Ком - Емине

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Ком - Емине

Мнениеот kober_5bb » Пон Фев 14, 2011 2:04 pm

Това е Билблията за вярващите в светия преход К-Е.
kober_5bb
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Дек 22, 2009 3:34 pm
Местоположение: Курило-Кътина

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Мар 10, 2011 11:02 am

Току-що и малко случайно намерих една темичка КЕ във форума на офроудаджийте :D Беше ми много интересно да разбера как разсъждават любителите на четириколесните моторни относно нас, любителите на двуколесните немоторни ПС-та :D
http://www.offroad-bulgaria.com/showthr ... 744&page=1
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Апр 07, 2011 11:28 am

В дните след Великден (26.04 - 01.05, не съм избистрил още конкретните дни) имам намерение да посетя отсечката г.с. "Елешница"-Ришки проход. Целта ще е запознаване с обстановката на място и евентуално разчистване на пътеката по обраслите места. Вероятно ще съм без колело, тъй като при това мероприятие очаквам колелото повече да пречи, отколкото да помага. Възможна е нощувка (или дори 2) в гората, на чувал (нямам палатка). Планирам да тръгна от село Бяла река (откъдето разстоянието до горското стопанство bikemap-а го дава малко над 8 км) и по червената маркировка да стигна до Ришкия. Как ще стане придвижването ми от Враца до Бяла река и евакуацията от Ришкия проход обратно до Враца е предмет на бъдещи размисли :D
Ако има желаещи да помагат в чистенето на пътеката, в придвижването до началната и от крайната точка на маршрута, в осигуряването на GPS или по всякакъв друг начин, който ще спомогне за успеха на мероприятието, да се считат за поканени :beer:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот emoonthemove » Чет Апр 07, 2011 11:39 am

Да, вярно е, не се плаши! Правили са по малки преходи от по няколко километра. Или 10 км не се води преход?!


Някои от коментарите са много смешни :lol:

ПП. Това го казва човек, който също няма почти никакъв опит по планините.
Аватар
emoonthemove
 
Мнения: 458
Рейтинг: 1911
Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 11:42 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот yahoo555 » Чет Апр 07, 2011 1:50 pm

emoonthemove написа:
Да, вярно е, не се плаши! Правили са по малки преходи от по няколко километра. Или 10 км не се води преход?!


Някои от коментарите са много смешни :lol:

ПП. Това го казва човек, който също няма почти никакъв опит по планините.

Имаш предвид себе си навярно :Д
yahoo555
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Вто Мар 29, 2011 8:53 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот cholla » Пет Апр 15, 2011 6:39 am

boris_borisov написа:В дните след Великден (26.04 - 01.05, не съм избистрил още конкретните дни) имам намерение да посетя отсечката г.с. "Елешница"-Ришки проход. Целта ще е запознаване с обстановката на място и евентуално разчистване на пътеката по обраслите места. Вероятно ще съм без колело, тъй като при това мероприятие очаквам колелото повече да пречи, отколкото да помага. Възможна е нощувка (или дори 2) в гората, на чувал (нямам палатка). Планирам да тръгна от село Бяла река (откъдето разстоянието до горското стопанство bikemap-а го дава малко над 8 км) и по червената маркировка да стигна до Ришкия. Как ще стане придвижването ми от Враца до Бяла река и евакуацията от Ришкия проход обратно до Враца е предмет на бъдещи размисли :D
Ако има желаещи да помагат в чистенето на пътеката, в придвижването до началната и от крайната точка на маршрута, в осигуряването на GPS или по всякакъв друг начин, който ще спомогне за успеха на мероприятието, да се считат за поканени :beer:


Леко учуден от липсата на интерес сред планинските колоездачи... :dontknow: още повече, че туристите в случая показват сериозна подкрепа на идеята. Продължавам да мисля, че колоездачите сме по-пеканите, все пак..
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот Анелия » Пет Апр 15, 2011 10:40 am

Аз точно тогава съм в Тасос и няма да мога да се включа :crap:
Аватар
Анелия
 
Мнения: 2165
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 02, 2008 2:01 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Пет Апр 15, 2011 1:47 pm

Анелия ще има не по-малко отговорната задача след прокарването на пътечката да организира по-чести карания и на повечко народ по нея с цел поддържането й във вид, удобен за преминаване :eyebrow:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот Watanabe » Пет Апр 15, 2011 10:45 pm

Дайте повечко детайли и параметри на иначе доброто начинание, че не се знае кой кога е свободен.
Watanabe
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1606
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 5:26 pm
Местоположение: Шумян

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Съб Апр 16, 2011 12:02 pm

Детайлите, договорени до момента, са: на 26.04 (вторник), към 6.15 ч сутринта, тръгваме от Шумен, засега трима души - аз, един шуменец и човек от Разград. Съпругата на шуменеца ни закарва или до село Бяла река, или до Върбишкия проход (не е решено окончателно още) и връща колата. Ние, тримата, поемаме пеша до г.с."Елешница" и оттам тръгваме по червената маркировка, почиствайки пътеката на местата, където е обрасла и минаването е трудно. Ако в рамките на деня не успеем да стигнем до Ришкия проход, оставаме да нощуваме в гората. Ако успеем, стигаме до Ришкия и чакаме съпругата на шуменеца да дойде с колата и да ни извози обратно.
И тук започват "ако"-тата :D : Ако прогнозата за времето на 26-ти е неблагоприятна, може да отложим мероприятието с един или два дни. Ако междувременно се появи още един желаещ и ако колата позволява возене на 5 души, тръгваме четирима (и свършваме по-бързо, съответно). Ако желаещите са повече, трябва да си осигурят и транспорта. Ако желаещите са доста повече, можем да се разделим на две групи - едната да тръгне от горското "Елешница", другата от Ришкия проход. Ще се срещнем някъде по пътя, ще свършим още по-бързо и няма да си пречим взаимно и да се прескачаме постоянно. Инструментите, които ще носим, в общия случай трябва да могат да прочистват пътека от къпинаци (главно) и да са леки и удобни за носене. Аз лично смятам да взема едно мачете, малка брадвичка и ножица за рязане на клони, пък на място ще решавам кое от тях е най-ефективно. Много е желателно да носим със себе си GPS, но засега се очертава да имаме само някакъв автомобилен, батериите на който издържат скромните 4 часа без презареждане.
Очаквам конструктивни и полезни мнения и предложения по разискваните въпроси :beer:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот geogeen » Нед Апр 17, 2011 3:06 pm

Имам въпрос ... Понеже много ми се ще да мина Ком Емине с колело прочетох коментарите и разказите ама се гледам сте тръгнали на тоя преход с Драгове и Трек имаше се чудя дали един по евтин велосипед ако си зема като например Крос Номад дали ще издържи прехода или да се готвя да ходя пеш ? :idea:
geogeen
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Сеп 05, 2010 10:29 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот joropc » Нед Апр 17, 2011 6:35 pm

geogeen написа:... или да се готвя да ходя пеш ? :idea:

Абсолютно! ;)
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Ком - Емине

Мнениеот geogeen » Пон Апр 18, 2011 9:30 pm

Е значи да почвам тренировката :D :D :D и между другото съм от Лом ако има някой ломчанин желание да катериме маимун баир да свирка на скайп pq1-4gb :beer: :beer: :beer: :D :D
geogeen
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Сеп 05, 2010 10:29 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Апр 28, 2011 7:55 pm

Повечето загадки на мистичната пътека от г.с."Елешница" до Ришкия проход са вече разрешени. Пътеката към днешна дата е проходима и благодарение на наличната маркировка и допълнителните ленти, които навързахме по време на мероприятието за почистване на участъка, може да бъде преодоляна с колело в рамките на 5-6 часа (лично мнение след като съм бил вече там).
За повече информация на интересуващите се: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.p ... sc&start=0
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот Admin » Чет Апр 28, 2011 9:19 pm

:clap: :clap: :clap:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот taurus13 » Чет Апр 28, 2011 9:30 pm

Бе то чудно е това, но ти мислиш ли че като идеш юли-август, нещата ще са като през април - сега просто растителността я няма, а тогава бурените ще са в апогея на развитието си.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Апр 28, 2011 9:57 pm

Въпросът е резонен. Сещам се в момента за 2 отговора: 1) Ако хората започнат да минават по-често по тая пътека и я утъпкват периодично, бурените нямат шанс; 2) Има вариант за избягване на цялата тая отсечка с къпинака, който предстои да бъде напълно изяснен в най-скоро време (хората, които се движеха в обратната на нас посока, са минали по него).
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот cholla » Чет Май 12, 2011 3:49 am

Привер рота!
Реших да вдигна темата в по-горни редици с идеята ако има желаещи да помогнат на страхотната група доброволци в маркиране на кривият у-к да не останат в инфо-сянка. Та ако сте един от тях погледнете насам
Нашите редици се представят учудващо слабо. Знам, че мястото е малко в тъча, но също знам че с желание няма оправдание! Маркирането на този участък ще отвори нови възможности в планината - г.Кръстец до морето с колело, приключение което всеки трябва да има зад гърба си.


ПС. Обърнете внимание на т.нар. MecoPuh, човека е решил да остане на следващият ден, за да маркира пътека удобна за велосипедисти. Огромно уважение към постъпката му и добрината която носи в себе си.
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот azoic » Чет Май 12, 2011 1:23 pm

Малко полезна информация.
Който се интересува от 7те карти (Ком-Емине) на "Катография", има ги в книжарницата на БТС (София,в подлеза при кръстовището на ул.Гурко и бул.В.Левски). Днес купих 3 комплекта за мен и още двама приятели. Имат още количества и от време на време зареждат от тях. Цената е 10,50 лв.

Надявам се е полезно за някой който е решил да прави прехода :beer:
Изображение Изображение
Аватар
azoic
 
Мнения: 375
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 12:32 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Май 12, 2011 1:45 pm

Мероприятието ще се проведе в събота (т.е. не е късно някой да се включи) и си мисля, че един човек с колело би могъл да улесни маркиращата група. Аз бих отишъл с огромно удоволствие, ама другата седмица се женя и заради приготовленията за сватбата жената не ме пуска :banghead: Идеята е следната: човекът с колелото, като по-бърз от пешаците, се движи на известно разстояние пред пешеходците и при намиране на стара маркировка, им дава сигнал (например със свирка). Така те ще са сигурни, че вървят по правилния път и ще нанасят новата маркировка между две стари. По този начин разстоянието между отделните марки намалява поне два пъти и движението по маршрута после ще е много по-лесно и спокойно. Този с колелото би могъл да разузнава и странични разклонения на пътищата при съмнение, че може по тях да продължава маршрута. Заради по-бързото му придвижване в двете посоки се пести времето на пешаците.

Между другото, лятото безмилостно наближава, а с него и времето за мечтания поход :nuts: Към днешна дата има ли някой, който със сигурност ще минава маршрута (изключвам себе си и Райко)? Кой и кога? :nuts:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот azoic » Чет Май 12, 2011 8:36 pm

boris_borisov написа:...Между другото, лятото безмилостно наближава, а с него и времето за мечтания поход :nuts: Към днешна дата има ли някой, който със сигурност ще минава маршрута (изключвам себе си и Райко)? Кой и кога? :nuts:


Амиии ние с lostrider@ (Ники) сме се навили, ако котка не ни мине път :) На 30.07 тръгваме от Ком (дори и отпуската ми вече е одобрена). Надяваме се за 10-12дена да го направим и да финишираме заедно с Райко и групата на Бързите на Емине. После малко купон на плажа и обратно на работа :beer:
Изображение Изображение
Аватар
azoic
 
Мнения: 375
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 12:32 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот lostrider@ » Чет Май 12, 2011 8:56 pm

Надяваме се за 10-12дена да го направим и да финишираме заедно с Райко и групата на Бързите на Емине. :beer:

Динко, повече от 9 дни не ти давам. :D Да взимаш да се стягаш и повече двуцифрени числа да не виждам :nono: :eyebrow: . И моят отпуск е уговорен. Само здраве да е до тогава :praying: . Напоследък само Ком- Еминета са ми в главата.
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Пет Май 13, 2011 9:43 am

Динкооо, разконспирираха те :rofl: Обаче много се радвам, че си ти :beer: Значи всичко, писано досега в темата на Райко, остава в сила, това постоянство ми харесва :agree: Тръгвате на 30-ти сутринта, а аз на 29-ти някъде следобед. Ще имам половин ден преднина, която се надявам да задържа поне до Беклемето ;) Ама като знам, че отзад си ти и като съм виждал възможностите ти, няма да ме е яд, ако ме настигнеш и по-рано :D Уточнявам, че целта на това, за което говоря, не е да се състезаваме и да си мерим ... силите :D , а по-скоро в едно неформално съревнование да се стимулираме взаимно да стигнем по-бързо до Емине. Коментарът на lostrider ми подсказва, че и вашата цел е минаване за едноцифрен брой дни, което изцяло съвпада с моите намерения (дано и възможности... :banghead: ). Ще е хубаво да си разменим телефоните преди тръгване, за да можем да си оказваме помощ по пътя, ако се наложи.
Оня ден, както си нямах работа, седнах да си правя графика за минаване и в резултат на огромната ми амбиция и желание, го докарах до 8 дни и половина :bowdown: Чак накрая осъзнах, че това в момента е рекорда с колело и май съм леко нахален в намеренията си :D Ама какво пък, човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му :D
Ето го и графика, ще ми е интересно, ако някой нещо коментира по него. То, освен да си чешем езиците по това време, докато дойде похода, друго не ни остава :D
1-ви (половин) ден. Ком - гара Лакатник
2-ри ден. гара Лакатник - Витиня
3-ти ден. Витиня - Момина поляна/Планински извори
4-ти ден. Момина поляна/Планински извори - Дерменка
5-ти ден. Дерменка - Тъжа (през Купена) :xx(:
6-ти ден. Тъжа - Кръстец :banghead:
7-ми ден. Кръстец - пр.Вратник :confused:
8-ми ден. Вратник - Ришки проход :bowdown:
9-ти ден. Ришки проход - Емине ...
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот azoic » Съб Май 14, 2011 6:51 am

boris_borisov написа:Динкооо, разконспирираха те...


:) Здравей Борисе,
Говорили сме си при Райко, че тръгваш на 29ти, но аз съм на работа до последно :bawling: затова яваш-яваш на другия ден сутринта потегляме от х. Ком. За сега сме двама, но може да се появят още хора :dontknow: . Няма да гоним рекорди и графика който съм дал е по-скоро пожелателен, отколкото изпълним. Според мен, ако времето е с нас, може и да се получи, но ако е като миналото лято, ще се удължи с два-три дни най-вероятно. Все пак ще тръгна, за да се порадвам на планината и карането на колело, а не да се изтормозвам до краен предел. От тази гледна точка, няма да те гоним ни най-малко, но ако се застигнем, ще си джиткаме заедно. Има все още време, най-верояятно ще се засечем при Райко някой ден ище си поговорим за туй-онуй :beer:

За сега го виждам така:
1-ви ден. Ком - Лескова
2-ри ден. Лескова - Мургана/Кащана
3-ти ден. Мургана/Кашана - Ехо/ Козя стена
4-ти ден. Ехо/ Козя стена - з. Ботев
5-ти ден. з. Ботев - Българка
6-ти ден. Българка - пр. Вратник
7-ми ден. Вратник - Ришки проход
8-ти ден. Ришки проход - Емине :crazy:
, но както казах по-горе, това е само пожелателно :peace:
Изображение Изображение
Аватар
azoic
 
Мнения: 375
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 12:32 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот Rayko » Съб Май 14, 2011 1:03 pm

Наи-после имам повод да пиша тук. В последният момент ми се отвори възможност и довечера към 7 тръгвам към Ком, за да направя тренировка за първия етап. Още не е ясно как ще се добера до старта. Идеята ми е в неделя сутрин към 6 да тръгна от новата хижа и да стигна до където мога, примерно - Витиня. Ако има желаещи - няма да откажа компания, но нали знаете, че ще се бърза. 0897 700 325
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: Ком - Емине

Мнениеот Rayko » Пон Май 16, 2011 1:56 pm

Ето някои от времената (които си спомнам), ако на някой са му полезни:
Неделя сутрин, събуждане в новата х.Ком - 5 00ч
Потегляне - 5 12ч
вр. Ком - 6 03ч
Харесах подходящо място за бивак, на завет, равно, на 30м под върха (източно).
Закуска на върха, старт в 6 30ч
Петрохан - 7 10ч
Искърски пролом - 9 55ч
с.Лакатник - 11 00ч
Тръстеная - 11 50ч, потегляне - 13 50ч
вр.Погледец (преди Мургаш) - 18 55ч
Витиня - 22 15ч - финал. Не бях много уморен, но мисля, че ако бях продължил към Чавдар щях да се скапя.

Не можах да бързам много, че нещо ми стана лошо още преди "Тодорини кукли" и ме държа до Витиня, но може би това ме спаси от мускулна треска.
Извода ми от вчерашното каране е: Ком - Чавдар с колело, за един ден и при условие, че на следващия те чака същото натоварване - почти невъзможно за непрофесионалист (човек, който не върти дълги етапи почти всеки ден). Вече не съм толкова сигурен, че мога да подобря рекорда.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: Ком - Емине

Мнениеот Yavkata » Пон Май 16, 2011 3:36 pm

Искам да попитам минавалите участъка х.Ехо -Козя стена. Има ли подходящо място за бивак между двете хижи, или между хижа Козя стена и връх Козя стена. Доколкото разбрах от описанията и снимките по -скоро между последната хижа и едноимения връх е по-вероятно да се намери добро място за бивакуване (примерно край Червената локва?).
Под подходящо място за бивак разбирам равен участък от поне 2-3 квадратни метра, за предпочитане на завет, за предпочитане да не са в близост до хижите. Доколкото схванах питеина вода има само до хижите, за това тя не е в условието.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот joropc » Пон Май 16, 2011 6:58 pm

Yavkata написа:Искам да попитам минавалите участъка х.Ехо -Козя стена. Има ли подходящо място за бивак между двете хижи, или между хижа Козя стена и връх Козя стена. Доколкото разбрах от описанията и снимките по -скоро между последната хижа и едноимения връх е по-вероятно да се намери добро място за бивакуване (примерно край Червената локва?).
Под подходящо място за бивак разбирам равен участък от поне 2-3 квадратни метра, за предпочитане на завет, за предпочитане да не са в близост до хижите. Доколкото схванах питеина вода има само до хижите, за това тя не е в условието.

Има възможност за бивак в доста голяма част от северната страна на билото по протежение на пътеката между Ехо и Козя стена.По-точно в най-кофти участъка, между "Ушите" и Козя стена.Даже на доста места има скали, които са в началото на горския пояс от север и под тях ще намериш завет.

*)"Ушите" е мястото, където се разкланя пътеката за Козя стена и село Чифлик, Васильов или прохода Шипково-Рибарица(има указателна табела), идвайки от х.Ехо.
Вода там няма никъде!
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Вто Май 17, 2011 12:38 pm

След като се посъвзех от лекото замайване, обхванало ме при новината, че Райко не само успя да стигне от Ком до Витиня за по-малко от 16 часа :bowdown: (на мен миналата година ми трябваха 2 дни и половина :crap: ), но и накрая дори не бил много уморен :bigeyes: , искам да подканя Райко да не отбива номера с такъв кратък и лаконичен отчет за свършеното :nono: , ами да се представи по-достойно и на писателския фронт, задоволявайки любопитството на комеминската аудитория :D
Ще му помогна с няколко въпросчета:
По кой път слезе от Ком - по билото през Мали Ком, по коловете през хвойната или право надолу към ония, подсичащите пътища?
След чешмата на Петрохан по пътя ли кара към хижата или по маркировката през гората?
Хижа Пробойница работи ли?
До Тръстеная по пътеката ли или по пътя? И тая двучасова почивка на хижата каква е?
Някакви проблеми при пресичането през малиновата плантация?
До Лескова не си се отбивал, предполагам, но все пак...?
До Мургаш качи ли се (ако да, откъде) или направо към Зла поляна по подсичащата пътека?
На Витиня туристическата спалня работеше ли?
Колко км ги засече от Ком до Витиня?
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот Rayko » Вто Май 17, 2011 2:23 pm

От вр.Ком до седловината, където излиза пътеката от х.Ком - по класическата пътека, от там хванах черен път надолу (юг), който после завива на изток и прави широка дъга, подсичайки върха с хвоините доста ниско и излиза на "големия мочур". Пътя е караем, но има тук-там локви, в които се затъва.
Втория въпрос не го разбрах добре. След чешмата на Петрохан карах по асвалт, който изкачва кратък баир, после заравня и отбива в ляво към х.Петрохан. Зад хижата тръгва пътека, по която минах, има и черен път, но е по-заобиколен.

Пробойница работеше, даже пушек се вдига (от барбекю). Обаче, малко преди нея, след местността "Врелата" за кратко се минава по горска пътека (някъде там е спал ЧОЛА). Тази палава пътечка е задръстена със съчки, остатък от дървари. Не знам дали са били бракониери или не, но доколкото знам, този, който извършва сеч е длъжен да не оставя боклуци и да си събере вършините, а не да ги трупа по пътеките, особено когато става дума за международен маршрут. П дераси. Аз някого ще побарам и ще му изкривя шината на резачката.

Миналият път минах до Тръстеная по пътеката, сега по пътя - все е тая. Там хапнах и спах, защото нещо ми беше лошо. Този път минах през малините, само ме погледнаха лошо, но те така си гледаха и преди това.

Не се отбих до Лескова.

Мургаш го подсякох от север(пътеката е караема на много места).

Туристическата спалня светеше, но не посмях да тропам, само за да питам.

Нямам километраж.

Отговорите са лаконични, защото нямам време. Моля, не го приемайте като неуважение.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта