Ком - Емине

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Пон Май 11, 2009 2:15 pm

Миналото лято за пръв път попаднах на този сайт и на разказа на Светльо и още тогава в мен се зароди огромното желание и аз да премина тая пътека :agree: Тогава нямах подходящо колело (тогава всъщност започнах полекичка да разбирам, че Cross Tiger не е съвсем колело :D ) Вече си имам такова (старичък, но доста здрав и сравнително лек Trek с качествени компоненти), купих си и хубава 35-литрова раница, оборудвах се с необходимите карти, инструменти за колелото и т.н. Но, за съжаление (или пък за радост :D ), поради ограничения с разполагаемото време, няма как да се пробвам да го мина цялото наведнъж, ще трябва поне първия път да е на етапи :eyebrow: Миналата седмица поставих Началото - от гара Лакатник до горски дом Чукава. Разстоянието е около 25 км, а общо за деня изминах над 112 км, което ми дава надежда, че физически не съм чак толкова зле :clap: За маркировката (поне за тази отсечка), мога да кажа, че е доста добра, явно наскоро е подновявана. Е, за мен, като за първи опит да се движа изобщо по маркировка, си беше стресиращо да няма такава няколкостотин метра по пътя, но в такива случаи просто се следваше пътя :D На всяко място, където беше нужно да се завие, това беше ясно указано с маркировка. След Тръстеная, в гората под връх Издремец, на няколко места има паднали дървета точно на пътеката, които пречат да се кара, както и доста поточета, в които по това време на годината има вода. Между връхчетата Плато и Високата чукла металните колове на зимната маркировка са изрязани и са останали само бетонните блокчета, които не се виждат много добре, а по тях е нанесена и лятната маркировка :(!: Но като цяло е трудно да се объркаш, пък и районът не е съвсем безлюден, все се намира кой да питаш за пътя :agree: Повтори ли някой този маршрут до горския дом и реши да слезе от пътеката, добър вариант е това, което направих аз - спускане по черни пътища към с. Брезов дол и оттам по шосето до Елисейна са 20-ина км само спускане с висока скорост :D Следващата "разходка" ще е от Ком до гара Лакатник и с оглед на ангажиментите вероятно ще е през юни :agree:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот cholla » Пон Май 11, 2009 3:31 pm

Браво Борка,
Много се радвам, че споделяш свежа информация за състоянието на прехода. Варианта ти е най-доброто възможно на този етап така ще можеш и екипировката да си подбереш, и времето да си прецениш. Тези изрязани колове по билото са ''предястието" на това което те очаква по-нататък... Целият преход си има няколкото слаби места и ти си прочел от разказа на Светлин за тях, добре е при повече свободно време точно там да обърнеш внимание - според мен те са решаващите моменти. Високите открити части на Стара Планина не са проблем от страна на маркировката и спокойно можеш да си ги оставиш за последни или защо не за самият преход(винаги е приятно да се кара по непознатото...)
Ще се радвам ако продължиш да споделяш инфото за състоянието на маркировката, тъй като за другата година и аз съм решил да вкуся от трасето при добра възможност...
Между др-то откъде намери всички карти за прехода? На мен ми се губят най-същественните и искам да си ги набавя...
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Вто Май 12, 2009 12:20 pm

cholla , не знам защо тези 7 карти са проблем на толкова много хора, колкото пъти съм ходил до "Картография" в София на бул."Цар Борис III" (срещу Фонд "Земеделие"), толкова пъти съм ги виждал в книжарницата, и струват само 9 лв (за сравнение - в магазин "Стената" са 20 лв!). Лошото на тия карти е, че са много едромащабни и "беднички" откъм подробности :dontknow: Хубавото им е, че на гърба им е описан маршрута с думи и разяснения, които са много полезни понякога. Свалил съм си и едни сканирани руски топографски карти, които са перфектни като подробности и мащаб (достъпът до тях в Интернет сега не ми е възможен, не знам защо, ама добре, че ги свалих навреме :D ), но са малко старички - от 83-та година са :crazy: Ако искаш, мога да ти ги пратя по Skype, не са много малко на брой, а и файловете са по 10-ина мегабайта единия :D Неудобството при тях е, че трябва да се разпечатват, и то на голям лист (А3 или още по-голям) и цветно, което е свързано с финансово напрежение :D После е хубаво самите листа да са по-дебели и жилави, щото като разпънеш оня ми ти чаршаф на билото при силен вятър, ела гледай какво става :banghead: Ако все пак разпечатването на файловете е успешно (с мащаба също може да има проблем), е добре (по-скоро задължително) предварително върху тях да се означи маршрута (на помощ тук идва "Картография" :agree: ) и после вече проблемите с ориентирането би трябвало да са сведени до минимум :eyebrow: Невралгичните точки по маршрута съм ги научил почти наизуст от разказа на Светльо (то всъщност с целия разказ е така :D ), но все пак едно е да четеш, а друго е да си там :bowdown:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот cholla » Сря Май 13, 2009 12:18 am

Ами тези карти наистина са ми проблем... В Старозагорсокото Туристическо нямаше нищо навремето, наличните които имам са от В.Търновското, но уви не бяха пълният комплект. КОлкото до точността на описанието в картите е нормално да се разминават, все пак 1983 г. + суров Балкан = "черни петна и люта псувня". Имам и аз една карта на целият преход на руски език, закупих си я от х.Козя стена преди много години, но мащаба е убийствен + старо издателство пак не става. Ще ти оставя на лични скайпа си ако ти е удобно да ми пратиш въпросните топо карти, кой знае може пък да помогнат. Лошото при мен е, че не съм в БГ и няма как да обходя възловите отсечки предварително. Това е и причината да събирам колкото се може повече информация, живот и здраве ще разполагам с около 12 дена за целият преход догодина и всяко забавяне е нежелано. За разказа на Светлин имай си едно на ум, че той е от Сливен и познава добре местните дерета, отделно от тогава са се изминали колко? 3 години ли станаха... непомня и аз... наистина те съветвам там да наблегнеш като цяло, в предвид многобройните сечища из него район. От в.Ком до г.Кръстец имаш по спомен само района около Мургаш и след Върбишки проход мисля че беше места, на които много лесно се губи маркировката. Колегите от форумите за туризъм също са ценен източник на инфо. :beer:
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот 4getcredo » Сря Май 13, 2009 8:32 am

cholla, въпросните руски карти може да сваляш и от тук: http://en.poehali.org/maps (в момента правят някакви промени по сайта и по моему не е много удобен за ползване)... намираш картата на България, увеличаваш, цъкаш отстрани мащаба и ти се показват квадрантите... сваляш този, който ти е необходим. :beer:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Май 14, 2009 9:45 am

Картите, които имах предвид в горния си пост се намират тук http://www.topomaps.eu/europe/bulgaria.shtml
Сега, като пробвах, успях да вляза... :dontknow:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот cholla » Чет Май 14, 2009 3:35 pm

Едно голямо Благодарско и на двама Ви за ликовете - смукача вече е задействан... :beer: :beer: :agree:
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот nicky bike » Чет Май 14, 2009 10:50 pm

cholla написа:Едно голямо Благодарско и на двама Ви за ликовете - смукача вече е задействан... :beer: :beer: :agree:



А бе Иванушка не ти трябват тия карти бе пич. :eyebrow: Ще ти дам GPS-са :offtopic:

Проблчем до Кръстец, че и малко по на изток няма да има. На изток маркировката е по дървета които както се сещате вече ги няма и тъкмо намериш пътя (правилния) и пак сечище. :bawling: Така че ще трябва да се кара по хоризонталите на картата. Лошото там е там,че ниско и растителноста е точно толкова висока ,че не можеш да се огледаш, а и планината там е доста разлата (не съм сигурен за правилната дума).

Късмет в начинанието. Аз вече не желая да го правя този преход. :crap:
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Юни 18, 2009 9:22 am

Миналата събота имах възможността да пробвам началото на маршрута - от новата хижа Ком, през връх Ком, до гара Лакатник :eyebrow: Бях с един приятел, от хижата тръгнахме към 5.45 ч и около 16.30 ч бяхме на Лакатник, откъдето по шосето се прибрахме до Враца :eyebrow: Не сме бързали, почивахме си честичко, хапване, приказки, лепене на гума точно на връх Ком :D (откъде пък се намери там това парче тел?...) За ориентирането в тоя участък едва ли бих могъл да допринеса със свежа информация, тъй като маркировка има даже в излишък. И все пак при слизането от Ком е полезно да се повтори онова, което и Светлин беше написал: от подножието на върха, веднага преди гъстата хвойна, се завива вдясно, макар че няма пътека или маркировка (поне аз не видях такива) и се слиза в едно дере, откъдето вече се хваща път, който заобикаля склона на Мали Ком и се слива с черния път, водещ от хижа Ком до прохода Петрохан. В противен случай, ако се следва коловата маркировка, се нахаквате в хвойни до над коленете, в които движението е най-малкото неприятно :nono: Ние, естествено, точно това направихме :D , и въпреки че през цялото време си повтарях как не трябва да допускаме тази грешка, не ни достигна смелост да изоставим така хубавата колова маркировка... Е, по някое време се усетихме и излязохме където трябваше, т.е. не изпихме горчивата чаша докрай :eyebrow: , но дори и тези 30-40 минути газене в хвойната с колело на гръб ни оставиха неприятен спомен. После са все пътища, къде асфалтови, къде земни, къде страховито каменисти и изровени, но се ядват. Точно преди да започне голямото спускане от високото било надолу към хижа Пробойница, колегата прецени, че вероятно ще се пребием по тази стръмнина с колелетата (той донякъде познаваше района, тъй като беше идвал преди с мотоциклет) и затова изоставихме маркировката и тръгнахме по обиколен черен път с постепенно слизане към хижата. Удължихме си пътя може би с 5-6 км, но после, след изворите на река Пробойница, пак си намерихме маркировката. Понеже ми се иска да допринеса с нещо за разрешаването на спора за дължината на Ком-Емине :D , си бях нулирал километража на хижа Ком (нова) и заедно с удължаването на пътя от 5-6 км, което направихме, на гара Лакатник той показваше точно 55 км. Оттам до горски дом Чукава са още 25 км, които бях измерих предния път. При следващата разходка, която планирам да е от Чукава до Витиня, ще меря пак, за да видя дали и аз ще ги докарам до 135 км от Ком до Витиня, колкото ги беше изкарал Боби Бомбата при неговия опит :agree:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот Frida » Нед Юли 12, 2009 4:29 pm

Ще си отделя специално ден да прочета тази тема , както и да добавя разказа на моят приятел, но какво е станало с картинките :dontknow: има ли др място където мога да ги видя? Благодаря :)
Аватар
Frida
 
Мнения: 182
Рейтинг: 1323
Регистриран на: Вто Май 12, 2009 12:13 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот Admin » Пон Юли 13, 2009 10:08 pm

Картинките са оправени. :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот codename47 » Вто Юли 14, 2009 2:58 pm

Я да попитам в тая тема дали е възможно минаването изцяло с колело от София до Сопот/Карлово - може би се използват някой части на маршрута Ком-Емине? Началото засега си го представям от Локорско/Кремиковци - връх Мургаш и...дотам...?
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Сря Юли 15, 2009 12:48 pm

Все още не съм го минал /предстои скоро :D /, но според разказите на преминалите го не е възможно "изцяло с колело", т.е. да караш по целия маршрут от Мургаш до Купените /под които е Карлово/. Напротив даже, за несвръхчовеци бутането в целия тоя участък вероятно ще е повече от карането :banghead: И мисля, че ако идеята ти е да стигнеш от София до Сопот/Карлово по билото на Стара планина, най-подходящия маршрут е точно по пътеката от Ком за Емине - поне е маркирана :agree:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот codename47 » Сря Юли 15, 2009 12:58 pm

мерси за инфото, ще проуча още нещата, засега само начертах криво-ляво на офроуд картата първоначален трак: http://dox.bg/files/dw?a=524eacaca2 - по-начупената линия, другата не знам защо се е запазила...
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот pmitchev » Чет Юли 16, 2009 5:33 pm

Някой да смята да прави маршрута тази година в началото на Август?
pmitchev
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 12:22 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот sk8rboy1 » Съб Юли 18, 2009 10:53 pm

Евала братя :bowdown: :bowdown: :bowdown: От друга страна докато четях този разказ ми мина мисалта че аз мога да се пробвам но при моята възраст 13 години :Д :Д :D :D :D :D :D
Дано ти се счупи climber-a докато караш DH или ФР лайно :finger:
Аватар
sk8rboy1
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1140
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 3:22 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот codename47 » Сря Юли 22, 2009 9:17 pm

разказ на още един колоездач по маршрута: http://moiteplanini.com/story/kolokom-emine.html
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот taurus13 » Пет Юли 24, 2009 10:52 pm

sk8rboy1 написа:Евала братя :bowdown: :bowdown: :bowdown: От друга страна докато четях този разказ ми мина мисалта че аз мога да се пробвам но при моята възраст 13 години :Д :Д :D :D :D :D :D

Я по-добре недей се пробва...още. :)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот codename47 » Нед Юли 26, 2009 10:40 pm

ние утре тръгваме по маршрута, после ще пиша какво е станало :D
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот pmitchev » Чет Юли 30, 2009 1:20 am

Момчета, изчакайте по-добре. Дават ги адските гръмотевични бури от 1ви до 5ти август в Централен Балкан, а като гледам тогава се пада да сте там...

ама и аз малко късно съм се сетил да го напиша
pmitchev
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 12:22 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Юли 30, 2009 3:17 pm

Западна Стара планина е вече премината! Не че е кой знае какво постижение, ама за работещ човек, който през уикендите се опитва да мине Ком-Емине, не е и малко. Та така, в петък вечер, след работа, съпругата ме закара до с.Брезов дол, откъдето трябваше да се кача на билото, и замина за Златица, откъдето щеше да ме вземе в неделя по някое време. Беше около 19 ч.
Picture 002.jpg
В 20.20 ч вече бях на заветната пътека в посока горски дом „Чукава”.
Picture 014.jpg
Тъй като не бях сигурен докъде ще стигна нея вечер преди да настане непрогледен мрак, се бях приготвил да нощувам най-малко около горския дом или най-много на хижа „Лескова”. До хижата не стигнах, но до разклонението за нея – да. Бях минал през гората в подножието на връх Чукава (ако изворчето досами черния път през гората под Чукава е Хайдушкото кладенче, значи съм минал и през него, но така или иначе там вода има!),
Picture 026.jpg
през голото било след това, където имаше много коне и се откриваше невероятна гледка към нощна София вдясно и нощен Ботевград вляво, покрай оброчището „Свети дух”
Picture 033.jpg
и... там някъде, където има табела за х.Мургаш, тъмнината вече стана непрогледна и спрях за нощувка.
Picture 041.jpg
Първата ми нощ в хотел „Звездоброй”. Знаех, че „Лескова” е някъде наблизо, но не исках да я търся в тъмното, пък си имах предостатъчно и храна, и вода, а и нощта се очертаваше топла. За съжаление не спах добре, чувствах напрежението от това, че съм на пътеката, че съм сам, че на другия ден ми предстоеше ориентиране под връх Мургаш, което по всички описания, които бях чел, не беше никак лесна работа, че на всяка цена в неделя трябва да съм в Златица, където ме чакаха съпругата и детето... Пък и „леглото” си го бях направил на не съвсем равно място, та това допълнително ми създаваше дискомфорт. Както и да е, вместо в 5.10, за който час си бях навил часовника, станах окончателно към 4 и нещо, закусвах, оправих си багажа, изчаках малко, докато се развидели дотолкова, че да се вижда маркировката по дърветата, и тръгнах по черния път към Мургаш. За щастие скоро ме задмина един якичък младеж с джип, който ме ориентира за пътя. Били се събрали група приятели на „Лескова”, където пили цяла нощ (то си му и личеше доста) и на сутринта тръгнал да се прибира рано-рано (не го попитах откъде е). Не че и без него нямаше да се оправя де, защото маркировката почти до Мургаш си е доста добра. И така, през много гори със сериозни наклони и нагоре, и надолу, къде спускайки с колелото, къде бутайки юнашки, минах през стръмното връхче Погледец,
Picture 062.jpg
през Белева поляна,
Picture 069.jpg
където имаше доста кубици нарязани и подредени дърва (там загубих почти половин час да търся в гората пустото Хайдушко кладенче и така и не го намерих!), та до оградата на ДДС „Витиня”, където на пътеката имаше ОГРОМНО количество паднали дървета и ми се струваше невъзможно да премина през тях с колелото.
Picture 075.jpg
Спомних си, че явно това място е имал предвид Боби Бомбата в неговия разказ „Ком-Мургаш”, публикуван в сайта. Той беше прескочил оградата на два пъти, минавайки оттук. Е, и аз реших да направя същото. Ама оградата висока около 2 метра и направена от доста дебела тел (не са жалили материал, когато са я правили). Едни клещи за рязане на тел щяха да си ми много полезни в тоя момент, ама откъде да знам, че ще ми се наложи да режа телена ограда някъде около Мургаш... Направих грешката да не разтоварвам багажа от колелото, когато го прехвърлях и в резултат това трудно за пренасяне натоварено колело се закачи за горния край на оградата с почти всичките си стърчащи части – педали, зъбчатки, дръжки, лостчета... Голям зор видях, докато го сваля от оградата, но за щастие, освен няколко надрасквания по рамката и курбелите, други поражения нямаше.
Picture 076.jpg
Аз също се отървах само с натъртен задник при прескачането, въпреки че при скока от другата страна загубих равновесие и се приземих върху един дънер. След това се кара малко по черния път вътре в стопанството и скоро се стига до портала, където също трябва да се прескочи. Там обаче ми беше доста по-лесно, извадил си поуките от предишния прескок. След това се излиза на шосето, свързващо селата Врачеш и Ябланица. Там беше едно от малкото места, където знаех къде точно се намирам на картата. След шосето се тръгва по черен път в гората, но в един момент маркировката се загуби и се озовах в някакво малко сечище, където пътят просто свърши. Повъртях се напред-назад по пътя, гледах картата, налагах компаса, мислих, псувах, ама като си в гората и не виждаш въобще къде се намираш и нямаш никакви ориентири... Накрая се върнах назад при последното дърво, на което бях видял маркировка и се оказа, че пътеката е напуснала черния път, по който се движех и върви малко време отляво на него, а после направо през гората. Всъщност пътека почти няма, но за сметка на това има страшно много паднали или отсечени клони, които се завират между спиците, в педалите, спъват те и изобщо правят този участък много неприятен. Маркировка обаче има на достатъчно близки разстояния, така че ако се внимава, няма да се сбърка пътя. При излизането от гората ме посрещна недълъг участък, обрасъл с къпинаци, папрати и всякакви други трънести растения, които се погрижиха да ми пуснат малко кръвчица от краката. Там вече маркировката е колова и не може да се сбърка пътя, а и Мургаш се вижда насреща – изглежда много далече и много високо... След това пътеката влиза в гората (мисля, че това е северното ребро на Мургаш, споменато в описанието на гърба на картата), като първо е сравнително равно, а после преобладава посоката нагоре. Има паднали клони и дървета, та се кара доста малко, но за сметка на това по листата на дърветата има солидно количество дребни мушици, които само чакат да минеш покрай тях и те връхлитат като облак, обвиващ горната, потна част от тялото ти...Стараех се да не им обръщам внимание, така или иначе нямаше спасение от тях. В един момент, след стръмно и изтощително изкачване през гората, излязох на каменист черен път, който водеше наляво и надясно. Със сигурност това е пътят, споменат и от Светлин в неговия разказ („Аз нямах избор да избирам, просто излязохме на един път, който водеше наляво и надясно. Нямаше и маркировка или може би ние я изгубихме някъде, но вече умората се обаждаше, беше към 16.00 часа. Отидох в ляво за около 200 метра но не видях маркировка и реших че пътят може да ни свали пак в с.Литаково. Реших да се спусна надясно и там може би сгрешихме за първи път. Долу имаше река, а и с водата бяхме зле. Спуснахме се по наклон който няма такава машина която да го качи, но си беше път”). Маркировка наистина и аз не видях, но в посока надясно имаше завързани по дърветата 1-2 червено-бели ленти, с които маркират пътя на разните му мотористи и аз реших, че е натам вярната посока. Спускането по тоя път си е преживяване, а ако трябва да се кача по него, при това с колело... е, сигурно ще успея с цената на много изразходвана енергия и псуване. Долу в ниското се показва тръбата на газопровода, пресичащ на това място малко мочурище. Молех се да не е това т.нар. „река”, за която споменават и Светлин, и Боби Бомбата, и rag и robotek-а в техните разкази, защото от тая локва не бих пил вода. Но за щастие река наистина имаше, само че малко по-надолу по пътя, и водата й е просто прекрасна. Сам Господ сигурно се е погрижил на това място да мине тая река, за да могат тръгналите за Мургаш да се напият и заредят със студена водица, защото после по баирите от другата страна на реката направо ти излиза душата от зор... При рекичката се поизмих, обядвах и починах малко. Беше почти 12 наобяд, когато тръгнах нагоре, а жегата в тоя ден беше убийствена. В главата ми постоянно се въртяха думите от разказа на Светлин: „Слязохме до реката, заредихме се с вода и от там като почна едно бутане по баира към Мургаш, не искам да си спомням. На всеки 10 метра почивка, 4 часа до хижата. И сега не знам дали това е пътят. Толкова се уморих, че нямахме сили да питаме хижаря”. Е, на мен за щастие ми трябваха около 3 часа, но до върха, защото поради незнание или по невнимание пропуснах хижата и се качих направо на върха. Това се случи, след като свършиха нечовешките баири и черния път, по който се движех, тръгна неочаквано надолу. Отляво и успоредно на тоя път очевидно минаваше трасето на газопровода. В един момент от ляво, в гората, видях табела за Мургаш и маркировка, които напускаха черния път и по добра пътека, отлично маркирана, пътят продължаваше нагоре през гората. Качих се горе и над гората, по голото тревисто било, бяха наредени жълто-черните колове. Зачудих се къде ли е хижата, но видях, че съм я пропуснал чак когато се качих още нагоре и видях метеорологичната станция на върха. За радост там също имаше вода – носят я на метеоролозите в големи пластмасови бутилки, от достъп до които те не лишават и туристите... Изводи за маршрута: На обратната страна на карта номер 1 пише: „След връх Чилек се пресича трасето по газопровода. За около 2 часа от местността Дълбокият трап се достига каменистата билна поляна Белият камък. Това място е възлово. Оттук в югоизточна посока се отделя пътека, която води до Зла поляна и до билния път за прохода Витиня. Право в южна посока, друга пътека се изкачва по стръмния склон на Мургаш, която за 1 час и 30 минути извежда на билото, източно от метеорологичната станция”. Според мен нито аз, нито другите, разказали за походите си, сме стигнали до Белия камък. Не знам къде точно е връх Чилек, но според мен пътеката пресича газопровода точно там, където се излиза на „пътя, който води наляво и надясно”. Там ние се отклоняваме надясно и слизаме при реката, откъдето се катерим по другото ребро на Мургаш, заобикаляме върха и го изкачваме от другата страна. Не знам изобщо дали е възможно да се мине по друг, по-лесен път, защото пряката пътека, спомената на гърба на картата е ужасно стръмна. Казаха ми го двама туристи, мъж и жена, с които се срещнах на върха и които бяха минали по тая пряка пътека. Казаха, че накрая вече направо са лазили нагоре. Едва ли ще е по-лесно да се лази с над 20 кг общо багаж плюс колело. Така че, по мое мнение, за човек с колело, който иска да мине през Мургаш на път за Витиня, маршрутът през реката е без алтернатива, колкото и да е неприятен. След около 1-часова почивка на върха и много снимки, към 16.00 ч се спуснах към Зла поляна и прохода Витиня. Може би при прескачането на оная ограда километражът ми се беше сдухал, защото по едно време видях, че се движа с 0 км/ч и той не работи. Опитах се да го оправя още там, в гората, но нищо не стана и не си губих повече времето с него. Интересно обаче, по някое време след Мургаш го видях, че пак отчита. Но понеже не знаех колко точно време не е работил, изгубих точна представа за километрите по маршрута ми за деня. Така че няма да мога да допринеса съществено за разрешаването на загадката колко километра са от Ком до Емине. Съжалявам. А и дори да ти работи километражът, изгубванията в гората, връщането, минаването напряко или не толкова пряко по пътища, които не са точно по маршрута и маркировката, изкривяват картината и в крайна сметка пак се получава едно „горе-долу”, което не задоволява никого. Та, това отклонение все пак го направих, понеже метеорологът горе, който ми даде да си напълня пак шишетата с вода, ми каза, че от върха до Витиня са 22 км. Дотам е почти само каране, по-точно спускане, като маркировката съкращава някои завои на черния път, който към Витиня става много прашен. При бензиностанцията бях към 18.30-19.00 ч. Похапнах си пак добре, измих се на чешмата, починах малко и поех по шосето към Арабаконак. А тук да се отбия вляво покрай оградата на ДДС „Витиня”, която се вижда от шосето, а там да се отбия – няма маркировка, няма бариера, каквато очаквах да има според описание от Интернет, направо се отчаях. На два или три пъти се отбивах от шосето и стигах до оградата, но покрай нея просто не можеше да се върви – няма пътека, висока трева, дървета, не става... Вече се бях отчаял, че явно ще трябва да се спускам до Горно Камарци по шосето и оттам да се качвам до руския паметник, което не беше кой знае колко страшно, защото познавам Арабаконак и знам, че наклонът от южната страна не е голям, нито километрите са много, но не исках да се отклонявам толкова много от маркировката... И както си въртях по баира нагоре на Ботевградския проход, вече примирен със съдбата си, изведнъж видях отбивка вляво с маркировката на едно дърво. Това беше може би на около 5 километра след бензиностанцията. С радост свих по нея и опрях до оградата на ДДС „Витиня”, по коловете на която беше нанесена маркировката. За около два часа стигнах до руския паметник на Арабаконак, но множеството паднали дървета и бодливите храсти на места, оставиха поредните белези върху изстрадалите ми крачета... Не много преди да се излезе на паметника, се минава през едно сечище (на това място пътеката се отклонява от телената ограда вдясно и слиза надолу, като оградата остава някъде горе вляво и не се вижда) и точно на това сечище има извор с хубава и студена вода – много важно място, тъй като следващата вода е на хижа Чавдар, която е на около 3 часа оттам, но само ако познаваш добре маршрута... Светлин и Зарко не са го познавали, аз също се загубих около Звездец, така че тия 3 часа си остават на хартия и значението на тая вода става огромно! И така, напих се пак доволно, заредих бутилките и след малко излязох на паметника, където щях да нощувам. Имаше някакви коли около паметника, бяха надули музиката и се носеха пиянски викове, но нито аз им обърнах много внимание, нито те на мен, намерих си една полянка близо до паметника и разгърнах „бивака”. Тоя път си избрах равно място, върху висока, мека трева и нощувката беше далеч по-приятна от предишната нощ. Пък и умората след тоя ден не беше никак малка, все пак бях минал от Лескова, през Мургаш, до Арабаконак – най-дългия ми преход изобщо за един ден по пресечен терен. През нощта излезе силен вятър, имаше и светкавици отвреме-навреме, но не беше страшно и нямаше опасност да завали. На другата сутрин уж станах рано, но докато се оправя и тръгна, вече бе станало 6.15 ч. Намерих маркировката до паметника, която тръгна надолу и ме отведе до няколко черни пътя, тръгващи в различни посоки от долчината зад паметника. А сега де? Четох пак описанията по картите, разказите, които си бях разпечатал от Интернет за тоя участък, ама на – компасът показва едно, разказите казват друго, а пътищата са за навсякъде... В тоя момент минаха две коли, спрях едната да питам за пътя и те ми показаха кой път води до билото. Тръгнах по него и веднага видях маркировката. Мама му стара, защо не слагат тая маркировка на видно място в началото на пътя, за да знаеш накъде да тръгнеш, а не да вървиш по някакъв път и чак тогава да я намериш?... Както и да е, бутах и карах по тоя черен път нагоре, а маркировката ту го следваше, ту пресичаше напряко някои завои. Аз следвах нея, защото така се чувствах по-комфортно, въпреки че на това място видимостта е силно ограничена от борови дръвчета и горички и се налага да се провираш между клоните и из разни трънаци. В един момент маркировката опря пак до пътя, като беше нанесена върху един камък и имаше стрелка, сочеща (според мен), че се пресича пътя и се продължава нагоре по пътека. Тръгнах по нея, пътеката се изгуби, маркировка нямаше, а борчетата и тръните ставаха все по-гъсти и трудно преодолими. Бутах колелото отчаяно и се провирах с мъка между клоните, като се стараех да следвам посоката нагоре, но в един момент реших, че е безсмислено да се мъча в тая гора без никаква пътека и реших да се върна. Върнах се пак на пътя, където на камъка за последно бях видял маркировката със стрелката и тръгнах по него. След малко от дясната страна, сред дърветата видях останки от някаква тухлено-бетонна постройка и реших, че вероятно това е Стъргелската мандра. Продължих напред и веднага стигнах някакъв кръстопът. Пътят, по който се движех, продължаваше напред и надолу, а другия път завиваше наляво и нагоре. Аз знаех, че трябва да се кача на билото и затова избрах левия, който се изкачваше. Тръгнах по него, той се виеше по склона на север-североизток, а според мен посоката трябваше да бъде по-скоро изток. Затова на едно място, където видях надясно и нагоре от моя път да тръгва друг път, направен явно от джипове, свих по него. По него, по него, та до ония окопи на билото, останали от Руско-турската освободителна война. Виждах ясно един връх, беше висок и според мен трябваше да е Звездец, пътища нямаше, а вече бях уморен от катеренето по пустото било без никаква маркировка и с известна доза страх, че може да съм се загубил... Тръгнах към върха отляво, намерих пътека и поех по нея, но пътеката влезе в гората западно от върха, изгубих го от погледа си, а след малко изгубих и надежда, че тая пътека ще ме изведе на верния път. Затова свих надясно и нагоре, излязох от гората и с кански мъки започнах да изкачвам върха, бутайки и теглейки колелото през тревата. Там имаше боровинки, та на едно място спрях за малко да похапна и да почина. После продължих и след малко излязох горе, малко южно от най-високата точка. Вятърът беше много силен, направо ужасен. Слязох от върха в посока изток и след няколкостотин метра все без пътека по билото излязох на място, откъдето се виждаше връх Баба. Нямах съмнение кой е върха, познах го по постройката горе, която се вижда доста отдалеч. Успокоих се най-сетне, че вече поне виждам правилната посока и заслизах по стръмния, затревен склон. Пак попаднах на ония окопи, до тях минаваше и пътека. Там някъде видях една джипка, около която двама мъже пълнеха кофи с боровинки. Та, единият от тях ми посочи пътя към хижа Чавдар и това окончателно ме убеди, че съм на прав път. Последваха черни пътища с посока надолу и след скоростно спускане след няколко километра пресякох Етрополския проход и акостирах на хижа Чавдар. Преди прохода обаче, при спускането надолу бях стигнал до един кръстопът, където отдясно излизаше път с червената маркировка. Бях тръгнал по него и бях изминал 200-300 м, когато ме обхвана чувството, че карам в грешната посока; извадих компаса и наистина посоката, в която се движех, беше запад, т.е. по обратния път. Обърнах колелото и не след дълго стигнах хижата, както вече казах. Извод: След руския паметник на Арабаконак е много лесно да се загубиш., а там маркировката на места е много добра, а на други много липсва. Знаех от разказа на Светлин за някаква барака, покрай която трябвало да завия нагоре, но до бараката аз изобщо не стигнах. Видимостта към билото не е добра, има и гори, и много „временни” пътища (явно направени от джиповете на хората, берящи боровинки горе). Така че откъде точно минава маркираната пътека от Арабаконак за хижа Чавдар, аз не знам. Аз минах почти през връхната точка на Звездец и това беше грешка и ми струваше много усилия. Но когато си там, сред силния вятър, без маркировка, със стари карти и със страха от изгубването, не е толкова лесно да вземеш правилно решение за посоката. Ще се радвам, ако някой, който познава маркирания маршрут, го обясни в този форум подробно, така че да стане достояние на всички форумци, желаещи да минат Ком-Емине, за да нямат неприятности по пътя.
На хижа Чавдар пристигнах малко преди 10 ч. сутринта, по картите Арабаконак-Чавдар пеша е около 2 часа, на мен с лутането ми отне почти 4. Там има прекрасна чешма със студена, бистра водица, похапнах пак, напих се добре, напълних шишетата, починах малко и към 10.30 ч поех по баира към връх Баба. Не беше чак толкова стръмно, ама като си качил преди това Звездец, настоението за изкачвания вече не е толкова добро. Минах покрай паментика в подножието на Баба и по-нагоре излязох на широк черен път, по който спускането до прохода Кашана с велосипед става бързо и е огромно удоволствие, подсилено допълнително от факта, че е неочаквано за човек, непознаващ маршрута в тази отсечка. Значи, към 10.30 ч тръгнах от хижа Чавдар, в 12.50 бях на Кашана, а в 13.20 ч изненадах съпругата и детето в Златица, които не ме очаквакваха толкова рано.
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Юли 30, 2009 3:33 pm

Нямах си и представа, че тук е позволено да се качат само 10 снимки... Май ще трябва да ги качвам на партиди по 10 бр :D
[attachment=9]Picture 079.jpg[/attachment]
[attachment=8]Picture 086.jpg[/attachment]
[attachment=7]Picture 087.jpg[/attachment]
[attachment=6]Picture 096.jpg[/attachment]
[attachment=5]Picture 100.jpg[/attachment]
[attachment=4]Picture 104.jpg[/attachment]
[attachment=3]Picture 107.jpg[/attachment]
[attachment=2]Picture 111.jpg[/attachment]
[attachment=1]Picture 115.jpg[/attachment]
[attachment=0]Picture 120.jpg[/attachment]
Прикачени файлове
Picture 120.jpg
Ето тук вече разбрах какво съм направил...
Picture 120.jpg (47.59 KiB) Прегледано 19906 пъти
Picture 115.jpg
Тук вече съм пропуснал хижата и съм в гората на път към върха. Само че това после го осъзнах...
Picture 115.jpg (107.05 KiB) Прегледано 19908 пъти
Picture 111.jpg
Някъде тук отново се появява маркировката
Picture 111.jpg (127.23 KiB) Прегледано 19886 пъти
Picture 107.jpg
Стръмните баири по пътя към Мургаш следват един след друг...
Picture 107.jpg (69.06 KiB) Прегледано 19867 пъти
Picture 104.jpg
На отсрещния баир е пътят, по който слязох, а тоя, по който се качвам, е само малко по-полегат:)
Picture 104.jpg (90.29 KiB) Прегледано 9173 пъти
Picture 100.jpg
Реката и мястото за обяд
Picture 100.jpg (114.71 KiB) Прегледано 9136 пъти
Picture 096.jpg
Ужасно стръмния път надолу към реката, "дето няма машина, която да го изкачи":)
Picture 096.jpg (91.27 KiB) Прегледано 19858 пъти
Picture 087.jpg
Тук се излиза от гората и се отдъхва с облекчение. А после се виждат къпинаците и почти недостижимия Мургаш
Picture 087.jpg (128.81 KiB) Прегледано 19855 пъти
Picture 086.jpg
Вдясно се вижда шосето между Врачеш и Ябланица, а вляво е маркираната пътека през гората, където трябва много да се внимава за маркировката
Picture 086.jpg (119.3 KiB) Прегледано 19826 пъти
Picture 079.jpg
Порталът на ДДС "Витиня". Прескача се по-лесно:)
Picture 079.jpg (104.41 KiB) Прегледано 19817 пъти
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Юли 30, 2009 3:34 pm

Снимките в предишния пост май трябва да се гледат отдолу нагоре...
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот Alpina » Чет Юли 30, 2009 3:35 pm

Завладяващо! :agree:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Юли 30, 2009 3:44 pm

[attachment=9]Picture 129.jpg[/attachment]
[attachment=8]Picture 146.jpg[/attachment]
[attachment=7]Picture 155.jpg[/attachment]
[attachment=6]Picture 164.jpg[/attachment]
[attachment=5]Picture 171.jpg[/attachment]
[attachment=4]Picture 173.jpg[/attachment]
[attachment=3]Picture 175.jpg[/attachment]
[attachment=2]Picture 176.jpg[/attachment]
[attachment=1]Picture 177.jpg[/attachment]
[attachment=0]Picture 180.jpg[/attachment]
Прикачени файлове
Picture 180.jpg
Руският паметник на Арабаконак. До него ми беше втората нощувка в хотел "Звездоброй". И беше хубаво...:)
Picture 180.jpg (54.16 KiB) Прегледано 19776 пъти
Picture 177.jpg
Изворчето преди Арабаконак
Picture 177.jpg (98.96 KiB) Прегледано 19792 пъти
Picture 176.jpg
Сечището. Пътеката се вижда ясно, но няма дървета, на които да се сложи маркировка...
Picture 176.jpg (104.84 KiB) Прегледано 19777 пъти
Picture 175.jpg
Движението покрай тая ограда не е толкова лесно...
Picture 175.jpg (88.52 KiB) Прегледано 19766 пъти
Picture 173.jpg
На това място най-сетне се отделих от шосето и тръгнах покрай оградата за Арабаконак
Picture 173.jpg (112.99 KiB) Прегледано 19758 пъти
Picture 171.jpg
Ценната чешма до бензиностанцията на Витиня
Picture 171.jpg (88.11 KiB) Прегледано 19745 пъти
Picture 164.jpg
Преди Витиня. Вижда се магистралата
Picture 164.jpg (100.08 KiB) Прегледано 19737 пъти
Picture 155.jpg
Зла поляна
Picture 155.jpg (68.08 KiB) Прегледано 19724 пъти
Picture 146.jpg
Поглед от Мургаш. Голямата поляна вдясно е Белия камък
Picture 146.jpg (61.5 KiB) Прегледано 19729 пъти
Picture 129.jpg
На Мургаш
Picture 129.jpg (70.25 KiB) Прегледано 19704 пъти
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Юли 30, 2009 3:58 pm

[attachment=9]Picture 193.jpg[/attachment]
[attachment=8]Picture 195.jpg[/attachment]
[attachment=7]Picture 200.jpg[/attachment]
[attachment=6]Picture 202.jpg[/attachment]
[attachment=5]Picture 204.jpg[/attachment]
[attachment=4]Picture 205.jpg[/attachment]
[attachment=3]Picture 206.jpg[/attachment]
[attachment=2]Picture 207.jpg[/attachment]
[attachment=1]Picture 212.jpg[/attachment]
[attachment=0]Picture 214.jpg[/attachment]
Прикачени файлове
Picture 214.jpg
към връх Баба
Picture 214.jpg (106.98 KiB) Прегледано 9115 пъти
Picture 212.jpg
на хижа Чавдар е мнооого хубаво...
Picture 212.jpg (95.83 KiB) Прегледано 9135 пъти
Picture 207.jpg
Човекът с джипката, който ме упъти окончателно
Picture 207.jpg (67.22 KiB) Прегледано 19696 пъти
Picture 206.jpg
Прехвърлил Звездец, вече виждам връх Баба и съм по-спокоен...
Picture 206.jpg (38.52 KiB) Прегледано 19686 пъти
Picture 205.jpg
Пак магистралата. Долу е гората, в която ме вкара пътеката и от която трябваше да се движа нагоре към Звездец
Picture 205.jpg (65.74 KiB) Прегледано 19686 пъти
Picture 204.jpg
Боровинките са хубаво нещо:) Дори когато отчаяно се опитваш да изкачиш звездец с колело... Ама вярната пътека не минава оттам...
Picture 204.jpg (122.91 KiB) Прегледано 19682 пъти
Picture 202.jpg
От същите окопи, поглед в другата посока. Това е връх Звездец. И е стръмен...
Picture 202.jpg (36.37 KiB) Прегледано 19678 пъти
Picture 200.jpg
На окопите от Руско-турската война, трябва да са някъде на билото... Поглед към магистралата на Витиня
Picture 200.jpg (55.59 KiB) Прегледано 19686 пъти
Picture 195.jpg
село Стъргел
Picture 195.jpg (56.38 KiB) Прегледано 19678 пъти
Picture 193.jpg
От Арабаконак в посока билото. Където и да е то... Поглед към изгрева
Picture 193.jpg (39.67 KiB) Прегледано 19663 пъти
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Чет Юли 30, 2009 4:08 pm

[attachment=6]Picture 216.jpg[/attachment]
[attachment=5]Picture 226.jpg[/attachment]
[attachment=4]Picture 241.jpg[/attachment]
[attachment=3]Picture 249.jpg[/attachment]
[attachment=2]Picture 251.jpg[/attachment]
[attachment=1]Picture 270.jpg[/attachment]
[attachment=0]Picture 272.jpg[/attachment]
Прикачени файлове
Picture 272.jpg
Най-после отново при семейството! Всички сме доволни...
Picture 272.jpg (75.91 KiB) Прегледано 19666 пъти
Picture 270.jpg
хижа Кашана. Намира се на самия връх на прохода
Picture 270.jpg (111.54 KiB) Прегледано 19654 пъти
Picture 251.jpg
Това е Златица. Крайната ми цел за тоя уикенд
Picture 251.jpg (58.92 KiB) Прегледано 19661 пъти
Picture 249.jpg
В ниското е прохода Кашана. Краят на Западна Стара планина. Оттам нататък със сигурност е много-много по-трудно. Но все още не съм стигнал дотам... И не знам все още кога ще ида
Picture 249.jpg (77.3 KiB) Прегледано 19672 пъти
Picture 241.jpg
мина Елаците. Огромно нещо!
Picture 241.jpg (66.62 KiB) Прегледано 19646 пъти
Picture 226.jpg
Пътят заобикаля Баба. Поглед към връх Говедарника. Там имаше крави, а кучето, което ги пазеше, имаше огромното желание да ме изяде... Трябва да си измисля някаква защита от кучета, когато съм с колелото. Преди Кашана пак ме гониха...
Picture 226.jpg (56.01 KiB) Прегледано 19629 пъти
Picture 216.jpg
връх Баба
Picture 216.jpg (46.58 KiB) Прегледано 19639 пъти
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Пет Юли 31, 2009 2:45 pm

Снимките във всеки мой пост, с изключение на първия, в който е и разказа, следва да се гледат отдолу нагоре. В противен случай се губи логиката в подредбата им. При прикачването съм си ги сложил правилно, но не знам защо в сайта излизат в обратен ред... :dontknow:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Ком - Емине

Мнениеот codename47 » Пет Юли 31, 2009 6:31 pm

Привет, ние преди малко акостирахме в Сопот само че пътешествието с колелата приключи до Пирдоп поради това че нямаше да стигнм до петък-събота както си мислех. Маршрута беше София-Бухово-х. Мургаш-Витиня-х. Чавдар(първо покрай оградата на горското после по маршрута на моторите от bgoffroad)-х. Свищишлаз-х. Паскал-Пирдоп. Подробности и снимки някой ако се интересува по-натам :beer:
една възможност за по-голям скок :D
Прикачени файлове
300720095036.jpg
(461.78 KiB) 528 пъти
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот boris_borisov » Пон Авг 03, 2009 9:02 am

codename47 ,
със сигурност много хора ги интересува и с удоволствие биха прочели нещо, а най-вече с кеф биха разглеждали снимките :D , ама ги мързи или пък се срамуват да си го поискат :blush: Така че не се кани много, а направо пускай описанията и снимките :beer: Мен лично много ме интересува откъде точно минахте в отсечката Арабаконак - х.Чавдар? Маршрутът на моторите от bgoffroad покрива ли се с маркировката на КЕ в този участък?
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта