Поръчка на стоки от страни извън ЕС

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Поръчка на стоки от страни извън ЕС

Мнениеот thechosen » Чет Юни 02, 2022 10:57 am

Днес ми пристигна пратка от CRC и реших да опиша процеса за поръчка на стоки от сайтове намиращи се извън ЕС.

След последните промени търговците трябва да начислят мито и ДДС още при покупката и клиента да види крайната цена. Повечето магазини вече са променили системите си и при смяна на страната за получаване се променя и цената заради ДДС и митнически такси - пробвал съм Алиекспрес и CRC и при двата сайта се обявява крайната цена с необходимите налози ако са необходими.

До тук добре - от CRC си харесах доста намален фар и след като видях, че доставката е безплатна крайната цена ме устройваше та реших да поръчам. Поръчката мина без проблеми и още на другия ден получих товарителница от DHL - супер :D ... три дни преди обявения срок за доставка ми звънят от DHL, че трябва да ги опълномощя да освободят пратката от митница, но за целта им трябва ЕОРИ номера ми :dontknow: аз пък си нямам. За късмен оцелих митницата в Габрово без други клиенти и за половин час се сдобих с това чудо ЕОРИ. Пратих на DHL искания подробен списък на български език за съдържанието на пратката заедно с ЕОРИ номера ми и пълномощно за конкретната пратка и в предварително определеният ден за получаване пратката е при мен :eyebrow:

Да обобщя - при поръчка от сайтове извън ЕС трябва да видите крайнта цена с включени митнически такси и ДДС, но все пак проверявайте какво пише за да няма изненади. Ако стойността на стоката изисква обмитяване трябва да имате ЕОРИ номер и да опълномощите фирмата доставяща пратката да ви представя пред Агенция Митници за да освободят пратката. Издаването на ЕОРИ номера е безплатно и се прави само веднъж в най-близкият клон на Агенция Митници или ако имате квалифициран електронен подпис би трябвало да може и Online. Не би трябвало да ви искат да заплащате допълнително.

След този положителен опит с CRC отново мога да разглеждам и Английски сайтове когато търся нещо, особенно в момента с тези липси на наличности.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron