Течност за машинка за почистване на веригата

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот traveler » Нед Ное 08, 2020 3:25 pm

Някой ползвал ли е от подръчни материали почистваща течност за машинката?Има такава примерно в Декатлон на цена от 18 лв.,но ще се изчерпи бързо.
https://contents.mediadecathlon.com/p1841719/k0ede7114fec4774be57b932475cddd6b/1841719_default.jpg?format=auto&quality=60&f=800x0
traveler
 
Мнения: 158
Рейтинг: 1251
Регистриран на: Сря Авг 12, 2009 12:52 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот Gworan » Нед Ное 08, 2020 3:51 pm

Бензин ~1.80лв/л
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот protiven » Нед Ное 08, 2020 4:22 pm

И най-евтиния обезмаслител от магазина върши работа.
Аватар
protiven
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот mentalhead » Вто Ное 10, 2020 11:37 am

Отскоро ползвам машинка. Аз лично ползвах Меглио и веригата стана буквално като нова. После сипах чиста вода за да изплакна, понеже не ми се струваше добра идея това Меглио да остане по веригата и накрая разбира се следваше забърсване и хубаво смазване на веригата.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот Harka » Вто Ное 10, 2020 2:36 pm

Ако се ползва тънка смазка, чистенето не е никакъв проблем, защото няма какво толкова да полепне по веригата. Ако цялото колело е кално - първо го почиствам с Meglio и вода, след това веригата с WD40 (ако е останало нещо за чистене) и накрая я смазвам. Ако чистя само веригата - WD40 и след това смазка. Не ползвам никакви машинки.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот imarh » Сря Ное 11, 2020 11:46 pm

Бензин - не прощава на никаква мърсотия. С него си почиствам и кастета и ролките на дерайльора.
imarh
 
Мнения: 212
Рейтинг: 1414
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:04 am

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот Boyan1984 » Чет Ное 12, 2020 7:23 am

Като човек минал през всичко, преди няколко години се спрях на изопропиловя алкохол - силен обезмаслител с много различни приложения.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот evilzet » Чет Ное 12, 2020 9:19 am

Да и аз ползвам от няколко години, но е силен като за спирт. На фона на бензин, нафта, газ, мас :) е слаб. Но пък е и по-щадящ, което го прави добър избор. А и е 9-10лв./л на фона на 2лв за горните.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот Admin » Чет Ное 12, 2020 9:04 pm

Не съм ползвал такава машинка, но си спомням преди години бях решил да натопя една верига в бензин. Хубаво, ама сипах бензина в кофичка от кисело мляко, топнах веригата вътре и след не много време дъното на кофичката буквално изпадна, заедно с бензина и веригата. Бензинът беше разял материала на кофичката. Добре, че всичко това се случи в двор, а не в апартамент. :D
Та изводът е: бензинът не се разбира с някои пластмаси, така че не бих заложил на него в случая с машинката.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот Harka » Чет Ное 12, 2020 9:20 pm

Бах машинката ако не се разбира с бензин. Все пак повечето съвременни туби за бензин са точно пластмасови. Не е чудо голямо да се направи да не реагира с бензина. Пък и все пак е за чистене на верига, а не за кисело мляко. Аз бих пробвал. :)
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот Lucky Loser » Чет Ное 12, 2020 9:45 pm

Течната газ, която се продава в някакъв тип пластмасови(най-научния термин на Света :D ) бутилки няма ли да свърши работа ?

Аз лично с това си чистя веригата(слагам я в буркан от компоть и наливам колкото да я покрие). Съмнява ме има някакъв пагубен ефект за машинката.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот evilzet » Чет Ное 12, 2020 10:40 pm

Кофичката е била полистирол. По велосипедите са разни abs-и, ХДПЕ, ПП, доста устойчиви химически. Но и аз си имам едно наум и не рискувам с бензини и други силни разтворители.
Освен на свалени метални чарколяци.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот mentalhead » Пет Ное 13, 2020 12:03 am

Абсолютно не го разбирам това с бензините, нафтата и прочее горивни вещества и употребата им за почистване. При положение че има обезмаслители, които вършат идеална работа, не са скъпи (домакинските), по-леснодостъпни са и даже миришат хубаво, а не са някаква смрад.
Колкото до изопропиловия алкохол, по отношение на почистване на верига и за мен той е слаб, и отново миришещ доста силно и неприятно.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Течност за машинка за почистване на веригата

Мнениеот Вилката » Пет Ное 13, 2020 3:56 pm

mentalhead написа:Абсолютно не го разбирам това с бензините, нафтата и прочее горивни вещества и употребата им за почистване. При положение че има обезмаслители, които вършат идеална работа, не са скъпи (домакинските), по-леснодостъпни са и даже миришат хубаво, а не са някаква смрад.
Колкото до изопропиловия алкохол, по отношение на почистване на верига и за мен той е слаб, и отново миришещ доста силно и неприятно.
Проблемът на обезмаслителя е, че не се изпарява напълно и остава сухо вещество по веригата, което може да развали новата смазка, която нанасяш. Затова след ползване на обезмаслител трябва да се плакне обилно и продължително с вода(говоря за домакинския).
Аз ползвам газ за горене, не повече от 200 мл в половин литрово шише от минерална вода като шейкър и веригата вътре. После минавам и с топла вода, за да отмия по-лесно изпадналата мърсотия. Тая процедура я правя само при силно замърсяване и след нея веригата лъсва като от магазин. Иначе като е на колелото, я чистя със сух парцал, нанасям тънък слой смазка, развъртам веригата по всички венци, за да разнесе, и после обирам външно веригата с парцала до сухо.
Имам и машинка, ама е хванала паежини.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта