Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Сеп 02, 2021 11:10 am

NiOOH написа:Ти написа, че си карал с 3 ХТ вериги, които са над 200 лв общо. Сметката ми е направена на базата на ТВОИТЕ писания.
Износването на веригата се мери. Не ти трябват три вериги, просто трябва да се почиства и смазва както трябва и да се следи износването. При достигане на 0,5 удължение, веригата се сменя и така...

Чакай сега ,веригата сменя ли се или се кара докато всичко стане за коша ,последно ? Ако я смениш ,то излиза че и ти караш поне 2 вериги с останалите части .. Моите наблюдения върху компонентите е ,че веригата е най натоварения а и най евтин елемент ,за това и аз въртя 2 до 3 вериги ; така всичко изкарва доста повече
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот NiOOH » Чет Сеп 02, 2021 12:24 pm

Alexi написа:
NiOOH написа:Чакай сега ,веригата сменя ли се или се кара докато всичко стане за коша ,последно ? Ако я смениш ,то излиза че и ти караш поне 2 вериги с останалите части .. Моите наблюдения върху компонентите е ,че веригата е най натоварения а и най евтин елемент ,за това и аз въртя 2 до 3 вериги ; така всичко изкарва доста повече


А ти разбра ли какво съм написал, последно? Имаме нужда от четене с разбиране.
Всяка една верига може да се кара, докато износването причини 0,5 % увеличаване на дължината и. ОТ ТОЗИ МОМЕНТ НАТАТЪК (това е важно) веригата започва да причинява измеримо по- ускорено износване на венците. Това не го казвам аз, а производителите на трансмисии. Дали ще караш с една верига или с десет вериги няма значение. Можеш да си купиш десет наведнъж и да ги въртиш 15 години или да имаш една, която да следиш и при достигане на определена степен на износване да изхвърлиш и да замениш с нова.
По-важното е не да въртиш и сучеш, а да имаш достатъчно надежден инструмент и метод за измерване на износването. В това отношение, тези тенекийки за по 10 кинта не вършат кой знае колко добра работа.

Дано този път си проумял, по-простичко ми е трудно да го обясня.
NiOOH
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 20, 2021 11:02 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Вилката » Чет Сеп 02, 2021 12:34 pm

Тая тема е относителна, заради многото различни модели с различни цени и ресурс. Дали ще въртиш една, две или три вериги зависи изцяло от това.
Аз карам задна касета за над 600 лв и огромен ресурс. Въпреки, че на веригата ми дават 8000 км ресурс, ми се иска касетата да изкара поне 2х толкова, за да си струва платената цена. Затова ползвам две вериги, които да разменям на всеки около 1000 км.
Предната плоча въобще не ми е в сметките, когато защрака е за махане. Ни бих я оставил да се напасне по нея нова верига, защото може така да скъся живота на веригата, а цената и е като на овала.
За три вериги за сефте слушам, може би в някои ситуации е ОК.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот NiOOH » Чет Сеп 02, 2021 12:39 pm

Ако караш толкова скъпа касета, за мен е по-логично да инвестираш и някой лев в инструмент, който да мери вярно/точно износването на веригата и да сменяш при удължаване от 0,3-0,4 %. Потретвам, няма значение дали веригата е една или десет. Ако караш с повече от една в началото ще караш по-често с относително по-малко износена верига, в края на живота им с относително по- износена (ще сменяш износена с износена).
NiOOH
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 20, 2021 11:02 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Вилката » Чет Сеп 02, 2021 1:05 pm

Явно още не си схванал защо разменяме по няколко пъти две/три вериги.
Ще опитам и аз да ти обясня. Представяш си, че касетата има 20 000 ресурс (надявам се :D ), а веригата 10 000. След 10 000 км веригата ще е износена близо 1 %, и около 5 000 км ти ще си карал с верига, износена над 0,5 %, а касетата ти все още е на половината от очаквания ресурс. Е точно тия 5 000 км с калпава верига ти скъсяват живота на касетата, и може да не докараш до 20 000.
Ако на всеки 1 000 км разменям 2 вериги, общият им ресурс е като на касетата и изнасянето на вериги и касета ще върви успоредно. Така ще можеш да караш компонентите дори над ресурса им. Аз например имам стар комплект ХХ1, който работи перфектно, въпреки че веригата е с 1 % разтягане.
Относно измерването на веригата, вече съм писал някъде тук че го правя по-точно и без специален инструмент. Измервам точната дължина на сто звена.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот NiOOH » Чет Сеп 02, 2021 1:40 pm

И ти не схвана аз какво ти написах, та ще се потретвам.

