Как тренирате?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Как тренирате?

Мнениеот mart1nn » Сря Апр 28, 2021 8:41 am

Наскоро почнах да мисля повече над това и ми е интересно какво и как тренират останалите. Кратка история за мен - карал съм колело повече от средно статистическото дете, но никога DH, а по скоро горски пътечки и дълги между селски разходки (и основно транспортно средство до 18 годишен), 9-10 годишна пуза от колелетата, а през последните 3 години по-активно каране без състезания и подобни, а само за развлечение.

Първата година бързо разбрах, че съм доста куц - и физически, и технически. След 1 активен сезон бях стигнал до там че изкарвах 250-300м денивелация, 10-тина км сингълтрак за около 1:20, което беше и целта ми - домашното трасе за под 1,5 часа и без паузи. Зазимих колелото октомври и се качих отново чак април. Голяма грешка … не беше останало нищо от постигнатото. През втората година бих казал, че наблегнах на техниката, а физиката си дойде с времето. Края на втория сезон бях решил, че не трябва да правя пауза от по 6м и си купих тренажор + малко екипировка за дъжд/сняг/студ. zwift, интервали, карания по леки пътеки цяла зима. Реално задържах формата си в началото на третия сезон (сега) и в момента отново наблягам на техниката.

Моята гледна точка е че интервалите сигурно биха ми помогнали за издържливост (време не гоня с 160мм ход на мекица), но техниката би ми помогнала за по-сигурно, а и по-бързо каране. Реално нямам поставена цел - нито време, нито издържливост, нито умение, а ми се иска да си поставя такава. Грешно ли е мисленето ми, че е важно да се работи над умения, а физиката да е на второ място? Къде/как/какво правите, за да подобрите техниката? Има ли определена последователност на уменията според вас? Какво ви мотивира или какви цели сте си поставили (или поставяли преди)?

ПП: говорим за trail/enduro каране
mart1nn
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юли 25, 2019 8:56 am

Re: Как тренирате?

Мнениеот gssatcc » Сря Апр 28, 2021 9:50 am

Долу-горе в същата ситуация съм и аз, но ти звучиш по-надъхан от мен :) Лично за мен главната мотивация би била ходене на състезания и то не с цел печелене, а по-скоро да виждаш по-добри от теб, за да станеш като тях. Самата атмосфера и среда също допринася.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 389
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Как тренирате?

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Апр 28, 2021 10:13 am

Готиното на мтб е, че иска издръжливост И сила. Това което аз правя:
- сила - с каква експлозивност се разполага:
--- мъртва тяга е абсолютно задължителна - начинът по който се използват мускулите е същият при спиране, бъни хоп и манюал;
--- клекове
--- лежанка и набирания
--- упражнения за core strength, т.е. корем и кръст

По време на пандемията ги замених с лицеви упори и вариации с пудовка.

- издръжливост - колко кислород може да се доставя в кръвта:
--- дълги (2-3) часа карания в аеробен режим;
--- бягане.

Интервалите също са доста ефективни, но са упражнение за по-напреднали. Препоръчително е да е налична добра база преди да се започнат. Иначе имат силно положителен ефект върху всички аспекти.

Моята мотивация е да ми е по-лесно карането на колело :D Обичам и да ходя на ендуро състезания, за да се насладя на перфектно пипнати пътечки, както и да си тренирам концентрацията. Доста трудно е четири/пет етапа да се минат без съществени грешки.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Как тренирате?

Мнениеот mart1nn » Чет Апр 29, 2021 8:06 am

gssatcc написа:Долу-горе в същата ситуация съм и аз, но ти звучиш по-надъхан от мен :) Лично за мен главната мотивация би била ходене на състезания и то не с цел печелене, а по-скоро да виждаш по-добри от теб, за да станеш като тях. Самата атмосфера и среда също допринася.


Като цяло трудно се надъхвам и се "вардя" - да не падна, да не се изморя, да не се натоваря ... :D Нямам някаква кой знае каква спортна злоба, но има ли някой пред/около мен се стремя да карам с неговото темпо и това в повечето случаи е голям минус - ако е бавен и аз съм бавен, ако е бърз се опитвам да съм толкова бърз и свършвам тока или правя грешки. Както казах последния месец и нещо наблягам на развитието на някакви умения - 1 ден от уикенда съм на курс и 1 ден през седмицата на тренировка с местния клуб. Като цяло курса е доста сполучлив, защото всички сме на горе-долу едно ниво и определено се усеща някакво развитие. Най-малкото мисля нещата, които сме коментирали/тренирали и се стремя да ги прилагам. Тренировката с местния клуб е смесено усещане - често сме различни хора, различни нива, няма последователност, не винаги има или е избрано подходящо място за тренировката, но все пак има някаква структура. И двете неща ми помагат много за това да се надъхам да въртя определена секция Х пъти.

Интересен подход и от Pr3d4t0R. Мисля да си открадна някои неща и от там. Определено мисля че този тип физически упражнения ще ми помогнат за баланса и издържливостта, защото усещам че са ми слаби звена.
mart1nn
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юли 25, 2019 8:56 am


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Goshko и 28 госта