Маршрути и пътеки по които е добре да НЕ минавате

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Маршрути и пътеки по които е добре да НЕ минавате

Мнениеот psychocrew » Нед Яну 15, 2023 12:48 am

Здравейте, отварям тази тема след едно от последните публикувани в сайта, видеа на Борис Първанов (а именно: https://mtb-bg.com/routes/boris-parvanov-lakatnik-trastenaya-sedemte-prestola). Със сигурност на всеки се е случвало да предначертае определен маршрут и когато тръгне по него да се окаже, че не е точно това което е очаквал (дори непреодолим). Понеже и на мен ми се е случвало, затова реших да публикувам моя маршрут, за да може всеки който реши да минава по него да знае какво го очаква.Ето и моето приключение:
След еуфорията от предходни пътешествия в планините, с приятел решихме да осъществим поредния предначертан от мен маршрут. Тръгнахме с велосипедите от с. Храбрино в посока х.Академик (добре познатата в региона като х. Родопски Партизани), до която се стига по асфалтов път (на нас ни дойде малко по- стръмен). След като я стигнахме поехме нагоре по черните пътища към х. Бряновщица, тук е мястото да отбележа, че ние тругнахме по преките пътища, които се оказаха доста стръмни и изровени (т.е. невъзможни за каране, така че просто си побутахме хубаво). След като достигнахме асфалтовия път преди Бряновщица покарахме малко (отново бяхме в играта и с иху-аху хвърчахме по пътя) до хижата, където спряхме за почивка. След това продължихме в посока х. Върховръх. Пътят се описва със следните думи: каменист, изровен с достатъчно голям наклон (дори в обратната посока не се наемам да го минавам). Когато стигнахме т. нар. Шабанова Бърчина почувствахме прилив на енергия таъ като за малко пътят беше много приятен (естествено след това приливът спихна като започнахме поредното катерене и бутане). Два- три километра преди хижата пътят наистина стана страхотен, с лек наклон и равен, без изронени участъци и камънаци. В хижата пихме по бира, доволни от постигнатото (от това, че сме стигнали до хижата, а не от начина по който се довлякохме). До момента равносметката беше следната: около 3-4 километра каране и към 9-10 километра бутане :crap: . по време на почивката решихме, че ще променяме маршрута, понеже нямаше да можем да стигнем до с. Ситово (през Тъмръш и Лилково), и така новият маршрут беше през Чурен, Тъмръш и до колата в Храбрино. Поехме надолу по пътя докато стигнахме Чурен, където решихме да напълним вода преди спускането надолу, но понеже чешмата в горната част на селото не работеше, спряхме и помолихме човекът в ловния дом, който любезно ни покани да си напълним бутилките. Моят спътник го попита за пътя към Тъмръш (въпреки предварителните координати които бяхме задали), но той каза че път нямало, а само пътека и то не се знаело дали ще я намерим (ето тук бяхме в положение "шах с пешката"). Посочи ни пътеката през едни поляни и ние тръгнахме по нея (повярвахме му понеже никой от нас не беше ходил в региона и решихме, че като местен ще знае по- добре от картите :dontknow: ). В крайна сметка това се оказа пътека по която минават овце или кози, а не редовна пътека към тъмръшкия път. Последва едно голямо търсене на тази пътека (ту я имаше, ту я нямаше) и понеже единствения ни ориентир беше реката, гледахме да не се отдалечаваме от нея (тук е мястото да спомена, че на смартфона му свършваше батерията и решихме да не я ползваме за навигация... абе много нехайно отношение от наша страна, но както и да е). След доста време бутане и дърпане на колелата стигнахме до ловното чакало и пътя (нещо се бяхме поотчаяли чак по едно време). Последва еуфорично каране надолу по пътя (дето се вика: газ до ламарините) и след около час и нещо бяхме до колата в Храбрино.
Равносметката от всичко беше следната:
- да нямам повече в маршрутите си денивелация повече от 250-300м за изминати 5км път.
- да се подсигурявам с повече от едно средство за навигация (вече съм с Гармин, смартфонът и хартиена карта + компас).
- спирам да приемам думите на местните за чиста монета (никога не съм вярвал, че някой в родопите така ще ме изцака).
- храсталясването не е за мене (не ми хареса преживяването и определено не е моето).
Прилагам GPS координато от посочения маршрут, за да няма неприятно изненадани: https://drive.google.com/file/d/1fQjKneSAoRcKKtnA9VZiruy3RmWtJvPD/view?usp=share_link
Всеки с подобна история може да се чувства поканен да я сподели в настоящата тема (по възможност нека се уточни кои са "лошите участъци", с цел избягването им).
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Маршрути и пътеки по които е добре да НЕ минавате

Мнениеот MartinBG » Пет Яну 20, 2023 3:58 pm

м. Тухла - с. Безводно

Този маршрут е част от Рудопия 2007 (ден 6), Рудопия 2011 (ден 5) и е обявен като част от Рудопия 22 (ден 5), но не откривам информация дали действително са минали там.

Когато го минах за първи път (мисля, че беше през 2009), пътеката беше проходима, но при следващото ми минаване (една година по-късно) имаше доста паднали дървета по нея и затова я отбягвахме до 2020, когато решихме пак да я пробваме. Освен падналите дървета и доста избледнялата маркировка, този път и пътеката беше силно обрасла с тръни (къпини, шипки) и практически беше непроходима. Става дума за изсечената в гористия склон пътека след изкачването до седловината и преди м. Бозова. През 2020 замръкнахме и спахме в една борова горичка малко под пътеката и на сутринта издрапахме до Бозова махала, следвайки пътеките, оставени от кравите в района. През 2021 и 2022 отново минахме от там и освен гореизброените проблеми открихме и нови огради около Бозова махала, които трябваше да прескачаме.

Ако някой все пак реши да минава от там, нека се запаси с достатъчно вода (през лятото ние си носим по 5-6 литра течности на човек - вода, доматен сок, айрян). Гамаши за предпазване на краката от тръните също не са излишни.
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Re: Маршрути и пътеки по които е добре да НЕ минавате

Мнениеот taurus13 » Чет Мар 30, 2023 2:24 pm

Тя и горната част на Свраженката, от заслона на пътя за Пършевица, до старо село Миланово така умря. Преди две години голямо провиране падна. То не че много хора я знаят изобщо де, аз таман да я популяризирам и тя замина. :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Маршрути и пътеки по които е добре да НЕ минавате

Мнениеот Xares » Пет Апр 14, 2023 2:21 pm

Осогово ендуро 2018 етап 1 по цялата дължина е сечиште и е преминавала тежка верижна техника
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], themaddog и 30 госта


cron