Откраднати багажници - явно отново е на мода

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот bdog » Съб Окт 17, 2020 8:12 am

Вчера, в София ми откраднаха 2 багажника от колата - Thule ProRide 591 и Thule ProRide 598. Бяха монтирани и заключени (ясно, че не е трудно за разбиване). Научих и за друг сходен случай от последната седмица. Явно кризата е ударила утайката на обществото и са започнали да атакуват и по-евтини вещи.

Пиша това, за да предупредя и да изгорят по-малко хора...

За мен лично драмата тук е, че съм си купил нещо, искам да го ползвам по предназначение, но не мога, защото някой ще го открадне. Съответно всеки път ще трябва да монтирам и демонтирам, т.е. всяко каране извън града ми коства 30 минути повече - похарчени в дейност, която не ми носи кеф.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Alexi » Съб Окт 17, 2020 8:15 am

30 минути слагаш и махаш багажника ? тази дейност е около 5 минути ,аз лично не бих оставил багажници за 500 лв през ноща ( правил съм го но в затворен хотелски комплекс с камери ) .. всичко се краде .. особено по вашия край
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот bdog » Съб Окт 17, 2020 9:09 am

Alexi написа:30 минути слагаш и махаш багажника ? тази дейност е около 5 минути

Защо се хващаш за подробности - за теб е 5 мин., за мен е 30 мин. - 15 на отиване и 15 на връщане (вкл. вадене гараж, мазе, офис и т.н.). Има ли значение?

Темата е за друго - последните 5 години такива неща не се крадяха, защото крадците не изкарват много от тях. Повечето ми познати си държат багажниците на колите, за да могат да си тръгнат 30мин. по-рано от работа и да остане време за бързо каране докато слънцето грее. Сега вече багажниците се крадат и този тип каране става по-труден.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Alexi » Съб Окт 17, 2020 9:19 am

защото 30 мин са много ,а 5 са ок .. багажниците ми стоят в багажника на колата ,мога да сложа 1 брой за 5 мин ( дори по малко ) стига гредичките ми да са монтирани ( те се крадат трудно и може да стоят на колата ) :beer: както казах всичко се краде
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот banzai » Съб Окт 17, 2020 1:32 pm

Алекси, просто замълчи.
Аватар
banzai
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1799
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 10:32 am

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Alexi » Съб Окт 17, 2020 8:56 pm

ок минута мълчание в памет на багажниците на човека .. в какъв измислен свят живеете вие ?
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот evilzet » Съб Окт 17, 2020 9:45 pm

Ами ще трябва всички да помълчим. Какво друго да се напише? Аз имам И за теглич - thule express, който е идеален за бързи карания.
А да, теглича ми е специално сложен заради багажника.
evilzet
 
Мнения: 1483
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Admin » Нед Окт 18, 2020 8:33 pm

В случая наистина и 5 минути да са, и 15, и 30, лошото е, че е супер досадно човек да сваля и слага багажници, при положение, че е дал немалко пари именно за да стоят на гредите на колата и да са му удобни. Аз лично, ако ще трябва да си свалям багажниците 3-4 пъти в седмицата, да ги прибирам/вадя в/от мазето и т.н., ще се видя принуден по-скоро да си купя теглич за колата и да слагам на него багажник, който иначе ще стои вътре в колата. Уви, тази „престъпна“ мода създава много дилеми и затруднения за много хора. :(
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Harka » Нед Окт 18, 2020 10:15 pm

Мда, много неприятно наистина. Преди обаче всички да тръгнат да минават на багажници за теглич, може би е добра идея да се хвърли едно око на Thule-тата за покрива и да се види дали не могат да се направят по-трудни за сваляне. Ключалките (независимо дали на багажника или на гредите) със сигурност са най-слабото звено и могат да се отворят за секунди. Ще погледна тези дни дали патронът не може да се смени с нещо по-сносно.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот halfdone » Пон Окт 19, 2020 3:50 pm

То това не е спирало.
И аз не смея да го оставям моя Thule 598, като ми трябва го монтирам.
След като последно на приятел му ги свалиха директно с гредите, започнах да махам и гредите.
Реших, че предпочитам занимавката и неудобството вместо да дам някой ден 300+ лева за греди.
Продавам : .
Аватар
halfdone
 
Мнения: 568
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 8:14 pm
Местоположение: София о884о974о5

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот bdog » Пон Окт 19, 2020 4:33 pm

Harka написа:...

Допускам, че ако човек направи багажниците трудни за сваляне, ще ги свалят заедно с гредите. А тогава вероятно ще има повече щети по колата (в моя случай нямаше поне това).
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Cu0 » Пон Окт 19, 2020 4:42 pm

Тази "мода" никога не е спирала. Преди време с приятел обсъждахме темата, на майтап си взех комплект пиклокс от алиекспрес за 4-5$, с който без особени тренировки и аз и той успешно отключихме руфбокса, багажника за колела (за теглич), че и вратата на тавана ми. Ключалките са елементарни. Подозирам, че и самите им ключове са с някакъв ограничен брой комбинации и ако раполагаш с няколко ключа, сигурно ще отвориш 80% от ключалките.
Последна промяна Cu0 на Пон Окт 19, 2020 4:44 pm, променена общо 1 път
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Harka » Пон Окт 19, 2020 4:44 pm

Мда, вярно. Багажниците има смисъл да се пипат само в комбинация с гредите. А на повечето греди каквато и ключалка да им сложиш е все тая, защото просто ще откъртят пластмасовите капаци. Пфуу, няма оправия.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Gworan » Пон Окт 19, 2020 4:53 pm

И мен ме е страх от крадци. Днес ми се наложи да закарам едното колело до сервиза, заедно с един кашон части. Около 15-20 минути ми е занимавката, да си монтирам гредите на тавана, да закача багажника и да заключа всичко. После още толкова ще ми трябва за да ги свалям.
Ама как иначе да съм спокоен? Ама то и без това загрозяват колата :evil:
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1019
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот evilzet » Пон Окт 19, 2020 7:35 pm

Друго кардинално решение е да се избира кола, която позволява возене на колелото право и със свалена предна гума. Т.е. малко по-височка, но вътре, а не като сувче високо, но и с високо дъно.
evilzet
 
Мнения: 1483
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот bdog » Пон Окт 19, 2020 8:28 pm

evilzet написа:Друго кардинално решение е да се избира кола, която позволява возене на колелото право и със свалена предна гума. Т.е. малко по-височка, но вътре, а не като сувче високо, но и с високо дъно.


Все повече си мисля, че следващата "кола" ще е Мултиван :)
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот evilzet » Пон Окт 19, 2020 9:13 pm

Правилно мислиш ;).
evilzet
 
Мнения: 1483
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Gworan » Вто Окт 20, 2020 5:17 am

Аз кгоато си търсех гредите и багажниците, като гледах нови колко струват марковите, си бях направил сметка, и мислих да си купя една баничарка, или някакъв малък бус, хем и повече работа върши :evil:
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1019
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Окт 20, 2020 8:38 am

bdog написа:
evilzet написа:Друго кардинално решение е да се избира кола, която позволява возене на колелото право и със свалена предна гума. Т.е. малко по-височка, но вътре, а не като сувче високо, но и с високо дъно.


Все повече си мисля, че следващата "кола" ще е Мултиван :)


:wavey: В Корола Версо на 29ка със 160 вилка ѝ свалям и двете гуми. В баничарки влизат само със сваляне на предната иначе, ама те возят доста твърдо. Цапа се колата от някое кално каране, въпреки това при мен децата цапат много повече от колелото.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот gssatcc » Вто Окт 20, 2020 9:21 am

И аз возя две Thule-та на покрива. Наел съм гараж в близост и така съм по-спокоен. Имам съседи с всякакви боксове и багажници, до сега не са се оплакали, но пък откраднаха доста велосипеди последните месеци от стълбища и мазета.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 387
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот nkc20 » Сря Окт 21, 2020 12:08 pm

Pr3d4t0R написа:
bdog написа:
evilzet написа:Друго кардинално решение е да се избира кола, която позволява возене на колелото право и със свалена предна гума. Т.е. малко по-височка, но вътре, а не като сувче високо, но и с високо дъно.


Все повече си мисля, че следващата "кола" ще е Мултиван :)


:wavey: В Корола Версо на 29ка със 160 вилка ѝ свалям и двете гуми. В баничарки влизат само със сваляне на предната иначе, ама те возят доста твърдо. Цапа се колата от някое кално каране, въпреки това при мен децата цапат много повече от колелото.


Става и с Авенсис комби. При нас също се събират два байка (и то с XL рамки) сравнително лесно с махане само на предни гуми и бутане на задните седалки.
Като цяло всяко комби с голям багажник би трябвало да става.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот bdog » Сря Окт 21, 2020 3:46 pm

С бутане на седалки е ясно. В LandCruiser 95/120 се събират 2бр. 26" или 1бр. 27" без сваляне на седалки или гуми. В Passat комби нищо не се събира без падане на седалки. Трябва махане и на вилка. На мен ми се иска да могат 3-ма души + 1 шофьор да се събират за бързо каране преди или след работа. Засега става с багажници :)
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Cu0 » Сря Окт 21, 2020 7:58 pm

THULE HANG ON и подобните му са идеални за целта, всяко поставяне след първото подреждане на колелата, отнема не повече от 5 минути общо. Спираш, за 3-4 минути си го разтоварил, разглобил и прибрал в багажника на колата. Има някаква псевдо ключалка, но реално не е необходима. Размерът му е супер компактен, а времето за монтаж/демонтаж минимално. Единствено условие е наличието на теглич.
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот evilzet » Сря Окт 21, 2020 8:40 pm

Оо аз говоря за слагане на велосипеда прав, със свалена предна гума. Така може да се ползват седалките и багажника. То легнал и в служебния ярис го возя.
evilzet
 
Мнения: 1483
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Petar_stoychev » Сря Окт 21, 2020 10:22 pm

Ако ще е за теглич и багажника трябва да седи в колата ,аз лично бих потърсил нещо подобно https://www.youtube.com/watch?v=39lDia0Q6pY
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот bdog » Чет Окт 22, 2020 7:54 am

Вариантите за теглич според мен не са оферта за Витоша, защото зимата вместо с пясък посипват пътя с някакви смлени строителни отпадъци и докато не ги изчистят през Юли/Август колелата стават на гъз, ако не са на покрива. От друга страна за хора, които нямат подобна драма, вероятно са най-лесната опция.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот prostyler » Чет Окт 22, 2020 9:38 am

Какво ще кажете за варианта най евтините греди и най обикновенните багажници стоманени черни по 30-35лв бройката и за 60-70лв гредите, като не са хубава марка и лъскави дали ще ги пипнат ? Аз гледам един комшия от 2 години не е свалял багажниците си и гредите от най евтините са за квартал Надежда в София говорим.
prostyler
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2020 1:45 pm

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот protiven » Чет Окт 22, 2020 10:10 am

Ivtec също са добър вариант.
Аватар
protiven
 
Мнения: 356
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот pascoff » Чет Окт 22, 2020 7:38 pm

Изпитан (с години), супер евтин вариант, за който няма никакво притеснение, е използването на ластици вместо багажници. Използват се гредите само, които са на разстояние колкото е между кормилото и седалката. Байка се слага с кормилото/седалката надолу. Кормилото ляга на предната (или задната) греда, седалката на другата греда. Три ластика завързват двата грипа и седалката. Слагането става за 2-3 мин., свалянето за 1. Може да се съберат 3 колела - 2 напред и едно назад (спрямо посоката на движение).

Ето и ластиците, които ползвам от години (плоски ластици за багаж с метални куки): https://praktiker.bg/bg/Lastici-i-kolan ... X/p/429601

към 15лв. излизат за 1 колело. Закачам едната кука на кормилото до спирачката, завъртам 2-3 пъти през гредата и грипа, така че да е стабилно и закачам другата кука пак близо до същата спирачка. Същото и на другия грип. Седалката едно към гьотере :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Откраднати багажници - явно отново е на мода

Мнениеот Lucky Loser » Чет Окт 22, 2020 8:03 pm

Ако има чалъм в даден момент да покажеш снимки на описаното, ще бъде добре. Звучи интересно, а определено е евтино :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 47 госта