SPD срещу Crankbrothers

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Harka » Съб Окт 30, 2021 10:57 pm

Темата произлиза от тук.

Yash написа:
Harka написа: защото самата система на закопчаване е гениална и няма нищо общо с недоразумението, наречено spd.

Заинтригува ме. Ще споделиш ли по-подробно мнението си, моля. Може би в отделна тема.
Благодаря.

Мнението ми, естествено, е крайно и донякъде направо провокативно, но не е лишено от смисъл и ще се опитам да обясня защо.

Първо малко предистория: SPD стандартът е много стар (ако не се лъжа е създаден през 90-та година) и Alexi е напълно прав, че това e изпитаната и наложила се технология, която всички познават и са свикнали с нея вече повече от 30 години. И все пак - spd педалите имат доста усложнената конструкция. Пружинки, болтчета, пластинки, тесни процепи. Всички знаят как изглеждат spd педалите.

И тогава през 2002-ра се появи Eggbeater-a (първият модел автомати на CB), който изглеждаше коренно различно от Шимано. Абсолютно минималистична конструкция, която изглеждаше все едно някой е огънал две парчета тел в час по трудово. Много добре си спомням разгорещените дискусии тук във форума горе-долу през 2003-та, когато БАС започнаха да вкарват CB и човек вече можеше да си ги купи и в България. Хората бяха разделени на два лагера - на едните технологията им се струваше интересна и изтъкваха предимствата на Eggbeater-те по отношение на употребата им в кални условия и това, че можеш да ги закопчаваш от 4 страни, а не само от две. От другата страна бяха хората, които не харесваха конструкцията на CB педалите, защото нямат настройка за това колко лесно да откопчават. А по онова време автоматите бяха като цяло голяма тема и далеч не бяха нещо нормално, както е сега. На много хора им се струваха опасни, защото се страхуваха, че при падане няма да откопчеят и ще си почупиш краката. А пък да си вземеш такива за първи автомати беше меко казано непрепоръчително.

И все пак напук на всички препоръки точно това направих. 2003-та излезе и вторият модел на CB - Candy и някъде в края на годината се сдобих с такива - първите ми автомати. Дали откопчаваха по-трудно от Шиманските с докрай отхлабени пружини - да, разбира се. Дали това е било проблем - не, никога. Падал съм много пъти с Candy-тата и винаги са откопчавали. Карах ги 8 години преди да ги загубя някъде покрай преместванията. До последно бяха в идеално състояние, без да са разглобявани или поддържани по какъвто и да било начин.

И след всичко казано дотук мога да обобщя следното:

За мен лично SPD педалите нямат нито едно предимство спрямо системата на CB. Конструктивно са много по-сложни, имат много повече части, в резултат са по-тежки, задръстват се лесно с кал. Съжалявам, това е 30-годишна технология и годинките и си личат. От друга страна CB са като Калашников - прости, без излишни настройки, работещи винаги и във всякакви условия. Изключвам отделните случаи през годините, когато CB са оплесквали качеството на лагери, уплътнения на осите и т.н. Самото закопчаване винаги им е било бомбоустойчиво.

Та така, изводът е, че и двете системи работят, но чисто конструктивно SPD-тата са като динозаври, които нямат място при мен.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот LiveByTheCode » Нед Окт 31, 2021 6:43 pm

Незнам последно кое шимано спд си карал, ама мойте хтр-и тази година на В100 единствено те не събираха кал от всичко друго по колелото... шиманските спд-та са до живот! А съм виждал много пъти CB как се разпадат в движение, че и лично на мен... CB никога повече няма да си купя.
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Ное 01, 2021 11:00 am

Относно педали и история задължително трябва да се говори за Time - първите им МТБ педали са от 93та. Реално СВ се вдъхновяват от тях за тяхната система. Тази година бяха закупени от Срам -> https://www.sram.com/en/life/stories/time-pedals

За разлика от СВ обаче винаги са били с перфектно качество на изработка. Имах MX6 моделът 5 години, а в момента съм със Speciale 8 -> https://r2-bike.com/TIME-Pedals-MTB-ATAC-Speciale-8

Същественото предимствато, които имат спрямо СПД е повече "свобода", когато кракът е закопчат. Това дава възможност за:
- по-лесна настройка на ъгълът на парчетата и отлична позиция на стъпалото върху медала;
- поставяне на стъпалото под ъгъл при завои, което позволява значително по-лесно завъртане на торса.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Harka » Пон Ное 01, 2021 8:34 pm

@LiveByTheCode :

Сигурно е така. Както казах - Шиманските педали са си надеждни. Това не променя факта обаче, че не харесвам SPD системата.

@Pr3d4t0R:

Много добро уточнение! Time винаги са били бомбоустойчиви и може би точно заради това никога не са ми били в полезрението за покупка. :)
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот moridinbg » Пон Ное 01, 2021 10:30 pm

През годините колкото пъти съм виждал на живо проблем с автомати, винаги е било CB. Пръснати бъркалки, разлуфтвания и какво ли не. Като надеждност наистина са като две парчета тел сгънати в час по трудово.
Не видях аргумент с какво реално са по-добри, освен, че SPD просто не те кефят. И аз не знам кое spd последно си карал, но от вече доста години педалите си работят дори и набити с глина. Обикновено слабото звено е когато жлебът в обувката се натъпче с глината. Тогава всички марки отпадат.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Ное 02, 2021 10:42 am

При СПД се закопчаваш и край - на практика няма никаква свобода да извъртиш леко стъпалото без да се откопчаеш. Точно това е голямото предимство на Time и СВ системите. Заради това минах от СПД на Time и определено е значително по-добра система особено в контекстта на каране по рошави терени.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Harka » Вто Ное 02, 2021 2:16 pm

@moridinbg:

Изпълнението и дизайнът за жалост не винаги вървят ръка за ръка. Може да имаш кофти дизайн с добро изпълнение, както и добър дизайн с лошо изпълнение. Аз лично лош опит с CB не съм имал. Както казах, карах 8 години Candy-та без никакви проблеми и без никаква поддръжка. Що бой са изяли по камъните само те си знаят (карани са и на ХС, и на Ендуро велосипед). Че CB са имали проблеми с качеството през годините (а може и още да имат, не знам) също ми е известно. Чел съм за това, макар и да не съм се сблъсквал лично. Затова и през цялото време правех уточнението, че говоря за вида системи, а не за изпълнението на педалите като цяло.

Относно предимствата - като изключим простотата на дизайна, основните за мен са 3:

1. По голямата свобода на крака преди да отключи автомата (това, за което говори Pr3d4t0R). За чий чеп ми е да мога да настройвам колко трудно да ми отключва педала, след като това става при твърде малък ъгъл?
2. Теглото. По-малкото части на автомата на CB позволява по-ниско тегло. Нещо, от което CB не се възползват по най-добрия начин за съжаление и аз лично намирам доста поле за оптимизация в това отношение.
3. Чистенето от кал. Шимано сигурно са се подобрили в последните години в това отношение, но е факт, че когато стане кално - все хора с spd тракат и блъскат по педалите, та белким се закопчаят. Естествено, че парчетата също се задръстват, но при CB ги чистиш с педала от едната страна, после врътваш миксера и си готов.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот bdz43r » Чет Ное 04, 2021 8:45 pm

Ще си позволя да съм субективен по този въпрос.
Имах два чифта Mallet (още си ги имам), след което минах на XT. Осезаема разлика в закопчаването, откопчаването и като цяло поведението при нормални условия за моето каране не съм забелязал. Не помня кой от двата варианта за ъгъл на откопчаване на СВ избирах... това се правеше с размяна на парчетата или нещо такова.

Но в същото време и двата чифта СВ се счупиха по тъп начин (общо 3 педала) след не много продължителна употреба, парчетата се износваха невероятно бързо, а в кал механизмът почти преставаше да работи.
XT-тата пък вече 10 години ги карам без да пипам нищо по тях, парчетата надживяват обувките, а когато са кални просто понякога трябва малко по-настоятелно да натисна и веднага се закопчават.

Възможно е СВ да са решили проблемите с надеждността, но лошото чувство остана... Това ми дава идея някой ден да ги сложа (вторият чифт е здрав) и да пробвам дали с тях ще се закопчавам по-бързо, отколкото с XT, въпреки че обвинявам обувките за трудното уцелване понякога.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Harka » Пон Ное 08, 2021 5:46 pm

Хм, моите наблюдения пък за кал са точно обратните. Никога не съм имал проблеми да закопчавам. Може обувките да играят някаква роля, знам ли. Или пък самата платформа. Все пак Малет са чисто ДХ модел с огромна платформа, а ХТ са чисто ХС модел с почти никаква. Т.е. само заради платформата Малетите би следвало да се закопчават по-трудно, ако обувката пасва добре на педала и прави сцепление. Съответно ако е напластена с кал, ще стъпваш на платформата, но парчето въобще няма да стига до самия миксер.

За износването на парчетата - факт е, че CB парчетата се износват по-бързо, но това никога не ми е пречело, честно казано. До последно едни от обувките ми бяха с оригиналните парчета от 2004-та и освен, че откачаха по-лесно (но никога сами и без да съм го искал!), други странични ефекти нямаха.

А какво им се счупи на Малетите, между другото?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Gworan » Чет Ное 11, 2021 5:54 pm

Вчера ми дойдоха миксерите. Днес ги пробвах, за сега впечатленията ми са само добри, но искам още да ги покарам за да изразя мнение.
Едно нещо което обаче ме човърка - трябваше да си вдигна седалката с цели два сантиметра. Това при всички автомати ли се получава?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1019
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Harka » Чет Ное 11, 2021 6:29 pm

Не, предполагам, че зависи от парчетата и как са позиционирани спрямо обувките. Това първите ти автомати ли са?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Gworan » Чет Ное 11, 2021 8:19 pm

Преди няколко години имах други педали и други обувки - шимански. Спомням си че и тогава също от платформи към автомати трябваше да си вдигна седалката, но нямам спомен с точно с колко.
За позициониране на парчетата бях чел, че е оптимално да са точно под центъра на възглавничката на стъпалото. Явно обаче аз съм свикнал да карам стъпил по-напред на педалите, т.е. оста на педала да ми се пада назад от възглавничката на стъпалото. Би трябвало това да обяснява разликата във височината на седалката, в такъв случай. Ще пробвам още така, тъй като на първо каране ми се струва по-ефективно
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1019
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Bi11y » Пет Ное 12, 2021 5:25 pm

Gworan написа:Преди няколко години имах други педали и други обувки - шимански. Спомням си че и тогава също от платформи към автомати трябваше да си вдигна седалката, но нямам спомен с точно с колко.
За позициониране на парчетата бях чел, че е оптимално да са точно под центъра на възглавничката на стъпалото. Явно обаче аз съм свикнал да карам стъпил по-напред на педалите, т.е. оста на педала да ми се пада назад от възглавничката на стъпалото. Би трябвало това да обяснява разликата във височината на седалката, в такъв случай. Ще пробвам още така, тъй като на първо каране ми се струва по-ефективно


Позицията е индивидуална - мен ми се товарят прасците при правилната позиция и по-лесно разкопчавам при нужда.

Аз лично предпочитам платформен педал - имам повече позиции на крака и си ги местя дори без да мисля за това ... Малко по-напред , малко по-назад - повечето позиции на крака ми помага при каранията 100+ км понеже успявам да разтоваря определени мускули в движение. Не че съм карал много със SPD ,но аз не успях да постигна по-добри времена с тях и се върнах към платформите.

Като + на SPD виждам единствено при горско с твърдак,че при неравности помага краката да са на мястото си ... :)
Bi11y
 
Мнения: 1368
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот bdz43r » Пет Ное 12, 2021 6:46 pm

Harka написа:А какво им се счупи на Малетите, между другото?
На първия чифт се счупиха и на двата педала в рамките на полонин час по една от перките на миксера - откъснаха се от едната страна. Закопчаването стана възможно само в определена позиция с останалите здрави перки.
На втория се счупи на единия педал пружината и взех пружина от стария чифт, така че си имам все още здрав чифт.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот joropc » Вто Яну 25, 2022 8:55 am

bdz43r написа:
Harka написа:А какво им се счупи на Малетите, между другото?
На първия чифт се счупиха и на двата педала в рамките на полонин час по една от перките на миксера - откъснаха се от едната страна. Закопчаването стана възможно само в определена позиция с останалите здрави перки.
На втория се счупи на единия педал пружината и взех пружина от стария чифт, така че си имам все още здрав чифт.

По принцип, CB може да се закопчават и с шиманските парчета. В смисъл - закопчаването се получава. :D Точно тогава обаче "теловете" заминават за нула време и се чупят.
Ясно е, че това е в следствие на несъвместимост между парчетата и педалите. Така де, аз го разбрах по трудния начин, след като строших пружините на чифт Malet за нула време, мъчейки да ги карам със SPD парчета. :D
И да, педалите TIME са бомбоустойчиви. Другата марка, която не е толкова популярна при МТБ е LOOK. Имат страхотни педали за байк.
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот _SoRa_ » Чет Юни 23, 2022 7:00 pm

Здравейте!
Някой карал ли е някой от следните педали: time xc 6 atac, time mx 6 atac или crank brothers candy 3?
Търся безпроблемно откопчаване и по-голяма свобода на крака върху педала.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юни 24, 2022 3:38 pm

Time mx 6 atac ги карах повече от 5 години. Отнесоха много блъскане по рошави терени - много доволен. Свободата закопчан върху педала е доста повече от Шимано. За ХС може би платформата е излишна.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Alexi » Пет Юни 24, 2022 5:39 pm

с какви парчета работят тези педали
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот rarekin » Съб Юни 25, 2022 5:53 am

Alexi написа:с какви парчета работят тези педали


Изображение

Имат два различни варианта, в зависимост от това дали искаш малко по-малък ъгъл на отваряне или малко по-голям, но и двата осигуряват доста голяма свобода на крака върху педала. Според мен, за хора, които имат проблеми с глезените/колената, това е системата, която дава най-голям комфорт, когато човек кара "закопчан".
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юни 27, 2022 3:56 pm

Още по точно:
- имат easy, които са на 10 градуса
- нормалният модел, който спрямо монтирането е на 13 или 17 градуса.

Карал съм само нормалните, като последните две години ги монтирах на 17 градуса за освобождаване. 13-те са близки като усещане до СПД средно натегнати.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Alexi » Пон Юни 27, 2022 4:56 pm

при тия по екзотичните педали парчетата ми се виждат голямо ограничение .. няма ги в БГ и са скъпи ,аз имам 5 чифта обувки карам 2 велосипеда с еднакви СПД педали и ако трябва да взимам някакви такива парчета като от линка по горе доста ще се оскъпят нещата ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот _SoRa_ » Пон Юни 27, 2022 5:28 pm

В немските сайтове парчетата на time atac са по 13-14 евро. Не са кой знае колко по-скъпи. Все се налага да се поръчва нещо отвън, така че може да се предвидят един два чифта парчета за вбъдеще.
Поръчах Time xc 6 atac и само времето ще покаже дали са за мен.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот bdz43r » Пон Юни 27, 2022 8:31 pm

Каква им е трайността на тия парчета?
Изглеждат месингови или нещо от сорта. На СВ са от същия материал и свършват много бързо.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот _SoRa_ » Пон Юни 27, 2022 9:08 pm

bdz43r написа:Каква им е трайността на тия парчета?
Изглеждат месингови или нещо от сорта. На СВ са от същия материал и свършват много бързо.

и тези са от месинг. Под много бързо какъв период горе-долу имате предвид?
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот Harka » Пон Юни 27, 2022 10:55 pm

Аз ползвах едни CB парчета 5-6 сезона. Вярно, че бяха доста износени накрая, но си работеха. Закопчаваха си. Според мен 2-3 сезона би трябвало да не са проблем с тези.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: SPD срещу Crankbrothers

Мнениеот rarekin » Чет Юни 30, 2022 7:14 am

bdz43r написа:Каква им е трайността на тия парчета?
Изглеждат месингови или нещо от сорта. На СВ са от същия материал и свършват много бързо.


В описанията на парчетата съм срещал да са отбелязани едновременно стомана и месинг за материала, от който са направени, тъй че не е напълно ясно. Според мен не са стандартен месинг, защото те проблем с бързо износване нямат. Поне това са личните ми впечатления. Едни парчета издържат по-дълго отколкото обувки като Lake MX 165 - които са си бомбоустойчива обувка за сериозни баири (макар и старичък модел, давам го за пример, защото с едни парчета съм разпадал такива обувки от носене).
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 14 госта