Направи си сам

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Мнениеот SpoileR » Пет Юни 13, 2008 8:18 am

Такъм..... ако е възможно, ще помоля някой горд притежател на E.13 DRS башгард да даде някъкви размери, като външен диаметър, вътрешен както и разстоянията между дупките на болтовете за захващането и диаметрите на дупките им :) Благодаря предварително :)

може на този:

http://www.e13components.com/product_drs.html

както и на този:

http://www.mrpbike.com/product.php?sect ... &item=lrp2

:beer: :) Ако няма, здраве да е :)


А и някой ако знае тези адаптори:

http://www.e13components.com/product_iscg.html

(както и може би всички адаптори хах) на какво разтояние излзизат нагоре от болта на средното? на неговото ниво ли се пада или малко по навътре или на вън...

Демек хлътването колко мм е :popcorn:
Страх ме е от СТРЪМНОТО...
Аватар
SpoileR
 
Мнения: 4240
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 4:10 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Направи си сам

Мнениеот sailman » Пон Авг 03, 2009 6:14 pm

Амортизаторы
Проще не бывает!

http://www.velomobil.nm.ru/builders_cor ... e_dampers/
Е това "братята" руснаци твърдо ги хапат некъкви страшни кълвачи :bigeyes: , направо марабута...

П.П. И това издевателство тука - http://velomobil.nm.ru/builders_corner/diskadapter/ :crazy:
Върху XTR :bawling:
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот TheMadFreshBoy » Сря Авг 05, 2009 5:23 pm

Днес си направих щанги за вадене на гума от пергел.Ако се чудите защо от пергел, защото той е направен от много здрава пластмаса. Няма какво да ви обяснявам как се прави, защото е елементарно, само вижте снимките и вс ще ви стане ясно. :D :^:
Цък
Цък
:popcorn:
TheMadFreshBoy
 
Мнения: 246
Рейтинг: 1135
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 2:55 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот sailman » Нед Яну 03, 2010 10:53 am

Защо изчезват приборите за хранене на мама? -
Voinegovtsi - Lokorsko_23.11.09 110.jpg
(153.6 KiB) 1710 пъти
Voinegovtsi - Lokorsko_23.11.09 112.jpg
(167.01 KiB) 1371 пъти

Патент Симето (Джанджев) :rofl: :rofl: :rofl:
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот Admin » Нед Яну 03, 2010 3:16 pm

sailman написа:Патент Симето (Джанджев) :rofl: :rofl: :rofl:


Ааа, възразявам! Аз ползвах такива щанги още преди 10 години! :D :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот prokalnatiq » Чет Яну 07, 2010 11:07 am

:offtopic: Замислям се дали да не си сложа от големите свински опашки по гумата. Би трябвало и те да имат ефект при сняг . И няма да надраскат шината. :idea:
Аватар
prokalnatiq
 
Мнения: 1128
Рейтинг: 1353
Регистриран на: Вто Окт 27, 2009 10:40 am
Местоположение: гр. Сливен

Re: Направи си сам

Мнениеот Лифта » Чет Яну 07, 2010 1:34 pm

Как да сложим дискова спирачка на рамка без уши за такава
DIY Ролка за водач
Съжалявам за лошото качество на снимките, но фотоапарата не работи и само GSM-a е под ръка :look:
Аватар
Лифта
 
Мнения: 260
Рейтинг: 1206
Регистриран на: Вто Апр 28, 2009 3:38 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот 5roff » Пет Яну 22, 2010 5:32 pm

Притиснат от желанието да си сложа новата касета и липсата на камшик, ето какво сътворих (преди 2 месеца)

Изображение

Малко стара верига, дрелка, машинка за верига, тръба и въображение :eyebrow:
Antares написа: Форума не е явно отражение на това, какви са хората, не може и да бъде. Виртуалната комуникация винаги ще е осакатена като съдържание
Аватар
5roff
 
Мнения: 676
Рейтинг: 1944
Регистриран на: Пон Ное 09, 2009 10:22 pm
Местоположение: Белоградчик / Стара Загора

Re: Направи си сам

Мнениеот BRAMBARA » Вто Фев 16, 2010 11:13 pm

Малко щуро , но стана: http://www.pinkbike.com/photo/4603402/#top Преправихме рамката от 10х135мм на 12х135мм :crazy: :crazy: :crazy:
BRAMBARA
 
Мнения: 855
Рейтинг: 1014
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 11:02 am

Re: Направи си сам

Мнениеот ko3er » Сря Фев 17, 2010 9:18 am

Това и аз си го мисля от както съм си купил рамката,ама се не се прежалвам да дам 200лв за главина.А при мен ще стане още по-лесно, защото съм с подвижни дропаути ,при които от вътрешната страна има предостатъчно мегдан да сваля 2мм без каквато и да било опасност за рамката.Даже според мен ще стане по-здрава(то това е и целта всъщност),с оглед на по-големия диаметър на оста..Само едни 200++лв трябва да хвръкнат..
Ти каква главина мислиш да слагаш?
Аватар
ko3er
 
Мнения: 611
Рейтинг: 1955
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 9:50 pm
Местоположение: София,Дианабад

Re: Направи си сам

Мнениеот airborneone » Сря Фев 17, 2010 9:38 am

BRAMBARA написа:Малко щуро , но стана: http://www.pinkbike.com/photo/4603402/#top Преправихме рамката от 10х135мм на 12х135мм :crazy: :crazy: :crazy:


И сега ще трябва САМО да се ръсиш 3 тъпи повече за главини :eyebrow:
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот BRAMBARA » Сря Фев 17, 2010 10:36 am

Аз си имам капла :agree: с главина FORMULA :beer:
BRAMBARA
 
Мнения: 855
Рейтинг: 1014
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 11:02 am

Re: Направи си сам

Мнениеот рс » Сря Фев 17, 2010 5:58 pm

Според старозагорски патент от преди десетина + години, се взема здрава гума, за високо налягане, шепа здрави болтове М3, М4, М5 от 8.8 нагоре, гайки, шайби, ... Иван от СЗ го направи. Аз си взех гума със шипове. Обаче работи безотказно на сняг, лед, кал, трева.
Аз пък поправям ползвани венци. Предните се налага да се наварят в по-тежките случаи, задните само шлайф и рязане. Секретът е във правилната форма на работещата страна на зъба. Най-добре става с приспособление или с делителен апарат.
Не се свеня да сменям геометриа ня рамки - особено пък детски. Там ъглошлайфа и електрожена са неминуеми. Има малко мотане с конци и шублери заради геометрията, но става бързо и не боли.
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот bdz43r » Пет Фев 19, 2010 10:54 pm

Игла от вентил + поялник + някакво гумено пръстенче + тел + приставка за надуване на топки = преходник за IFP камерата на RS.
Изображение
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Направи си сам

Мнениеот SpoileR » Чет Мар 25, 2010 1:25 pm

Изображение

Въпреки всички водачи които пробвах, при по-голям джангър веригата ми падаше между водача и плочата и се заглавяше и край... после трябва "щанга" за да я изкараш...

Решение:
Hayes Disk 160mm :)

Резултат:

Chain Guide/Guard

Захванат е с болтовете които са за най- малката плоча :)

По някъква невероятна случайност хем размерите на диска са сходни с тези на баш гарда, хем лъчите са ЧЕТЕН брой и четирите болта за малката плоча като се затегнат хващат диска точно в долния край на лъчите му при заоблянето и диска заспива :)

Сега веригата попада в "канал" и силно се съмнявам че ще падне отново...

* Отначало имаше проблеми със карането на най-голямите венци отзад- веригата стържеше в диска от изкривяването, но малко си поиграх повечко поровичках и така... сега всичко е ТОК. :)
Страх ме е от СТРЪМНОТО...
Аватар
SpoileR
 
Мнения: 4240
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 4:10 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Направи си сам

Мнениеот Лифта » Пет Мар 26, 2010 12:57 am

SpoileR написа: ...

Ее, супер, мноо готино решение. Яко как си се сетил :P :beer:
Аватар
Лифта
 
Мнения: 260
Рейтинг: 1206
Регистриран на: Вто Апр 28, 2009 3:38 pm

Re: Направи си сам

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Мар 26, 2010 7:10 am

ko3er написа:Това и аз си го мисля от както съм си купил рамката,ама се не се прежалвам да дам 200лв за главина.А при мен ще стане още по-лесно, защото съм с подвижни дропаути ,при които от вътрешната страна има предостатъчно мегдан да сваля 2мм без каквато и да било опасност за рамката.Даже според мен ще стане по-здрава(то това е и целта всъщност),с оглед на по-големия диаметър на оста..Само едни 200++лв трябва да хвръкнат..
Ти каква главина мислиш да слагаш?

:offtopic:
По-добре да си вземеш главина с 10 мм плътна ос ; - )
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Направи си сам

Мнениеот Scottyteam1 » Нед Яну 09, 2011 11:26 pm

:lol: :rofl: Мисля, че това е перфектно за темата.
ski bike.jpg
(482.42 KiB) 1089 пъти

Машини и дъска от скейт + стария ми БМХ
CANADA
Аватар
Scottyteam1
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1187
Регистриран на: Чет Юни 10, 2010 11:52 am

Re: Направи си сам

Мнениеот Alpina » Пон Яну 10, 2011 11:22 am

На мен ми изглежда малко недовършено...
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Направи си сам

Мнениеот zafirovp » Сря Яну 26, 2011 9:25 pm

Скоро минах на една плоча на курбелите, но се оказа, че болтовете са дълги и средната плоча шава с около 3-4 мм. Няколко човека ми предложиха да ми подарят болтове, за което благодаря, но съм сигурен, че и те ще са много дълги. Курбелът ми е Асера, и не ми са даваха 30 лв за спецялни за този курбел по-къси болтове, затова реших да сложа шайби. Намерих няколко в нас, но се оказа, че пречат на веригата понеже са с 2см външен диаметър. Срязах ги с една ножовка и ето какво се получи. Надявам се, че са достатъчно здрави.
Изображение
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот marsa » Чет Яну 27, 2011 2:19 am

zafirovp, внимавай да не ги загубиш шайбите по време на каране.

Иначе вкарвам малко гаджети, каквото ми дойде на ум да снимам.

Някой беше постнал ръчно изработен камшик за касета, ами аз повече от 10сек и 0ст не бих отделил за подобно нещо.
Изображение

Контра ключе за болтове на предни венци:
Изображение

С този откъснат вентил +крива спица вътре си напомпах аварийно вилката уанс:
Изображение

Опала, единият ми мега-фар (китайско фенерче), фабрично с доста силен диод, изцяло алуминиев, разполага с фокус, стандартни AAA батерии. Със смяна на диода може да се регулира консумацията/силата според нуждата, лупата също е сменяема. С поставяне в сегмент от вътрешна байкова гума + няколко ръчно изработени уплътнения става 100% водоустойчив за практически нужди, с ръчно изработена тенекийка си го закрепвам на стандартна стойка от Cateye.
Изображение

За тази стойка за един от вече бившите ми телефони бях пуснал отделна тема.
Изображение

Крайщата на жилата си ги поя с тинол, но това едва ли е новост. Стават като фабрични иначе - нито ще има проблем с прокарването, нито ще се разплетат с времето, та да имат нужда от капачки.
Изображение

Другият ми мега-фар, или по- точно "стойката" за него (иначе е обикновен Cateye, единствено сменени диоди). Стойката включва ластик от байкова гума и... крива спица, разбира се. Гордо заявявам, че с тоя гаджет всяко стандартно фенерче се превръща в челник, ако спазваме правилото че каската е задължителна:
ИзображениеИзображение

Това не включва никаква изработка и си е баш "гаджет" - как MP3-то пасва в каската, или иначе казано - "който търси, намира":
ИзображениеИзображение

Ето една идея за "ремонтиране" на пружинките прахоуловителите на евтините вилки, след като се разтегнат от много бърникане. В единия край пружинката изтънява и се навива В другия. Е - с обикновени секачки се отрязва част от широката страна (2-3мм - не прекалявайте!):
ИзображениеИзображение

Скоби от... е от криви спици, които държат калника, от Балканче зад средното:
Изображение

Скоба от... е от какво може, за чантичка под седалката, имаше тема и за това:
Изображение

Шайба от байкови парчета, която се явява адапрор от FV вентил към дупка за AV такъв на шината:
Изображение

След като за пореден път си скъсах кабела на сигмата, реших тоя път да го сменя целия. Забележка - елемента на стойката е разглобяем, този на ампулата - не. Това го правих вчера и има подробни снимки, ако някой иска:
Изображение

Батерия за из път:
Изображение

Разнообразни зарядни за из път, според нуждите:
Изображение

Ако си купите "по- евтиния вариант" на фарчето, мигалката или там каквото, уверете се че разликата до "скъпия" не е няколко диода за стотинки:
Изображение

Евтиният ти преден дерайльор не стига че има луфт, а и пружината му е слаба? Но проблемо, ластик от байкова гума:
Изображение

Ролките на задния ми дерайльор вече са топ клас, след като им исталирах лагери. Що пък не, коства ми 10 мин. заигравка със свредло, пила, лепило и поялник. Резултатът е отличен, дори без смазка и след най- калното каране се въртят с лекота:
Изображение

Гаджети на помпата - вентила - с капачка, за да не влиза гняс, при дръжката - гумичка, за да не трака:
ИзображениеИзображение

Това се сещам засега, не си падам по мега-генералните-изобретения, но пък няколко дребни улеснения могат да направят много ;)
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот deadahmed » Чет Яну 27, 2011 2:42 am

zafirovp написа:Скоро минах на една плоча на курбелите, но се оказа, че болтовете са дълги ...


Ама тези шайби-половинки ще почнат да мърдат от вибрациите и сученето, бе приятел. Направи ги планки, като другият им край да опира във вътрешните легла за болтове.

Ето тук:
Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Или си намери пръстени, които пасват.
Аватар
deadahmed
 
Мнения: 238
Рейтинг: 963
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 10:14 am

Re: Направи си сам

Мнениеот marsa » Чет Яну 27, 2011 2:56 am

Просто трябваше да ги среже по 2 или 3, вместо 1, или - да, да си купи фабрични шайби с необходимите размери, но тогава не е за тази тема.

Бтв за подобна ситуация (исках конкретен дерайльор да работи по точно определен начин в комбинация със задните ми венци), се наложи да отсртраня едни дистанционни шайби на курбела, което наложи и нуждата от по- къси болтове. С "флекс" (ъглошлайф) ги скъсих го необходимото, чрез запилване.
Прикачени файлове
howto.gif
howto.gif (4.35 KiB) Прегледано 25133 пъти
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот taurus13 » Чет Яну 27, 2011 10:16 am

@marsa - ти все едно си расъл в социализма :lol: - когато бях малък, по магазините нямаше нищо - нито материали, нито инструменти - всичко се правеше от подръчни чаркалъци останали от всякакви други непотребни вещи. Майсторите фанатчино разглобяваха всяка джаджа и нареждаха по кутии и бурканчета ценните чаркове - никога не знаеш, кое кога ще ти потрябва.Честно да си призная, това време толкова не ми липсва, че сега с удоволствие отивам да си купя точно каквото ми е необходимо. Добре е, когато можеш и от нищо да направиш нещо, с което да решиш проблема, макар и временно. Все пак след толкова кърпене, надеждно ли е колелото? :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Направи си сам

Мнениеот zafirovp » Чет Яну 27, 2011 10:20 am

Шайбите немогат да паднат, не са срязани точно през средата, за да паднат.

Поздрави за идеята, със стотинката. Много е добра, мога ли да резна една такава със ножовка и после с клещи да шчупя/изкривя средната част.
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот deadahmed » Чет Яну 27, 2011 11:32 am

С пила за метал, не с ножовка. Обаче за направата на шайбите монета с номинал 1 стотинка се е утепала!!! Поддават се 1.5мм, което е достатъчно :bowdown:
Аватар
deadahmed
 
Мнения: 238
Рейтинг: 963
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 10:14 am

Re: Направи си сам

Мнениеот zafirovp » Чет Яну 27, 2011 12:02 pm

И с ножовка се получи добре.

Изображение

Пак мерси за идеята.
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот marsa » Пет Яну 28, 2011 6:56 am

taurus13 написа:Все пак след толкова кърпене, надеждно ли е колелото? :D
При цялото ми уважение, коя от конкретните идеи приемаш за "кърпене"?

Относно социализма, колкото и да не ми е познат, уважавам идеята за "домашния майстор" и много се радвам на бурканчето с шайбички и т.н. И що не, ако ще мога някой ден да вкарам този "новаторски" дух в съзнанието на своя син, да го науча на това да твори, да използва ресурса, бил той шайбички, атомна енергия или нещо още непознато нам :)
:peace:
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Направи си сам

Мнениеот crib » Пет Яну 28, 2011 8:45 am

marsa написа:И що не, ако ще мога някой ден да вкарам този "новаторски" дух в съзнанието на своя син.....
:peace:

Марси, а ако е... дъщеря? :bigeyes:
crib
 
Мнения: 343
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 11:20 am
Местоположение: софия

Re: Направи си сам

Мнениеот jb » Пет Яну 28, 2011 5:32 pm

marsa написа:Иначе вкарвам малко гаджети, каквото ми дойде на ум да снимам.
....


Ще те черпя :beer:
Аватар
jb
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 14, 2009 2:49 pm
Местоположение: Socia

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 156 госта