Опътване и съвети

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Опътване и съвети

Мнениеот neptune » Пон Авг 01, 2022 2:24 pm

Здрвейте,

Първо искам да се извиня за може би тъпичките въпроси, наистина прекарах доста часове в това да разучавам нещата, за които питам, но в крайна сметка някои от въпросите ми останаха без отговор и за това се обръщам към вас.

От скоро съм в България и София, след няколко години извън държавата. Иска ми се да разгледам и да покарам по някои от по-лесните пътеки във Витоша, тъй като не съм карал от около 2-3 години а във Витоша-никога.

От сайта МТБ БГ намерих една много добра страничка описваща нови трасета, едно от които и това, което реших първо да опитам започва от Копитото и свършва някъде в Бояна, според trailforks се казва Копитото Ендуро (в момента на писането сайта на МТБ-БГ не зарежда и не мога да сложа линк от цялата статия :(), но ето линк от Trailforks: https://www.trailforks.com/region/vitos ... n=23.25375

Много бих оценил ако някой, който е ходил и познава пътеката остави някой друг съвет за това трасе, например: Как и къде да оставя колата? От къде се хваща пътеката за изкачване? Като цяло най-добрия начин за изкачване? Ако се сещате за нещо друго, което би било добре да знам или ако имате идея за по-лесна и удобна за начинаещ пътека, много ще оценя вашата помощ! С удоволствие ще отида на място и ще видя с очите си как стоят нещата, което винаги е метод за предпочитане особено в спорт като планинското колоездене, но все пак реших да се допитам до много по-опитните колеги във ваше лице!
neptune
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 21, 2022 12:06 pm

Re: Опътване и съвети

Мнениеот тучо чучо » Пон Авг 01, 2022 3:25 pm

Здрасти!

Може да оставиш автомобила в Бояна, близо до Боянското ханче или Боянската църква, тъй като посочената пъдека свършва над тях.
Изкачването може да направиш като следваш маршрута на Велорали "Черни връх", или: Бояна - Белята вода - Тихия кът - Дендрариума - Копитото. Като стигнеш до телевизионната кула на Копитото трябва да се спуснеш за около 150 м. до хотела, а вдясно зад него започва и самото спускане.

Вчера минахме по нея и трябва да отбележа, че след последните дъждове са се оголили доста камъни, което добавя малко повече гъдел при спускането.

Успех!
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Re: Опътване и съвети

Мнениеот Yash » Пон Авг 01, 2022 4:11 pm

Между другото определи какво е "по-лесно". Тази пътека не е от лесните.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Опътване и съвети

Мнениеот neptune » Пон Авг 01, 2022 5:02 pm

тучо чучо написа:Здрасти!

Може да оставиш автомобила в Бояна, близо до Боянското ханче или Боянската църква, тъй като посочената пъдека свършва над тях.
Изкачването може да направиш като следваш маршрута на Велорали "Черни връх", или: Бояна - Белята вода - Тихия кът - Дендрариума - Копитото. Като стигнеш до телевизионната кула на Копитото трябва да се спуснеш за около 150 м. до хотела, а вдясно зад него започва и самото спускане.

Вчера минахме по нея и трябва да отбележа, че след последните дъждове са се оголили доста камъни, което добавя малко повече гъдел при спускането.

Успех!


Много благодаря! Ще действам и да видим до къде ще ми стигне фитнеса.
neptune
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 21, 2022 12:06 pm

Re: Опътване и съвети

Мнениеот neptune » Пон Авг 01, 2022 5:04 pm

Yash написа:Между другото определи какво е "по-лесно". Тази пътека не е от лесните.


На практика не съм сигурен какво и как прави тази пътеки "лесна". Честно казано го прочетох в статията на МТБ-БГ, където се съобщаваше, че пътеката е съживена и става и за начинаещи, като по закон сега не мога да намеря статията...

Какво би ме посъветвал да опитам като за "първо" каране в случай, че се откажа от горе споменатата?
neptune
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 21, 2022 12:06 pm

Re: Опътване и съвети

Мнениеот Alexi » Пон Авг 01, 2022 5:21 pm

той Админа има различен критерий за лесни пътеки ,все пак кара ендуро :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6309
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Опътване и съвети

Мнениеот Yash » Пон Авг 01, 2022 9:23 pm

neptune написа:Какво би ме посъветвал да опитам като за "първо" каране в случай, че се откажа от горе споменатата?

Честно казано не се сещам за лесна пътека откъм спускане на Витоша, особено за човек, който отдавна не е карал.
Като за първо каране ми идва обиколната пътека Железница - Бояна. Тя е по-скоро ХС, но има интересни технични места. Лошото е, че става сложно откъм логистика.
Друго, което бих предложил е пътеката над Войнеговци. На нея се провеждат курсовете за начинаещи. Кратка е, има почти от всичко по малко, може да се направят няколко спускания. Катеренето не е много. Има къде да се остави колата.
Друго, което препоръчвам е да ги караш с някого, който ги познава. Да те води.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Опътване и съвети

Мнениеот grendel » Пон Авг 01, 2022 10:57 pm

От пътеките на Витоша, за които се сещам (говорим за предимно колоездачни и надолу , иначе почти всяка витошка алея става за каране XC), най-подходяща за тази ситуация ми се вижда Килиите - https://info.mtb-bg.com/segment/%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D1%82%D0%B8%D1%85%D0%B8%D1%8F-%D0%BA%D1%8A%D1%82-%D0%BA%D1%8A%D0%BC-%D0%B2-%D0%B7-%D0%BA%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B8%D1%82%D0%B5/
После като градация на трудност -
х. Иглика - Владая;
Червената шапчица - Владая;
х. Металург - Владая.
И това само в тази малка част от Витоша...
Общото на всички тези пътеки е възможността за достигането им на самоход от София по относително приятно (или поне не ужасно) катерене по Беловодски път, както и съчетаването на краищата на последните три с началото на Килиите.

