Доказване притежанието на велосипед.

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот psychocrew » Пет Мар 18, 2022 10:20 am

Здравейте колеги, вчера гледайки видео как един човек краде собствения си велосипед и хората около него го гледат и нищо не правят до момента в който си тръгна с колелото, се замислих за следния казус:
какво се случва ако наистина ти се повреди заключването на велосипеда (или си изгубите ключа) и се наложи сам да си го разбиваш, ако вместо да гледа безучастно, някой се обади на полицията и те вземат, че дойдат. При въпроса "какво правите с колелото?" логичния отговор естествено е да обясните ситуацията, но естествено следва: "докажете, че велосипедът е ваш!" ... ето тук аз зациклих. Наистина, как да докажа, че велосипедът наистина е мой? След размишляване по темата стигнах до заключението, че трябва да нося някакви документи с мене (тук естествено всичко опира до това дали имате изобщо такива). Знам естествено, че не откривам топлата вода, със сигурност не съм първият който се е сетил, но не успях да намеря подобна тема, та поради тази причина отварям нова (извинявам се предварително ако има такава).
В моя случай, тъй като велосипедите които карам съм купувал от магазин си направих следното нещо:
garancionni karti.jpg
garancionni karti.jpg (163.17 KiB) Прегледано 1286 пъти

Данните съм ги замазал поради обясними причини, но мисля че е ясна идеята, не заема много място и спокойно се събират при документите или в портфейл, ламинирани са и ще издържат доста време и най-важното: при нужда могат да се използват като неоспоримо доказателство.
Надявам се да съм бил полезен на някой.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот Gworan » Пет Мар 18, 2022 10:47 am

Седя и си мисля, ако човек наистина попадне в такава ситуация, в която трябва да отговори на "докажете, че велосипедът е ваш", и документи за въпросния велосипед не са налични никъде, как ли биха отговорили от другата страна на "докажете, че не е мой"
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1021
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот evilzet » Пет Мар 18, 2022 11:04 am

По същата логика може да ти искат и за моб.телефон или маратонките. Велосипеда не подлежи на регистрация и не може да ти искат на улицата документ.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот stealth » Пет Мар 18, 2022 11:32 am

На улицата едва ли е нужно „неоспоримо доказателство“. Както по легални причини, така и от чисто ежедневно взаимодействие с хората.
Един нормален разговор би изяснил положението, а няколко снимки в телефона биха били предостатъчно доказателство.
Ако ситуацията ескалира и излезе от рамките на нормалното, то документи ще са нужни, но вече представени пред съответните компетентни органи.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот Vel0-Mania » Пет Мар 18, 2022 2:25 pm

Аз мисля, че този документ при закупуването на велосипеда трябва да се снима и да седи снимката в телефона.

Но да не е само велосипеда а и серийния номер.
Vel0-Mania
 
Мнения: 183
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Чет Мар 14, 2013 9:16 pm

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот Alexi » Пет Мар 18, 2022 3:26 pm

аз като съм сглобявал всичките 5 велосипеда у нас от голи рамки дали да нося документи за всяка част която съм закупил .. като се замисля трябва да нося ,ще си направя отделна папка и ще си я сложа в раницата :evil:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6309
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот gyurzagyurza » Пет Мар 18, 2022 7:18 pm

Моя си го сглобих аз и сега само щуротии в тази ситуация защото става страшен цирк
gyurzagyurza
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Съб Ное 23, 2019 9:21 am

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот thechosen » Пон Мар 21, 2022 9:31 am

Документа за закупуване на рамката със серийният и номер би трябвало да им е достатъчен, защото и ако си закупил цял велосипед в документите има само номера на рамката.
Аз преди доста време с първият си велосипед имах подобна случка, но мен ме спряха късно през ноща, като казаха, че имало обявено откраднато колело и след като ми провериха документите за самоличност и си говорихме около 10 минути се сетих, че тогава си носех гаранцията на велосипеда в мен, показах им я за да приключим по-бързо. След сравняване на номера приключихме с проверката и ми пожелаха приятна вечер.
Та нормално е да проверяват съмнителни ситуации защото иначе няма как да искаме да предотвратят кражба или да върнат нещо откраднато ... колко си вършат работата реално е друга тема.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот Jumpup » Вто Мар 22, 2022 3:11 pm

А какво правят тези с колелата втора ръка без документи от предишният собственик? Ето аз от 2010 година насам съм продал три мои колела, но закупени от официялните дистрибутори на съответните марки. На всички нови собственици съм предоставил пълната документация, изтекли гаранции и т.н. Даже на Kona-та, серийният номер на рамката беше регистриран в тяхната система за издирване на крадени колела. А представете си сега трети, четвърти собственик по веригата без дори свидетелство за покупко-продажба или чат в продавалниците. Винаги като ми се раззвънят разни келеши по обявите им казвам да ми оставят лично, дори да си продавам тапите на гриповете. :rofl:
Аватар
Jumpup
 
Мнения: 1094
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот valentin.georgiev » Вто Мар 22, 2022 4:27 pm

На мен ми се случи миналата година да си "крада" така колелото. Бах го заключил и не можеше да се отключи след това (катинарите с врътките, доста стар). Бях в квартала, отидох си до мазето, взех си ножовката и за 5 мин. бях готов.
Няколко човека ме гледаха странно, само един се осмели да ме заговори, но със спокоен тон му обясних, че е мое и дотам. Не повика нито охраната на комплекса нито полиция. Убеден съм, че някоя камера ме е хванала.
Относно доказването предполагам, ако се стигне до ситуация с полиция най-много да ти запишат данните и ако постъпи оплакване за кражба в района да се обърнат към теб. Предполагам, че за не повече от 10% от велосипедите в страната собствениците имат документи. А и доказване предполагам става и със свидетели. Доколкото съм запознат за доста по- сериозни действия става доказването със свидетели. Аз по някаква случайност все още имам документа за цитирания велосипед, който сигурно е на 20 години.
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот K99k » Сря Мар 23, 2022 8:35 am

Alexi написа:аз като съм сглобявал всичките 5 велосипеда у нас от голи рамки дали да нося документи за всяка част която съм закупил .. като се замисля трябва да нося ,ще си направя отделна папка и ще си я сложа в раницата :evil:


На едното колело купувано втора употреба от магазин имам снимана фактурата в телефона с номера на рамката.
Когато купувах от голям български производител преди време нова рамка по интернет изрично исках във фактурата да фигурира номера на рамката. От тяхна страна имаше въпроси защо така това не било тяхна практика и такива тъпотии. Накрая ми добавиха номера на рамката във фактурата с химикал и подпис и печат.
Надявам се вече това да го правят без хората да им го напомнят.

Jumpup написа:А какво правят тези с колелата втора ръка без документи от предишният собственик?


На мой приятел му купихме така колело от вело-джамбас(вносител от чужбина на трошляци) от олх-а . Единственото което можеше да се направи е да се снима обявата със снимка на колелото цена и телефон на продавача. Ако има нещо да се обръщат към него органите на реда.
K99k
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Яну 02, 2018 8:24 am

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот zeedor4o » Сря Мар 23, 2022 10:21 am

Jumpup написа:А какво правят тези с колелата втора ръка без документи от предишният собственик?


При покупка на велосипед втора употреба правите договор за покупко-продажба с продавача и го разписвате и двамата. В друга тема колега е писал, че с такъв документ е успял да докаже собственост пред полицията.

А ако продавачът откаже да подпише договора, според мен директно си признава, че е крадено. :D
Аз съм принцът на бял Ram
Аватар
zeedor4o
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 10:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот _SoRa_ » Сря Мар 23, 2022 11:16 am

Такъв договор за покупко-продажба по всяко време мога да си направя с някой приятел/познат. Не е задължителен, не се изисква.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Доказване притежанието на велосипед.

Мнениеот Вилката » Сря Мар 23, 2022 3:51 pm

_SoRa_ написа:Такъв договор за покупко-продажба по всяко време мога да си направя с някой приятел/познат. Не е задължителен, не се изисква.

Не е задължителен, но точно с такъв си върнах краден велосипед, както отбеляза zeedor4o. Предполагам, че с с такъв ще мога да докажа и това, че не крада колело, а отключвам собственото.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 90 госта


cron