Ком - Емине

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Ком - Емине

Мнениеот packo packov » Нед Яну 07, 2018 10:30 pm

Ти си машина, човече. Браво. Точно се чудех как да заспя като сън не ме хваща и хоп, имало за четене и то до успешния край. Повярвай ми, много хора четат и им е от полза. Това че не пишат е друга тема. Аз цялото КЕ веднъж пеша съм го минавал само, но имам усещане, че след толкова четене съм го минавал много пъти и то с колелото. Огромната заслуга за това е твоя и на Борката Борисов. Благодаря ви и на двамата, бъдете живи и здрави, пък дано се засичаме по Пътеката :)
packo packov
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Апр 23, 2013 3:06 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот frokeee » Пон Юли 16, 2018 7:11 pm

Здравейте всички !
Съжалявам ако питам на неправилното място, но тази година съм запланувал отново да премина КЕ след успешния ми опит 2015-та година (и неуспешния през 2014-та до Добрила). Траковете, които използвах тогава бяха от 2013-та година, както и списъка с телефоните на хижите беше някъде от тогава. Ще се намери ли някой добър човечец да ми сподели евентуални по-нови тракове и телефонни списъци (особено контакти в източната част на маршрута след Котел, на хора които предлагат нощувки в селата). От траковете най-вече ме интересува участъка Витиня - Арабаконак, че моите тракове слизат до Горно Камарци, а този път мисля да си спестя асфалта до прохода. Благодаря предварително !
frokeee
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1215
Регистриран на: Чет Юни 28, 2012 10:47 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот diboya » Сря Юли 18, 2018 8:36 am

Ето телефоните на някои от местата, където може да се пренощува. Бунгалата на х.Кашана също работят, като могат да поберат 15 човека. Освен това на вр.Ботев има туристическа спалня.

Творческа къща Петрохан (0884/336244)
х.Тръстеная (0886/407495)
Ловна резиденция Търсава (0895/785566)
х.Чавдар (0897/783199)
х.Момина поляна (0889/623087)
х.Ехо (0885/994129)
х.Добрила (0884/102501)
х.Тъжа (0896/688552)
х.Бузлуджа (нова) (0889/997751)
х.Грамадлива (0884/332221)
х.Чумерна (0896/693176)
т.сп.Нейково (0887/510731 - Димитров) - телефонът е на председателя на дружеството в Сливен, има постоянно човек в селото, който се грижи за обекта, храна от хранителен магазин, работещ до 20.00ч или заявка на жената от селото, както и заведение със скара;
х.Върбишки проход (0897/047271)
Къща за гости "Хан Крум" в Ришкия проход (0888/992108)
т.сп.При Ральо в Дъскотна (0887/795896)
х-л Вятърна мелница в Козичино (0888/468734)
diboya
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 11:55 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот zcezbpm » Нед Юли 29, 2018 1:44 pm

Преди седмица на 22.07.2018 завърших поредното си Ком-Емине(номер 4) и ъпдейтнах файла с GPS координатите за всички води по маршрута.............Добавих няколко десетки НОВИ води(25), пресъхнали и текнали отново......Може да качите координатите на точките в телефона или GPS-а...........В момента вече са 136 водите по Пътеката......... Това е линкът за пътеписа, където правя ъпдейтите. До файла има и текст в червено в който има някои уточнения. http://zcezbpm.blogspot.com/2015_07_01_archive.html .............................................................................................................В пътеписа има линк за една ориентировъчна *хартиена* карта в която за улеснение са измерени разстоянията между всяка една вода до следващата и са описани кои текат добре и кои са пресъхващи и така лесно с един поглед разбираме колко води през колко километра ще имате вода за деня, а точните координати естествено гледате от файла който сте качили в телефона или GPS-a.
zcezbpm
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:23 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот Xoce2 » Пет Авг 10, 2018 7:49 am

Илко Илиев отново е по трасето гонейки рекорд.

https://livetrack.garmin.com/session/24 ... 10B647EAE8

За сега - за 21ч. е малко преди подсичането на вр. Юмрука.
Аватар
Xoce2
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Пон Юни 15, 2015 8:35 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот zcezbpm » Нед Авг 12, 2018 11:34 am

Честито! https://www.facebook.com/19191536916888 ... =3&theater .................................За който няма фейс бук снимката, която са пуснали Балкан трек с времето на Илко. https://photos.app.goo.gl/QrPcZw3VaiitfjJG8
zcezbpm
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:23 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот Петър Велков » Нед Авг 12, 2018 6:37 pm

zcezbpm написа:Честито! https://www.facebook.com/19191536916888 ... =3&theater .................................За който няма фейс бук снимката, която са пуснали Балкан трек с времето на Илко. https://photos.app.goo.gl/QrPcZw3VaiitfjJG8


Както писах някъде из фейса - тия с по близо три денонощия вече не са интересни. Да го мине някой за 48 часа, като са такива отворковци. Ако не друго, то поне малко по малко, подобрявайки рекорди по КЕ, току-виж изобретили машина за телепортация...
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Ком - Емине

Мнениеот koopss » Пет Сеп 07, 2018 12:19 am

Приятели, съмишленици,

Благодаря ви за пътеписите и споделеното за Е3 с велосипед! Безценна информация!
Прочетох цялата тема, и сега се чудя какво ще правя след като няма нови пътеписи към момента. (Отворил съм всички препратки на разказите които не са тук, и ще ги изчета и тях явно :-))

Надявам се следващата година, да форсирам пътеката и да я завърша успешно.
Ще пиша отново за евентуална дата на тръгване, ако има желаещи да тръгнат заедно с мен.

Поздрави
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот vaches » Пон Сеп 10, 2018 11:48 am

Тази година се надявам да има нещо по-различно от обичайния пътепис.. :)

https://youtu.be/evf-p5WQ-eY
vaches
 
Мнения: 55
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Съб Мар 05, 2016 8:39 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот koopss » Сря Сеп 12, 2018 3:29 pm

Отлично се е получило усещането за скорост и вятър.
Нарочно ли е с по-ниско качество, или заради мъглата камерата не успява да направи читаво видео?

Ако пропуснеш хижа, колко време ще може да изкара (с помощатта на външни батерии де)?

(btw, гледам сега видеата на Пламен Петков за Е3 от миналата година, получило му се е доста добре).
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот koopss » Пет Окт 19, 2018 8:54 am

Привет тиим. Знам че въпроса ми е малко за продукт консулт, но го пускам тук, защото ми се иска мнение от хората носили по пътеката да споделят мнение.
Става въпрос за този продукт: https://www.peak-rider.com/
Изглежда удобно за носене по широки участъци, но се чудя до колко би било ползваемо по тесни и стръмни пътеки (Купените например). Замислям се за евентуално втора лента/въженце, с което да се поизправи колелото веъзвайки го за долната част на раницата близо до кръстовия ремък. Идеята ми с това устройство е, да не разглобявам предна и задна гума за да връзвам всичко за/на раницата с цел избягване на сини рамена/заети ръце.
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот Xoce2 » Нед Окт 21, 2018 9:02 am

От Амбарица подсечи от юг през Топалица и се качи на Костенурката, повече каране - по-малко носене :beer:
Аватар
Xoce2
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Пон Юни 15, 2015 8:35 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот koopss » Чет Ное 01, 2018 8:45 pm

Xoce2 написа:От Амбарица подсечи от юг през Топалица и се качи на Костенурката, повече каране - по-малко носене :beer:



Здравей Хосе.

Съжалявам за бавния отговор. Благодаря за коментара.
Да подсичането е нещото което обмислям, и не съм много сигурен дали ще го правя като за първо минаване.
Надявах се да има коментари за и против въпросната екипировка, но явно не е ползвана или не се намират хора с мнение по въпроса.

Поздрави
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот vaches » Сря Ное 28, 2018 10:58 am

https://youtu.be/tD4oFHmkDNQ

Здравейте, както по-рано ви обещах тази година ще има нещо повече от пътепис и ето, че вече можем да ви представим трейлъра към филмчето, което скоро се надявам да завършим напълно и да го споделим с всички вас. Поздрави!
vaches
 
Мнения: 55
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Съб Мар 05, 2016 8:39 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот Xoce2 » Чет Ное 29, 2018 9:20 am

Здравейте, както по-рано ви обещах тази година ще има нещо повече от пътепис и ето


Супер, изглежда обещаващо :beer:

koopss написа:Да подсичането е нещото което обмислям, и не съм много сигурен дали ще го правя като за първо минаване.
Надявах се да има коментари за и против въпросната екипировка, но явно не е ползвана или не се намират хора с мнение по въпроса.


Привет, нямам опит с въпросната екипировка. Идеята за подсичането има своите силни страни, като:
- Избягване на силен вятър по билото (както ние случихме тази година, времето през юли не беше най-благоприятното)
- Наличие на вода (на разклона с х. Васил Левски и малко преди него също)
- Възможност за пускане към х. Васил Левски (в случай на аварийна ситуация)
- Повече каране, по-малко носене

:D
Аватар
Xoce2
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Пон Юни 15, 2015 8:35 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот zcezbpm » Чет Дек 20, 2018 9:10 am

Една моя фейсбук група за Ком-Емине в която има и полезни неща, и интересни разкази на различни хора....... Добавям по нещо ново от време навреме..... https://www.facebook.com/groups/1824588117655479/
zcezbpm
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:23 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот Петър Велков » Чет Дек 20, 2018 10:52 am

zcezbpm написа:Една моя фейсбук група за Ком-Емине в която има и полезни неща, и интересни разкази на различни хора....... Добавям по нещо ново от време навреме..... https://www.facebook.com/groups/1824588117655479/


Колко КЕ групи трябва да има във Facebook?

Питам, щото официалната я има от 2011-та.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Ком - Емине

Мнениеот zcezbpm » Чет Дек 20, 2018 2:02 pm

Петър Велков написа:
zcezbpm написа:Една моя фейсбук група за Ком-Емине в която има и полезни неща, и интересни разкази на различни хора....... Добавям по нещо ново от време навреме..... https://www.facebook.com/groups/1824588117655479/


Колко КЕ групи трябва да има във Facebook?

Питам, щото официалната я има от 2011-та.

Колкото, толкова!!! ......Няма такова нещо ОФИЦИАЛНА страница..... Маршрутът Ком-Емине не е частна собственост на определено лице и за името му никой не платил патентни права .......Даваш ми линк за група, на която админката НЕ е правила никога през живота си Ком-Емине. Това е несериозно.................В групата, която съм дал ще получиш инфо каквото няма да получиш в друга фейс група за маршрута...За какво става дума, прочети закачената тема.
zcezbpm
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:23 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот vaches » Чет Дек 20, 2018 7:35 pm

Ето, че вече можем да ви представим нашето видео от преминаването ни по Ком-Емине. Много съм щастлив, че нещата са започнали от този форум и тази тема, която определено е запалила не един и двама, както и мен в частност. Благодарен съм на всеки един преди мен, които е давал информация, отделял е от времето си за да я сподели със всички нас. Ком-Емине е като една добра кауза, която човек предава нататък и други след него се запалват по този нерероятен преход. Това видео е за всички вас, които са преминавали или се канят да го правят. Приятно гледане! Ако имате въпроси сме насреща.

https://youtu.be/GaXyNAttHn4
vaches
 
Мнения: 55
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Съб Мар 05, 2016 8:39 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот koopss » Пет Дек 21, 2018 12:45 pm

Страхотно видео, изгледах го с удоволствие!
Поздравления момчета, супер сте!
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот zcezbpm » Пет Дек 21, 2018 2:58 pm

vaches написа:Ето, че вече можем да ви представим нашето видео от преминаването ни по Ком-Емине. Много съм щастлив, че нещата са започнали от този форум и тази тема, която определено е запалила не един и двама, както и мен в частност. Благодарен съм на всеки един преди мен, които е давал информация, отделял е от времето си за да я сподели със всички нас. Ком-Емине е като една добра кауза, която човек предава нататък и други след него се запалват по този нерероятен преход. Това видео е за всички вас, които са преминавали или се канят да го правят. Приятно гледане! Ако имате въпроси сме насреща.

https://youtu.be/GaXyNAttHn4


Краят беше много добър! ...**Ком-Емине не може да се разкаже и заснеме, Ком-Емине трябва да се изживее**....... Който не е пробвал той не знае какъв кеф изпуска, може само да предполага. :)
zcezbpm
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:23 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот Петър Велков » Пет Дек 21, 2018 10:29 pm

zcezbpm написа:Колкото, толкова!!! ......Няма такова нещо ОФИЦИАЛНА страница..... Маршрутът Ком-Емине не е частна собственост на определено лице и за името му никой не платил патентни права .......Даваш ми линк за група, на която админката НЕ е правила никога през живота си Ком-Емине. Това е несериозно.................В групата, която съм дал ще получиш инфо каквото няма да получиш в друга фейс група за маршрута...За какво става дума, прочети закачената тема.

Не познавам админката, но админът е автор на първия от 40+ години пътеводител Ком-Емине, ремонтира заслоните "Хазим горския" и "Караиваново хорище" и организира ежегодната Ком-Емине среща.
ПП: Разбрах, че с Димо сте приятелки, това обяснява цялата тая патаклама! :popcorn:
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Ком - Емине

Мнениеот zcezbpm » Съб Дек 22, 2018 5:15 am

Петър Велков написа:
zcezbpm написа:Колкото, толкова!!! ......Няма такова нещо ОФИЦИАЛНА страница..... Маршрутът Ком-Емине не е частна собственост на определено лице и за името му никой не платил патентни права .......Даваш ми линк за група, на която админката НЕ е правила никога през живота си Ком-Емине. Това е несериозно.................В групата, която съм дал ще получиш инфо каквото няма да получиш в друга фейс група за маршрута...За какво става дума, прочети закачената тема.

Не познавам админката, но админът е автор на първия от 40+ години пътеводител Ком-Емине, ремонтира заслоните "Хазим горския" и "Караиваново хорище" и организира ежегодната Ком-Емине среща.
ПП: Разбрах, че с Димо сте приятелки, това обяснява цялата тая патаклама! :popcorn:




Ти май си тук да се джанкаш вместо да кажеш нещо полезно или интересно за маршрута??? Давам ти връзка към фейсбук група в която ще получиш инфо което другаде у фейса няма как да получиш, а ти ми почваш спор кой е е по по най..Вместо да коментираш последното видео по маршрута ще напълниш темата с гнусни караници. ......Админката, тази на която е страницата е едно младо момиче което от 7 години се кани да направи Ком-Емине, но така и не се е наканило и което преди няколко месеца назначи да модераторства един търгаш от Ойларипи, защото то самото не знае какво прави и защо е направило тази страница като няма засега отношение към този преход....... Можех да изтърпя продажбите му на тениски и вино, всеки е свободен да търгува и няма лошо, но когато, за да е уж по -интересно започна да се опитва да променя маршрута заради някои негови виждания и да се опитва да дава предложение връх Ком да не е вече началната точка на един маршрут, който са го минали десетки хиляди и спомените на тези хора са именно по този маршрут, а не по някой друг, това нямаше как да го изтърпя.........И в един момент идва един и казва: Вие не сте направили маршрута, от утре началната точка ще е еди къде си...Та мой или не мой да му тегля една майна на тоя...Група за Ком-Емине която не иска маршрута да е Ком-Емине. :) ......Та доста се поппсувахме с въпросния търгаш по този повод и не чувам вече да има такива джендърски предложения за промяна на началната точка. Колкото до Караивановото, това си е добра реклама, всеки добър търговец си прави реклама, но реално са една кофа вар и двайсетина дъски.Ако реално иска човек да направи нещо полезно трябваше да се оправи заслон Вратник, но там си е една торба пари, а не джобни като на Караивановото......Затова и преди година се махнах от групата в което главното действащо лице е човек нямащ отношение към прехода, а в последствие, няколко месеца след като я напуснах и назначил да управлява един търгаш, който за пари и майка си и името на маршрута ще продаде, което съвсем ме убеди че съм бил прав.....п.п. Не намесвай хора които не познаваш. Димо е приятел и е дал безвъзмездно от джоба си хиляди, за да оправя пътеките в Стара планина, но няма отношение към това. А ти какъв си, приятел или приятелка на въпросния търговец Живко Момчев?
zcezbpm
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:23 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот Lucky Loser » Съб Дек 22, 2018 11:04 am

Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот vaches » Пет Мар 29, 2019 3:33 pm

Здравейте! Ако някой иска да научи повече инфо за Ком-Емине с велосипед, нека заповяда тази сряда на 03.04 в Клуб на пътешественика, където с Борислав Йорданов ще се постараем да представим всички особености и тънкости за успешно преминаване на маршрута.
https://www.facebook.com/events/365186724207338/
Срещата се орнизира от Ойларипи.
vaches
 
Мнения: 55
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Съб Мар 05, 2016 8:39 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот zcezbpm » Пет Юни 21, 2019 8:42 pm

Ком-Емине или Counter-Strike...Скоро няма да има разлика...... Всеки си загражда, че и въоръжена охрана поставя.....Тези места стават все повече по пътеката. Две от снимките са на приятел минал вчера, другите три са мои от миналата година.



Изображение


Изображение


Изображение



Изображение


Изображение
zcezbpm
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:23 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот Sartor » Пон Юли 08, 2019 10:53 am

Мисля, че това е само временно - зимата бяха ги сложили тези табелки, заради африканската чума (точно в източната част около след Сини рид и Дъскотна). Също така не се допускаше излизане от гората без предварителна дезинфекция.

Най-добре е да се провери актуалното състояние.
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот zcezbpm » Пон Юли 29, 2019 7:33 pm

Sartor написа:Мисля, че това е само временно - зимата бяха ги сложили тези табелки, заради африканската чума (точно в източната част около след Сини рид и Дъскотна). Също така не се допускаше излизане от гората без предварителна дезинфекция.

Най-добре е да се провери актуалното състояние.


Не е заради африканската чума...Някои от тези табели са там от 2015, има и от 2017 и 2018 лятото, други като тази заварената на бариерата на ловното стопанство са от поне 2 години....Хората си заобграждат с бариери територии и си слагат охрана на стопанствата и това няма общо с чумата, а просто с бездействието на БТС.
zcezbpm
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 11:23 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот MartinBG » Вто Юли 30, 2019 4:55 pm

Може и да има обективни причини за ограничаване на достъпа, но тези табели не дават никаква информация въз основа на коя заповед са сложени и съответно няма как лесно да бъде проверено дали са легитимни.

Набързо прегледах ЗЛОД и чл. 83л единствено дефинира глобите при наручения:
Чл. 83л. (Нов - ДВ, бр. 92 от 2009 г.; изм., бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011
г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) Който наруши реда за
достъп по чл. 69а и 70, му се налага глоба от 200 до 500 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено повторно в двегодишен срок от
влизането в сила на наказателното постановление, глобата е в троен размер.


чл. 70 е свързан с организирането и провеждането на ловностопански мероприятия и няма отношение към към преминаването на пешеходци/колоездачи:
Чл. 70. (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г.; доп., бр. 91 от 2008 г.; изм. и доп., бр. 19 от
2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) (1) Проектирането на ловностопански мероприятия се
съгласува с комисията по ловно стопанство към държавното горско стопанство.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г.) Забранява се повреждането или унищожаването
на сватбовища и токовища.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г.; доп., бр. 91 от 2008 г.) През брачния сезон на
благородния елен и глухара в района на трайно установените места за размножаване
се преустановяват горскостопански, строителни, ремонтни и други работи, нарушаващи
спокойствието на дивеча, включително преминаването на камиони и друга
горскостопанска и селскостопанска техника.
(4) (Нова - ДВ, бр. 91 от 2008 г.; доп., бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.)
Извършването на отделни дейности по ал. 3 е допустимо само по изключение от органа
по ал. 5 след съгласуване с лицето, стопанисващо дивеча.
(5) (Нова - ДВ, бр. 91 от 2008 г.; изм. изцяло, бр. 19 от 2011 г., в сила от
09.04.2011 г.) Директорът на съответната регионална дирекция по горите ежегодно със
заповед определя обхвата и периода на действие на ограничението по ал. 3 по
инициатива на стопанисващия дивеча след съгласуване със собственика на
територията или с лицето, на което тя е предоставена за управление. Заповедта по ал.
1 подлежи на незабавно изпълнение.
(6) (Нова - ДВ, бр. 91 от 2008 г.; изм. изцяло., бр. 19 от 2011 г., в сила от
09.04.2011 г.) Заповедта по ал. 5 подлежи на обжалване по реда на
Административнопроцесуалния кодекс.
(7) (Нова - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) В изпълнение на
заповедта по ал. 5 лицето, което стопанисва дивеча, поставя обозначителни табели,
които съдържат информация, определена с правилника за прилагане на закона.


Ограничението най-вероятно е по чл. 69а, ал.1:
Чл. 69а. (Нов - ДВ, бр. 92 от 2009 г.; изм. изцяло, бр. 19 от 2011 г., в сила от
09.04.2011 г.) (1) С цел опазване на биотехническите съоръжения или в интерес на
здравето и безопасността на гражданите директорът на регионалната дирекция по
горите със заповед може временно да ограничи или да забрани достъпа до определена
територия.
Заповедта се издава по инициатива на стопанисващия дивеча след
съгласуване със собственика на територията или с лицето, на което тя е предоставена
за управление.
(2) Заповедта по ал. 1 се оповестява публично чрез средствата за масово
осведомяване, интернет страниците на Изпълнителната агенция по горите,
регионалната дирекция по горите или по друг подходящ начин.
Заповедта по ал. 1
подлежи на незабавно изпълнение.
(3) Заповедта по ал. 1 подлежи на обжалване по реда на
Административнопроцесуалния кодекс.
(4) В изпълнение на заповедта по ал. 1 лицето, което стопанисва дивеча, поставя
обозначителни табели, които съдържат информация, определена с правилника за
прилагане на закона.


Проблемът ми е, че тази заповед е временна, но по табелата няма как да открия конкретната заповед и да проверя дали все още е валидна или правомерна (ако примерно реша да я обжалвам, каквото право ми се дава от ал.3).

За табелите пише, че трябва да съдържат информация според ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ЛОВА И ОПАЗВАНЕ НА ДИВЕЧА, и по-специално чл. 109а:
Чл. 109а. (Нов - ДВ, бр. 80 от 2010 г.) Обозначителните табели по чл. 69а, ал. 3 от Закона за лова и
опазване на дивеча да са съобразени с изискванията на Наредба № 4 от 2004 г. за условията и реда за
поставяне на забранителни знаци на горските пътища и места в горския фонд и определяне на техните
образци (ДВ, бр. 12 от 2004 г.).


Не успях да открия Наредба № 4 от 2004 г на сайта на ИАГ, но тя може да бъде намерена в ДВ, бр. 12 от 2004 или тук.
За съжаление, съдържанието на тази наредба е по-общо и няма изискване за по-конкретна информция в случай на временни забрани въз основа на заповед.

EDIT:
Всъщност, наредба №4 описва конкретните видове забранителните знаци, които са позволени (в раздел III) и В9 "Забранено е влизането на велосипеди" и В12 "Забранено е влизането на пешеходци" не са сред тях.

Без повече информация за причината за ограничение на достъпа (заповед въз основа ня някаква причина), цялата работа ми прилича на "Слагам си табели, 'щото няма кой да ме спре".
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот MartinBG » Сря Юли 31, 2019 1:19 pm

Табелата от втората снимка също е много съмнителна като съдържание.

Чл. 263 от Закон за горите определя размера на глобите при определен тип нарушения:
Чл. 263. (1) Наказват се с глоба от 200 до 2000 лв., ако деянието не съставлява престъпление, физически лица, които извършат или наредят да бъдат извършени следните дейности:

нанасяне на повреди или унищожаване на горски пътища, пътни съоръжения и принадлежности на пътя;
ползване на горските пътища в нарушение на наредбата по чл. 148, ал. 11;
изхвърляне на отпадъци и строителни материали, замърсяващи горските територии;
отнемане на хумусен пласт и/или мъртва горска постилка.
(2) За нарушение по ал. 1 освен наложената глоба на нарушителя се отнема даденото разрешение или удостоверение за достъп до горската територия и той се задължава в определен срок да отстрани последиците от нарушението.

(3) При неизпълнение на задължението по ал. 2 последиците от нарушението се отстраняват от собственика на пътя за сметка на нарушителя. За вземането си от нарушителя собственикът може да поиска издаване на заповед за незабавно изпълнение по реда на чл. 417 от Гражданския процесуален кодекс въз основа на извлечение от счетоводните си книги.

(4) Ново разрешение или удостоверение за достъп до горската територия може да бъде дадено след изпълнение на задълженията по ал. 2 и 3.

Нито едно от изброените изрични нарушения не може да се свърже с преминаване на колоездач или пешеходец.

Чл. 148 се отнася за придвижването на товарни превозни средства и пътни превозни средства с животинска тяга през горските територии и няма никакво отношение към колоездачи или пешеходци:
Чл. 148. (1) Товарни превозни средства и пътни превозни средства с животинска тяга могат да се движат в горските територии и по горските пътища само във връзка с изпълнение на горскостопански, селскостопански и ловностопански дейности.

(2) Обстоятелството, че превозното средство ще се ползва за изпълнение на дейностите по ал. 1, се удостоверява със:

документ, издаден от директора на държавното горско стопанство или на държавното ловно стопанство без заплащане на такса - когато дейността се извършва от стопанството или е възложена от него;
разрешително за лов, валидно за конкретната дата и място на ловуване;
(нова - ДВ, бр. 28 от 2014 г.) документ, издаден от управителя на горското сдружение по чл. 183 без заплащане на такса - когато дейността се извършва от сдружението или е възложена от него за територията, стопанисвана от сдружението;
(предишна т. 3 - ДВ, бр. 28 от 2014 г.) документ, издаден без заплащане на такса от кмета на общината, района, кметството или кметския наместник - в останалите случаи.
(3) Движението на превозните средства по ал. 1, когато не е свързано с изпълнение на горскостопански, селскостопански или ловностопански дейности, е допустимо само когато:

е дадено разрешение за това от директора на регионалната дирекция по горите или от оправомощено от него длъжностно лице, или
е по пътища и трасета, които са специално обозначени за такива цели.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 28 от 2014 г.) Собствениците или ползвателите на имоти, за чието ползване е необходимо преминаването с товарни превозни средства и пътни превозни средства с животинска тяга по горски пътища, получават разрешение за движение по конкретните пътища от кмета на общината, района, кметството или кметския наместник по местонахождението на имота, или от управителя на горското сдружение по чл. 183.

(5) Документите за достъп на превозните средства по ал. 1 са:

със срок на действие до приключване на съответната горскостопанска, селскостопанска и ловностопанска дейност;
безсрочни - за собствениците или ползвателите на имоти по ал. 4.
(6) Лицата, които издават документи за достъп по този закон, съхраняват копие от тях в срок до една година от издаването им.

(7) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 2014 г.) Движението по горските пътища на пътни превозни средства, извън посочените в ал. 1, се извършва при условия и по ред, определени с наредбата по ал. 11. Движението в горските територии на спортни мотори и четириколесни моторни превозни средства (ATV) се извършва само по трасета, които са специално обозначени по ред, определен с наредбата по ал. 11. Достъпът с велосипеди, както и достъпът за езда в горските територии, е свободен с изключение на случаите, когато е ограничен по предвидения в закона ред.

(8) По искане на кметове на общини директорът на регионалната дирекция по горите със заповед може да определи горски пътища, за които движението на пътни превозни средства е свободно.

(9) Общините, по чието искане е издадена заповедта по ал. 8, са длъжни за своя сметка да обозначат съответните пътища и да осигуряват тяхната текуща поддръжка и ремонт.

(10) Собствениците и ползвателите на имоти в горските територии или граничещи с такива не могат да ограничават достъпа до горските пътища, включително чрез ограждане или по друг начин, ограничаващ свободното им ползване.

(11) (Изм. - ДВ, бр. 58 от 2017 г., в сила от 18.07.2017 г.) Условията и редът за движението по горските пътища, за поставяне на пътни знаци и техните образци, както и образците на документите за достъп до горските територии се определят с наредба на министъра на земеделието, храните и горите и министъра на вътрешните работи.

(12) (Нова - ДВ, бр. 60 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) Товарните превозни средства, транспортиращи дървесина и недървесни горски продукти, както и мобилните обекти по чл. 206 трябва да бъдат снабдени с изправни и функциониращи устройства за позициониране и проследяване на движението им (GPS). Редът за предоставяне на достъп до информацията за движението на превозните средства се определя с наредбата по ал. 11.

(13) (Нова - ДВ, бр. 60 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) Когато превозните средства по ал. 1 преминават през земеделски територии, лицето, на което е издаден документ по ал. 2, т. 1, 3 и 4, го изпраща на кмета на съответното населено място преди започване на дейността.



Останалите забраняващи достъпа табели на ловни стопанства и концесионери дори не заслужават коментар, тъй като им липсва дори и привидна легитимност.
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 45 госта