GPS часовник

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

GPS часовник

Мнениеот andriii » Вто Окт 13, 2020 10:09 am

Здравейте, някой ползва ли часовник за навигация ? Искам да получа информация от първо лице и реално ползване как се справя с точност, батерии, леснота за ползване.. В момента съм си класик: телефон, оруксмапс, бгмаунтайнс карта. Не съм имал никакви проблеми. Но е имало маршрути, където има много разклони и много често да спирам, вадя телефон и гледам..малко досадно става. Веднага казвам, че не искам да имам по кормилото и лапата устройства- било телефон или GPS уред :D И си мисля,че с часовник,ако върши читава работа ще е доста по лесно :dontknow:
Като цяло ми се иска да такъв на който могат да се качват и карти (не само трака за следене, за да виждам опции-разклонения, релеф и всички други ориентири), но..не изключвам и такива само със следа.
Знам, че карти могат да се сложат на някой модели на Гармин Феникс 5, повечето на 6цата, Суунто имат също. Корос ми ги похвалиха много като издръжливост на батерията, но при тях няма опция за качване на карти.
Та..ако имате преки наблюдения, ще ми е много полезно.
Благодаря предварително :beer:

..пък и дядо Коледа иде скоро, да пиша писмо :rofl:
andriii
 
Мнения: 127
Рейтинг: 1400
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 7:58 am

Re: GPS часовник

Мнениеот moridinbg » Сря Окт 14, 2020 8:21 am

Аз съм с Fenix 5+ от 2 години. Взех го предимно заради навигацията. Ами... става.

Ползвам BGMountains (kade.si) - няма съществена разлика между обикновената и Lite версията.
Навигира се тромаво. Търсенето на нещо, особено ако не си го виждал вече на картата и не знаеш как изглежда е доста досадно. Има някакво търсене по POI и някакви други неща - набирането на текст е приключение, а резултатите почти никога не са ми вършели работа. Най-лесно ми е да намеря локацията, която ми трябва на телефона и да ѝ препиша координатите на часовника
Не е супер удобно да караш изцяло нов и непознат маршрут и да трябва да си гледаш на ръката къде си и къде трябва да завиваш. Общо взето трябва да се спира. Ако ходиш/бягаш, а не караш колело е МНОГО по-лесно.
Гармин картите са рутиращи, така че може да му зададеш някой връх и ще ти измисли маршрут по пътищата и пътеките в картата и ще ти даде turn-by-turn инструкции, което е доста яко, но нямаш много контрол от къде точно ще те прекара - само може да зададеш с какво се движиш - колело, пеша, кола, etc.

Пулсомерът е дяволски нетоен при каране на колело - като всеки друг пулсомер на китката. Ако те интересуват реални данни - задължително колан на гърдите.
Батерията ми кара около 2 седмици, ако само го нося на китката и не траквам нищо. С по час тракване на ден кара около 7-10 дена. Непрекъснато тракване кара около 12-14 часа.
Зарежда се много бавно - час и половина - два. Средно за тези две години го зареждам 4-5 пъти в месеца.
Нотификациите са доста нефункционални - можеш само да ги виждаш, но не и да правиш нещо осбено с тях. Аз съм ги спрял изобщо, защото само ми досаждат.
Зверски здрав е. Моят е със сапфирено стъкло и черна анодизация. В началото още ми беше прясно колко много пари ми струваше и го пазех страшно много - свалях го за какво ли не. В момента грам не ми пука - копая в градината с него, заварявам и режа с флекса, работя си по колата. Падал съм и съм го влачил по камъни. Има една незабележима микро точица на стъклото, която мисля, че е от заварка. Черното леко се е протрило по ръбовете

Малко негативно прозвуча цялото, но аз съм доволен и си го ползвам. Един ден след още някое и друго поколение сигурно ще си взема по-нов.
Ако за теб фокусът е да се навигираш, Edge на кормилото ще е безкрайно по-практиен. Неведнъж през тези две години съм бил на ръба да си взема един Edge, защото съм виждал такъв и ползването на картите на него е несравнимо.

Ако не си до сега, прегледай https://www.dcrainmaker.com - той прави най-обективните и подробни ревюта на такива устройства.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: GPS часовник

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Окт 14, 2020 10:14 am

Екранът на часовника е твърде малък, за да е полезен при ориентиране. С ГПС Garmin Etrex30 беше трудно и е с цял инч по-широк дисплея от Феникис 5. Като човек пробвал какво ли не за навигация ти споделям, че най-удобно е да закачиш устройството на колелото. Най-надеждно е това да е ГПС. Минусът е, че достатъчно бързите с приличен дисплей струват значителна сума и стойките доста стърчат. ГПС закачен на раницата също става, но трябва пак да се спира и е доста уязвим при падане, като има някакъв риск да те нарани значително, ако попадне между теб и земята при удар. Заради всичко това правя следната конфигурация:
- подобна чантичка на рамката, стои точно зад лапата - https://www.velozona.bg/%D0%A7%D0%B0%D0 ... 0%B4-MEDIA
Да, не е естетически красиво, но е страшно удобно. Освен телефонът, събира спокойно вътре снаксове за целият ден.
- телефон с голяма батерия - изключвам клетката и оставям само ГПС връзката. След 13 часа тракване ми е оставала 40% батерия. В чантичката има място и за батери-пак да го зарежда докато си траква - до сега не ми се е налагало.

