Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Чет Фев 10, 2022 6:20 am

Със стара руска ръчна помпа си правя гумаците Максис на тюблес реди капли и става от раз без никакви усилия. Май си е до гуми и шини - едни стават по-лесно, други - не.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Чет Фев 10, 2022 11:14 am

zmei написа:Извода е или истински компресор или гето помпа от малка пръскачка примерно

Поръчах градинска пръскачка Harly, която Alexi препоръчва в друга тема, в момента е на половин цена в Практикер.
Ако пак не стане, или ако времето за монтаж на безкамерна гума ми отнема повече от времето, което карам с нея - връщам пръскачката, слагам вътрешните гуми и забравям за tubeless :)
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Admin » Чет Фев 10, 2022 5:59 pm

Дано да стане, но ако не - преди да се отказваш, защо просто не скокнеш до най-близката бензиностанция? Не съм пробвал със самоделни „компресори“ (разбирай пръскачки и други подобни съдове), но е лесно да се предположи, че с тях, както и със стандартните ръчни/крачни помпи работата е малко на късмет. Но с истински компресор лесно ще разбереш дали пробемът е някъде в системата гума/капла, или в досегашните средства за помпане. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот zmei » Чет Фев 10, 2022 10:49 pm

alexmitev написа:Поръчах градинска пръскачка Harly

С тази пръскачка ще стане. 8 литра. Аз съм гледал клипове с 2 литра и пак вдигат гумите.Помпай смело. Иначе с компресор си е най-лесно. Имам пръскачки, но заложих на сигурното. Но и имам място къде да го държа. Да не забравиш да се похвалиш.
zmei
 
Мнения: 116
Рейтинг: 991
Регистриран на: Пет Юни 12, 2020 2:38 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Фев 11, 2022 9:52 am

Така както Алекс е описал какво е правил до момента ми изглежда, че проблемът е в бандажът. Сложил ли си въобще такъв за безкамерна? Ако да най-вероятно си го наранил - свали външната и огледай хубаво.

Иначе като се надува гумата трябва леко да я натискаш точно срещу вентила, за да остават бордовете ѝ в конкат с шината.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Пет Фев 11, 2022 9:50 pm

alexmitev написа:
zmei написа:Извода е или истински компресор или гето помпа от малка пръскачка примерно

Поръчах градинска пръскачка Harly, която Alexi препоръчва в друга тема, в момента е на половин цена в Практикер.
Ако пак не стане, или ако времето за монтаж на безкамерна гума ми отнема повече от времето, което карам с нея - връщам пръскачката, слагам вътрешните гуми и забравям за tubeless :)


Извода е с -Всяка помпа- която помпа поне 10 атмосфери (144psi)
Времето за монтаж, което отнема е (демонтаж и монтаж) 20мин на гума с дете и куче в средата на хола ми
Плюсовете на тюблеса са толкова значителни, че си заслужава всяка мъка през, която можеш да минеш...вярвай ми.

https://www.youtube.com/watch?v=PCCPesi ... artinRadev
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот evilzet » Пет Фев 11, 2022 11:29 pm

Ами да пробвам с помпата за шока, прави 20 бара :magnify:

Изводът е - не с всяка помпа, а с такава, която има достатъчно дебит да издуе тюблеса, па ако ще и 2 бара да е.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Пет Фев 11, 2022 11:47 pm

evilzet написа:Ами да пробвам с помпата за шока, прави 20 бара :magnify:

Изводът е - не с всяка помпа, а с такава, която има достатъчно дебит да издуе тюблеса, па ако ще и 2 бара да е.


Да прав си разбира се, че става въпрос за по-голям дебит, даже и във видеото го казвам.
терминологията в поста е грешна
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Пон Фев 14, 2022 2:01 pm

zmei написа:...Да не забравиш да се похвалиш.

Не забравям! :)
Днес пристигна пръскачката. Първите два пъти нищо не ставаше, но на третия път напомпих по-смело (тялото на пръскачаката леко почна да се издува) и след рязкото изпускане на въздуха, чух заветното изпукване на бордовете :) Благодаря на всички, които не преставаха да ме окуражават за tubeless каузата, че аз бях изгубил надежда, че ще успея някога точно с тази гума на тази капла!

P.S. Иглата на вентила май доста лесно се задръства с боза (при спадане на гумата) и трябва да се подменя периодично? Киснах иглата няколко дни в спирт, но като я сложа на вентила, доста трудно се помпи - вдигам 6+ атмосфери на манометъра на помата, за да направя гумата само на 2 атмосфери. Поръчах 10 игли от али-то за резервни...
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот jayblack » Пон Фев 14, 2022 2:09 pm

Вентилите с централна дупка се запушват по-често от тези с няколко станични дупки. Когато прибирам колелото в гаража винаги го оставям на последната скорост, където пружината на обтегача е най-отпусната, колчето докрай разпънато и вентилите да са долу. Не отнема повече от 30-40сек. ,а и бързо става навик. :beer:
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Пон Фев 14, 2022 2:19 pm

jayblack написа:Вентилите с централна дупка се запушват по-често от тези с няколко станични дупки.

Аз имах предвид, че самата игличка е запушена, а не вентилът?
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот jayblack » Пон Фев 14, 2022 2:24 pm

alexmitev написа:
jayblack написа:Вентилите с централна дупка се запушват по-често от тези с няколко станични дупки.

Аз имах предвид, че самата игличка е запушена, а не вентилът?

Добре, игличките на вентилите с централна дупка се запушват по-често, от на тези със странични дупки.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Пон Фев 14, 2022 6:34 pm

Здравейте.
Не знам до колко въпросът ми ще е с кратък отговор, но и имам нужда от съвет за последователността на ъпгрейд на байка.
Искам да купя телескопично колче, гумите да направя тюблес и да премина на 1х11/12 скоростна система. С кое ще е най-добре да започна? Като бюджет за начало имам 500 лв.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот evilzet » Пон Фев 14, 2022 7:36 pm

Тюблес и колче и ще ти останат 100+лв .
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Вто Фев 15, 2022 8:50 am

evilzet написа:Тюблес и колче и ще ти останат 100+лв .

Добре ли съм се насочил?

https://www.bikecenter.bg/komponenti/re ... mm-presta/ за тези вентили не съм сигурен ще станат ли за Valve Hole Diameter: SV / Presta (6.5 mm) каплите са Мавик Crossmax.
https://www.bikecenter.bg/komponenti/re ... ans-450ml/
За колче се колебая между
https://www.wiggle.com/brand-x-ascend-i ... r-seatpost
https://www.bike24.com/p2277947.html?me ... ,1962,1967
https://www.bike24.com/p2226438.html
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот zeedor4o » Вто Фев 15, 2022 12:41 pm

Някой има ли идея какви са условията за изпращане към себе си на неща от Великобритания до България. Ситуацията е следната: Приятел от Великобритания ще се връща да живее в България. Иска да си изпрати велосипеда (стойност ~2000лв) по куриер и да си го вземе като се прибере в България. Четохме, че стоките задължително минават през митница вече и трябва да се плаща 20% данък върху обявената стойност на стоката, което за мен е абсурдно при условие, че не се извършва търговия. Има ли някакъв начин да се избегне митницата или поне да се избегне огромната такса? В други теми четох, че някои хора все още ползват ggbg за доставки до България.
Аз съм принцът на бял Ram
Аватар
zeedor4o
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 10:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Вто Фев 15, 2022 1:03 pm

GGBG
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Франко » Вто Фев 15, 2022 7:19 pm

Един бърз въпрос - допустимо ли е да се напомпи вилка над максимума (по книжка) и ако да, с колко %? За Маниту Маркхор става дума.
Франко
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Вто Фев 15, 2022 9:34 pm

на Въпроса ти - В никакъв случай не е допустимо. (Преди някой да каже как кара вилката си на 5 хиляди PSI и няма никакви проблеми)
Аз никога не бих надвишил препоръчителното максимално налягане.

Ако прехвърляш САГ-а с препоръчителното налягане във вилката, използвай Токъни за да намалиш обема, което ще ти даде САГ при по-малко PSI,
а и ще вдигне прогресията на хода.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Вто Фев 15, 2022 10:46 pm

за въпросната вилка не вярвам да има токени ,но може да развиеш капачката на въздушната камера и да добавиш 2-3 чаени лъжици грес - ще свършат същата работа
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Франко » Сря Фев 16, 2022 11:28 am

Вилката е чисто нова и на лепенката дават колко да се помпи до 99кг. на велосипедиста. Аз съм под максимума, но брат ми иска да покара, а е към 15кг, над максимума ... помпя до максимума и ще го предупредя да внимава с неравности и бордюри :)
Франко
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didkodidi » Сря Фев 16, 2022 8:54 pm

Здравейте!
Имам този спрей .
Мога ли да сложа от него на окачването,няма да раглабям колелото.Така както е само да капна там където стоят лагерите на окачването.
product_12351.jpg
product_12351.jpg (43.17 KiB) Прегледано 855 пъти
:beer:
JEFFSY 29 AL Base
Изображение
Аватар
didkodidi
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1322
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2017 11:58 am
Местоположение: Плевен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот evilzet » Сря Фев 16, 2022 10:45 pm

Това е подобие на вд40 и само може да ти отмие смазката на лагерите.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот denises26 » Чет Фев 17, 2022 10:45 pm

Здравейте, търся си Schwalbe TableTop tanwall / така де, жълтите бордове :D / 26 цолови. Ако някой знае къде имат налични в БГ да свирка. :wavey:
Аватар
denises26
 
Мнения: 407
Рейтинг: 1402
Регистриран на: Вто Юли 20, 2010 3:25 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот madsnake » Чет Фев 17, 2022 10:59 pm

Имам един direct mount rd m8000. Искам да го сложа на градското. Има ли някакъв преходник да нормална цена?
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Нед Фев 20, 2022 12:04 pm

evilzet написа:Това е подобие на вд40 и само може да ти отмие смазката на лагерите.

С масло за верига става ли? Ако не, то какво масло е подходящо за вилка и шок?
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Нед Фев 20, 2022 12:39 pm

Чакай малко, ти питаш за лагери на окачването или за стеншъните (тръбите) на вилката и шока?
Защото, ако питаш за вилката и то точно стеншъните имам много приятели, които и до ден днешен го използват (Брунокс) и
се кълнат, че има добър ефект върху работата на самата вилка.

За лагерите аз не бих го използвал, нито масло за верига, но ако е наложително, бих използвал такова - на восъчна основа или нещо,
което няма агресивни агенти,
защото може да си направиш лоша услуга като прецакаш уплътненията на лагерите, трябва да имаш и в предвид, че щом няма да
разглобяваш колелото - поставяйки масло от горе.., вероятно ще привлече и полепи допълнително мръсотия в областа на лагерите.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Нед Фев 20, 2022 1:36 pm

madsnake написа:Имам един direct mount rd m8000. Искам да го сложа на градското. Има ли някакъв преходник да нормална цена?

да :
https://1001-bike-parts.com/bg-product-details-1733.html
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Нед Фев 20, 2022 3:34 pm

martin.radev написа:Чакай малко, ти питаш за лагери на окачването или за стеншъните (тръбите) на вилката и шока?
Защото, ако питаш за вилката и то точно стеншъните имам много приятели, които и до ден днешен го използват (Брунокс) и
се кълнат, че има добър ефект върху работата на самата вилка.

За лагерите аз не бих го използвал, нито масло за верига, но ако е наложително, бих използвал такова - на восъчна основа или нещо,
което няма агресивни агенти,
защото може да си направиш лоша услуга като прецакаш уплътненията на лагерите, трябва да имаш и в предвид, че щом няма да
разглобяваш колелото - поставяйки масло от горе.., вероятно ще привлече и полепи допълнително мръсотия в областа на лагерите.

Грешката е моя, че не уточниха за кое питам- за стеншъните.
На лагерите нищо не слагам. Само в сервиз за тези неща.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот alexmitev » Нед Фев 20, 2022 9:39 pm

martin.radev написа:Защото, ако питаш за вилката и то точно стеншъните имам много приятели, които и до ден днешен го използват (Брунокс) и
се кълнат, че има добър ефект върху работата на самата вилка.

За лагерите аз не бих го използвал, нито масло за верига, но ако е наложително, бих използвал такова - на восъчна основа или нещо,
което няма агресивни агенти,
защото може да си направиш лоша услуга като прецакаш уплътненията на лагерите, трябва да имаш и в предвид, че щом няма да
разглобяваш колелото - поставяйки масло от горе.., вероятно ще привлече и полепи допълнително мръсотия в областа на лагерите.


Не знам дали е правилно, но аз за лагерите по окачването (общо 8 бр.) ползвам литиева грес Motorex. Разбира се, след като съм разглобил всичко, за да стигна до тях и да не остава грес отвън.

За главините, средното и колчето ползвам жълтата Motorex 2000 - бялата ми се вижда прекалено гъста.

За веригата ползвах Liqui Moly, но събираше доста кал и отскоро съм с Joe's lube for wet conditions.

За вилката и шока от Veloboost ми казаха да не ползвам Brunox срея и ми дадоха R.S.P. hyper wiper fork care oil. Доволен съм от него, но след първите 10-15км изсъхва и вилката става осезаемо по-твърда за спусканията, което не ми харесва - явно трябва да нося шишенцето с мен или да мажа с някаква по-дълготрайна грес...
"Фиксираната (заварена) седалка на ST 530 S остава неподвижна при каране.
Планинският велосипед ST 530 S се продава със звънец, фар и стоп, светлоотразители на каплите и педали."
alexmitev
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Съб Сеп 12, 2020 4:27 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 169 госта