Garmin GPS велокомпютри и въпроси.

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Garmin GPS велокомпютри и въпроси.

Мнениеот Gvt333 » Вто Яну 30, 2024 9:49 am

Здравейте. Нещо ми влезе мухата да се изглезя с един Гармин велокомпютър с цветен дисплей. Та имам няколко въпроса. Молбата ми е, да отговарят хора които ползват\ползвали или имат познат с преки наблюдения.

1. GPS картата като в гугул мапс ли действа? Не говоря за навигация. Да речем се возя из люлин планина и ми показва къде съм. Все едно си гледам мапса на телефона.
2. Батерията по колко изкарва? (Знам, че всеки модел е различен и че има спецификации в сайтовете, но опита ме научи да не вярвам)
3. След цял ден каране, отчитане на данни, изминати километри, денивелация, средна скорост и т.н., вечерта изключвам устройството и следващо каране ми е след примерно 2 месеца, когато го включа, данните ще ги има ли или ще се е нулирало?
4. Препоръки за модел и от къде да го купя?!
Gvt333
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1362
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 3:47 pm

Re: Garmin GPS велокомпютри и въпроси.

Мнениеот Sprinter » Вто Яну 30, 2024 10:56 am

Gvt333 написа:Здравейте. Нещо ми влезе мухата да се изглезя с един Гармин велокомпютър с цветен дисплей. Та имам няколко въпроса. Молбата ми е, да отговарят хора които ползват\ползвали или имат познат с преки наблюдения.

1. GPS картата като в гугул мапс ли действа? Не говоря за навигация. Да речем се возя из люлин планина и ми показва къде съм. Все едно си гледам мапса на телефона.
2. Батерията по колко изкарва? (Знам, че всеки модел е различен и че има спецификации в сайтовете, но опита ме научи да не вярвам)
3. След цял ден каране, отчитане на данни, изминати километри, денивелация, средна скорост и т.н., вечерта изключвам устройството и следващо каране ми е след примерно 2 месеца, когато го включа, данните ще ги има ли или ще се е нулирало?
4. Препоръки за модел и от къде да го купя?!

Аз имам Edge 830.
1. Картата не е като в гугъл мапс и усещането не е точно като на телефона:
- екрана е по-малък
- резолюцията е по-ниска
- цветовете са много по-лоши спрямо OLED телефон
- цветовата схема на Garmin картите е по-различна от OSM, Google и естествено, няма спътникови снимки.
Иначе да - показва ти къде си, има детайли - пътеки, адреси, улици и т.н. Ако ти се занимава и плаща, можеш да ползваш друг източник на карти - например аз тествах Komoot, но не намирам особена разлика спрямо стандартната.
2. Живота на батерията много зависи от начина на употреба - основно дали постоянно ти е включен екрана и на каква сила е подсветката. В общи линии при стандартни настройки си отговаря на даденото от Garmin.
3. Записаните данни и статистиката автоматично си ги синква с телефона, честно казано не съм гледал на устройството дали ги има. Траковете си стоят.
4. 530/540 - без тъч скрин, 830/840 е с тъч, на мен тъч-а ми е по-удобен. 840 има и пълен набор бутони за управление (830 има само 2). Аз го взех основно за да не си слагам телефона на кормилото и заради много по-дългия живот на батерията. Предпочетох по-компактен и лек вариант - 1040 е с по-голям дисплей, но и по-тежък и обемист.
Взех го от BD с някакво намаление, като цяло в БГ са 30% нагоре цените.
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Garmin GPS велокомпютри и въпроси.

Мнениеот Alexi » Вто Яну 30, 2024 3:58 pm

аз също съм с 830 ,определено тъча е много голямо удобство спрямо копчета ( все едно да сравним телефон с копчета и такъв с тъч горе долу е подобно ) .. батерията на този модел държи много ,примерно 16-20 часа нон стоп .. при карания по 2-3 часа забравяш кога си го зареждал последно
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Garmin GPS велокомпютри и въпроси.

Мнениеот psychocrew » Сря Яну 31, 2024 2:28 pm

Ето и моите две стотинки:
Преди година и половина си взех eTrex® 32x. Една от причините беше именно липсата на сензорен екран (аз не ги харесвам, и те мен-не).
Освен това не съм фен на вградените батерии (устройството работи с две батерии АА), а като си взех два комплекта зареждащи Панасоник, спокойно може да изкараш и седмица каране.
Не е от най-бързите машини, но пък работи много добре. Можеш спокойно да сия пуснеш на навигация или просто да си следиш позицията на картата.
За велосипеда ползвам ето тази стойка: https://shop.karta.bg/index.php?mod=product-view&articule_id=192 .
Взех си допълнително и протектор за екрана.
Запаметените стойности си стоят, докато те лично не ги занулиш.
Може да си записваш и следата по която се движиш и т.н.
Аз съм много доволен от покупката, като го ползвам и не само с велосипеда.
Взех го от Карта.бг, но им звъннах по телефона.
Отстъпката която ми направиха за уреда+доживотно обновяване на българската топо-карта(доживотно за живота на навигацията, не на моя ;) )+стойка и протектор, беше между 15 и 20%.
Иначе ако поръчаш директно от сайта получаваш само 6% за уреда с доживотно обновяване.
Дано съм бил полезен.
Поздрави.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Garmin GPS велокомпютри и въпроси.

Мнениеот Gvt333 » Чет Фев 01, 2024 10:46 am

Благодаря много за предложенията. След няколко дневно информиране , четене , гледане на ревюта си харесах Hammerhead karoo 2. За мое щастите се оказа че в сайт с обяви се продава една бройка. Малко ползван. Колездач на 65г. Чухме се по телефона, човека се оказа много разбран. Днес го взех. Сега остава запознаване с устройството и кефа да го ползвам.
Gvt333
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1362
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 3:47 pm

Re: Garmin GPS велокомпютри и въпроси.

Мнениеот psychocrew » Чет Фев 01, 2024 9:47 pm

Gvt333 написа:Благодаря много за предложенията. След няколко дневно информиране , четене , гледане на ревюта си харесах Hammerhead karoo 2. За мое щастите се оказа че в сайт с обяви се продава една бройка. Малко ползван. Колездач на 65г. Чухме се по телефона, човека се оказа много разбран. Днес го взех. Сега остава запознаване с устройството и кефа да го ползвам.

Честита придобивка. Със здраве, удоволствие и безаварийно да си го ползваш. И да не забравиш да напишеш отзив за устройството, след известно време.
Поздрави.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 165 госта


cron