Термо бельо

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Термо бельо

Мнениеот psychocrew » Чет Ное 30, 2023 8:07 pm

Мериносовото бельо е доволно скъпо и много добро за спортни занимания, не знам как ви дава сърце да перете с центрофуга, пък за сушилнята даже нямам намерение да споменавам. Ако ще го перете в пералнята, поне спазвайте препоръките на производителя, все пак това е вълна. Аз лично си го пера на ръка с малко перилен препарат. След прането ги изтисквам внимателно и го разпъвам в хавлиена кърпа която навивам и на практика тя подсушава почти изцяло дрехата, след това на сушилника в стаята. Само да отбележа, че мериното не е добре да се пере и постоянно с цел запазването му по-дълго, но винаги след използването му задължително проскане на терасата да се проветри. Тъй като не задържа миризма след проветряването, си го ползваш. Може спокойно да го проветриш няколко пъти преди да го изпереш.
Отбелязвам, че това е моето лично мнение и не задължавам никой с него. След 4 години редовно ползване комплекта "WOOLVERINE" все още ми служи добре.
Поздрави, дано съм бил полезен.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Термо бельо

Мнениеот stealth » Чет Ное 30, 2023 8:33 pm

Аз редовно си ги пускам в пералнята - имам програма за вълна, но пък и ползвам изрично препарат за вълна, че на обикновените пише: не използвайте за вълна. Суша ги метнати на облегалката на дивана - не трябва да висят, а да са разстлани някъде. Едно време ме бяха наплашили, че мериното е много фино и трябва много да се пази, а аз две декатлонски тениски ги нося и навън през лятото, и ежедневно като долен слой през зимата. Положението е: абе, вие с брат си, тоя чисто нов потник му ебахте майката за 4 години!!! Това не означава, че не е добре да се пазите малко повече, просто не се филмирайте излишно.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Термо бельо

Мнениеот _SoRa_ » Пет Дек 01, 2023 11:31 am

При пране с обикновен прах или с течен такъв, какво може да стане на мериното? Аз от 2 години пера чорапите и блузите с обикновен прах или с течен. Пускам на програма "Mix" или "Sport" и простирам на сушилника отвън, не на пряка слънчева светлина. Не са се степали, разтегнали, свили или нещо особено да им се е случило. Все още са меки, само блузата с къс ръкав или се поотпусна или аз прекалено отслабнах и сега ми е като подарена. :dontknow:
От omsigh са блузите, чорапите от шушон. На последните само летните чорапи ми се скъсаха за един сезон употреба.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Термо бельо

Мнениеот martin.radev » Пет Дек 01, 2023 12:21 pm

От началото на годината, просто стигнах до извода, че не мога, а и не искам да се мъча с изкуствените материи, дето смърдят и развъждат бактерии и обриви и т.н.
Затова реших да си подменя дрехите за каране с такива, които знам, че работят - имах една единствена Мерино блуза и тя е от 2020 на Айсбрейкър, струваше майка си и баща си,
но единствените щети по нея са от тръни по пътеките.
Тази блуза се пере 2 пъти седмично на 40 градуса с центруфуга 1200 rpm и се суши винаги в сушилня - на най-топлата програма, за да е готова за 45мин за обличане.
Неправилно или противопоказно? 100% е така, съгласен съм не е правилно, но нивото на експлоатация е брутално при мен 5 дни в седмицата съм на работа (винаги с колело) и ако се наредят звездите, карам и през уикенда. Ако дрехата има нужда от време да изсъхва на простори - не ми върши работа.

Тези дрехи издържат на тази експлоатация години наред...и с една блуза + Long Sleeve Hoodie покривам нуждите си.
Та затова казах, в предния си пост - "Ще си взема един Woolverine на Omsight и дано да издържи в сушилнята"
В интерес на истината - Айсбрейкърите са в пъти по-скъпи от Woolverine, ще ми е любопитно дали и ще са в пъти по-качествени или още един случай, в който плащам за
маркетинг, реклама и лого...
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Термо бельо

Мнениеот Lucky Loser » Пет Дек 01, 2023 1:47 pm

martin.radev написа:Айсбрейкърите са в пъти по-скъпи от Woolverine, ще ми е любопитно дали и ще са в пъти по-качествени или още един случай, в който плащам за маркетинг, реклама и лого...

Да споделиш опита си след известно време :)

:offtopic:
martin.radev написа:изкуствените материи, дето смърдят и развъждат бактерии и обриви

Моите 2 стинки по темата:
Смея да твърдя, че не всички са така. Вече доста години изполвам главно изкуствени материи и от моя опит мога да кажа, че определено има разлика между тениска/блузка на Nike или Leatt (и подобни истински да ги наречем марки), с които в момента ползвам и да кажем AliExpress подобна или като цяло на някоя неизвестна марка от втората.
Като цяло трудно се потя, но след 5-8 часа каране през летния сезон е неизбежно, винаги има баири, които да се катерят. Тези на гореспоменатите марки просто не миришат, не и след първия ден ползване. След втория вече ги хвърлям за пране.
С китайските.. от Китай, мириша все едно не съм се къпал от седмица! Хубави на допир, но дотам.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Термо бельо

Мнениеот stealth » Пет Дек 01, 2023 4:56 pm

_SoRa_ написа:При пране с обикновен прах или с течен такъв, какво може да стане на мериното?

Нямам идея какво може да му стане, но съм чел по опаковки, че с даденият перилен препарат не бива да се пере вълна. Сега, обаче, на тубата, която е в къщи няма такова предупреждение. Та, явно има различни - аз нямам точен спомен на коя марка съм го гледал това. А и не е като да не съм пускал мериното с друго пране, но особено зимата нося доста вълна и допълнителният препарат не ми е излишен.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Термо бельо

Мнениеот _SoRa_ » Пет Дек 01, 2023 5:43 pm

Клин от мерино вълна кога носите? В по-голямата част от зимата карам с дълъг клин и отгоре панталони с къс крачол. И при влажно време карам така без да усетя мокро по краката. С мериното дали пак ще е така? Отделно не знам до колко пази от вятър. При спускане пак до колко пази от студ и вятър?
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Термо бельо

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Дек 05, 2023 1:08 pm

Хахахаха знаех си че ще стане дискусия за пране :D Моето мерино е от https://woolcollection.com/ и най-старата ми блуза от тях на 10+ години, а най-новата на 5-6. В началото ги перях и аз само на програмата за вълна, ама като мина време си ги пускам на нормална за памук 40 градуса и 800 оборота и така вече мноооого години. Перем само с течен прах. Не трябва да влизат в сушилня, че стават детски размер после.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Термо бельо

Мнениеот http » Сря Дек 06, 2023 11:53 am

Мартине, не знам защо така влизаш на хората, само защото са споделили, нещо което им е харесало през годините, и споделят във форума? Нали едно от нещата във форумите е да споделяш лични мнения и виждания ?
Ти като гледам, с една тениска Айсбрейкър, директно зачеркна омсайт като марка, защото ти така си казал.
Омсайт ми ги препоръчаха приятели в съвсем различни спортове от колоезденето, като ски и сноуборд, носейки неща на бранда от самият му зародиш. Повярвай ми в условията, които карат те, доскоро и аз, няма как да правиш компромис с топлото и качеството.
На тая база, от сега ти казвам, че няма да харесаш марката - това което си взели е почти 100% мерино, което не търпи високи температури нито при пране, нито при сушене. Айсбрейкъра ти е харесал, защото половината са изкуствени влакна, което не е лошо, но е студено докато се катериш по някой склон.
За дайнема якетата, може да провериш какви са цените "навън" за якета с подобна материя и какви характеристики предлагат, къде се ползва материята и т.н. - целта оправдава средствата, за казали едни по-умни от мен хора.
За протокола, имам само мериносови тениски и клинове на марката, и това което предлагат като цена и качество, нямат равни в момента.
Къде ще се облечеш в baselayer-a с почти 100% мериносова вълна, за 120-150лв. ?
http
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Май 07, 2018 7:46 pm

Re: Термо бельо

Мнениеот martin.radev » Пет Дек 08, 2023 9:52 am

http написа:Мартине, не знам защо така влизаш на хората, само защото са споделили, нещо което им е харесало през годините, и споделят във форума?

"Може би вече сте коментирали българската марка Omsight, имат добро мерино бельо, якета със симпатекс мембрани, дори и с дайнема."

звучеше все едно си обвързан с Vratsa Trails, ако не е така - и това е твоя изказ - приеми най-искрените ми извинения.
И да, мисля, че идеята на форума е да е извор на споделен опит.

Колкото до Омсайт - Доводите ми не са срещу мериното им, то е изключително евтино, поръчах си и предстои да бъде тествано -
Omsight.png
(81.23 KiB) 63 пъти

А там, вече - очаквам да се пере и суши, защото това получавам от Айсбрейкъра (който не е 50, а 83% мерино)
И нека само кажа, че с тая марка започнах да подменям екипировката си,
а в момента имам и на Craft и на PoC, така че имам някаква база за сравнение.

Недоволството ми беше насочено към якета и късите панталони за МТБ - Аз ски не карам, така че там не се меся, ако казваш, че са добри - значи са такива.

Но виж - якета имам и пак ще повторя: Якета, от по 760 лева ми идват малко неориентирани(Скрийншот от сайта им)
Това е яке без Дайнема (което само по себе си мога да споря доколко приложение има в Маунтън Байкинга) и е с някаква мембрана "Симпатекс"
Да не се лъжем, като не можеш да покриеш Gore-Tex стандарта и си малка компания играеш с мембрани като Sympatex или PrimaLoft или някоя от другите стотици.
Единственото хубаво, е че наистина описват детайлно техническите характеристики на плата/мембраната, това им признавам - но отново за 760 лева

Цените на "Спарк" и "Дайнема" са по-високи от Трой Лий/Ендура и Гор-Текс - моите уважения, само мен ли ме втрещява тая неправилна политика??
Или ще е табу във форума да се оплюе лошото пласиране на пазара само защото е българско? :)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Термо бельо

Мнениеот Boyan1984 » Пет Дек 08, 2023 10:40 am

Относно гортекса: https://www.youtube.com/watch?v=GGEzJJYiROk Да, сигирно ще кажете, че конкуренцията го прави това, но изгледай го все пак.
Иначе ме навихте да си направя едно комплектче термо бельо от Омсайт. От сума ти време искам да поръчам нещо от тях. Цената е супер, излиза ми 135 кинта горно и долно. На Woolcollection по-добри ли са? Нямам възможност, а и не виждам смисъл да давам по 200 и нагоре пари за термобельо. Говоря за по-скъпите марки. Бих си купил по-хубав зимен клин за колоездене, но пак 200 ми е предела.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Термо бельо

Мнениеот martin.radev » Вто Апр 23, 2024 1:54 pm

Няколко месеца назад си взех Мерино блуза на Омсайт "WoolVarine" и трябва да си призная, че очаквах да са зле похарчени пари
само и само за да мога да натрия носа на момчето, с което влязохме в спор ;)

Истината, е че е изключително качествено изработена дреха и противно на всички очаквания - се пере на 40 градуса с 1200 rpm центруфуга и се суши в сушилня,
без да се свива или като цяло да има визуални следи от такъв тип пране.., като страничен коментар облечено на голо - боде по кожата, но това се очаква
от естествени вълнени материали като цяло.
Доста съм впечатлен и реших, че трябва да си го призная - скоро ще си поръчам още 2-3 блузи.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Термо бельо

Мнениеот evilzet » Вто Апр 23, 2024 2:16 pm

Еми, чест ти прави.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Термо бельо

Мнениеот http » Сря Апр 24, 2024 5:56 pm

Радвам се, че си останал доволен. По принцип и аз като видя български стоки, гледам почти винаги скептично, но след като ми беше предложено, като марка от 3-4 познати се метнах и аз.
Честно казано ми беше писнало да давам по една торба пари, всеки път за качествено мерино.
Сега няма как да има кройката и удобството на Блек даймант, но за парите си, аз лично за момента не съм открил, нещо по-добро.
http
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Май 07, 2018 7:46 pm

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 163 госта