Ком - Емине

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Ком - Емине

Мнениеот BigRosso » Чет Авг 26, 2010 2:26 pm

skiman написа:
BigRosso написа: Мазнините както тежат...

Най-добре се спри. И на двама ви не ви е ясно. :agree:


Благодаря за съвета! Наистина не ми е ясно. Съветът даден от теб обаче ми изяснява доста неща. Ценен и навреме!

''Охраненост:
Охранеността се определя от развитието на подкожната мастна тъкан. Заоблените форми на тялото, при които конфигурацията на костите и мускулите напълно се губи, и значителното натрупване на тлъстини на характерни места (корем, гърди, бедра и др.) говорят за наднормено тегло или затлъстяване. При силно намаляване или пълно изчезване на подкожната мастна тъкан елементите на скелета силно изпъкват под кожата, което е белег за слаба охраненост или мършавост.''

Горното като прелюдия на долното:
''Определяне на офранеността на тялото е важно за спорта и спортно-медицинският контрол. Високата охраненост е неблагоприятна за спортната работоспособност. Охранеността се определя по % или абсолютно количество (в kg) мастна тъкан в тялото.
...
Най-достъпно обаче (и при това достатъчно точно) процентът и абсолютното количество мастна тъкан в човешкото тяло се определят чрез калипеметрията, т.е. чрез измерване дебелината на определен брой кожни гънки. Само по себе си теглото (телесната маса) не винаги дава точна представа за охранеността. Дори когато се използуват BMI. В случаите, когато телесната маса не се променя или дори се повишава, но % и абсолютно количеството на мастната тъкан растат, това се приема за неблагоприятен белег, говорещ за повишаване на охранеността и затлъстяване. Също така, не винаги повишаването на телесната маса е неблагоприятно. Когато това става на фона на намаляването на телесните мазнини, то може да бъде признак за увеличаване на мускулната маса, а с това и на спортната работоспособност.''
проф. Петър Слънчев, Спортна медицина, издателство ''Нови знания'', София, 1998г.

Как работят мазнините, ролята им в организма, потребността им в различните спортове, какво се случва в организма когато той е натоварен - книги много.
За мъжете средно мазнините трябва да се въртят около 10-14%. Има отклонения при различни възрасти, спортове, структури...
Теоретично стана малко, но както е казал Давинчи:
-Теория без практика безполезно, практика без теория опасно!

Приемам отговори от вида - не си прав защото...
Липсва ли ''защото'', губите и вашето и моето време. Спам.
Мисля че се сетих нещо полезно - понеже се свряхме и до теория и част от колегите може да се объркат как да се готвят за по-тежки преходи или как да подобрят спортната си форма:
-Имате ли съмнения, опитайте се да намерите един треньор близък със спорта който практикувате. В повечето случаи излиза евтино и много полезно коментара с такъв човек. Тогава ставате машина която изпълнява определени дейности и иска обяснение ако някои от тях не ги разбира.
BigRosso
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 5:03 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот Alpina » Чет Авг 26, 2010 2:38 pm

Runaway написа:2. ПРОТИВ Ком - Емине
/където да можем да се насладим на стрийт разсъжденията на Биг Росо :bigeyes: , да помачкаме виновни каскета (по-точно каската с поглед забит в земята) :blush: , и да се поучим от един разумен човек :graduat:

:crazy:
И къде видя нещо против Ком - Емине :dontknow:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Ком - Емине

Мнениеот Runaway » Чет Авг 26, 2010 4:10 pm

@Alpina - всъщност, верно - май ми се е сторило, било е просто дружески съвет към Борката...друг път така да не прави.
Ма как не го хвана на приказка преди да тръгне - току виж го вразумил и го отказал овреме от това безумно начинание!
Оттеглям си предложението и отивам да си оправя маникюра!
Аватар
Runaway
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1870
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 11:56 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот Inzagi » Чет Авг 26, 2010 4:12 pm

BigRosso написа:...

Всъщност извинявам се за постовете си! Те мисля че могат да се тълкуват като унизителни. Вярвам че да спестиш на някой нещо му вреди повече от колкото ако му го кажеш директно, като лекарство. Може би прекалих и пред другите хора човека може да се почувства неудобно и глупаво.

Най-искрено съжалявам!


Още малко и ше се сетиш къде ти е грешката ,ама започваш да налучкваш.
Границата междо безрасъдството и екстремизма е като рграницата между това да кажеш на някой това което мислиш и да го обидиш ,такаче според мен ти неможеш да прецениш добре каде е тази граница
Аватар
Inzagi
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1636
Регистриран на: Вто Май 26, 2009 10:16 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот vpravov » Чет Авг 26, 2010 5:28 pm

@Борис - страхотен разказ. :agree: Чудесно си предал мислите и настроенията, които често спохождат човек при дълги и изтощителни преходи в планината, особено когато и климатичните условия не са с теб. Шапка ти свалям за приетото предизвикателство и упоритостта в преследването на целта! :bowdown:

Към критиците:
Или аз не чета добре и не разбирам написаното - или вие. Аз лично никъде не усетих в разказа и намек за поемането на излишен риск. Дори и за липсата на каска. Никъде не прочетох да си е позволил да кара(спуска) по по-технични и по-рискови пътеки. Разумно си е бутал байка. За колелото също нямам възражения. Преди 15г. хората са се състезавали DH с колела на такова ниво. Дори и пропуска с калотките не е фатален. Слизаш и буташ. Казвате, че си е рискувал здравето? Че кой от нас не го прави постоянно? Бил сам??? Катерещите Еверест, като не са сами, да не би шанса някой да може да им помогне е по-голям от неговият? Това си е неговият Еверест и гладът му за успех съм сигурен, че не е бил по-малък. Евала на такива хора!
Единствената сериозен пропуск, според мен, са обувките. Там компромис не е трябвало да прави!

Изобщо - стига сте издребнявали!!! Припомнете си темата на момчето с похода из Южна Америка! Припомнете си коментарите си в нея! Той трябваше ли да ви послуша???
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот kojota » Чет Авг 26, 2010 6:55 pm

Страхотен разказ , чудесно написан - направо се потапяш в това приключение. Евала за волята ! Чакаме 3-та част :popcorn:
Аватар
kojota
 
Мнения: 476
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Яну 01, 2009 10:19 pm
Местоположение: Bulgaria - Sofia

Re: Ком - Емине

Мнениеот mitkods » Чет Авг 26, 2010 9:35 pm

Прочетох мнението на всички и искам да ви кажа само едно,май си нямате представа,колко е плашещо да си сам в планината в това време-това за хората,дето дават акъл и правят остри забележки!
Доколкото разбрах,Борис харесва колоезденето,но той използва колелото за туризъм отколкото да търси чистия спорт,което е похвално!Разбира се,всеки има мнение,но според мен трябва да му признаем,че след тези болки е стигнал толкова далеч!Лично аз след един преход имах подобни болки и с един кол и един крак слязох от Ботев.Три дена след това не можех да вървя!Оттогава имам проблеми и май ще е до живот...
Минавал съм части от маршрута и мога да кажа,че прехода е труден,особено с колело...пеш е по-лесно-особено Троянския балкан!
Искам лично да те поздравя Борис и да ти кажа,че ти си един истински човек,на който само трябва да му стиснем ръката!!!
Имам само едно предложение с което не те ангажирам естествено,ако имаш възможност,постави си дискова спирачка отпред,грижите ти ще изчезнат(това е само предложение с което не те ангажирам)Тази година мислех и аз да се пусна по пътеката,но уви,непредвидени неща ме спряха...другата може би...?!
Поздрави на всички,които тази година минаха Е3...не беше най-подходяща за преход,но евала,че времето не ги спря и го направиха!Поздрави и на всички,които помагаха на момчетата,защото едно приятелско рамо в труден момент е нещо ,което ти връща силите!

Виждам,че има някои"капацитети",които дават мнение,недейте....само вие се разтройвате...
Прочетох доста глупости по-горе и мога да ви кажа-Разучете Е3,подгответе се психически и физически,екипирайте се добре и тръгвайте!Само така ще имаш право на мнение!!!Да пишеш празни приказки за нещо,което някой друг е направил са глупости!Направете,напишете и се гордейте със себе си!
Дерзайте!!!
mitkods
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Вто Май 13, 2008 8:13 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот sergeh » Пет Авг 27, 2010 12:09 pm

Сега пък ще трябва да упрекна застъпниците на другата гледна точка, след упрекът към BigRosso. Той се обоснова, разви виждането си, каза аргументите си, дори се извини. Защо трябва да се правят квалификации сега пък за него? Критикувайте аргументите, не хората.

Не помня кой и как го беше казал точно, но:
"Не съм съгласен с твоето мнение, но ще умра за правото да можеш да го изразяваш"

Нали това е свободен форум и единомислието не е задължително - защо да приемаме на нож всичко, което е различно от нашето виждане?
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Ком - Емине

Мнениеот Alpina » Пет Авг 27, 2010 1:47 pm

Просто тези хора не са чели темата и думите му... прелистили са набързо, прегледали са снимките и хайде...
Цитати като

Чувствах се малко несигурен и неподготвен, но ентусиазиран и знаех, че трябва да стигна до Емине на всяка цена – всеки друг резултат щеше да бъде грандиозен провал и никога нямаше да си го простя.

Казах си, че съм длъжен оттук нататък да стигна до Емине не само заради себе си или за пример на детето си, ами и заради Жоро.

Още на стръмното спускане веднага след Грамадлива видях, че работата е много сериозна. Въобще не можех да слизам по наклони. Левият крак можех да го ползвам само за подпиране, а глезенът на десния се противеше на всяка крачка. Яснооо, чакат ме много мъки оттук до края... Още отсега мисълта за съкращаване на маршрута започна да ми се прокрадва. Най-много ме притесняваше неизвестната отсечка Върбишки-Ришки проход, добила легендарна популярност с трудното ориентиране в нея, както и прословутия връх Байряка. Светлин и Зарко я бяха заобиколили от юг. Започнах и аз да мисля в тая насока. От друга страна обаче, как така при първите сериозни спънки ще съкращавам маршрута? Такъв ли пример искам да дам на детето си, щом види дебелия край, и да се отказва? Не може така, боли, не боли, ще стискам зъби и ще си карам по маркировката!

Да продължавам ли да вадя? Или ще вземете да прочетете написаното от него, преди да комнетирате...
Наистина има и обратните изказвания... но в крайна сметка?
Та хайде, прочетете хубаво висичко и тогава почвайте да коментирате каквото и да било :beer:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Ком - Емине

Мнениеот mitkods » Пет Авг 27, 2010 5:12 pm

Вижте какво,ако прочетете цялата тема,ще видите,че Борис е доста активен по темата Е3 и доста описваше своите кратки минавания по маршрута!Не виждам защо,хора,които нямат отношение по темата дават мнение?Моля всички,които нямат никакво намерение да тръгнат някой ден по Е3 и си нямат понятие какво е да те вали дъжд и едновременно с това да духа вятър със 100км/ч да не пишат в тази тема-моля!Не искам да засегна никого,но специално тази тема е за хора които имат желанието да минат по пътеката и се опитват да се преборят с ежедневието си за да осъществят мечтата си!Ако толкова държите да си давате мнението,направете го някъде,където ще сте интересни!Все пак мнението е като дупето-не е хубаво да го показваш много-много!
А от разказите на тези хора,които са минали или са направили опит,хора като мен,могат само да се предпазят и да са внимателни към нещата,които са затруднили разказващите!
mitkods
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Вто Май 13, 2008 8:13 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот Runaway » Пет Авг 27, 2010 5:20 pm

Лакът ми изсъхна та пресъхна, а тук още се обсъжда кой какво трябва да чете, как да го чете, кое как да прави, кое как да вижда, какво да си облича, а както и разбира се що е то мазнина и има ли тя почва у нас....
На мен разказът на Борис ми е много по-интересен и докато чакам той да се появи, ще ида да си оправя прическата! :hbang:
Аватар
Runaway
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1870
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 11:56 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот hemus » Пет Авг 27, 2010 8:27 pm

Борка,
Още един път поздравления за постигнатото и благодарности за споделените преживявания. Ти успя,показа невероятен стремеж да осъществиш желанието си-това е волята.Ти просто доказа,че духът човешки е над всичко:
-над болката,глада,умората,лошото време и всичко онова което разколебава човека и го кара да се чувства слаб и безпомощен.Но знай че истински са те разбрали само хората от твоята „черга” тези които са се борили със себе си при преминаването на Ком-Емине.Останалите само си мислят ,че са те разбрали.или неразбрали.В никакъв случай не омаловажавай успеха си,в интерес на истината ти даже увеличи прехода си спрямо действителната дължина на маршрута., утежни го някъде с не добрата си екипировка., прие риска в умерени дози,планирал беше резервни вариянти и въобще - Ти го направи.Ами ти постигна мечтата си,извървя пътя към себе си:
„ Когато от безпътица премазан си
и си зазидан в четири стени,
от всички свои пътища прерязани
нов път си направи и пак тръгни.” Д.Д.
Образно казано ти изгря и на хоризонта на нашия форум, едни се радваха и „къпеха” в лъчите ти други присвиваха очи........ :D Поздравявам и всички останали от нашия форум преминали по Пътеката на изпитанието,от край до край, на части, карайки или пешком.

Благодаря, ти още веднъж за споделеното преживяване,благодаря също така и на всички които те подкрепиха(къде с думи и особенно на тези с дела) в това твое начинание. :D
hemus
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:20 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот Rayko » Пет Авг 27, 2010 11:34 pm

А какво става с cholla, защо мълчи?
От скромност ли е или да очакваме скоро да ни разкаже какво е преживял.
Май имаме и нов рекорд, съдейки по датите, на постовете на Nicky Bike, с които ни съобщава за придвижването му.
При всички случаи го поздравявам искрено! :beer:
Всъщност след финиширането на cholla се оказа, че всички, които до сега заявихме намеренията си за К-Е тази година, го направихме. Не съм се съмнявал във възможностите на нито един, така че Борка, Ивец, Папи, Чола поздравявам ви за това, че тръгнахте и то подготвени - всеки по своему и според себе си.
Явно и в резултат на това няма инциденти, които действително са много възможни по този маршрут при наличието дори и на малък пропуск в подготовката.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Пет Авг 27, 2010 11:41 pm

hemus, благодаря ти за хубавите думи, но каквото и да си говорим, аз най-добре си знам, че не ги заслужавам.Тук има хора, на които те много повече биха прилягали. Още чакаме техните разкази, които ще са много по-ценни, защото, за разлика от моя, те ще се базират на наистина успешни преходи. Успехът на моя поход свърши на х.Буковец. Много ми е мъчно заради това, но от друга страна то е повод малкото, горещо въгленче на мечтата ми да не умира, заровено някъде дълбоко в съзнанието ми, а само да тлее до момента, в който отново ще предизвика пожар в мен и аз пак ще се озова с колелото на Ком, отправил безумен поглед на изток :eyebrow:
Използвам случая да добавя нещо към разказа си. Когато обмислях какво да предприема и накъде да тръгна след като краката ми сдадоха багажа, си припомних една история, която бях прочитал многократно преди да поема по маршрута. Историята на трима младежи-маратонци, които през 90-та година са преминали Ком-Емине за 8 дни. На един от тях му се измества глезена на Мазалат и на следващата сутрин глезенът му е по-голям от коляното. Дали можем да си представим изобщо каква е била болката? Само че той дори не се замисля дали да продължи и не слиза от билото, както аз направих, той стига до Емине. Половината Ком-Емине, изминато набегом с глезен, подут дотолкова, че е разширил маратонката завинаги. Дали е било разумно да го прави? Всеки да си отговори сам на тоя въпрос съобразно разбиранията си. Човекът е сред нас и ако иска, може да сподели и своето мнение сега, 20 години по-късно. Независимо от това обаче, кривейки се от болки след Грамадлива, си мислех и за тоя човек и ми се искаше поне отчасти да приличам на него. Защото, независимо дали някой ще го нарече безумие или "неразбран риск", аз мисля, че това са примерите, които трябва да следваме в живота. Най-лесното е да се откажеш. Едва ли има нещо по-жалко от това да се изправиш на Ком и да мислиш как ще се откажеш някъде по пътя. Е, моето решение тогава беше да сляза, но не и да се откажа напълно. Доволен съм от него. Поуката и за мен, и за всички тук, които сега мечтаят, е да не допускат да бъдат изправени пред такъв избор. А това става с подготовка. И малко късмет, разбира се :agree:

П.П. Не беше предвидено Райко да ме изпреварва с поста си :D
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот taurus13 » Съб Авг 28, 2010 9:52 am

Борка, разбра ли сега що те критикуват...КЕ си е там и винаги ще бъде, не си струва прекалената амбиция да го минеш на всяка цена. Онзи младеж с подутия глезен може би още си куца и като го пита сина му що куца, може би казва, че на младини е бил много глупав...ама само "може би". Добре, че не си височинен алпинист, щото синът ти нямаше сигурно да има кой да пита за това или онова. Ей сега се сещам за другата родна амбиция - маратонеца спечелил обиколката на витоша - къде е той сега и нима вече някой помни "героичния" му подвиг. Има приоритети - при война и защита на родина и семейство всеки подвиг е оправдан, но при изкачванене на върхове и пр... :crazy: Аз лично винаги, когато тръгвам някъде си казвам - Добре ще бъде да успея, ще се пробвам..., но винаги знам къде е тънката граница между това да бъдеш упорит и упорито магаре. Всеки от преминалите тази година е различен и докато за някои това е било просто спортен уикенд, за друг е било предизвикателството на живота. В крайна сметка, не е толкова важно колко си подготвен, а дали знаеш добре колко точно си подготвен и имаш ли волята да спреш, когато вече не става или амбицията ще е води из нощни преходи и приливни дъжове, докато се хлъзнеш от някоя скала и станеш храна за дивите животни или някоя мълния те опече по билото. Незнам колко от вас са се сблъсквали с критични ситуации, но мога да ви кажа, че една две грешки често вкарват хората в стрес, поради което те спират да действат и мислят ефективно и грешките бързо се натрупват. Накрая и децата питат: Мамо, ама този човек защо е постъпил така глупаво....(не героично)
Не ме разбирайте погрешно - много се радвам да всички решили да направят прехода и чета с кеф описанията ви. Вероятно и аз самия другата година ще мина маршрута, но ще го направя без срок за мое лично удоволствие, щото нямам какво да докзавам дори на самия себе си.... ;)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот cholla » Съб Авг 28, 2010 10:53 am

Здр-те и от мен!
Моля да бъда извинен за отсъствието си ... :D Много здраве на хората, с които поживявах по време на прехода ако четат тук :beer:
Всичко премина по план, незабравимо, прекрасно и т.н Нямам постоянен достъп до нет в момента, ще се опитам и аз да разкажа за моето КЕ при първа възможност.
Гледам доста нещо се е изписало в темата, къде добро къде ей така - лаф да става... Като остана по-свободен ще се включа и аз :popcorn:
Относно нападките срещу Борката... без да съм изчел всичко искам да Ви уверя, че той е разумен и отговорен човек и това което препрочетох по-горе ме накара да пиша сега тук. Не е добре да се изказват мнения срещу непознати хора!
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот mitkods » Съб Авг 28, 2010 12:33 pm

Ох,олекна ми,че всичко дойде на мястото си и започна да се говори по същество!Поздрави на всички минали маршрута и вече съм толкова запален...само време да имам и тръгвам,пък дотогава ще се подготвям:)
Искам да задам един въпрос,има ли някой GPS карта на Е3?
mitkods
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Вто Май 13, 2008 8:13 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот kvelikov » Съб Авг 28, 2010 3:36 pm

taurus13 написа:Вероятно и аз самия другата година ще мина маршрута, но ще го направя без срок за мое лично удоволствие, щото нямам какво да докзавам дори на самия себе си.... ;)


...и все си мисля, че ще си един от С.К.А.-представителите, с които гордо ще носим джърситата по трасето... :D
:beer:
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
kvelikov
 
Мнения: 4453
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Пон Юли 13, 2009 5:13 pm
Местоположение: София 0899982814

Re: Ком - Емине

Мнениеот Iveca » Съб Авг 28, 2010 3:50 pm

Здравейте! Преди два дена се прибрах в София и с огорчение забелязвам, че темата придобива друга физиономия. Ясно е, че всеки има собствена философия и стратегия за КМ. Ясно е, че това не е разходка в гората. Ясно е, че това е планина, а тя винаги крие рискове. Много планинари, спасители с многогодишен опит също стават нейна жертва. Мислите ли, че тези хора които тръгват по пътеката не са наясно с рисковете. Трудно ми е да повярвам, че някой си взима джапанките, плажното масло и три вафли и "претичват" по трасето. Би било доста наивно. Може и да има такива самохвалчовци, но те повярвайте ми, сблъсквайки се с реалността, след като си изядат вафлите на втория ден много тихо се прибират по чорапи вкъщи. Едва ли някой от нас е станал сутринта и в главата му се родила идеяата -Абе, аз що не се разходя до морето, ама за по-интересно по билото на Стара Планина. Всеки един от нас е живял с тази мечта ден и нощ. Подготвял се е за нея месеци, някой и години. Разговарял съм лично с Борис и съм с впечатлението за методичен разумен човек. Човек, който е завладян от магията КМ, но пресмята всеки един риск. Той предната година минаваше части от маршрута с цел проучване. Проверявайки състояние на маркировка, оборудване в реална обстановка, времето което му отнема и т.н. Нима тове е човек на риска.


[quote="taurus13"]Това което споделих именно в тази тема преди време беше, моето опасение, че темата ще породи серия от опити за преминаване по маршрута с цел доказване. То по принцип КЕ си е точно и само това.



Какво значи доказване. Даже никой нямаше да разбере, че съм го направил освен близките ми, които ме подкрепят(това е за BigRosso) , ако Райко не ми бе предложил да драсва някой ред за мен. И добре направи, по този начин излязох от сивия сектор и ме "принуди" да пиша във форума. :beer: Аз лично го направих за себе си. Никога не ми е минавало през акъла да чупя, каквито и да са рекорди, на всяка цена да го мина, ако ще лазейки ,куцайки и ядящ корени. Винаги, ще има някой, който е по-по–най от теб. Това никога не ме е притеснявало, много съм далеч от тези неща. Да, исках да го мина бързо с моето си темпо примерно 12 дена (просто нямам 25 на разположение), но ако станат 15 няма да се тръшна. Всички, които ме срещаха ми задаваха един и същ въпрос: – За колко дни смятащ да го направиш? Отговара беше: – Незнам около 12, колкото станат. Следващия въпрос: – А от колко дни вървиш? В началото смятах на ум, къде съм нощувал, така излизаше броя и им казвах. После ми писна и отговаряах: – Незнам 4-5. Паметта ми е в раницата, не ми се сваля! Сигурно си мислеха "егати неориентирания тип"! :D
Не съм и любител на нощните преходи или да се разхождам в бури..Бяха ситуаци от които трябваше да се измъквам...не ми се обяснява...

Миналата година направих опит да го мина, но нямах много време за подготовка. Потеглих с много багаж, времето беше дъждовно (2 дена не спря да вали, спомняте си лятото)заболяха ме ставите и прецених, че няма смисъл да превръщам прехода в някаква безкрайна мъка. Прецених, че няма да стигна много далеч и се върнах. Не се отказах от идеята КМ, просто отложих реализирането й. Сегашния опит бе с 12килограма багаж, с рани по краката от обувките, хвоините лека физическа умора(абсолютно нормални неща), но за мое голямо очудване нито една болка в ставите. :bigeyes: Камо ли нещо по-сериозно! А натоварванията бяха големи. Чуствах се добре и успеха е на лице. Ако имах, някакви сериозни проблеми, нямаше да ме е срам да се пробвам до година отново. Това показва, че не го правя на всяка цена. Сигурен съм, че ако травмата на Борис е била до толкова сериозна, че да не може да се движи, щеше да вземе решение да приключи. Преценил е, че може и намерил по-безопасен начин да осъшестви мечтата си. Продължил е. Не нападайте хора ,които си правят труда да пишат пътеписи, да споделят преживяванията си. Те са ценните и полезните за този форум. Такива хора са богатството тук, не такива като мен, които само четат. С пътеписите си те не казват "ВИЖТЕ КАКВО НАПРАВИХ, КОЛКО СЪМ ГОЛЯМ", а искат да споделят и дават полезна информация за всички четящи. Да научават проблемните места да се поучават от грешките им и т.н. По този начин, виждайки що е КМ, ще се ограничат и лекомислените опити за преминаване.
Иначе аз съм за обсъждането на рисковете лошите моменти. Монетата има и друга страна. Не всичко е розово. Мисълта ми е да се обсъждат тезите без лични нападки. И да обсъждат хора с отношение по темата, на които им е интересно, мечтаят, подготвят се, правят или ще направят опит да го преминат. А за тези кото развалят темата ще им кажа: -Пътуването виртуално е най- лесно и безопасно. "Едно е да искаш, второ е да го можеш и трето и четвърто е да го направиш!"
За тези, които ще тръгнат по пътеката. Не се отказвайте! Подгответе се добре! Технически, физически, психически! Проучете маршрута! Стара Планина си има своя нарав, научете го и ще ви бъде по-лесно! Никога не забравяйте, че сте на чужда територия, подчинявайте се на нейните закони.Научете се да разчитате нейните знаци. Страхувайте се! Няма нищо срамно. Страха е и хубаво чуство и полезно, така няма да прекрачвате някои граници и ще се върнете живи! Тук taurus13 е прав... :beer: :agree:

[quote="taurus13"] Аз лично съм отрасъл в семейство и среда от алпинисти и от дете знам едно - за един час или за 10 дена, в планината трябва да си оборудван еднакво и да си готов за всякакви ситуации


Пазете се! Ще се губите :banghead: :bawling: , не се отказвайте (това е част от КМ :deal: ) Гарантирам ви, че ще преживеете и видите уникални неща. Приключение, което ще го помните цял живот, ще е още по-хубаво ако го споделите с някой. Ще се върнете по-силни, заредени с положителна енергия месеци напред. Ще се изненадате каква силна воля притежавате. Аз всичките тези качества само ги подвърдих, но се върнах щастлив. Незнаех, че мога да бъда толкова щастлив! Всеки ще открие нещо за себе си, дано е добро! :evil: Желая ви успех и попътен вятър! Една молба, когато стигнете нос Емине не се хвърляйте отгоре. Високо е и долу има камъни. Може да ви заболи! В дясно има пътека, която слиза до каменистия плаж.Това е по-безопасен начин да си топнете уморените крака. :D Плочата за края на маршрута се намира точно под фара, за да стигнете до нея трябва да прескочите оградата сложена от военните. Ако все още не са ви застреляли, като стигнете фара там има двама пича те ще ви я покажат. Те не са към военните. Аз не исках и моята плоча да я сложат до тази на Е-3 за това не го направих. Шегувам се! Действайте смело, и без да казвате че сте направили Ком - Емине то ви личи, по вида ще ви познаят и ще ви пуснат, други извънземни рядко се опитват да достигнат фара. :D

Успех на всички!
Поздрави за тези които се пребориха тази година! :beer:

 в.Амбарица.tif
Поглед от в.Амбарица
в.Амбарица.tif (444.25 KiB) Прегледано 4329 пъти
Аватар
Iveca
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1325
Регистриран на: Чет Яну 29, 2009 12:06 am
Местоположение: Sofia

Re: Ком - Емине

Мнениеот Iveca » Съб Авг 28, 2010 4:20 pm

Май така е по-добре!
Поглед от в.Амбарица.
Да поуспокоим страстите и да се насладим на гледката...

1.jpg
1.jpg (78.08 KiB) Прегледано 11607 пъти


2.jpg
2.jpg (65.94 KiB) Прегледано 11595 пъти


3.jpg
3.jpg (71.3 KiB) Прегледано 11600 пъти


4.jpg
4.jpg (62.26 KiB) Прегледано 11599 пъти


5.jpg
5.jpg (82.27 KiB) Прегледано 11590 пъти


:agree: :beer:
Аватар
Iveca
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1325
Регистриран на: Чет Яну 29, 2009 12:06 am
Местоположение: Sofia

Re: Ком - Емине

Мнениеот Alpina » Съб Авг 28, 2010 4:28 pm

Хъм... защо си мислите, че нападките са към всички минали KE и изобщо към маршрута?
Никой не е споменавал точно пък вашето име... както и това на някои от другите направили го с различно от уважение ...
Коментирали сме главно/основно едно от тазгодишните преминавания на един от участниците ( boris_borisov ) и това, че не е нужно да се стига до нелепи и трагични инциденти, само и само да се доказваме и защото видите ли - обявили сме че ще го направим, значи с цената на почти всичко ще го изпълним...
Да, темата е страхотна, но както страшно добре описа taurus13 не е нужно да стигаме до някои крайности и необмислени постъпки, защото не е маршрут за всеки...
Да - наистина много планинари и хора със страшен опит загиват, но едно е да се случи някакъв нелеп инцидент, друго е да вървиш с бодри стъпки към опасността и да предизвикваш съдбата!

Iveca написа:Аз лично го направих за себе си. Никога не ми е минавало през акъла да чупя, каквито и да са рекорди, на всяка цена да го мина, ако ще лазейки ,куцайки и ядящ корени. Винаги, ще има някой, който е по-по–най от теб. Това никога не ме е притеснявало, много съм далеч от тези неща. Да, исках да го мина бързо с моето си темпо примерно 12 дена (просто нямам 25 на разположение), но ако станат 15 няма да се тръшна.

Именно за това говорим! Евала!
Сега обаче прочетете всичко написано от boris_borisov и ще забележите точно другата крайност (описана от самия него) :beer:

Сигурен съм, че всеки един от нас, които сме критикували по един или друг начин нещо в темата, изпитва уважение както към маршрута, така и към преминалите го, но тези които са го направили по адекватен начин, подготвили са се подобаващо, не са поемали безмислени и неразумни рискове!

Кое от тези неща не ви е ясно, че обявявате изказванията ни за такива против маршрута и хората, преминали го?
Конкретно вие Iveca, къде видяхте такова отношение към вас?

Не че е удачен пример и има място за сравнение (но все пак май се спомена), но се поинтересувайте къде и защо умират/рискуват най-много хора на Еверест...

P.S. Поздрави и за снимките!
И да - в това отношение мисля че няма какво повече да се каже след постовете на tanec13... ако някой не може да разбере какво имаме предвид дори след тях... то едва ли ще разбере и след 100 подобни поста...
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Съб Авг 28, 2010 9:11 pm

- Даваш ли, даваш, Балканджи Йово,
хубава Яна на турска вяра?
- Море, войводо, глава си давам,
Яна не давам на турска вяра! -

Отсякоха му и двете ръце,
та пак го питат и го разпитват:
- Даваш ли, даваш, Балканджи Йово,
хубава Яна на турска вяра?
- Море, войводо, глава си давам,
Яна не давам на турска вяра! -

Отсякоха му и двете нозе,
та пак го питат, разпитват:
- Даваш ли, даваш, Балканджи Йово,
хубава Яна на турска вяра?
- Море, войводо, глава си давам,
Яна не давам на турска вяра! -

Избодоха му и двете очи,
и го не питат, нито разпитват,
току си взеха хубава Яна,
та я качиха на бърза коня
да я откарат долу в полето,
долу полето, татарско село.

Яна Йовану тихом говори:
- Остани сбогом, брате Йоване!
- Хайде със здраве, хубава Яно!
Очи си нямам аз да те видя,
ръце си нямам да те прегърна,
нозе си нямам да те изпратя!

Интересно, какъв ли би бил отговорът на бай Йово, когато след време синът му го запита защо няма ръце, крака, очи и сестра? И как ще приеме синът му тоя отговор, какви поуки ще си извади?
Никога не съм бил човек със силна воля. Никога не съм преследвал целите си докрай, с цената на всичко, до постигането им. И в резултат на това нерядко съм се отказвал и съм търпял провали. Последният ми голям провал беше преди няколко години, когато не се дипломирах като магистър, след като семестриално бях завършил почти с отличен. Просто трябваше да напиша едни 60 страници дипломна работа, да я защитя и готово. Аз написах първите и по-лесни 30 страници, на другите се запънах. Почнах да отлагам, да отговарям уклончиво на въпроса на всички кога най-после смятам да се дипломирам, докато накрая просто се отказах. И сега съм си бакалавър по документ. Като ходех по интервюта за работа, все изтъквах, че семестриално съм завършил и магистратура, но не ми беше приятно да отговарям на въпроса защо нямам диплома...
Но докато дипломирането ми беше по-скоро въпрос на необходимост, то да стигна до Емине, след като съм минал вече 500 км и мога още да карам, беше въпрос и на желание, и на опит да докажа на себе си що за човек съм в крайна сметка. Не един човек е казал, че на Ком-Емине не се бориш толкова с планината, колкото със себе си. За различните хора това важи с различна сила. Е, кой както ще да си го тълкува, но при мен успеха, поне частичния, беше символ на това, че съм надмогнал себе си, че този път не съм се отказал, беше въпрос и на отговорност към хората, които ме подкрепиха толкова много без дори да ме познават.
И когато някой ден дъщеря ми ме попита „Тате, вярно ли е, че си преминал Ком-Емине?”, няма да имам моралното право да й отговоря само с „Да”. Ще й отговоря с „Да, но...”. Но няма да й отговоря и с „Не” и това най-много ме прави щастлив!
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот Inzagi » Нед Авг 29, 2010 12:40 am

Alpina написа:...

Сигурен съм, че всеки един от нас, които сме критикували по един или друг начин нещо в темата, изпитва уважение както към маршрута, така и към преминалите го, но тези които са го направили по адекватен начин, подготвили са се подобаващо, не са поемали безмислени и неразумни рискове!

...


Ае спретесе се малко вече ,тоя бил адекватен оня бил неадекватен ,много ги разбирате нещата
Аватар
Inzagi
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1636
Регистриран на: Вто Май 26, 2009 10:16 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот mitkods » Нед Авг 29, 2010 9:33 am

IVECA :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Ако имаш още снимки качи ги някъде,че много хубави си направил!Поздравявам те!
Има ли някой,който си е засекъл точните километри?
Някъде има ли или някой да има карта GPS на Е3?Все ми се иска,като тръгна да не губя време и сили в обърквания,нямам времето просто.
mitkods
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Вто Май 13, 2008 8:13 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот cholla » Пон Авг 30, 2010 8:28 am

mitkods написа:Искам да задам един въпрос,има ли някой GPS карта на Е3?


Toва беше една от главните ми задачи. ГПС-а беше включен през цялото време предполагам следата е станала добре, прибера ли се у дома ще прехвърля траковете и дам линк тук за общо ползуване. Надявам се повече хора да тръгнат след това по пътеката :peace:
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот mitkods » Пон Авг 30, 2010 4:34 pm

Ами освен да се надяваме да е станала добра,друго няма какво да се прави!С какъв апарат си ти?Аз все още нямам,но смятам да закупя нещо всичко в едно :popcorn: ...пък ще видим:)
mitkods
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Вто Май 13, 2008 8:13 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот hemus » Сря Сеп 08, 2010 10:37 am

Здравейте!
С риск да си навлека,гнева и критиките на една част от вас започвам с този цитат, написан от Ивеца (Не знам само поради каква причина той също спря със своя пътепис,интригуващ и „КОЛОритен” пресъздаващ неговите преживелици по Пътеката )

Те са ценните и полезните за този форум. Такива хора са богатството тук...........” :agree:

Да наистина те са богатството, с техния индивидуален опит могат да бъдат невероятно полезни на всеки поел по трасето Ком- Емине. Нека продължат да пишат със същия ентусиазъм с който преминаха маршрута, а то немалко рискове има и в писането.
Малко грозни бяха коментарите отправени към Борката,изкренно се надявам това да не угаси ентусиазма му към пътеписите, както на него така и на останалите.
Никога не съм имал възможноста да измина маршрута с колело, това е в пъти по трудно и усложнено спрямо пешеходното преминаване.Какви ли не хора преминавали по трасето може да срещните като този учасник с над 50г. всякакъв опит по трасето:
Markan:
Колеги не се плашете,давайте ГАЗ на педалите
-с велосипед за 9 дни е нормално
-с мотопед "Балкан" -50 см3 за 7 дни 1982г,
-бегом за 8 дни 1980г.
- пеш с туристи "в чест на 13 конгрес на БКП" 17 дни
-със Сузуки "САМУРАИ" 5 дни максимално близо до билото 2005г.
това са мои резултати от 51 годишен опит.” :D

