Sprint Apolon + RS Sector 130 и геометрия като цяло

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Sprint Apolon + RS Sector 130 и геометрия като цяло

Мнениеот gosh6o » Нед Апр 03, 2022 7:07 pm

Предполагам общия форум е подходящ за една такава по-обща тема.
Имам Apolon 27.5. Правя си поредното твърдаче за лежерно каране, от което се изисква да може да се качи на самоход, но да е по-забавно при спускания. Не спускам агресивно. Е карам си, но с доза предпазливост. Исках да сложа 120-ка с 15-ка ос. И да има ход за спускане, и да не си бия постоянно педалите (със 100мм ход не знам как, но постоянно закачам курбелите - 175ци). Но пазара в момента е такъв, че с желанията е една идея трудно. Спазарих Сектор, но 130мм.

Тук идва главния ми въпрос, допустимо ли е с настройки на налягането, sag-a, да докарам някаква по-приемлива геометрия за лежерния ми твърдак? С други думи, axle to crown след SAG-a на 130-ката да е равен на все едно е сложена 120-ка с правилно настроен sag?

И за рамката се чудя. Прилагам снимка https://imgur.com/GhmGr5f. Води се L/48/19". Аз съм 184-186 и трябва да ми се води леко малка, но на кормило 720мм лапа 75мм усещах, че си ме дърпа стабилно напред. Откакто сложих 45мм лапа ми е комфортно, даже на качване си ми е удобно. Принципно може би се водя за XL, но колелцето изпадна на оферта за база. Обадил съм се в Спринт да ми потърсят XL/52 рамка.

Целта от твърдака е да мога да си карам планинско. Да може да прави походчета, с някакви компромиси откъм удобства за продължителни изкачвания и да е забавен за спускания и готов при някое случайно по-предизвикателно такова.
Бих искал да чуя мнение, съвети :beer:
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Sprint Apolon + RS Sector 130 и геометрия като цяло

Мнениеот Alexi » Нед Апр 03, 2022 7:22 pm

рамката ти е малка ,и с късата лапа съвсем си скъсил рийча .. сложи си 100мм лапа не се наказвай .. не те "дърпа" напред ,така в момента си като на циркаджийско колело ,даже бих ти предложил да сложиш колче с най големия офсет който намериш ( това в момента май няма такъв ) .. 130мм вилка ако сложиш нещата ще отидат съвсем на майната си откъм геометрия, ако искаш да караш 130мм велосипед се купува подходяща рамка
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6309
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Sprint Apolon + RS Sector 130 и геометрия като цяло

Мнениеот gosh6o » Сря Апр 06, 2022 5:58 am

Прав си, че е къса. Поне лесно сменям рамки. Все пак стрелях със сектора, твърде добра оферта беше пък и винаги му се намаля хода със спейсъри.

От спринт ми бяха казали, че има възможност за 52-ка такава рамка, но 29-ка. Ще им звънна днес да ги питам за геометрията спрямо 27-ца. Очаквам средното на рамка 29 да падне при слагане на гуми и вилка 27, но в същото време мисля, че по-големия ход ще го балансира и ще бъде колкото трябва. Единствено ме притеснява чейнстея с колко по-дълъг ще бъде.

Изображение
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 73 госта