Няма такова нещо, като гарантиран ресурс на компонент, особено на верига. Верига можеш да скапеш и за по-малко от 1000 км ако не я поддържаш като хората.
За щастие, ако имаш правилният инструмент и знаеш как да го ползваш можеш да измериш износването доста точно. Оттам нататък е достатъчно само да мериш износването и да изхвърлиш веригата, когато удължеието достигне 0,5 %. Ако караш много скъпи венци, можеш да бъдеш консервативен и да сменяш верига при 0,3-0,4 % износване. Това може да стане и след 500 и след 5000 км, зависи от поддръжката и от качеството на самата верига. Ако въртиш две вериги ще ги ползваш два пъти по-дълго, точно колкото и ако си ги купиш една след друга.

Сега схващаш ли? ТОВА, ЧЕ КАРАМ САМО ЕДНА ВЕРИГА ИЗОБЩО НЕ ОЗНАЧАВА, ЧЕ ЩЕ Я КАРАМ ИЗНОСЕНА НА ПОВЕЧЕ ОТ 0,5%.
NiOOH
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 20, 2021 11:02 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Сеп 02, 2021 1:57 pm

3-4 човека се опитваме да ти обясним че не е едно и също ама ти си знаеш твоето .. много ясно си проличават тия неща ако караш шосе ,щото там износването зависи главно от километрите ,прах и кал веригата почти не вижда .. повечето дето карат с една верига на около 10к км изхвърлят всичко - венци ,верига касета .. аз въртя 3 вериги като вече съм минал 10к км и нищо не е за изхвърляне все още ,вероятно ще мина още толкова км .. и какво се получава ? на цената на 2 вериги си удвояваш пробега на групсета ,а има доста скъпи групсети
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот NiOOH » Чет Сеп 02, 2021 2:05 pm

Аз цял живот (допреди година) съм карал шосе. Сменял съм верига когато е за смяна, плочи никога не ми се е налагало да сменям за десет години на последното ми шосейно колело. И сто човека да се опитвате да ми обясните една и съща безмислица, това не я прави смислена. Всеки един компонент се сменя когато е за смяна и в случая си има ясен критерии кога една верига започва да износва венците неоправдано бързо.

ПП: Утре по същата (анти) логика ще започнете да въртите и накладки, средни движения, гуми...

Аз повече в тази безмислена дискусия няма да участвам. Всеки си има акъл и решава от кое по колко да си напазарува.
NiOOH
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 20, 2021 11:02 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Сеп 02, 2021 3:19 pm

В тая връзка :D Да препоръчате инструмент за проверка на износването на веригата?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Чет Сеп 02, 2021 3:57 pm

NiOOH написа:Аз цял живот (допреди година) съм карал шосе. Сменял съм верига когато е за смяна, плочи никога не ми се е налагало да сменям за десет години на последното ми шосейно колело. И сто човека да се опитвате да ми обясните една и съща безмислица, това не я прави смислена. Всеки един компонент се сменя когато е за смяна и в случая си има ясен критерии кога една верига започва да износва венците неоправдано бързо.

ПП: Утре по същата (анти) логика ще започнете да въртите и накладки, средни движения, гуми...

Аз повече в тази безмислена дискусия няма да участвам. Всеки си има акъл и решава от кое по колко да си напазарува.

Ти, пък, си се запънал - вериги, та вериги и инструменти...
Всички ти обясняваме, че става въпрос за удължаване живота на касетата и плочата, но ти не.
Понеже ти не можеш и не искаш да видиш другите страна и гледна точка, не те прави този с правилната такава.

И един въпрос, така, между другото. Като сменяш веригата сменяш ли и касетата?
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот NiOOH » Чет Сеп 02, 2021 4:50 pm

Pr3d4t0R написа:В тая връзка :D Да препоръчате инструмент за проверка на износването на веригата?


Аз използвам цифров микрометричен шублер с резолюция 10 микрона. Не съм го купувал за тази цел, но върши много добра работа. Уредът е калибриран с т.нар. крайни мерки. Преди години струваше около 150 лв. Точността и разделителната му способност позволяват износването на велосипедна верига да се мери с точност не по-лоша от 0,02 % . Повтарям, не съм го купувал с тази цел и вероятно да се дават толкова пари само за такова измерване не е оправдано, но ако човек дава 650 лв за касета...

Има и цифрови уреди специално за тази цел, които преизчисляват разтеглянето направо в проценти. Изглеждат удобни и вероятно вършат не по-лоша работа ако са направени както трябва.

Щанцованите ламаринени формички дават някаква представа, но са далеч от всичко, което може да се нарече прецизен уред. Не бих им се доверил.

ПП: И за да отговоря на още (безмислени) въпроси. Карам колело със скорости, вероятно отпреди някои тук да са били родени. Плочи и касети в живота си не съм хвърлял поради износване, просто не се е налагало. Най-дълго съм притежавал колело около 10 г., като тогава съм карал поне два пъти повече от сега.
NiOOH
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 20, 2021 11:02 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Exorcist » Чет Сеп 02, 2021 7:18 pm

NiOOH написа:Аз цял живот (допреди година) съм карал шосе...

Е тук ти е грешката, че пренасяш механично опита ти от шосе в планинското колоездене. Двата вида колоездене на практика нямат нищо общо като степен и честота на износване, замърсяване и натоварване (грейнинг) на компонентите. Покарай само две-три години, че даже и по-малко, истинско планинско МТБ и после ела да ни обясниш как се износват овали и вериги и на колко км се сменят :beer: И аз не вярвах отначало на много неща тук и се смеех, но от първа ръка постепенно се сблъсках с реалността и схванах колко съм бил далеч от много истини :D
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Чет Сеп 02, 2021 9:05 pm

И твърдението, че касета и плоча не се износвали е...
А биенето в гърди няма и да го коментирам.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Коце » Пет Сеп 03, 2021 5:58 am

Alexi написа:този който се стяга с ключ за касети не става за 15 ос ,максимум за 12 ( може да се ползва за задна капла ) .. другия модел е за 15 и 20 ос ,стяга се с ключ за средно :beer:

В допълнение може ли да използвам съществуващите пръстени( rt 70 ротори), за да монтирам rt 900 ротори?
Аватар
Коце
 
Мнения: 134
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Юни 25, 2018 3:14 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Пет Сеп 03, 2021 6:12 am

да еднакви са
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Пет Сеп 03, 2021 8:37 am

NiOOH написа:Аз цял живот (допреди година) съм карал шосе.


Направих си труда да преброя колко поста имаш относно веригите, преди този (който е единствения, който носи някаква информация).
7 - в повечето от, които се караш на хората - как са тъпи и не са те разбрали.
Жив и здрав пич, ама "Цял живот карам шосе", но сега ще ви науча какво износва МТБ драйвтрейн...говори много.
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот mars79 » Чет Сеп 09, 2021 10:42 am

Здравейте!
Забелязах, че контрагайките на главините ми са износени до някаква степен. Какви са симптомите от които се разбира, че въпросните гайки са за смяна /освен ако видимо "зъбците" им ги няма/? Дали е необходимо да се подменят или може да се кара все още с тях?
Прикачам снимки.
Поздрави!
IMG_20210827_192405.jpg
(427.4 KiB) 146 пъти

IMG_20210827_192514.jpg
(372.88 KiB) 129 пъти
Аватар
mars79
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 16, 2018 5:20 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Bi11y » Чет Сеп 09, 2021 12:10 pm

mars79 написа:Здравейте!
Забелязах, че контрагайките на главините ми са износени до някаква степен. Какви са симптомите от които се разбира, че въпросните гайки са за смяна /освен ако видимо "зъбците" им ги няма/? Дали е необходимо да се подменят или може да се кара все още с тях?
Прикачам снимки.
Поздрави!
IMG_20210827_192405.jpg

IMG_20210827_192514.jpg


Не е необходимо да са с остри ръбчета - в противен случай биха наранили/износили/повредили рамката .
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот mars79 » Пет Сеп 10, 2021 2:04 pm

Bi11y написа:Не е необходимо да са с остри ръбчета - в противен случай биха наранили/износили/повредили рамката .


Благодаря за отговора! Ще карам така засега, като ще следя за евентуално разместване на някоя капла. Предполагам ще се усети веднага в дисковете на спирачките.
Аватар
mars79
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 16, 2018 5:20 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот evilzet » Пет Сеп 10, 2021 2:40 pm

Нищо не е износено, така са фабрично.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Bi11y » Пет Сеп 10, 2021 9:16 pm

mars79 написа:
Bi11y написа:Не е необходимо да са с остри ръбчета - в противен случай биха наранили/износили/повредили рамката .


Благодаря за отговора! Ще карам така засега, като ще следя за евентуално разместване на някоя капла. Предполагам ще се усети веднага в дисковете на спирачките.


Винаги има леко разминаване при QR9 - наместваш каплата като стегнеш да не опира , така както си е било ...
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот mars79 » Съб Сеп 11, 2021 3:21 pm

Bi11y написа:
Винаги има леко разминаване при QR9 - наместваш каплата като стегнеш да не опира , така както си е било ...


Притеснявам се евентуално при спиране или педалиране да не изтърве някой автомат.
Аватар
mars79
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 16, 2018 5:20 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Нед Сеп 12, 2021 7:23 am

стига глупости ,тия проходни оси са от 4-5г преди това все ни изтърваха автоматите ? даже има даунхил велосипеди на QR
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот mars79 » Нед Сеп 12, 2021 8:21 am

Благодаря на всички за помощта! Явно излишно много ги мисля нещата. Поздрави!
Аватар
mars79
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 16, 2018 5:20 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот emo_gp » Пон Сеп 13, 2021 2:47 pm

Здравейте, бихте ли ми препоръчали лепило за външна гума ?
Boardman Fs Pro 27.5
Аватар
emo_gp
 
Мнения: 392
Рейтинг: 1430
Регистриран на: Вто Май 29, 2012 5:58 pm
Местоположение: Гр. Стара Загора

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Xoce2 » Вто Сеп 14, 2021 10:12 am

Здравейте, някой сблъсквал ли се е с окабеляване на рамка Oryx X12 с дропър с вътрешно окабеляване? Моля за съвет :( Адската недосмислица...
Аватар
Xoce2
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Пон Юни 15, 2015 8:35 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот NiOOH » Сря Сеп 15, 2021 9:48 am

emo_gp написа:Здравейте, бихте ли ми препоръчали лепило за външна гума ?


На така зададен въпрос трудно може да се отговори.
Колко голяма е цепнатината и къде?
Каква е гумата?
Безкамерна ли е или се кара с вътрешна?
NiOOH
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Вто Юли 20, 2021 11:02 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот emo_gp » Сря Сеп 15, 2021 10:57 am

NiOOH написа:
emo_gp написа:Здравейте, бихте ли ми препоръчали лепило за външна гума ?


На така зададен въпрос трудно може да се отговори.
Колко голяма е цепнатината и къде?
Каква е гумата?
Безкамерна ли е или се кара с вътрешна?

Да извинявам се за неизвестните, гумата е Икон 3c,tr,max speed и още нещо беше. Цепнатината е около 1 см на борда!
Boardman Fs Pro 27.5
Аватар
emo_gp
 
Мнения: 392
Рейтинг: 1430
Регистриран на: Вто Май 29, 2012 5:58 pm
Местоположение: Гр. Стара Загора

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Сеп 15, 2021 2:37 pm

Ползвал съм лепило за вътрешна + достатъчно голяма лепенка за вътрешна на Schwalbe Snake skin - доста нежна гума :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Сря Сеп 15, 2021 5:11 pm

гума с подобна цепнатина бих я изхвърлил ,особено на борда .. постоянното огъване там разлепя лепенката след време ,и обикновено става когато си сам някъде из горите на майната си .. тюблес сетъпа трябва да е надежден
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: andriii, martin.radev и 30 госта