При падане това място е доста защитено от директен удар отгоре, тъй като кормилото и седалката са над тази равнина.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: GPS часовник

Мнениеот andriii » Сря Окт 14, 2020 9:14 pm

Благодаря за отговорите. Като цяло идеята е часовника да ми помага, да не е само и единствено устройство за навигация. Телефона си е в джоба все пак. Ще преосмисля пак варианта да има само трак, без карта (пък както казах телефона е в джоба). Също и за тези чантички, въпреки че хич не обичам да ми е окичено колелото :D
andriii
 
Мнения: 127
Рейтинг: 1400
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 7:58 am

Re: GPS часовник

Мнениеот valentin.georgiev » Чет Окт 29, 2020 2:22 pm

Здравей,
и аз имам Garmin Fenix 5X от 2-3 години.
Относно здравина и издръжливост на батерията бих казал същото като moridinbg.
Аз при каране го слагам на кормилото (на негова си стойка). Няколко пъти ми е бил на китката - не е приятно, ако е върху гола ръка - при скоростно спускане ми прави рани.
Предимно ползвам навигацията със зареден трак - много е полезен. Показва ти дори завои по пътя (без да има разклонения). За моя случай има и карта за подложка, която може да ми помага при търсене на алтернатива.
Не съм го използвал за свободна навигация (без трак) - не знам колко ще е от полза, но ако си проучил предварително - сигурно става.
Освен това през web приложнието им е сравнително лесно да си нарисуваш трак - ако го нямаш записан от другаде.
Освен за колоездене го ползвам и за бягане и плуване (тук без специален колан, само мери разстояние).
Цялостното ми мнение е много положително.
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: GPS часовник

Мнениеот Cu0 » Чет Окт 29, 2020 11:08 pm

Аз от година и малко имам Fenix5x plus. Брутална батерия, ако не го ползвам активно за трак я зареждам 1 път в месеца. В най-тежкия режим, когато го ползвам зимата по цял ден за ски трак, изкарва точно една седмица с едно зареждане.
Не съм му ползвал картата за сериозна навигация, но сигурно ще става. GPS-ът, макар и да зацепва малко бавно, е добър. Траковете нямат пропуски. И друго яко е че когато спускаш надолу траква, като се качиш на лифта или мотаеш по кафета сам се усеща и не прави трак и статистика, докато пак не тръгнеш надолу. С две думи вади доста коректна статистика.
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Re: GPS часовник

Мнениеот moridinbg » Пет Окт 30, 2020 10:37 pm

Това последното важи само и единствено за борд (сигурно и ски), но не и за колело, където трябва да се сещаш да го паузираш на ръка на долна на лифта и горе да го пускаш пак
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: GPS часовник

Мнениеот Cu0 » Пет Окт 30, 2020 11:23 pm

Прав си, Auto Run настройката я имам само при ските. При MTB имам auto pause, която се задейства когато си спрял на място или се движиш под определена скорост. Не знам каква е скоростта на лифта, но можеш да си поиграеш с настойките и да постигнеш желания ефект. Другият вариант е да спускаш с колелото в ski режим :)
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Re: GPS часовник

Мнениеот Slade » Нед Ное 01, 2020 11:35 am

Колега, щом не изключваш часовниците без карта, само с трак, мога да споделя моите впечатления от Garmin Forerunner 245. Аз лично съм много доволен от навигацията с тракове - дава звуков сигнал и вибрация да те насочва, когато трябва да смениш посоката на движение. По този начин почти не използвам телефона за навигация - само ако искам да проверя докъде съм стигнал или какви разклонения има и накъде (ползвам oruxmaps).
За мен Forerunner 245 е с много добро съотношение цена/ функционалност, защото е в пъти по евтин от Fenix сериите. Часовникът е много лек (пластмасов :lol: ), но дисплеят му е стъклен и изключително устойчив на надраскване (досега не съм успял да го одраскам, въпреки, че е имал много съприкосновения със стени, врати, кормилото и др. части на колелото). Поради размерите и лекотата със сигурност няма да ти направи рани на ръката, както е споделил valentin.georgiev за Fenix5.
Дисплеят му не е Amoled, използва технология "transflective memory-in-pixel" - т.е. постоянно е включен и разчита на външен източник на светлина, за да се вижда. Впечатленията ми са, че се вижда доста добре във всякаки условия, включително на силно слънце, а на тъмно си има и подсветка, която може да се активира от бутон или автоматично (при обръщане на часовника нагоре). Батерията му явно не е издържлива колкото на Fenix-ите, но все пак издържа поне по седмица (някъде около 30 минути са му нужни за зареждане). За сравнение жена ми има Venu, който е с Amoled и трябва да се зарежда всеки ден или най-много през ден, при условие, че не се използва навигация или запис на активност.
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: GPS часовник

Мнениеот rewer » Пон Ное 02, 2020 10:51 pm

Аз като новак в MTB пространството ъпгрейднах Suunto Ambit 3 Peak HR с байк сензор и съм много доволен.За навигация не става но за трак е супер.Батерията държи много ,прецизно измерва всичко (скорост,каданс,сърдечен пулс,височина и температура ).Има и приложения за телефона ,но батерията не издържа много а и паднеш ли нищо не се знае.Отделно ходя и по баирите та съчетавам и двете неща.За байк си има навигации Lazyne,Garmin Edge и Wahoo които са на цени около Fenix 5 и доста по-евтини от 6-цата
Bulls Copperhead 3 27,5 2x11 Deore XT/SLX, Magura MT4
rewer
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Нед Сеп 13, 2020 7:03 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: GPS часовник

Мнениеот mihal » Съб Ное 21, 2020 8:47 am

А за https://garmin.bg/instinct някой замислял ли се е? Дисплея му е по простичък, но пак има навигиране по трак. Какво ще кажете?
Аватар
mihal
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Май 04, 2016 5:00 pm

Re: GPS часовник

Мнениеот Petar_stoychev » Съб Ное 21, 2020 1:43 pm

mihal написа:А за https://garmin.bg/instinct някой замислял ли се е? Дисплея му е по простичък, но пак има навигиране по трак. Какво ще кажете?


И аз се му бях хвърлил око ,но това което ме отказа от него е че порта за алтиметъра/барометъра е поставен на глупаво място и често се запушва от пот и мъртва кожа което води до голямо отклонение в денивелацията.Решението на Гармин:
“Debris blocking the sensor port will need to be rinsed free. The sensor port is located on the right side of the watch, between the Start/Stop and the Back/Lap.

Run low pressure, warm water over the sensor port
Gently remove any visible debris
IMPORTANT: Do not put any objects into the sensor port!
Shake away excess water and allow to air dry
Calibrate the altimeter” :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: GPS часовник

Мнениеот mihal » Съб Ное 21, 2020 4:31 pm

Да видях, но сега е намален на 350лв. А повече не искам да отделям.
Аватар
mihal
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Май 04, 2016 5:00 pm

Re: GPS часовник

Мнениеот madsnake » Съб Ное 21, 2020 10:59 pm

Аз съм с instinct. Стига му едно миене на седмица за въпросвият "бъг" с алтиметъра. Аз просто при някое от къпанията, влизам с него. Нямам грижи. Но, да го ползвам за навигация докато карам - не :)
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: GPS часовник

Мнениеот mihal » Нед Ное 22, 2020 7:42 am

madsnake написа:...Но, да го ползвам за навигация докато карам - не :)
А става ли? Да те води по GPX трак.
Аватар
mihal
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Май 04, 2016 5:00 pm

Re: GPS часовник

Мнениеот madsnake » Нед Ное 22, 2020 8:15 am

Води се, че става. Реална карта няма. Само ще визуализира трака на празен екран. Който екран на всачкото отгоре е доста дребен.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: GPS часовник

Мнениеот gssatcc » Пет Окт 15, 2021 9:45 am

Здравейте банда, не искам да отварям нова тема за моят малко страничен въпрос. До скоро не се интересувах от подобен род електроника, но реших да си взема часовник, който да ми траква маршрутите и някои основни показателя. Спрял съм се на Coros Pace 2, който покрива всичките ми желания като функционалност и цена. Няма да ползвам тракове и навигация и затова не съм гледал моделите с такива. Та към въпроса:

Tакава специализирана електроника бива ли намалена покрай разни черни петъци или целогодишно си държи една и съща цена?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: GPS часовник

Мнениеот andriii » Пет Окт 15, 2021 4:27 pm

Здрасти. Миналата година имаше много намалени Гармин Феникс 6 по черните петъци, за Корос не знам. Не съм ги следил. От тази пролет пролет съм с Корос Апекс 46 и си държи една и съща цена. Според мен си звънни директно в Рънинг Зоун и си ги питай. Много са точни и според мен ще ти кажат дали ще има промоции нещо :)
andriii
 
Мнения: 127
Рейтинг: 1400
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 7:58 am

Re: GPS часовник

Мнениеот gssatcc » Пет Окт 15, 2021 10:46 pm

Благодаря!
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта