, 2020 1:16 pm

Застраховката е в Алианц. Документите, които искаха бяха фактури за оценката и снимки със серийният номер на рамката. Точно колко е застрахователната премия не мога да кажа, защото цената е пакетна, но не е много висока поради факта, че покрива само кражба с взлом от дома ми. Застрахователното покритие е около покупната стойност.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Admin » Съб Ное 14, 2020 9:42 pm

Съвсем прясно от профила на Изабела Янкова във Facebook:
https://www.uniqa.bg/za-teb/imushtestve ... rotinetki/
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Lucky Loser » Вто Авг 08, 2023 3:32 pm

Admin написа:https://www.uniqa.bg/za-teb/imushtestve ... rotinetki/

Тъй като линкът вече не работи (може би са спрели услуга, не знам...), някой ползвал ли е нечия услуга за застраховка на или включваща велосипеди ?
Пак за един приятел питам :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот stealth » Вто Авг 08, 2023 3:57 pm

Пренаредили са си сайта, ей това трябва да е същият продукт - https://www.uniqa.bg/individualni/zastr ... velisopedi
Не съм ползвал. Но, принципно, е добре да питаш при някой застрахователен брокер - ще ти дадат оферти от няколко компании.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Застраховка на Велосипед

Мнениеот Lucky Loser » Вто Авг 08, 2023 4:26 pm

Благодаря!
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Bi11y и 45 госта