Избор на велосипед

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на велосипед

Мнениеот stiliyan98 » Пон Апр 01, 2024 2:08 pm

Здравейте, ентусиасти! Реших да се обърна към вас за съвет за покупка на велосипед. Карам колело откакто се помня, обичам природата и дългите преходи както по асфалт, така и в гората. В момента карам изцяло твърд 26" Drag Hacker с 19" стоманена рамка, който ми е малък, понеже съм 189см, 82кг. Усещам, че ме ограничава в някои аспекти и затова искам да си купя друго. Основните неща, които искам да подобря са:
    - окачване, понеже моето няма никакво
    - комфорт при каране, понеже ме боли задника при по-продължително каране и не знам дали само в седалката е проблема
    - по-лесно изкачване на склонове - сегашното колело е с обикновени 3x6 скорости на Shimano и дори леки баири на 1-ва скорост са тегави, а мисля, че съм горе-долу във форма

Винаги съм искал колело с пълно окачване, но са доста скъпи, а и не смятам да правя екстремни преходи, downhill и т.н. Гледам, че тук-таме има велосипеди с този тип рамка с пружина отзад (напр. Interbike, Bikesport, Rockrider), които са доста по-евтини. Как са те, сравнени с някой твърдак на доказана марка?
Идеята ми, както казах, не е за нещо супер екстремно, ами по-скоро да ми е комфортно при дупки и неравности. Линкове:
https://www.decathlon.bg/p/311716-15084 ... f63f154e88
https://www.bikesport.bg/bg/%D0%B2%D0%B ... 18-sp.html
https://www.bikesport.bg/en/%D0%B2%D0%B ... quot1.html

Насочил съм се към 29" капли, това правилно ли е според вас?
Друг въпрос, който имам е за скоростите - гледам, че има вече колелета, които са например с 1х10 скорости и отзад 1-ва скорост е с доста голям венец, което предполагам означава доста по-лесно катерене на баири. Сравнено например с тези, които са 3х8 или 3х7, първа скорост със същото отношение на предавките ли е, или е по-трудно катеренето с тях?
Седалката от голямо значение ли е за комфорта или по-скоро трябва да подобря окачването и евентуално да инвестирам и в шорти с подплънка?

Като цяло нямам конкретен бюджет, но със сигурност не ми се дават над 1500-2000лв за колело и да се налага постоянно да му треперя да не го откраднат. По-скоро бих желал да ме насочите какво точно да търся, дори и втора ръка. Бих си сглобил и сам колело, но не знам откъде да започна.
stiliyan98
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 25, 2024 6:59 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Пон Апр 01, 2024 3:02 pm

Здравей ,започни от там да попрочетеш из форума и да се ориентираш какъв тип велосипед е за теб - има доста писано по темата . :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед

Мнениеот stiliyan98 » Пон Апр 01, 2024 3:12 pm

Alexi написа:Здравей ,започни от там да попрочетеш из форума и да се ориентираш какъв тип велосипед е за теб - има доста писано по темата . :beer:


Здравей! Ами преди да се регистрирам четох доста, но да си кажа честно даже имам повече въпроси, отколкото преди
stiliyan98
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 25, 2024 6:59 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Пон Апр 01, 2024 9:05 pm

не си вникнал в това което си чел .. щом съвременните велосипеди излизат със скорости 1х11 или 1х12 ,то значи това е по добре от 3х7 .. същото важи за хидравлични спирачки спрямо вибрейк ,29 спрямо 26 и т.н. .. "мекици" тип "Метро" с някаква пружина отзад не гледай ,това е най лошия вариант като цяло за велосипед .. гледай твърдаци ( само с преден амортисьор ) ,29" хидравлични спирачки ,задвижване 1х ( нещо си ) ,по възможност въздушна вилка
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед

Мнениеот stiliyan98 » Пет Апр 05, 2024 2:09 pm

Alexi написа:не си вникнал в това което си чел .. щом съвременните велосипеди излизат със скорости 1х11 или 1х12 ,то значи това е по добре от 3х7 .. същото важи за хидравлични спирачки спрямо вибрейк ,29 спрямо 26 и т.н. .. "мекици" тип "Метро" с някаква пружина отзад не гледай ,това е най лошия вариант като цяло за велосипед .. гледай твърдаци ( само с преден амортисьор ) ,29" хидравлични спирачки ,задвижване 1х ( нещо си ) ,по възможност въздушна вилка


Благодаря! А какви са предимствата на въздушната вилка? Доколкото разбрах може да се регулира чрез напомпване според теглото на велосипедиста. Някъде пък четох, че обикновените са настроени да стават средно за 80кг човек, а аз съм горе-долу толкова.
stiliyan98
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 25, 2024 6:59 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Иван Нончев » Пет Апр 05, 2024 3:36 pm

Мисля, че в темата липсва най-важното - бюджетът :) Оттам нататък изборът става сравнително лесен.

Съветът да не се гледат измислени "велосипеди" от Метро, Спортдепо и т.н. е много добър. В Декатлон обаче вече има доста читави колелца от време на време, но цените на хубавите не са много по-различни от сравнимите на Drag или Sprint, например.

Скоростите - ако може да са 1x, най-добре. Хидравличните спирачки - задължителни, ако ще се кара в планината, според мен. Вилката - предимството на въздушната не е просто във възможността да се напомпва според теглото, а в това, че има и реален дампер с настройки на компресия, рибаунд и т.н., който всъщност върши по-важната работа. Бюджетните вилки имат просто една пружина с еластомер и, в най-добрия случай, заключване. Това обаче далеч не отговаря на критерия за истинско окачване. По-скоро създава измамна (и опасна) илюзия за такова. Едно време имаше и хубави пружинни вилки (и още има - Marzocchi Z2, примерно), но те си струват колкото въздушните.

За мен лично единствената причина в момента човек да си купи ново колело от магазина е гаранцията (доколкото е надеждна) или възможността да го вземе на изплащане, примерно. В смисъл, че цените се вдигнаха много. Втора ръка излизат хубави машинки, но си трябва търсене, обикаляне, огледи пък не всеки има време и желание за това. Сглобяване на колело с отделни компоненти винаги излиза по-скъпо и то доста. Правил съм го няколко пъти това упражнение. Да, готино е, защото всичко си избирам като за мен, но цената е с поне 30-40 на сто отгоре, независимо дали говорим за нови части или секънд хенд (спрямо цяло ново или употребявано колело, респективно).

Та така. Нека да започнем с бюджета, като за начало :)
Аватар
Иван Нончев
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 9:48 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот stiliyan98 » Пет Апр 05, 2024 9:09 pm

Иван Нончев написа:Мисля, че в темата липсва най-важното - бюджетът :) Оттам нататък изборът става сравнително лесен.

Съветът да не се гледат измислени "велосипеди" от Метро, Спортдепо и т.н. е много добър. В Декатлон обаче вече има доста читави колелца от време на време, но цените на хубавите не са много по-различни от сравнимите на Drag или Sprint, например.

Скоростите - ако може да са 1x, най-добре. Хидравличните спирачки - задължителни, ако ще се кара в планината, според мен. Вилката - предимството на въздушната не е просто във възможността да се напомпва според теглото, а в това, че има и реален дампер с настройки на компресия, рибаунд и т.н., който всъщност върши по-важната работа. Бюджетните вилки имат просто една пружина с еластомер и, в най-добрия случай, заключване. Това обаче далеч не отговаря на критерия за истинско окачване. По-скоро създава измамна (и опасна) илюзия за такова. Едно време имаше и хубави пружинни вилки (и още има - Marzocchi Z2, примерно), но те си струват колкото въздушните.

За мен лично единствената причина в момента човек да си купи ново колело от магазина е гаранцията (доколкото е надеждна) или възможността да го вземе на изплащане, примерно. В смисъл, че цените се вдигнаха много. Втора ръка излизат хубави машинки, но си трябва търсене, обикаляне, огледи пък не всеки има време и желание за това. Сглобяване на колело с отделни компоненти винаги излиза по-скъпо и то доста. Правил съм го няколко пъти това упражнение. Да, готино е, защото всичко си избирам като за мен, но цената е с поне 30-40 на сто отгоре, независимо дали говорим за нови части или секънд хенд (спрямо цяло ново или употребявано колело, респективно).

Та така. Нека да започнем с бюджета, като за начало :)


Много благодаря за изчерпателни отговор! Ами да кажем бюджет до 1000-1200лв. Искам да има хидравлични дискови спирачки, 29" капли и по-хубави скорости от сегашното ми, дори и да са с 3 венеца, вместо 1.
stiliyan98
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 25, 2024 6:59 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Иван Нончев » Нед Апр 07, 2024 8:44 am

В такъв случай аз бих гледал главно OLX-а, а не магазините. Успех! :)
Аватар
Иван Нончев
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 9:48 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот stiliyan98 » Нед Апр 07, 2024 2:21 pm

Иван Нончев написа:В такъв случай аз бих гледал главно OLX-а, а не магазините. Успех! :)


Благодаря за отговора! А какви марки препоръчвате да гледам?
stiliyan98
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 25, 2024 6:59 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Иван Нончев » Пон Апр 08, 2024 5:56 pm

stiliyan98 написа: Благодаря за отговора! А какви марки препоръчвате да гледам?


Препоръчвам Ви въобще да не гледате марки, а общо състояние и размер на рамка, общо състояние и клас на вилка, качествени и изправни спирачки, общо състояние и клас на останалите компоненти в този ред.

Рамките в последните години се промениха доста (към по-добро), така че е голям плюс ако рамката е сравнително актуална (5-6 годишна, примерно). Защото има много обяви, в които се предлагат доста ретро машини, но на висока цена заради скъпите (за времето си) компоненти. Подобна покупка, според мен, не си струва, освен с колекционерска стойност. Геометрията на планинските велосипеди еволюира значително, с което се промени цялата философия на карането. При компонентите от среден клас днес също вече се използват технологии и материали, налични в премиум сегмента допреди няколко години (дерайльори с т. нар. "clutch" механизъм, команди и т.н.). Никой не може да ме убеди, че 10-12-годишни велосипеди могат да струват четирицифрени суми, само защото на дерайльорчето или на спирачката пише "XT".
Аватар
Иван Нончев
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 9:48 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Вто Апр 09, 2024 7:12 am

Има един Драг Тригер за 1000 лв в олх ,това е една от малкото ( да не кажа единствената ) марка при която можеш в момента да получиш относително актуална рамка за такива пари .. естествено монтажа е зле но то няма как за тия пари .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед

Мнениеот stiliyan98 » Вто Апр 09, 2024 11:07 am

Alexi написа:Има един Драг Тригер за 1000 лв в олх ,това е една от малкото ( да не кажа единствената ) марка при която можеш в момента да получиш относително актуална рамка за такива пари .. естествено монтажа е зле но то няма как за тия пари .

Може ли линк?
stiliyan98
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 25, 2024 6:59 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот motomarzel » Вто Апр 09, 2024 12:34 pm

stiliyan98 написа:
Alexi написа:Има един Драг Тригер за 1000 лв в олх ,това е една от малкото ( да не кажа единствената ) марка при която можеш в момента да получиш относително актуална рамка за такива пари .. естествено монтажа е зле но то няма как за тия пари .

Може ли линк?


По-добре Един нов Sprint Apolon Pro. Разликата в геопетрията е половин градус в челния ъгъл - едва ли някой би го усетил. В момента се продава за 1200лв:
https://niko.bike/product/sprint-apolon-pro-1x10/

Само кажи колко си висок, за да те ориентираме за подходящия размер.
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на велосипед

Мнениеот stiliyan98 » Вто Апр 09, 2024 2:52 pm

motomarzel написа:
stiliyan98 написа:
Alexi написа:Има един Драг Тригер за 1000 лв в олх ,това е една от малкото ( да не кажа единствената ) марка при която можеш в момента да получиш относително актуална рамка за такива пари .. естествено монтажа е зле но то няма как за тия пари .

Може ли линк?


По-добре Един нов Sprint Apolon Pro. Разликата в геопетрията е половин градус в челния ъгъл - едва ли някой би го усетил. В момента се продава за 1200лв:
https://niko.bike/product/sprint-apolon-pro-1x10/

Само кажи колко си висок, за да те ориентираме за подходящия размер.


Благодаря за предложението! Висок съм 189см.

А понеже в магазин на bikecenter ми казаха, че миналия месец Cross Fusion 10 е бил на промоция също за 1200лв, може ли едно бързо сравнение между двата?
https://www.bikecenter.bg/product/velos ... -fusion-10
stiliyan98
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 25, 2024 6:59 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот motomarzel » Вто Апр 09, 2024 4:18 pm

stiliyan98 написа:
motomarzel написа:
stiliyan98 написа:
Alexi написа:Има един Драг Тригер за 1000 лв в олх ,това е една от малкото ( да не кажа единствената ) марка при която можеш в момента да получиш относително актуална рамка за такива пари .. естествено монтажа е зле но то няма как за тия пари .

Може ли линк?


По-добре Един нов Sprint Apolon Pro. Разликата в геопетрията е половин градус в челния ъгъл - едва ли някой би го усетил. В момента се продава за 1200лв:
https://niko.bike/product/sprint-apolon-pro-1x10/

Само кажи колко си висок, за да те ориентираме за подходящия размер.


Благодаря за предложението! Висок съм 189см.

А понеже в магазин на bikecenter ми казаха, че миналия месец Cross Fusion 10 е бил на промоция също за 1200лв, може ли едно бързо сравнение между двата?
https://www.bikecenter.bg/product/velos ... -fusion-10


Cross-a е с по-класическа геометрия и е 2x, Спринта е с конусовидно чело(което е предимство), останалото е почти 100% същото.

За твоя ръст Sprint със седалкова 520mm, това е 615мм виртуална горна тръба, 69 градуса челен ъгъл, 74 градуса седалкова.
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на велосипед

Мнениеот stiliyan98 » Вто Апр 09, 2024 4:29 pm

motomarzel написа:
stiliyan98 написа:
motomarzel написа:
stiliyan98 написа:
Alexi написа:Има един Драг Тригер за 1000 лв в олх ,това е една от малкото ( да не кажа единствената ) марка при която можеш в момента да получиш относително актуална рамка за такива пари .. естествено монтажа е зле но то няма как за тия пари .

Може ли линк?


По-добре Един нов Sprint Apolon Pro. Разликата в геопетрията е половин градус в челния ъгъл - едва ли някой би го усетил. В момента се продава за 1200лв:
https://niko.bike/product/sprint-apolon-pro-1x10/

Само кажи колко си висок, за да те ориентираме за подходящия размер.


Благодаря за предложението! Висок съм 189см.

А понеже в магазин на bikecenter ми казаха, че миналия месец Cross Fusion 10 е бил на промоция също за 1200лв, може ли едно бързо сравнение между двата?
https://www.bikecenter.bg/product/velos ... -fusion-10


Cross-a е с по-класическа геометрия и е 2x, Спринта е с конусовидно чело(което е предимство), останалото е почти 100% същото.

За твоя ръст Sprint със седалкова 520mm, това е 615мм виртуална горна тръба, 69 градуса челен ъгъл, 74 градуса седалкова.


Тоест това е 20.5", размер XL, така ли? На Cross тези, които пробвах на място в магазина бяха XL и ми бяха леко големи, ръцете стояха много изпънати, все едно се протягам. L ми беше добре. Дали и при Sprint-а няма да е така?
stiliyan98
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 25, 2024 6:59 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот motomarzel » Вто Апр 09, 2024 4:51 pm

Да, 20,5".
Ръцете ти трябва да са изпънати и трябва да си наведен напред. Все пак това е планински велосипед, а не градски...
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на велосипед

Мнениеот nimhan » Вто Апр 09, 2024 4:52 pm

motomarzel написа:Да, 20,5".
Ръцете ти трябва да са изпънати и трябва да си наведен напред. Все пак това е планински велосипед, а не градски...


Има ли някъде таблица с тези размери? Някъде гледах, че има значение и дължината на крака. И на мен в магазина ми обясниха, че трябвало ръцете да са леко свити, а не изпънати...
nimhan
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2024 12:53 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Сря Апр 10, 2024 6:17 am

615 e доста къса горна тръба за ХЛ ,ако си го усещал голям то значи до момента си карал нещо съвзем извън размера ти .. за 1.89 бих препоръчал горна тръба около 640-50 с лапа 60-70
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед

Мнениеот motomarzel » Сря Апр 10, 2024 7:18 am

Това с буквените означения никога не съм го харесвал, защото всеки производител сам си го определя и за мен това е бездеменсионна величина. Най-големия размер на Apolon Pro е 520мм седалкова и 615мм горна.
Правилно е да се мери ъгъла на торса, ъглите на краката и т.н., а не дали ръцете ти са присвити, аз мога и на много дълъг велосипед да карам с присвити ръце, това обаче въобще не означава, че ми е по мярка.
С пропорцията на дължината на краката и тази на торса и ръцете може относително точно да се определи подходящ размер велосипед, но трябва да се вземат предвид и доста персонални данни, за да се определят размерите на курбел, лапа, кормило. Байк фитинг-а си е наука. Може да пробвате някой от онлайн калкулаторите.

Размерите ги има в Bikesport
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на велосипед

Мнениеот stiliyan98 » Сря Апр 10, 2024 12:27 pm

motomarzel написа:Това с буквените означения никога не съм го харесвал, защото всеки производител сам си го определя и за мен това е бездеменсионна величина. Най-големия размер на Apolon Pro е 520мм седалкова и 615мм горна.
Правилно е да се мери ъгъла на торса, ъглите на краката и т.н., а не дали ръцете ти са присвити, аз мога и на много дълъг велосипед да карам с присвити ръце, това обаче въобще не означава, че ми е по мярка.
С пропорцията на дължината на краката и тази на торса и ръцете може относително точно да се определи подходящ размер велосипед, но трябва да се вземат предвид и доста персонални данни, за да се определят размерите на курбел, лапа, кормило. Байк фитинг-а си е наука. Може да пробвате някой от онлайн калкулаторите.

Размерите ги има в Bikesport


Alexi написа:615 e доста къса горна тръба за ХЛ ,ако си го усещал голям то значи до момента си карал нещо съвзем извън размера ти .. за 1.89 бих препоръчал горна тръба около 640-50 с лапа 60-70


Ами както споменах имам Drag Hacker 26 цола, рамката е 19". Не знам колко му е дължината на горната тръба, но усещам, че ми е малък. Седалката и волана са вдигнати докрая, но въпреки това краката не са ми прави като педала е в долно положение, и ръцете са ми свити, даже леко съм приведен.

Има ли физически магазин някъде в София, където мога да тествам Sprint Apolon Pro да видя кой размер ще ми е по-удобен? Според вас е XL, и даже може да не е достатъчно голям, така ли?
stiliyan98
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 25, 2024 6:59 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот motomarzel » Сря Апр 10, 2024 12:44 pm

При Цуцо, но се обади да попиташ дали е наличен - https://epic-bikeshop.com/product/plani ... lon-pro-29
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на велосипед

Мнениеот stiliyan98 » Сря Апр 10, 2024 2:40 pm

motomarzel написа:При Цуцо, но се обади да попиташ дали е наличен - https://epic-bikeshop.com/product/plani ... lon-pro-29


Звънях на няколко магазина, и на този включително. В "ПаВе" имат L, а този пич от epic bikeshop ми обясняваше, че дори най-големият размер на този велосипед щял да ми бъде малък и да гледам друг. Иначе нямаха никакъв размер наличен.
stiliyan98
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 25, 2024 6:59 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Alexi » Чет Апр 11, 2024 6:57 am

явно човека си разбира от работата и не държи да ти продаде нещо дето няма да ти е ок
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6313
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на велосипед

Мнениеот stiliyan98 » Чет Апр 11, 2024 8:23 pm

motomarzel написа:При Цуцо, но се обади да попиташ дали е наличен - https://epic-bikeshop.com/product/plani ... lon-pro-29

Alexi написа:явно човека си разбира от работата и не държи да ти продаде нещо дето няма да ти е ок


Здравейте, тествах по-новия модел:
https://www.bikesport.bg/bg/bikes/SPRIN ... -1x12.html

Рамката беше 19", тоест L, и като че ли ми беше удобен, човекът единствено препоръча 100mm лапа, вместо 80.
Иначе ми направи впечатление, че не е с проходна ос на педалите, това проблем ли би било? Иначе е с въздушна вилка и 1х12, вместо 1х10. Предложи ми го за 1400лв, понеже има козметичен дефект на рамката, какво мислите?
stiliyan98
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 25, 2024 6:59 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Boyan1984 » Чет Апр 11, 2024 8:28 pm

Проходните оси са на главините, но тази рамка май е с qr отзад, което няма никакво значение всъщност.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на велосипед

Мнениеот stiliyan98 » Чет Апр 11, 2024 8:39 pm

Boyan1984 написа:Проходните оси са на главините, но тази рамка май е с qr отзад, което няма никакво значение всъщност.


А на курбелите как се нарича? И това, което има този модел читаво ли е?
stiliyan98
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 25, 2024 6:59 pm

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Boyan1984 » Чет Апр 11, 2024 8:47 pm

За средното движение ли?
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на велосипед

Мнениеот Sprinter » Чет Апр 11, 2024 9:16 pm

stiliyan98 написа:
motomarzel написа:При Цуцо, но се обади да попиташ дали е наличен - https://epic-bikeshop.com/product/plani ... lon-pro-29

Alexi написа:явно човека си разбира от работата и не държи да ти продаде нещо дето няма да ти е ок


Здравейте, тествах по-новия модел:
https://www.bikesport.bg/bg/bikes/SPRIN ... -1x12.html

Рамката беше 19", тоест L, и като че ли ми беше удобен, човекът единствено препоръча 100mm лапа, вместо 80.
Иначе ми направи впечатление, че не е с проходна ос на педалите, това проблем ли би било? Иначе е с въздушна вилка и 1х12, вместо 1х10. Предложи ми го за 1400лв, понеже има козметичен дефект на рамката, какво мислите?

Нещо не ми се връзва да си висок 1.89 и да си за L на точно този велосипед. Скоростната система определено е по-скъпа от Шиманото на другия модел, но аз добри отзиви за SX не съм видял. Не съм и карал с такава обаче.
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Избор на велосипед

Мнениеот motomarzel » Пет Апр 12, 2024 8:18 am

stiliyan98 написа:
Boyan1984 написа:Проходните оси са на главините, но тази рамка май е с qr отзад, което няма никакво значение всъщност.


А на курбелите как се нарича? И това, което има този модел читаво ли е?


При курбелите се нарича 2-piece, курбел от 2 части или с интегрирана ос. В случая за този клас велосипеди не е от особено значение.

Пак казвам, ако ще купуваш този модел велосипед, определено си за размер XL. Съгласен съм, че спрямо съвременните тенденции, велосипедите станаха с по-дълги горни тръби, но както вече писах - абстрахирайте се от буквените означевния. Тук всичко би следвало да се премести с една буква надолу - така реално XL би следвало да е L.
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 116 госта