GPS устройство FindyBike

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

GPS устройство FindyBike

Мнениеот psychocrew » Пон Юни 13, 2022 7:45 pm

Доста мислих дали да пусна нова тема или да продължа темата за това "Как да се предпазим от кражба на велосипед", и в края на крайщата сметнах да пусна нова тема понеже отзивът е за конкретно устройство. Темата е чисто информативна, НЕ правя целенасочена реклама и който не се интересува спокойно може да я пропусне без да спами в нея, същевременно хора които имат опит с това или подобен тип устройства и имат желание са добре дошли да споделят.
След покупката на велосипед миналата година, започна чуденката за подсигуряването му. Както много хора в България и аз ползвам един велосипед за ежедневието в града и за приключения из планините. Чудих се какво друго средство мога да използвам освен велосипедната ключалка (тъй като отдавна разбрах, че няма неразбиваеми средства за заключване). В търсенето на такъв продукт попаднах на следната статия в MTB-BG: https://mtb-bg.com/2019/03/22/products-news-2019-findy-bike . След разглеждане на подобен тип продукти, реших да заложа на българското (което в интерес на истината имаше някои предимства пред чуждите: повечето искат допълнително сим карта към мобилен оператор докато Findy си идва с включена и то не само към един определен оператор, а към всички които имат обхват, също така няма допълнителни такси освен абонаментния план който сте избрали, дори потреблението на мобилния интернет на телефона ви е много малко при търсене на устройството). Поръчах си директно от сайта на производителя, като пакетът пристигна с един месец пробен абонамент за услугата. Монтажът на устройството лекичко ме затрудни, тъй като със силиконовите пръстени включени в комплекта (комплект по-тънки и комплект по-дебели) не успях да го вкарам в кормилото(може би защото кормилото в края е малко удряно), в крайна сметка сложих малко PVC изолираща лента и стана (това от своя страна доведе до друг проблем, но за него по-късно). И така стартирах устройството с магнита и пуснах търсене, НО… греда… устройството се свърза с мобилните клетки и очерта примерна зона (тук трябва да отбележа, че зоната от мобилните клетки има вероятност да е извън местоположението на устройството, зависи към кои клетки се е свързало), но само толкова. Колкото и пъти да го търсех, сигнал от GPS не успя да хване, при което естествено се обадих на оставения номер за поддръжка, въпреки че беше неделя хората ми съдействаха безотказно. Оказа се, че и те не получават сигнал от GPS (т.е. проблемът не е в приложението при мен), след което се разбрахме да им го изпратя да го погледнат. След известно време получих обаждане от екипа на Findy, като стана ясно, че при монтажа съм повредил устройството, те са го отремонтирали и са го укрепили, за да се предотврати подобен инцидент отново, тук е мястото да отбележа, че според мен кабелът идва малко твърд (хубав кабел със защитна оплетка) и като се нагъне, за да се прибере устройстото явно му дава повече напът и оттам е дошъл проблемът с повредата. След като получих отремонтираното устройство, го монтирах и изпробвах. За няколко минути си получи сигнал от GPS и установи с точност къде се намира (търсенето на GPS сигналът отнема между 2 и 6 минути). Някой път първоначалната позиция не е съвсем точна, но след няколко засичания се установява съвсем точно. През времето на използване забелязах, че при движение с около 15-20 км/ч сигналът дава отклонение около 100-150м което според мен е нормално предвид факта, че има закъснение при предаването на данните, също така ако си в движение по-бавно намира устройството с GPS.
Според мен работата на устройството е задоволителна, но отбележете факта, че не съм ползвал други GPS устройства преди, за да мога да сравня. Сега малко за приложението.
Не съм имал проблеми с инсталирането на приложението и регистрирането на продукта. Естествено, като всяко приложение си има своите особености, например когато заключвам велосипеда с бутон „lock“, излиза съобщение „locking…“ и остава така, без да показва заключено ли е или отключено устройството, при което аз правя следното: заключвам го и изчаквам около 1-2 минути и натискам бутона за връщане към началния екран с наличните регистрирани устройства (може да регистрирате повече от едно), после пак избирам заключеното устройство и информацията вече е опреснена. При отключване на устройството положението е същото, но там по някой път се налага да повтарям процедурата, за да покаже реалното състояние. Може би е добре от екипа на Findy да сложат бутон за опресняване, за да се избегне тази цялата процедура. Това което ми направи впечатление е, че сензорът за движение е доста чувствителен, един път си бях закачил раницата на кормилото и заключих колелото преди да я махна, като я взех се активира алармата. Друго за което се сещам е, че известията от приложението не са много трайни, имам предвид следното: когато получа известие ми се показва и след като натисна върху него, ми отваря приложението без да показва съобщението повече, т.е. ако го избереш докато си вадиш телефона после не се вижда за какво е пищяло. Може би е добре да има страница в приложението на който да остават запаметени известията с ден и час на получаване (история на може би последните 20, за да не се товари устройството). Това е по-специалното което ми е направило впечатление и тук е моментът да направя уточнението, че аз по принцип не използвам т.нар. умни телефони. Минах на такъв само заради Findy устройството на велосипеда, съответно може да има нещо с което не съм запознат като начин на работа. Изпробвах и функцията за споделяне на устройството, за да може като ходя по планините, някой в града да има връзка с мен. Толкова за приложението.
Батерията на устройството издържа доволно в режим на готовност (аз я зареждам през около месец и половина, понеже я зареждам като падне под 40% иначе до пълно изтощаване и повече ще издържи), естествено като всяко ново нещо доста си играх след като монтирах устройството и при голямо количество търсене батерията си се изтощава сравнително бързо, но като се наиграх и започнах да я ползвам по предназначение (пускам търсене от време на време за проверка дали всичко е наред и за сверка състоянието на батерията, заключване и отключване) периодът на зареждане на батерията стана около месец- месец и половина. Тук сега ще обърна внимание за проблемът с PVC лентата за който загатнах в началото, а именно, че лентата остава лепкава в крайщата и е възможно залепване към кормилото (в началото не ми правеше впечатление, тъй като я зареждах по-често), резултатът от което е счупен инструмент за вадене на батерията + частично повредено ухо пак за вадене на батерията. Сега ще пробвам с термосвиваем шлаух и ще пиша допълнително за резултата. Може би е удачно да се помисли за това как да се направи така, че да може да се зарежда батерията без да се вади от кормилото. Другото което е посочено като особеност от екипът на Findy е, че е добре устройството да не се вкарва много навътре, за да се избегне екраниране, тук аз направих следното: взех си заключващи пласмасови тапи (в частност тези - https://dragzone.bg/aksesoari/drazhki-i-gyudelini/drazhki/tapi-za-drazhki-cox-lock-ring-cheren-plastmasa ), а след известно време смених гриповете с тези - https://velo-m.bg/komfort/drazhki-gripove-i-gidolini/gripove-spank-spike-33-cherni?limit=100 които са със затворен край и не натикват устройството навътре.
Когато устройството е в сграда, на закрито, оставате с ориентировъчната зона от GSM клетките.
Ето моята равносметка:
+ добра обща работа на устройството.
+ добра издържливост на батерията.
+ точно локализиране на устройството.
+ без допълнителни такси освен абонамента.
+ малко потребление на интернет при нормално ползване.
+ лесна работа с приложението.
+ функцията „заключване“ работи добре
+ добра поддръжка (до момента, дай Боже да остане така).
+ добре скрито местоположение на устройството, със затруднен достъп без инструменти.
- няма история на известията от приложението.
- всеки път когато се зарежда батерията трябва да се вади от кормилото.
- начинът и инструментът за вадене на устройството и батерията мисля че може да се подобри.
- не се опреснява състоянието дали е отключено или заключено устройството.
Като цяло, след осем месечно ползване, устройството ми допада и определено бих го препоръчал, защото с него (такъв тип устройства) освен че шансът за намирането на велосипеда при кражба се увеличава(да не дава Господ естествено), също така може да се използва от близки и приятели да проверят докъде сте стигнали с приключенията в планината с цел успокоение.
Надявам се да съм бил полезен.
Поздрави.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: GPS устройство FindyBike

Мнениеот evilzet » Пон Юни 13, 2022 8:04 pm

Добър обзор, но липсва финансовата част, начални и регулярни разходи.
evilzet
 
Мнения: 1483
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: GPS устройство FindyBike

Мнениеот psychocrew » Пон Юни 13, 2022 8:31 pm

evilzet написа:Добър обзор, но липсва финансовата част, начални и регулярни разходи.


Извинявам се просто предположих, че който има интерес ще погледне в сайта им. 250лв. излиза устройството с едномесечен абонамент, а едногодишен абонамент струва 50лв. Той е най-на сметка, но има и тримесечен и шестмесечен (съответно 20лв. и 30лв.).
За повече информация прилагам и сайта: https://findy.eu/page/bike
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: GPS устройство FindyBike

Мнениеот evilzet » Пон Юни 13, 2022 9:17 pm

Не е много скъпо, но пак не бих рискувал с хубавия си байк. Аз съм си решил проблема с един градски трошляк, който може да не ми прави кефа като хубавите байкове, но пак се натоварвам с него, даже по-качествено :rofl:
evilzet
 
Мнения: 1483
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта