Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Мнениеот bi » Чет Фев 26, 2009 12:34 pm

http://www.sturow.net/Rilsko/content/IM ... large.html
Кой е този човек? На 14 февруари беше до нас с една девойка на винен събор, снимаше циганчетата с колела. :)
Шегата често е в резултат на интелектуална беднотия.
Жан де Ла Брюер
Аватар
bi
 
Мнения: 330
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Чет Ное 02, 2006 6:54 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот did » Чет Фев 26, 2009 12:42 pm

bi написа:http://www.sturow.net/Rilsko/content/IMG_2650_large.html
Кой е този човек? На 14 февруари беше до нас с една девойка на винен събор, снимаше циганчетата с колела. :)


Ела на някоя от сбирките на "Крива спица" в четвъртък и ще го видиш наживо :)
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Admin » Пет Мар 20, 2009 1:08 am

Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот THEZOGGO » Пет Мар 20, 2009 11:54 am



Как ви завиждаааамм... :agree: Искам и аз с вас на такова каране. :crap:
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Мнениеот Asen6o » Пет Мар 20, 2009 12:31 pm

THEZOGGO написа: Искам и аз с вас на такова каране. :crap:

Е, то да беше само ти, едва ли ще е проблем, но за съжаление е целият форум. :)
Поне до мое такова ВИП каране-има време. (=
Аватар
Asen6o
 
Мнения: 726
Рейтинг: 1407
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 1:18 am
Местоположение: София

Мнениеот ИНОПЛАНЕТЯНИН » Пет Мар 20, 2009 6:31 pm

Докато гледах и четях, направо си изпълвах двата жизнено важни органа - сърцето и мозъка :D Браво на вас, невероятно преживяване е било!!!! :) :) :)
Аватар
ИНОПЛАНЕТЯНИН
 
Мнения: 985
Рейтинг: 1588
Регистриран на: Чет Фев 26, 2009 3:44 am
Местоположение: Из гори и хълмове...

Мнениеот Virtuous » Пет Мар 20, 2009 7:08 pm

Страхотно е.А и природата е наистина "чудо",дано да има още такива прекрасни мероприятия.. :beer:
Аватар
Virtuous
 
Мнения: 656
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Пон Окт 20, 2008 1:44 pm
Местоположение: Asenovgrad

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот outfaced » Сря Юли 15, 2009 6:39 pm

абе седим и си мислим .... от х.Македония до х.Рибни езера как ли е ? ... или пък Семково - Рибни езера (но не през Грънчар, а напряко някъде)
а наопаки от Рибни Езера през Грънчар до Семково дали е постижимо за един ден ?
;)
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот 4getcredo » Сря Юли 15, 2009 9:46 pm

outfaced написа:абе седим и си мислим .... от х.Македония до х.Рибни езера как ли е ? ... или пък Семково - Рибни езера (но не през Грънчар, а напряко някъде)
а наопаки от Рибни Езера през Грънчар до Семково дали е постижимо за един ден ?
;)


Мога да ти кажа как е през Семково до билото за Рибни езера (то през Грънчар си е бая обиколка)... Admin-а е описал как е от Рибни езера до билото... Накратко, все същото е. Юнашко бутане и носене! :D Виж, в обратна посока и двете пътеки са друга работа, но трябва да владееш телепортацията :)
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот outfaced » Чет Юли 16, 2009 8:40 am

е ... 6-7км носене/бутене ... да е зор, колко да е зор пък ... хехе
просто задачката е да се мине възможно най много от най хубавата част на маршрута обаче за 2 дена, не за 3 и с паркиране на колите в Семково

позачетах по туристическите форуми за маршрута от Македония за Рибни ... бил един от най хубавите в Рила (бил описан дори от Вазов ... ама аз нали съм си непросветено инжинерче, не го знаех) ... само че се качват 3-4 върха и май хитч не е за колело

но пък се оказа, че си има директен път от Семково до Рибни ... даже два варианта
Изображение
разправят Вапските езера били хубаво местенце
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот 4getcredo » Чет Юли 16, 2009 9:50 am

И двата маршрута дето си ги нарисувал ще се кара донякъде, но пък излизането на билото ще ти излезе през носа (особено през Вапските езера). Аз съм бутал от х. Семково право нагоре и излиза на билото между вр. Чемерна и Лопатишки (синя маркировка). Бутане си е, но поне е без носене. Сравни вертикалите на тази пътека, която аз съм ти дал, с тези след Вапските езера и си прави изводите :) За катерене до билото с колело, мисля, че този вариант е най-оптимален (за 2,5 ч. се качих). Същата тази пътека горещо я препоръчвам за спускане :D
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот Admin » Чет Юли 16, 2009 8:41 pm

Владо, да речем, че единият ден ще се качиш от Семково до билото и ще се спуснеш към Рибни езера. А на следващия?
Ако мислиш от Рибни да се спуснеш през Рилския манастир и после да се качиш по Илийна река до х. Македония, това си е жива загуба - по-голямата част ще е скучно спускане по черен път и асфалт.
Ако държиш да е двудневно от Семково, ще ти трябва и малко откривателство. Аз бих направил следното:
Тръгване от х. "Семково" (максимално висока точка). Там трябва да намериш хоризонталния висок път за х. "Македония", за да не направиш нашата грешка. По него би трябвало сравнително бързо - за час, максимум два - да стигнеш до х. "Македония". Оттам се спускаш по нашия път до Илийна река, по нея надолу до Бричебор и оттам по шосето през Рилския манастир - Кирилилова поляна и чак до Рибни езера. Това ще си е сериозен преход, но е напълно постижимо за един ден.
На следващия ден избутваш от Рибни езера до билото, караш малко по него и се спускаш по пътеката, за която говори 4getcredo - би трябвало да си в Семково по обяд или ранния следобед.
Пътеката от Рибни езера до х. "Македония", в частите, в които съм я виждал, е напълно непроходима с велосипед. На места даже има въжета.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот did » Чет Юли 16, 2009 9:26 pm

Admin написа:Пътеката от Рибни езера до х. "Македония", в частите, в които съм я виждал, е напълно непроходима с велосипед. На места даже има въжета.


:agree:

"Рилското Конче" :rofl:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот outfaced » Чет Юли 16, 2009 9:32 pm

да, и аз така зачетах, затуй ми мина мерака за там ... там пеш само

иначе мойта идея беше (то вече и други се народиха) ... Семково-Рибни (да кажем по пътеката на 4getcredo) ... спим ... Рибни-Грънчар-Семково
или сега се замислям над Семково-билото-Грънчар ... спим ... Грънчар-Семково

Към Рилския манастир не ми се ходи ... от разказа ти оставам поне с впечатление, че интеренста част на маршрута не там.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот Admin » Чет Юли 16, 2009 10:35 pm

outfaced написа: ... Семково-Рибни (да кажем по пътеката на 4getcredo) ... спим ... Рибни-Грънчар-Семково
или сега се замислям над Семково-билото-Грънчар ... спим ... Грънчар-Семково


Рибни - Грънчар - Семково е постижимо за един ден, но ще е тежко.
Другият вариант мислех да ти го напиша (първи ден Семково - билото - Грънчар), но реших, че вторият ден ще ти дойде твърде лек (Грънчар Семково по нашия път, през Сухото езеро, е нещо като 3 часа каране с размотаване). Обаче сега се сещам каква хитринка може да се направи, ако се вземе той за вариант. Първия ден тръгваш от курорта, а не от хижата. Качваш се до билото, после до Грънчар - спиш там. Вторият ден караш от Грънчар до х. "Семково" по нашия път. След това търсиш горния път от х. "Семково" до х. "Македония". Предаваш много поздрави на хижаря и се спускаш към курорта Семково по пътеката/пътя през долината (където ние бутахме горко). По този начин си удължаваш втория ден с 15-20 км и... чак и на мен ми се прикара. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот nicky bike » Чет Юли 16, 2009 11:18 pm

Admin написа:
outfaced написа: и... чак и на мен ми се прикара. ;)


Така като чета и мен мисе "прикарва" по такива места, нали има какво да се види и снима.
Аз нямам проблем с носене тикане или бутане на колелото. Проблема при мен е ,че аз в сезона не мога да оцъствам от работа за повече от ден и половина (най-много два). Идруго което ме притеснява е ,че не познавам планината (Рила) добре за да тръгна там самостоятелно с приятели.

Влади: Ако се разберем нещо може да направим нещо заедно. Там не съм ходил и ми се ходи. :bowdown:
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот outfaced » Чет Юли 16, 2009 11:32 pm

Admin написа:След това търсиш горния път от х. "Семково" до х. "Македония".

тоя път го има вече на картата
Изображение
зелената пунктирана линия - асфалта до горе и после по равно върви почти. Вие явно сте буталу долу в дерето на реката (Динков дол) по черния пунктир.
А тая пътека дет я бутахте интересна ли ще е нанадолу?

Иначе врътката Семково-Македония е +20км точно, от тях 9 по асфалт
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот Admin » Чет Юли 16, 2009 11:43 pm

Да, зеленият пунктир е този път, според картите може да се хване още от хижа "Семково".
Пътеката от хижа "Македония"... не мога да я определя еднозначно. То частта, която е пътека, не е особено дълга - после вече е черен път и там не е кой знае какво. А самата пътека - на места ще е кеф да се кара, на други ще трябва да се носи и надолу, защото в някои участъци е доста превзета от ниски храсти. Все пак с много по-голям кеф бих пробвал да я пусна, отколкото я качихме. :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот outfaced » Пон Юли 20, 2009 7:52 pm

така ... значи, страаашно каране, бутане, носене и тн. се получи :D ... гуем кеф в тая Рила ... :bowdown: :clap:

Последно го завъртяхме Семкво-Рибни ... там спим ... Рибни-Грънчар-Семково
Бутането от Семково до билото си е лелей :xx(: ... от хижата до разклона горе на билото 4,4км и 700м денивилация ... 3-3,5 часа без големи почивки 99% бутане. Маркировката е зелена (не знам защо на картата е синя!). Като цяло е хубаво да се следва, макар че на едно място минава за лудо през едни клекове - хем заобикаля, хем едва се провряхме. Иначе въпросната пътека за надолу ще е ухааа :eyebrow:
После горе по билото към Рибни по пътечка както си му е реда. Гледката над Вапските езера е чудесна :)
В тая връзка има и изкачване през Вапските езера. То е до голяма степен черен път, после пътека до езерата. Черния път е караем. След Вапските езера обаче до билото са едни около 200м денивилация, които си клонят към отвес :D ... но си има пътека и с носене може да се мине. В крайна сметка ако целта е Рибни езера може би е по бързо и приятно качване от това по зелената маркировка. Приятно заради минаването през езерата.
Става дума за това в синьо (а нашия варинат е в бяло). Излиза се на билото сред връх Вапа.
Изображение
После до Рибни е малко терсене преминаванто през сипея. Ама пък спускането долу до смата хижа е :nuts: :banana: :hbang: :hbang: ... особенно за майсторите на серпентини.
Хижата е пълна мизерия, но поне има хубава храна и котарака е голяма работа :lol: Там предизвикахме съответно голям интерес от типа "ама вие с тия колела как карате тука ... тц тц тц" :D

На следващия ден си избутахме бодро обратно серпентините и после малко сменихме маршрута. Просто тоя сипей няма никъв смисъл в тая посока. Много по бързо и приятно е следванто на зимната маркировка през Канарско езеро и малко след това. Първо следва скоростен фрийрайд по тревичка до езерото, после каране до 2рото езеро и там на едно място се хваща в дясно директно нагоре по един рид. Рида си е яко отвес (35%+), ама е тревичка и има стъплца и къде с носене, къде с бутане се минава за по малко от 30мин. След въпрсния рид пък се минава покрай едно малко и много чаровно езерце-локвичка :)
Става дума за зелената следа (червената е на Любо)
Изображение
Отказахме се от следванто на зимната маркировка в последния участък, защото тя тръгва верно по-полегато да катери нагоре, но е само по морени.
От голямото езеро също има пътека нагоре, но и тя е по сипей, така че не става.

По билото и до Грънчар си карахме вече по трака, там варинати няма, а и не е нужно .... то и така си е повче от чудесно ... "рилското равно" е кеф и нагоре и надолу, а за спускането от Ковач до Грънчар да не говорим. Там първия участък верно си е яко зорен, но после между клековете и до хижата е :clap:
Клековете бяха окастрени, така че ядове с тях нямахме. Уви нямахме гледка към язовира долу, защото спускахме в облак, мъгла и на моменти градушка :P
В хижата хапване-пийване и продължихме нататък.

Голяма мистерия ни беше обаче, закъв сте си го причинили онова нечовешко бутане и провиране през гората, за да хванете пътеката към Семково (след Нехтеница). Там по-човешките варианти са два
Изображение
първия с туристическо природен привкус (зелената следа) - бутане 10мин. до сухото езеро, зяпане на въпросното (много е красиво) и хващане на пътеката от там (тя там си почва)
втория - според картата след водохващането пътя продължава още малко и свършва в пътеката малко по надолу.
А пътеката верно си е много готина :eyebrow:

Туристи ни казаха, че има пътека и от билото до сухото езеро, но така като го гледахме въпросното било, по скоро решихме, че от там с колело е абсурд да се мине.

Втория ден маршрута го минахме за точно 10 часа, като сега гледам, че на Грънчар сме седяли 50 мин. и 35мин. сме се лутали докато намерим варианта за минаване през сухото езеро. През останалото време също не сме бързали за никъде и не сме пропуснали хубава панорама, на която да не се спрем да поснимаме или хапнем. Така че съвсем караемо за 1 ден. :peace:
Толкова от мен за сега ... по късно и снимков мат'рял :)

всъшност ето малко за зарибявка ... мастър Нака :bowdown:
Изображение
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот 4getcredo » Пон Юли 20, 2009 8:08 pm

:clap: Зарибени! :D

Туй, със съветите за втория ден беше с цел да ви предпази... случайно да не се отвратите от толкова много каманяк ;) :D ... да не преядете с череши, дет се вика! :D А, щях да забравя... и от завист (не знам дали е благородна ;)).

Очаквам с нетърпение снимките :beer:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот Admin » Пон Юли 20, 2009 9:00 pm

Чудесно сте покарали.
Минаването през Канарското езеро е много полезно допълнение, макар че аз на тия височини винаги гледам да се придържам към маркировката, освен ако не познавам района много добре.
Всъщност точно от много познания се забихме в ония дървета, защото не улучих точното място да щурмуваме склона. Навремето съм правил и трите варианта (т.е. двата, описани от теб и един с избутване напряко през гората, който беше най-лесен). Обаче миналата година най-лесният се оказа най-труден. :lol:
Аз препоръчвам твърдо минаването през самото Сухо езеро, а не продължението на пътя, защото то свършва в нищото и макар пътеката да е близо, не се намира съвсем лесно. През езерото си е най-сигурно, а и най-красиво - езерото е просто прекрасно. :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот outfaced » Вто Юли 21, 2009 8:18 am

снимки от моя милост и abs - http://outfaced.bplaced.net/MTBgallery/ ... index.html
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот Admin » Вто Юли 21, 2009 9:28 am

Аааааа! Полудявам като ги гледам тия снимки! :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот тучо чучо » Вто Юли 21, 2009 11:54 am

Чудесен маршрут, великолепни снимки! :agree:
Спирахте ли на Грънчар? Ние спахме там в събота и в неделя, към 9 ч. тръгнахме по Кайзеровия път към Боровец.
Откъде слязохте?
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Re: Рибни езера - х. "Грънчар" - х. "Македония...

Мнениеот outfaced » Вто Юли 21, 2009 2:15 pm

тучо чучо написа:Чудесен маршрут, великолепни снимки! :agree:
Спирахте ли на Грънчар? Ние спахме там в събота и в неделя, към 9 ч. тръгнахме по Кайзеровия път към Боровец.
Откъде слязохте?


мдааа, докладваха ни ... за едни овнешки пържоли стана дума ;)
е ние бяхме късно в Грънчар, към 13:30 ... ама хижаря веднага ви изказа :)
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 45 госта