Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

Мнениеот ferrarko » Съб Ное 19, 2022 10:19 pm

Здравейте.
Имам следното питане:
Заслужава ли си купуването на tubeless ready гуми, от ценовия диапазон 50-70лв, които да се използват заедно с вътрешни гуми?
Тubeless ready гумите в този диапазон дават ли по-голяма реална протекция от спукване за вътрешните гуми?

Гумите ще се използват за крос-кънтри каране и съм се насочил към моделите на Continental RaceKing и CrossKing.

Или ако не ги използвам като безкамерни, по-добре да си купя от обикновенните които не са tubeless ready?
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

Мнениеот psychocrew » Съб Ное 19, 2022 11:16 pm

ferrarko написа:Здравейте.
Имам следното питане:
Заслужава ли си купуването на tubeless ready гуми, от ценовия диапазон 50-70лв, които да се използват заедно с вътрешни гуми?
Тubeless ready гумите в този диапазон дават ли по-голяма реална протекция от спукване за вътрешните гуми?

Гумите ще се използват за крос-кънтри каране и съм се насочил към моделите на Continental RaceKing и CrossKing.

Или ако не ги използвам като безкамерни, по-добре да си купя от обикновенните които не са tubeless ready?


Гумите към които си се ориентирал са с удебелени страни (ShieldWall system) във варианта им "tubeless ready". Лично според мен това е по-добрият вариант, понеже винаги се случва да закачиш гумата странично.
Разликата в цената не е особено голяма (10-15лв според зависи откъде ще ги купиш). Ако подписа ти е актуален (т.е. караш 27,5) намери приятел от Пловдив и получаваш два броя RaceKing. https://forum.mtb-bg.com/viewtopic.php?f=52&t=199348
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

Мнениеот Gworan » Нед Ное 20, 2022 7:10 am

Една гума ако е tubeless ready, това не значи че е предназначена да се кара само тюблес. Нищо не те спира да си я караш с вътрешна гума, ако така предпочиташ.
Нивото на протекция не е взаимносвързано с това дали е tubeless ready.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

Мнениеот ferrarko » Нед Ное 20, 2022 1:54 pm

Благодаря на psychocrew за идеятата с колегата от Пловдив, но мисля да си купя нови. Нека се възползва някой, който е по на нужда.

Т.е. с tubeless ready гумата ако не мисля да я използвам като безкамерна, печеля предимно по-устойчива смес на износване и по-добра странична защита.
Страничната защита е плюс, но не оказва подобрение в защитата на контактната част. Пукането на гума отсрани е рядко нещо, аз специално никога не съм пукал или наранявал странично гума, но да винаги има риск.
И най-голямото предимство е по-устойчивата смес, водеща до повече километри експлоатация!

Т.е. ако не я използвам като tubeless ready, май няма да има сериозна разлика от обикновенната гума, освен ако не искам повече изминати километри! Правилни ли са ми разсъжденията?

Каплите ми са CROSSER X-6 ALLOY 6061(T6) и незнам дали могат да се пригодят за безкамерни гуми. Чувал съм че капли, който не са обявени като TR, някой могат да станат безкамерни, но други не.

Само искам да уточня, че ня гоня спестяването на пари и да цепя стотинката, просто искам да направя правилната покупка! Да не се пилучи като да си купиш кола с 4х4 и никога да не използваш 4х4. Или като да си купиш музикална уредба която има и грамофон, само защото някога може да си купя музикални плочи ! :D
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

Мнениеот psychocrew » Нед Ное 20, 2022 7:18 pm

ferrarko написа:Благодаря на psychocrew за идеятата с колегата от Пловдив, но мисля да си купя нови. Нека се възползва някой, който е по на нужда.

Т.е. с tubeless ready гумата ако не мисля да я използвам като безкамерна, печеля предимно по-устойчива смес на износване и по-добра странична защита.
Страничната защита е плюс, но не оказва подобрение в защитата на контактната част. Пукането на гума отсрани е рядко нещо, аз специално никога не съм пукал или наранявал странично гума, но да винаги има риск.
И най-голямото предимство е по-устойчивата смес, водеща до повече километри експлоатация!

Т.е. ако не я използвам като tubeless ready, май няма да има сериозна разлика от обикновенната гума, освен ако не искам повече изминати километри! Правилни ли са ми разсъжденията?

Каплите ми са CROSSER X-6 ALLOY 6061(T6) и незнам дали могат да се пригодят за безкамерни гуми. Чувал съм че капли, който не са обявени като TR, някой могат да станат безкамерни, но други не.

Само искам да уточня, че ня гоня спестяването на пари и да цепя стотинката, просто искам да направя правилната покупка! Да не се пилучи като да си купиш кола с 4х4 и никога да не използваш 4х4. Или като да си купиш музикална уредба която има и грамофон, само защото някога може да си купя музикални плочи ! :D


На старата бегачка и аз бях с тия капли, опитах един път да ги правя безкамерни с ленти Ефето Марипоса, но не стана (не съм опитвал повече, може и аз нещо да не съм направил като хората). От описанието което даваш (търсиш защита на контактната повърхност) предполагам, че търсиш защита срещу бабините зъби (най-честия причинител на състоянието "мека гума"). Ако си търсиш гума за града, и за небрутални черни пътища плюс защита от пукане и да не е безкамерна, това е твоята - https://www.bike24.com/p2521950.html
Аз лично карам с Рубан един сезон, но съм с безкамерната версия и съм много доволен (карам в града и по черни пътища из планината). Любо също ги беше тествал, така че може да прочетеш и неговите впечатления: https://mtb-bg.com/2021/11/30/continental-ruban-sl-shieldwall-review
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

Мнениеот ferrarko » Нед Ное 20, 2022 8:11 pm

Ами да, рядко ми се случва да карам по "брутални" терени. В 35% от карането ми се случва да бъде по тежки горски, неутъпкани или с остри камъни терени.
И да в 90% от случаите когато пукам гума е от "бабини зъби".
Карам с боза на Стан във вътрешните гуми, която пак доста помага. Затова и се засилих към TR гумите, като си мислех че имат по-добра протекция против пробиване и ще намаля шанса за лепене на гуми. Но като се позачетох и стигам до извода, че базовите TR гуми имат единствено увеличена защита на страничният борд и са еднакво уязвими към "бабини зъби" с обикновенните гуми. Т.е евентуално трябва да се насоча кум по-скъпи TR гими, с допълнителна защита. Например ProTaction на Continental, така и така тръгнахме с пример гумите на тази марка, другите марки ще имат други маркетингови наименования.
Видях че има гуми на промоция с ProТaction в диапазона 70-90лв. Но нормалната цена 90+ трудно чупи псигическата граница, да купя вело гуми на цената на автомобилна гума. Нито съм състезател, нито съм хората които държът да имат само ТОП продукт!
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

Мнениеот psychocrew » Нед Ное 20, 2022 8:51 pm

Предложих ти Рубан само защото има допълнителна защита точно на контактната площ (и все пак отговаря долу-горе на описания стил на каране): https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/mountainbike-tires/e-ruban-plus
Гума която съм ползвал на Континентал и има защита от спукване е RIDE Tour https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/urban-tour/ride-tour и за нея мога да твърдя със сигурност, че е много добра. Вадил съм поне 20 бабини зъба и когато ги смених (заради износване) вътрешните ми гуми все още бяха без лепенка.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

Мнениеот ferrarko » Нед Ное 20, 2022 9:23 pm

psychocrew написа:Предложих ти Рубан само защото има допълнителна защита точно на контактната площ (и все пак отговаря долу-горе на описания стил на каране): https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/mountainbike-tires/e-ruban-plus
Гума която съм ползвал на Континентал и има защита от спукване е RIDE Tour https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/urban-tour/ride-tour и за нея мога да твърдя със сигурност, че е много добра. Вадил съм поне 20 бабини зъба и когато ги смених (заради износване) вътрешните ми гуми все още бяха без лепенка.

Благодаря! :beer:
Ruban ми харесва, само ме притеснява че минималната ширина е 27,5х2,3! А гумите с които съм карал до сега 27,5х2,2. Тоест притеснява ме дали ще "2,3" ще се съберът.
Незнам колко е голяма разликата, също трябва до обърна внимание колко разстояние има в момента м/у рамката и гумата!
Може да питам Cross, те ще знаят колко широка гума може да се постави на тази рамка. Предполагам "2,3" ще се събере, но все пак трябва да се провери преди да се поръчат! :)
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

Мнениеот psychocrew » Нед Ное 20, 2022 10:12 pm

ferrarko написа:
psychocrew написа:Предложих ти Рубан само защото има допълнителна защита точно на контактната площ (и все пак отговаря долу-горе на описания стил на каране): https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/mountainbike-tires/e-ruban-plus
Гума която съм ползвал на Континентал и има защита от спукване е RIDE Tour https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/urban-tour/ride-tour и за нея мога да твърдя със сигурност, че е много добра. Вадил съм поне 20 бабини зъба и когато ги смених (заради износване) вътрешните ми гуми все още бяха без лепенка.

Благодаря! :beer:
Ruban ми харесва, само ме притеснява че минималната ширина е 27,5х2,3! А гумите с които съм карал до сега 27,5х2,2. Тоест притеснява ме дали ще "2,3" ще се съберът.
Незнам колко е голяма разликата, също трябва до обърна внимание колко разстояние има в момента м/у рамката и гумата!
Може да питам Cross, те ще знаят колко широка гума може да се постави на тази рамка. Предполагам "2,3" ще се събере, но все пак трябва да се провери преди да се поръчат! :)


Според Континентал 21мм вътрешна ширина на каплата е ОК за тази гума (2,3 инча е 58мм): https://blobs.continental-tires.com/www8/servlet/blob/90206/5ffd99101f1e2fe522b8d674b1b91956/warning-notice-data.pdf
На Х6 каплата мисля, че ширината беше 21мм. За рамката ще трябва да премериш, но мисля че до 2,3 ще събере без проблеми. За рамката ще трябва да премериш.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

Мнениеот gosh6o » Пон Ное 21, 2022 7:36 am

Две ленти дъкт-тейп, два срязани вентила от вътрешни с цяла резба по тях и гайки, малко вода и веро. Евентуално след слагане на тиксото бих ги оставил надути с вътрешни за една вечер. След това бих смъкнал само единия борд да махна вътрешната, сменя вентила и сложа боза. След това бих затворил борда и бих използвал щангичка да го дръпна към борда. Вода и веро, въздух. Тези континентали се оказаха много приятни за самодейни тюблеси. Няма да имаш проблем.
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

Мнениеот ммк » Пон Ное 21, 2022 11:03 pm

последно преди няколко седмици купих conti race king , cross king и mountain king най-високия клас за по около 40 евро парчето от bike24 ,
струва си, вместо за 10 лв да правиш компромиси.
Offtopic:// Защо не видиш за някакъв wheelset или нещо от сорта, излизат оферти.
ммк
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Сря Май 09, 2018 10:15 am

Re: Използване на tubeless ready гуми, заедно с вътрешни?

Мнениеот ferrarko » Вто Ное 22, 2022 12:46 am

ммк написа:Offtopic:// Защо не видиш за някакъв wheelset или нещо от сорта, излизат оферти.

Защото не ми се инвестира повече в старото колело, вече обмислям смяна.
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: pascoff и 27 госта