Видео:Наранявания при MTB

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Dido2 » Пет Окт 23, 2020 7:32 am

Може би защото живея сравнително далеч от планини и хълмове и не съм практикувал много планинско колоездене, винаги съм се чудил какво е това желание да се правят скокове и да се кара с висока скорост в сравнителено опасни горски пътеки. Когато отида да карам в гората, аз се наслаждавам на природата и гледката. Често спирам на място и стоя като закован да се любувам на пейзажа, далеч от градската среда. Когато терена го позволява и малко по бързо съм минавал, но никога не съм отделял велосипеда от земята. Вероятно тези младежи имат постоянен достъп и често минават по едни и същи пътища, и им се струва лесно или скучно, затова и жаждата за нещо по така... Или просто си млад и глупав или просто див по природа. Да но ти трябва да имаш наистина голям опит с тези терени и да си в отлична физическа форма, както и велосипеда. И дори така да е, отново рискуваш много за някакъв си секунден скок. А като гледам клиповете, вероятно не е така. Може би никога до сега не са падали? Или като са с каска и са защитени? Напълно разбирам желанието за скорост и скокове при offroad Dirt Motorcycles. Но там са обработени писти, правилен байк и т. Н. А тези от клипа в непознати, неравни терени с дупки пропасти и дървета..

Миналата седмица в града до парка в почти пълна тъмнина куче изкочи засилено отстрани храсталаците и ме изненада лаейки злобно. Бях засилен и докато съм го гледал незабелязано съм променил посоката и долепих предната гума за високият бордюр. Резултат 5 дни вкъщи и на легло... А какво остава за тези:

https://youtu.be/lbxS7yydnk8
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Harka » Пет Окт 23, 2020 12:38 pm

Така, откъде да започна...

Може би с уточнението, че съм от тези, които са „отделяли велосипеда от земята“. Докъм 4м, от повече не съм скачал.

Мисля, че имаш много, много грешна представа за нещата. Изхождаш от гледна точка на това какво на теб ти се струва опасно и се опитваш да го проектираш като някаква общовалидна истина. Реалността обаче е, че различните хора имат съвсем различни нива на уменията и опасното за един, може да е абсолютно безопасно за друг. Като това съвсем не е задължително да е свързано с опита. Карам активно планинско колоездене от 18 години и съм минал през абсолютно всички стилове, от крос-кънтри до даунхил. Т.е. понасъбрал съм известен опит. Това значи ли, че съм по-добър да речем от актуалния Световен шампион по спускане при младежите? Съвсем не. Защото има едно нещо, което се нарича естествен талант и според концентрацията му, някой може да прави неща с колелото, които друг и цял живот да си съдере гъза да кара, няма да успее.

За всички тези години единствената ми контузия от падане е счупена китка. Ти говориш за някакви си 5 дни вкъщи, на мен ми трябваха 8 месеца да се възстановя дотолкова, че пак да мога да карам. Дали това ме е спряло или ме е накарало да започна да карам по-„безопасно“? Естествено, че не. Единствено съжалявах, че пропуснах голяма част от следващия сезон.

Който и планински колоездач да попиташ, който има щипка естествен талант и малко опит, ще ти каже, че може да мине дадена пътека/скок да речем на 90% от възможностите си и за него това да не е по-опасно от разходка в парка пеша. И според уменията му, за теб може да е не само супер опасно, но дори и невъзможно за минаване!

Така че, аршините са различни, пич, и да слагаш всички под общ знаменател е малко глупаво. Хората, които карат бързо и скачат не са нито „млади и глупави“, нито диви по природа, просто могат нещо по-добре от теб. :)
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Gworan » Пет Окт 23, 2020 1:36 pm

Работата е там, че и да не практикуваш екстремни спортове, не знаеш кога какво ще ти се случи...
Най-тежката ми контузия, от както се занимавам с планинско колоездене, даже не беше на колелото, а супер нелепата случка - слизайки по стълбите във входа, носейки нещо обемисто и тежко, прескочих едно стъпало без да искам. Стъпих накриво и после три месеца минаха докато се кача пак на колело :)
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1019
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот madsnake » Пет Окт 23, 2020 9:31 pm

Най-глупавите ми падания свързани с лежане на легло седмици наред са били със скорост под 10 км/ч в супер ежедневни градски условия. В планината досега не съм се пребивал сериозно за щастие.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Dido2 » Съб Ное 07, 2020 12:08 pm

Разбирам че силно се изтъква "и да правиш нищо пак може да пострадаш, за тва давай да рискуваме с рискови начинания докато не се пребием, пък после го мисли. Аз съм умел няма падна или да се нараня лошо! А щом съм оцелял значи пак може да продължа същото! Да има такива хора, млади и глупави ги наричат. Някои само глупави. :beer: благодарности към тях, тези кличета в youtube нямаше да ги има! (broken bones) няма смисъл да се обсъжда с тях темата, това са хардкор маняци, делюзионисти, пристрастени докато не загинат..
Dido2
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1214
Регистриран на: Съб Дек 14, 2019 11:53 pm

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Alexi » Съб Ное 07, 2020 4:59 pm

Dido2 два пъти съм се трошил без да съм "хардкор маняк" .. това лято се метнах с около 40 км/ч в гората ,влачих се 10м по пътеката ... освен твоите любими обелени колена и лакти имах и счупена раменна кост .. на 30тия ден се качих с неистови болки на шосейката ,караше ми се велосипед .. около месец по късно и на МТБ-то .. чупил съм си и костица в китката преди 4г ,и там месец реанимация .. а обелените колена даже не ги броя ,и все става като съм без наколенките ... тия пичове от клипчето ти може и да падат ,но едно 90% от тях знаят много добре какво правят и не го намират за опасно ... важното е да не се отказваш ,опита ще дойде с времето ,уменията ще се подобрят .. гледай и повече клипчета но не от пребиване ,а такива които ще подобрят карането ти - позиция на тялото ,спиране завиване каране по технични терени :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Gworan » Съб Ное 07, 2020 5:37 pm

Значи, да си пусна компилация автокатастрофи, и като изгледам клипчето, да си срежа книжката на две, и да си продам колата, следвайки същата логика...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1019
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Harka » Нед Ное 08, 2020 6:31 pm

@Dido2:

Едно си баба знае, едно си бае...

Причината за повечето падания бих ги категоризирал в 3 категории:

1. Не добра преценка на терена
2. Не добра преценка на уменията
3. Шит хепънс (непредвидимо събитие като например клон в спиците, счупване на някакъв компонент и т.н.)

Първите две категории отговарят сигурно за 98% от паданията. Ако човек обаче е внимателен и иска да спусне нещо без риск, шансът да падне заради едно от тези две неща клони към нулата! Остава само третата категория, която нито може да се предвиди, нито има смисъл да и се обръща внимание, защото в противен случай ще трябва да се затворим вкъщи и да не излизаме от там (където ще паднем в банята обаче).

Както каза Alexi, концентрирай се повече върху подобряване на собствените си умения, отколкото с филмиране какво може да се стане.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Admin » Пон Ное 09, 2020 11:51 am

Dido2, ти още в първия пост си дал пример за това, че много често паданията стават на места и в ситуации, в които изобщо не ги очакваш. И мога да те уверя, че тези падания понякога са по-лоши, точно заради това.
Да, планинското колоездене по принцип има как да се практикува с почти минимален риск, но парадоксалното е, че за да достигне човек такова ниво на каране, тъй първо трябва да натрупа достатъчно опит, което пък е свързано с поемане на известни рискове. Само като пример: много хора си мислят, че ако карат бавно, с постоянно натиснати спирачки, предимно по леки терени (черни пътища например), това ще им гарантира безопасност, но всъщност в определени случаи това дори може да ги изложи на по-голям риск. В такива ситуации съм виждал падания и понякога буквално при падане от място човек може да се контузи.
Да, има хора, които са безразсъдни, но със сигурност не са мнозинство. А пък скачането и карането по трудни терени, ако за един изглежда опасно, за друг може да е ежедневие. Все едно да сравняваме шофьор, който е карал само „на село“, шофьор с ежедневие в градския трафик или с дълги междуградски пътувания и рали състезател. За всеки от тези типове шофьори рискът ще има различно изражение, нивото на каране ще е различно, защото и контролът върху ситуацията е различен. Той никога не е 100%, но това, че виждаш как някой е паднал от скок, не означава, че преди или след това не го е скочил този скок още 10 пъти без проблеми. Изобщо, темата за риска е мнооого широка и субективна.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Harka » Пон Ное 09, 2020 12:14 pm

А, точно Admin е най-добрия пример. Питай го за всичките му 125 години стаж (или бяха 130?) по всякакви терени колко тежки контузии вследствие на падане има. Аз знам за една счупена китка от съвсем в началото, когато най-вероятно не е можел да кара толкова добре.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Exorcist » Пон Ное 09, 2020 12:45 pm

madsnake написа:Най-глупавите ми падания свързани с лежане на легло седмици наред са били със скорост под 10 км/ч в супер ежедневни градски условия. В планината досега не съм се пребивал сериозно за щастие.

Факт. Паданията с ниска скорост или дори от място са много по-опасни в повечето случаи, отколкото с висока. Причините за това са чисто физични и отдавна обяснени. Аз също съм страдал най-много при такива.

Dido2 - в много клипове в тубата, и клиповете на Админа също, изрично се обяснява за техниката на преминаването на скорост надолу, за "газенето" на препятствия и защо това в огромната част от пътеките е по-безопасно за здравето. Разбира се, не е лесно за постигане, особено в главата и частта с техниката :beer:
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Admin » Пон Ное 09, 2020 11:18 pm

Harka написа:А, точно Admin е най-добрия пример. Питай го за всичките му 125 години стаж (или бяха 130?) по всякакви терени колко тежки контузии вследствие на падане има. Аз знам за една счупена китка от съвсем в началото, когато най-вероятно не е можел да кара толкова добре.


Шшшт, не дърпай дявола за опашката, моля те! :) Сигурно съм имал и късмет, защото падания е имало, помня поне 5-6 падания на глава (затова винаги си пропагандирам за каските), но наистина с чупения съм се разминавал (освен онази китка). В тази връзка обаче е редно да се отбележи и това, че аз съм мнооого страхлив по отношение на скоковете - всеки от редовно каращите с мен знае какво съм „шубе“ във въздуха, а пък точно скоковете са едни от най-травматичните елементи по МТБ трасетата, така че това сигурно също ме е опазило. Което в някакъв смисъл подкрепя мнението на Dido2, но той просто подхожда много крайно, обявявайки всички, дето скачат, карат бързо и т.н. едва ли не за самонадеяни самоубийци, а то изобщо не е така. Скоковете са нещо, което носи повече риск, но за много хора носи и повече кеф, освен това скачането се научава, както и всяко друго нещо. А при професионални колоездачи буквално не може да се мине без тях, така че всеки има своите причини да е по-смел или по-предпазлив, и всеки си носи последиците, когато поема повече риск.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Ное 10, 2020 9:55 am

За да можеш да скачаш сигурно ти трябват следните умения:
1. преценка за скоростта - ако е повече или по-малко техниките са доста различните;
2. да се изпомпва правилно;
3. да може комфортно да се прави поне манюал, по-добре бъни-хоп;
4. да може скокът да се поеме - scrubbing е на английски.

Примерно във FirdayFails поредицата на PinkBike почти всички са със хора, на които им липсват горните умения и това е причината да падат. Преценката на скоростта е ключова, тъй като със нея се решава кои техники са подходящо:
- леко бавно -> техника 2;
- бавно -> техника 2 + 3;
- бързо -> техника 4.

Та пак всичко опира човек да познава уменията си и да надгражда постепенно.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот Cu0 » Вто Ное 10, 2020 9:35 pm

Dido, ти прилив на адреналин не си ли имал? Много яко чувство, но организмът много бързо му се насища и иска още ... т.е. повече скорост, повече риск... рано или късно идва и болката, няма как :)
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот ЕДИН ЗАВЕТ » Нед Ное 15, 2020 9:34 am

Да поясним /не че не знаете ,но съм задължен да изпълня заръката на Харка /

"3. да може комфортно да се прави поне манюал,..."-

manual - наръчник , ръководство ...и от там наименованието на въпросната техника - ръководене /теглене , дърпане / с ръце -допълнение със задно обременяване...

https://www.youtube.com/watch?v=HNbw45b ... anaEnglish
ЕДИН ЗАВЕТ
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1183
Регистриран на: Пон Окт 07, 2019 2:04 am

Re: Видео:Наранявания при MTB

Мнениеот ЕДИН ЗАВЕТ » Нед Ное 15, 2020 1:05 pm

Продължаваме /заветите на модераторите трябва да се изпълняват безпрекословно !! /Супер идея, Мики! Дерзай! . Връщаш се тук с разяснение на термина на български. Може да онагледиш със снимка или клипче. Даваш личен пример и налагаш преведения от теб термин. Просто, нали?

@bdog: Та за следващата тема: ".... по-добре бъни-хоп;... bunny - зайче , или бъни хоп - скок на зайче...https://www.youtube.com/watch?v=nxF1Nsr ... ikeRadar...ми гледайте и се учете...

ПП Защо на английски -не разбрах. Може още :tavşan atlama , кролик прыжок ,Hasen springen , заjак скок... и т.н. и т.н....
ЕДИН ЗАВЕТ
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1183
Регистриран на: Пон Окт 07, 2019 2:04 am


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 44 госта