Мнение относно велосипед и вело кемпер...

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Мнение относно велосипед и вело кемпер...

Мнениеот Aleks85 » Вто Авг 24, 2021 6:37 pm

Здравейте.Името ми е Алекс.Регистрирах се тук защото ме събуди старата страст по колелата.Преди време гледах в Германия fahrrad wohnwagen.Това са малки велокемперчета с които пътуват и преспиват по време на престоя си.Дълго за обяснение.Та мисълта ми е че преди няколко седмици бях мярнал старото си маунт байкърче на тавана отпреди 20 г Tiger Ultra(със Y рамка) консервиран без ръжди когато бях младеж и не е каран много.Та да попитам знаещите удачно ли е да й се правят подобрения да сложа електромотор например и заслужава ли си да се инвестира да се купят нови чарколяци по нея?Гледам в Италия продават комплекти електромотори за 500 евро които се монтират на всеки тип велосипед.Питам защото мисля да правя fahrrad wohnwagen и съм скицирал чертежи като височина140см,ширина 85 см и дължина 200 см и трябва да тежи приблизително колкото теглото ми....неизвестното за мен е има ли някакъв текст в закона дали е разрешено велосипед да тегли ремарке или мини кемпер с тези размери? В Германия е разрешено но дивия къмпинг не..... :D Сега няма как да изтреса 4000-8000 евро за скопен базов модел кемпер на Mody....като мога сам да си го направя.Те и повечето германци сами си ги правят и се получава добре при други не.
Прикачени файлове
240376692_1136449033430650_429138091670785278_n.png
240376692_1136449033430650_429138091670785278_n.png (258.77 KiB) Прегледано 1397 пъти
Aleks85
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Авг 22, 2021 9:11 am

Re: Мнение относно велосипед и вело кемпер...

Мнениеот ВелоВело » Вто Авг 24, 2021 8:38 pm

Една палатка колко мъки ще спести :beer:
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 128
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Мнение относно велосипед и вело кемпер...

Мнениеот Vatman » Сря Авг 25, 2021 9:34 am

според мен тази концепция е безсмислена... това, че германците го правят не е критерии за нищо. Да дърпаш това нещо с електричка може само до крайградските места за къмпингуване. Ако идеш по-далеч ще е катастрофа като свърши тока... гласувам за палатка с две ръце и без ток... :nono:
Vatman
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 2:00 pm
Местоположение: с. Каменица, община Велинград

Re: Мнение относно велосипед и вело кемпер...

Мнениеот gssatcc » Сря Авг 25, 2021 2:21 pm

Поредното мнение извън темата, но палатката не е алтернатива. Аз на земята не спя, но на 15см бих спал. Как се правят тези симпатяги нямам идея.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Мнение относно велосипед и вело кемпер...

Мнениеот Gworan » Сря Авг 25, 2021 2:49 pm

Аз хич не съм по къмпингуването, така че може и да се изкажа много неподготвен. На мен ми се струва, че е безсмислено ако не може с такава конфигурация да се изминава дълго разстояние, да речем над 100км, което няма как да стане с батерията на колелото, или с две. Не знам колко ще тежи кемпера + багаж и каквото се носи в него, но 50-60кг ще ги има, ако не и повече. Представям си някакъв вариант, ако има голяма батерия в самия кемпер, и достатъчно мощни соларни панели на тавана, може би тогава реално ще върши работа за пътуване. И ако колелото не е лимитарно на 25 км/ч, че иначе ще въртиш до морето 15-20 часа... Абе май няма смисъл от такова нещо :D
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Мнение относно велосипед и вело кемпер...

Мнениеот thechosen » Чет Авг 26, 2021 7:57 am

Ако велосипеда, който спомена че имаш е подобен на този:
Изображение

Според мен не си заслужава да го използваш като база - за дълго пътуване най-вероятно няма да ти е удобен и самият велосипед е доста тежък.
По-добре е да разгледаш за твърда рамка с подходящ за теб размер, към която да добавяш електро мотор или направо да вземеш готов велосипед.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Мнение относно велосипед и вело кемпер...

Мнениеот Aleks85 » Пет Авг 27, 2021 7:16 pm

Gworan написа:Аз хич не съм по къмпингуването, така че може и да се изкажа много неподготвен. На мен ми се струва, че е безсмислено ако не може с такава конфигурация да се изминава дълго разстояние, да речем над 100км, което няма как да стане с батерията на колелото, или с две. Не знам колко ще тежи кемпера + багаж и каквото се носи в него, но 50-60кг ще ги има, ако не и повече. Представям си някакъв вариант, ако има голяма батерия в самия кемпер, и достатъчно мощни соларни панели на тавана, може би тогава реално ще върши работа за пътуване. И ако колелото не е лимитарно на 25 км/ч, че иначе ще въртиш до морето 15-20 часа... Абе май няма смисъл от такова нещо :D