Първите ентусиасти с колелета, които срещнах бяха три момчета на възраст около 20-22г. от Пловдив.Беше през 1983-1984г.в района на х.”Мазалат”с така наречените „Балканчета”( не знам дали някой от вас си спомня за този вид колелета)Помня също, че някакъв весник след това беше писал за техните премеждия по Балкана.В следващите години срещите ни с колоездачите по билото „зачестиха”, къде по единично, къде групово не минаваше лято да не срещтнем ентусиасти по трасето Ком-Емине на колела, винаги са предизвиквали моето възхищение.Когато можех и с каквото можех се стараех да им помогна, защото напълно осъзнавах със какво са се захванали.В техните лица беше онази същата решителност и непоколебимост, която излъчваха снимките направени от Борката на самия себе си.
Човека ни предостави възможноста да надникнем в душата му,разказа ни с подробности своите преживелици и терзания. И ето типично по нашенски някои го охарактеризираха с какви ли не епитети и сравнения, тотално преиначиха това, което се опитваше да ни пресъздаде, за борбата вътре в него и около него. Преувеличиха рисковете, които е поел, говореха наизуст за неща с, които никога не са се сблъсквали през живота си. Мисля, че някои от тях ги разбирам-тези, които смятат, че отиването до кварталната бакалия в дъждовно време е голям риск,на тях чистосърдечно им прощавам.Да преди 20 г. аз също направих своя избор в едно от преминаванията ми по трасето(може би най-тежкото-без разбирасе да гоним някакъв рекорд,заедно с моите приятели,просто поставих ме себе си тогава в малко по екстремални условия за които ни "помогна" и времето.Поетият от мен риск тогава, за който Борката споменава в своя пътепис, не беше кой знай колко голям( сега само при изключително големи натоварвания глезенът ми „напомня” понякога за онова време-но никога, никога не съм сажалявал за взетото от мен решение-Така , че Taurus 13 можеш да си спестиш иронията:
” Онзи младеж с подутия глезен може би още си куца и като го пита сина му що куца, може би казва, че на младини е бил много глупав...ама само "може би" :nono:
Тук ще цитирам един наш алпинист, който на възраст 50 г. се изкачи на Еверест:
„Въпреки това заиграването с риска е голяма магия. Играеш си с огъня, но гледаш да не се опариш. Рискуваш, но все пак държиш една вратичка отворена.”
Още един цитат и от Ивеца, също преминал това лято по пътеката:
„Не нападайте хора ,които си правят труда да пишат пътеписи, да споделят преживяванията си. Те са ценните и полезните за този форум. Такива хора са богатството тук...........
........Пазете се! Ще се губите , не се отказвайте (това е част от КМ ) Гарантирам ви, че ще преживеете и видите уникални неща. Приключение, което ще го помните цял живот, ще е още по-хубаво ако го споделите с някой. Ще се върнете по-силни, заредени с положителна енергия месеци напред. Ще се изненадате каква силна воля притежавате. Аз всичките тези качества само ги подвърдих, но се върнах щастлив. Незнаех, че мога да бъда толкова щастлив!” :agree:

Да в крайна сметка всичко се свежда до тази дума-щастие. Правото на всеки да преследва своето щастие със и без рискове, придържайки се единственно към Златното правило, а аз не виждам Борката да го е престъпил с нещо.
Борис показа дух преплетен с голяма доза решителност и просто изпъкна всед океана от бездуховност и апатия залял в последните години нашата родина, някои бяха сякаш лично засегнати-за какво ли?
В края ще приложа този цитат на Mitkods към, който се придържам напълно:

„Прочетох доста глупости по-горе и мога да ви кажа-Разучете Е3,подгответе се психически и физически,екипирайте се добре и тръгвайте!Само така ще имаш право на мнение!!!Да пишеш празни приказки за нещо,което някой друг е направил са глупости!Направете,напишете и се гордейте със себе си!
Дерзайте!!! :D
hemus
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:20 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот Admin » Пет Сеп 10, 2010 4:33 pm

cholla написа:
mitkods написа:Искам да задам един въпрос,има ли някой GPS карта на Е3?


Toва беше една от главните ми задачи. ГПС-а беше включен през цялото време предполагам следата е станала добре, прибера ли се у дома ще прехвърля траковете и дам линк тук за общо ползуване. Надявам се повече хора да тръгнат след това по пътеката :peace:


Това ще е много, много полезно. :beer: Ти само по маркировката ли кара или си подсичал, където е по-удобно?
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот xcII » Нед Сеп 12, 2010 5:47 pm

прегледах темата с интерес, чудех се дали и аз да се включа при толкова много мнения и емоции.. и реших да:

Поздравления за Борис!
Показал си силен характер и воля. Евала !!!. Евала и затова, че споделяш искрено преживяването си, защото преживяния опит е много по-силен и поучителен от прочетените съвети. Ще си позволя да коментирам някой твои пропуска, без да искам да звуча поучително, които моя опит в планинското колоездене е показал, че трябва да не се повтарят:

1) Тръгнал си САМ. Тва според мен е НАЙ-голямата ти грешка. Останалото са пропуски в сравнение с нея. При това по най-коварното било в БГ, старопланинското!!! Никога не можеш да знаеш дали ще имаш GSM връзка, когато най-много ти трябва, нищо че в 90% от случайте на билото имаш такава.. Веднъж гледах по Discovery как некъв доказано екстремен пич, бил къде ли не и постигал какво ли не, обясняваше как е щял нелепо да умре от изтичане на кръвта на най-елементарен терен след супер нелепо намушкване на клон, просто защото не е имало никой до него в този момент.. е появил се некъв овчар, имал късмет, ама изводите са ясни.

2) Байк екипировката ти е била не много адекватна за поход от този тип. За другата (дрехи, палатка и тн.) ми е трудно да знам с каква си разполагал. Не толкова байка, колкото липсата на предна дискова спирачка или поне качествени (поне 35лв.) накладки. Каската не е толкова проблем, в зависимост от стила на пускане, но и тя си е небходима, па макар и за 10% от маршрута.

3) Нещо, което крайно учудващо за мен никой не кометира поне дотук ->> НАВИГАЦИЯТА! Имам няколкогодишен опит в правене и каране на маршрути по места, по които не съм бил преди и знам, че картите на Картография са близко до НЕИЗПОЛЗВАЕМИ в сложен и непознат (немаркиран) терен. В допълнение, когато си в мъгла, даже и най-точната карта няма да може да ти помогне, просто защото не виждаш терена около теб. Единственото решение (скъпо обаче) е ползването на PDA или качествен GPS с качествена карта (за БГ това означава руските военни карти).

Ами айде че стана дълго :)

Още веднъж, евала за това което си направил !!!

P.S. Човек винаги допуска грешки, колкото и да планира, въпроса е да se учи от своите и от тези на другите и да ги минимизира. Затова смятам, че твоя споделен опит е изключително полезен за всички ни!
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот nicky bike » Чет Сеп 23, 2010 12:23 am

Кой е това и кога ще напише нещо?

Изображение
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: milen_40 и 33 госта