Общо взето варианти - много, но в Trail forks няма много пътеки от Витоша. По добре разгледай info.mtb-bg.com и Хипертуршията.
...And into the mountain I go, to lose my mind and find my soul...
Аватар
grendel
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1247
Регистриран на: Вто Авг 06, 2013 3:25 pm

Re: Опътване и съвети

Мнениеот neptune » Вто Авг 02, 2022 12:06 pm

Yash написа:
neptune написа:Какво би ме посъветвал да опитам като за "първо" каране в случай, че се откажа от горе споменатата?

Честно казано не се сещам за лесна пътека откъм спускане на Витоша, особено за човек, който отдавна не е карал.
Като за първо каране ми идва обиколната пътека Железница - Бояна. Тя е по-скоро ХС, но има интересни технични места. Лошото е, че става сложно откъм логистика.
Друго, което бих предложил е пътеката над Войнеговци. На нея се провеждат курсовете за начинаещи. Кратка е, има почти от всичко по малко, може да се направят няколко спускания. Катеренето не е много. Има къде да се остави колата.
Друго, което препоръчвам е да ги караш с някого, който ги познава. Да те води.



Абсолютно съм съгласен за идеята да карам с по-опитни водачи, който да ме водят. Инсталирал съм се в някой фейсбук групи за съвместно каране и видях и във форума, че има тема.

Пътеката над Войнеговци даже съм я чувал от приятел, който чакам от два месеца да ме заведе, така че ще го натисна да ми я покаже!
neptune
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 21, 2022 12:06 pm

Re: Опътване и съвети

Мнениеот neptune » Вто Авг 02, 2022 12:09 pm

grendel написа:От пътеките на Витоша, за които се сещам (говорим за предимно колоездачни и надолу , иначе почти всяка витошка алея става за каране XC), най-подходяща за тази ситуация ми се вижда Килиите - https://info.mtb-bg.com/segment/%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D1%82%D0%B8%D1%85%D0%B8%D1%8F-%D0%BA%D1%8A%D1%82-%D0%BA%D1%8A%D0%BC-%D0%B2-%D0%B7-%D0%BA%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B8%D1%82%D0%B5/
После като градация на трудност -
х. Иглика - Владая;
Червената шапчица - Владая;
х. Металург - Владая.
И това само в тази малка част от Витоша...
Общото на всички тези пътеки е възможността за достигането им на самоход от София по относително приятно (или поне не ужасно) катерене по Беловодски път, както и съчетаването на краищата на последните три с началото на Килиите.

Общо взето варианти - много, но в Trail forks няма много пътеки от Витоша. По добре разгледай info.mtb-bg.com и Хипертуршията.



Много ми допада въпросната пътека Килиите, защото ми е и сравнително близо (Бъкстон) и няма да се наложи дори да взимам колата. Като го гледам на картата от нас до Тихия кът ми го дава приблизително 10тина КМ, което ще го издърпам със сигурност, пък прибирането след това през вилната зона е безпроблемно. Стискам палци да не ме отнесе някой рейсър на качването, че вече съм изтръпнал с тези случки последно време. :dontknow:
neptune
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 21, 2022 12:06 pm

Re: Опътване и съвети

Мнениеот grendel » Вто Авг 02, 2022 1:40 pm

До Тихия кът на практика имаш велоалея по бул. България до кръговото на Бояна, оттам имаш 1-2 км. по големи улици, където наистина не е много приятно, но после свиваш по Стар Беловодски път, който не се използва от коли и после влизаш в гората по витошки алеи до Тихия кът.
Не е толкова опасно за каране с оглед на движението с изключение на тези 1-2 км.
Ето горе-долу как изглежда:
2022-08-02_14-33-21_BaseCamp.jpg
2022-08-02_14-33-21_BaseCamp.jpg (166.22 KiB) Прегледано 667 пъти
...And into the mountain I go, to lose my mind and find my soul...
Аватар
grendel
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1247
Регистриран на: Вто Авг 06, 2013 3:25 pm

Re: Опътване и съвети

Мнениеот neptune » Вто Авг 02, 2022 4:54 pm

grendel написа:До Тихия кът на практика имаш велоалея по бул. България до кръговото на Бояна, оттам имаш 1-2 км. по големи улици, където наистина не е много приятно, но после свиваш по Стар Беловодски път, който не се използва от коли и после влизаш в гората по витошки алеи до Тихия кът.
Не е толкова опасно за каране с оглед на движението с изключение на тези 1-2 км.
Ето горе-долу как изглежда:
2022-08-02_14-33-21_BaseCamp.jpg


Мда, ориентирах се. Ще ги избутам все тези 1-2 километра по улиците. Много благодаря за инфото и за снимката! А между другото, уикендите лудница ли е по тези пътеки или става за каране? Предполагам зависи и от сезона със сигурност но понеже планирам да се пусна този уикенд и да знам какво да очаквам.
neptune
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 21, 2022 12:06 pm

Re: Опътване и съвети

Мнениеот neptune » Сря Авг 03, 2022 11:47 am

Оставям и ютуб канала на Мартин Радев, който намерих и е доста полезен за хора като мен, който не са сигурни къде и как се минава за пътеките във Витоша:

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 98pML8t9p_

Аз специално гледах този за Килиите, но ако някой планира да гони някоя пътека може да провери дали този канал ще му помогне!

Благодаря още веднъж на всички за идеите и съветите! Неделя отивам да видя дали е останало нещо в мен от чувстото за приключение, пък ако ми оправят и колелото до уикенда живота е песен. :clap:
neptune
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 21, 2022 12:06 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 93 госта