Не....в грешка сте . Германците успешно правят преходи по 500 км с батерии с включени соларни панели в кемпера,комплекта е 1000 евро и плюса им е това че в Германия навсякъде има зарядни станции и развита велосипедна мрежа за която ние ще мечтаем (въпреки че самите те се оплакват че е много зле)
Имат инсталирани батерии в кемпера и си е благинка.Те дори теглят без проблем 80 кг,а технически човек може да издърпа и 200 кг....Пуснал съм накрая на поста ми няколко канали на германски велокемперджии,малко са шашави но има какво да се научи доста от тях а и ми се искаше да имаме такава общност в България но с тези доходи....мъчна работа и много други фактори
А и там ако те хванат да караш манипулиран ел. мотор с 80 км неаконно а не 25 км/ч глобата е соленичка и често конфискуват колелото

[quote="thechosen"]Да същото недоразумение е но нямам спомени да е качествено но беше адски тежко,което би било добре да мога да го тегля кемпера.Те самите електрички са по 50 кг и пак си пуфтят на тях.Ъъъ аз съм висок 170 и тежа 85 кг какво колело и рамка бихте ми препоръчали все пак имате известен опит за разлика от мен.Прикачвам една таблица въпреки че може да се разминават и да не е коректна.

[quote="Vatman"]Не мисля,погледнете какво съм отговорил на колегата.И клиповете също.Палатката не е моя избор,защото нямам опасност да ми се изтресе змия или някакъв хищник в тъмното край гората а и ще съм защитен от пияни и--ти решили да срежат палатката....

Наслаждавайте се,някои са малко темерути ама.....Малко по късно ще кача идейната скица преди да я начертая професионално.

Ендуро Рене https://www.youtube.com/channel/UCJ0qZc ... iWqXuQ6TxA Безработен което ме съмнява че е такъв при положение че хвърчи с колело за 8К евро...

Рене Крехер https://www.youtube.com/channel/UCSyXFp ... 6HpuqkGQ1g абсолютен маняк на тема кемпери и много бърбори

От този човек тръгна всичко като го видях случайно https://www.youtube.com/channel/UCEqx1K ... DpA/videos
Първия негов клип който видях- https://www.youtube.com/watch?v=L0p2bqxmiLA&t=175s

Кемпера ми ще бъде пълно копие на това с леки видоизменения за повече функционалност.Е,тоя е прекалил но някои неща няма да ги слагам
https://www.youtube.com/watch?v=alD_xxGxD9g

Кемперите на Моди.Абе скъпи но изглежат уютни но трябва още добавки което ще трябва да се заплаща :D keke
https://www.youtube.com/watch?v=C0PSmhDf5G0&t=362s
https://mody-plast.de/ Гумите на Швалбе са добър замисъл но паричките....и аз ще сложа подобни.
Прикачени файлове
tablica.jpg
(64.38 KiB) 48 пъти
Aleks85
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Авг 22, 2021 9:11 am

Re: Мнение относно велосипед и вело кемпер...

Мнениеот Drunken MadLoud » Пет Авг 27, 2021 10:18 pm

Здравей, и извинявай предварително, че може би мнението ми ще "охлади" ентусиазма ти. Нямах достатъчно време...а може би и желание да прегледам всички препратки, линкове и т.н. Струва ми се обаче, твърде неразумно, да се тръгне на поход и къмпингуване на първо място с посочения "велосипед". Не става въпрос само за удобство и комфорт, този "велосипед" е абсолютна трагедия. Не те съветвам да подхващаш подобно начинание. Все едно, да тръгнеш на пътешествие в океана с дървен сал. Всичко което си посочил, като екипировка и евентуални подобрения, вероятно е многократно по-скъпо от посочения "велосипед"...който всъщност, е най-важният за началото на подобно приключение...поне според мен. Може би, е добре да преосмислиш приоритетите ти. Нямам против Германците...ноо колкото и каквито и да сме ние Българите, живота ни е научил да не ядем доматите барабар с колците. Лека и наздраве. :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Мнение относно велосипед и вело кемпер...

Мнениеот Aleks85 » Съб Авг 28, 2021 8:45 am

Drunken MadLoud написа:Здравей,


Здравейте. Все още съм на начален етап да се нахвърлям върху колелото :D Споко
Аз се замислих че при това тежко колело ако тръгна от София до Ярема краката ще се откачат от тялото ми още при Симеоново :rofl: при 10% наклон....а и имам подозрения че вилката няма да издържи. гледах доста бюджетни велосипеди но качеството им нямам идея как да.Е,няма да е от Бриколаж ама... :confused:
Ъъъ частите като ос и колела с барабанни спирачки на Ролен с теглич няма да превиши 150 евро.
Aleks85
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Авг 22, 2021 9:11 am

Re: Мнение относно велосипед и вело кемпер...

Мнениеот Aleks85 » Нед Авг 29, 2021 12:44 pm

Много се извинявам на админите че не ножах да си редактирам навреме горния пост. :bawling:

Та спрял съм се на тези две колела Rockrider ST 100 27,5 и Riverside 500 .Знам че ми харесва Rockrider MOUNTAIN BIKE ST 520 27,5 но в България навсякъде го водят спрян от производство :eek3:
Общо взето съм се насочил към комбинираните трекинг байкове въпреки че горе се водят планински=
Ще карам основно 60% по асфалт и 40% по черни пътища комбинирано с чакъл и др.
Aleks85
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Авг 22, 2021 9:11 am

Re: Мнение относно велосипед и вело кемпер...

Мнениеот _DK_ » Нед Авг 29, 2021 1:00 pm

Като цяло в момента ново колело в световен мащаб е като нова кола- с две думи всичко, което не е ковид ваксина, май е спряно от производство. Хубаво е че си се ориентирал към твърдак, но декатлонските са....мааалко по-тежки от средното за цената им. Виж българските производители ако си в България. Ако си в германия- радон, каньон, кюб- теглото на един велосипед не е за подценяване. Това с кемпера съм го мислел, но по обшествените пътища си е трън в задника и за теб, и за другите участници в движението. В България може и да те прегазят без да искат нарочно. А ако решиш да хванеш гората...не ми се мисли. Потърси в гугъл "BIKEPACKING". Лично аз когато имам време връзвам един dry bag на кормилото със спален чувал, декатлонски хамак от 18 лева (от старите, новите са безмислено големи и тежки), чифт топли чорапи и комплект термо бельо, на рамката с 2-3 велкро ленти една тента (пак от декатлон, 3х3м), една раница с дъждобран, малко храна и шалте и хващам където ми видят очите. Ако си намеря две дървета на подходящо растояние спя в хамака с шалтето отдолу (защото спалния чувал като се смачка под гърба ти не е много приятно), а ако няма подходящи импровизирам и на земята само под заслона. Не се ангажираш със задължително търсене на подходящи вело маршрути или на перфектно равно място за палатка.
Аватар
_DK_
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 10:23 pm

Re: Мнение относно велосипед и вело кемпер...

Мнениеот statge » Съб Сеп 11, 2021 3:25 pm

Чисто законово за България е малко "според зависи"
Чл. 81. (Доп. – ДВ, бр. 60 от 2020 г., в сила от 7.07.2020 г.) На водача на двуколесно пътно превозно средство, с изключение на индивидуално електрическо превозно средство
е забранено: ...... 4. да превозва, тегли или тласка предмети, които пречат на управлението на превозното средство или създават опасност за другите участници в движението;
В България някой катаджии и полицаи като им стане досадно да те чакат и да се наложи да направи маневра за да те размине се хващат на втората част "или създава опасност" понеже не е ясно обозначено кое се счита като опасно, в предишни версии на закона си бе изцяло и пряко забранено да возиш втори човек или да теглиш нещо с велосипеда и никой не си прави труда да чете поправките. Имай предвид че ел. велосипеда НЕ е индивидуално ел. превозно средство.
От гледна точка на реалността в България в нашите условия на пътищата и офроуд маршрутите е безумие. Представи си дупка дори и да я подминеш централно с колелото то лявата или дясната гума на кемпера ще я уцели; с триколки или с велосипед с ремарке което не е с тандемно разположение на гумите заобикаляне на неравности и дупки е невъзможно. Като сложим и шофьорите в България и липсата на инфраструктора .....Ъпсурд
Далеч по разумно ще е само с велосипед и да си нощуваш в евтини къщи за гости хем ще можеш да зареждаш батериите. С парите които ще вложиш в кемпера ще си направиш сума ти екскурзии. Не се хващай за соларните панели те работят само като има слънце и при тях зависи ъгъла от който идва това слънце за да са максимално ефективни. Има хора обиколили света на сгъваеми велосипеди с цел да могат понякога да ползват и обществения транспорт между градове с автобус или самолет. Представи си с кемпера стигаш до голям град и навсякъде си с този кемпер понеже ако го оставиш някой може да го разбие за да види има ли нещо ценно вътре... също ако си в София и искаш да си направиш разходка из черноморието ни - то трябва да тръгнеш от София с нещото и да изгубиш време. Докато само с велосипед можеш директно да си го пратиш с куриер и да си го вземеш от Варна а до там с евтин самолетен билет за по 8-9 евро....
Ако взимаш ел велосипед аз имам централно разположен бафанг и ти го препоръчвам . Лесно можеш да махнеш ръчката за газта и да го ограничиш на 250 вата номинална + 25 км/ч за западните държави. Също е отличен при изкачвания на баири понеже ползва скоростите на велосипеда докато хъба си на една скорост и това е. Каквото и да вземеш не взимай готов велосипед по-добре е кит който да си сложиш на съществуващ така ако решиш след време лесно ще можеш да го прехвърлиш на друг велосипед, и намирането на части след 3-4-5 години е по-лесно отколкото при тези който са "маркови" и готови.
statge
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Авг 09, 2015 9:20 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ВелоВело и 31 госта