Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Lucky Loser » Сря Апр 06, 2022 10:59 am

Аз също досега бях само с MUC-OFF CERAMIC DRY като разфасофката, която имах е 120 ml. От нея ми остана точно за едно последно смазване.
Но като ѝ видях цената онзи ден.. почти 40 лв, а преди година и половина - две, я бях взел за 25 лв, мда.. има и други на пазара :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот borisfx » Сря Апр 06, 2022 11:02 am

Като заговорихте за сухи смазки да питам и аз - каква е разликата между тези две сухи смазки които се предлагат в магазините на Драг. В магазина не можаха да ми обяснят защо имат два вида смазка за сухо време и каква е разликата между тях.
Едната е Weldtite Dry WAX - https://dragzone.bg/instrumenti-i-poddr ... -ultra-dry
а другата е пак Dry само че Weldtite Dry Lube - https://dragzone.bg/instrumenti-i-poddr ... ontm-100ml
Явно и двете са за сухо време, но едната е Wax а другата Lube. Каква е разликата някой знае ли? Коя от двете да избера за сухо време Wax или Lube?
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Сря Апр 06, 2022 11:08 am

Wax е на парафинова основа.
Lube е на маслена.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот jayblack » Сря Апр 06, 2022 11:14 am

Alexi написа:то всяка суха смазка работи така .. след каране почистваш смазваш ,и до другото каране е изсъхнала .. ако смажеш и тръгнеш на мокра верига лепи прахоляк и пясък като мокра смазка ..

Има разлика от нормалните сухи смазки и тези, които са емулсия на парафин/восък във вода. Нормалната смазка може да се ползва преди каране, смазваш, раздвижваш, за да проникне и бършеш задължително с парцал излишъка. Такъв тип смазка дори и да е стояла едно денонощие на сутринта пак ще иска избърсване, иначе ще полепне всичко по нея. Смазките като squirt и muc off след като изсъхнат, нямат нужда от забърсване.
Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот borisfx » Сря Апр 06, 2022 11:27 am

Yash написа:Wax е на парафинова основа.
Lube е на маслена.

Ясно, благодаря.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Чет Апр 07, 2022 9:03 am

Представител на Scott за България msm sport ли са?
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Lucky Loser » Чет Апр 07, 2022 10:28 am

Да.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Чет Апр 07, 2022 11:29 am

По-скоро бяха.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот gosh6o » Чет Апр 07, 2022 12:46 pm

Кажете ми алтернатива на Sram Butter. Гледам, че е силиконова грес. Искам да сервизирам два рокшока, но като гледам цените ѝ ми излиза златна.

пп. Имима някаква 29мл разфасовка. Евентуално се чудя дали ще стигне за две вилки. Но пак бих предпочел алтернатива.
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот jayblack » Чет Апр 07, 2022 12:55 pm

Pinkbike написа:... fork that is as sensitive as an emo teenager kid.
Аватар
jayblack
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот gosh6o » Чет Апр 07, 2022 5:31 pm

Благодаря, точно това търсех!

А как бих могъл да избия коронка (crown race) от стержен?
Пробвах гето методите с отвертка и нож.
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот mars79 » Пет Апр 08, 2022 10:46 am

Здравейте!
Нужна ми е малко помощ, а именно какъв тип гуми ще са по-подходящи за каране в градски условия от гледна точка на стабилност в завоите (естествено при нормално каране), на мокро и на места със запрашени участъци? Колебая се между гравел или шосейни гуми. Знам, че има гуми за туристически и градски велосипеди, но предпочитам да не използвам такива поради високото им тегло. Гумите ще се монтират на велосипед тип хибрид.
Като модели гуми съм се спрял на:
Continental Terra Trail - https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/gravel-cross/terra-trail
CST CONVOY | C3017 - https://csttires.eu/convoy/
VITTORIA Zaffiro - https://www.vittoria.com/us/en/tires/road-tires/zaffiro

Поздрави!
Аватар
mars79
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 16, 2018 5:20 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот ВелоВело » Пет Апр 08, 2022 3:32 pm

Защо ти е грайфер за града?
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот mars79 » Пет Апр 08, 2022 5:43 pm

Велосипедът ще се кара от жена, а тя иска возията да не е много твърда. За това ми се иска гумите да са с по-широки.
Аватар
mars79
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 16, 2018 5:20 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Съб Апр 09, 2022 7:13 am

Lucky Loser написа:Аз също досега бях само с MUC-OFF CERAMIC DRY като разфасофката, която имах е 120 ml. От нея ми остана точно за едно последно смазване.
Но като ѝ видях цената онзи ден.. почти 40 лв, а преди година и половина - две, я бях взел за 25 лв, мда.. има и други на пазара :)



Аз съм на принципа нещо като работи, не го пипам!
Имам 2х WET (розов MUC OFF Ceramic) - това става единствено за сняг иначе лепи брутално.
1х Зелен - DRY Ceramic (абсолютно любимата ми смазка за всяко време), даже единствената причина да имам от розовия е, че
навремето купувах тази промоция, а в момента си купувам само зеления за 13 Евро
https://www.bike24.com/p2365364.html
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Bi11y » Съб Апр 09, 2022 8:39 pm

mars79 написа:Велосипедът ще се кара от жена, а тя иска возията да не е много твърда. За това ми се иска гумите да са с по-широки.


https://www.vittoria.com/us/en/tires/ci ... ution-tech

Тези ги има версия с рефлективна странична лента - според мен е добра идея да бъдат такива.За градско си вземи градска гума - по-тежки и здрави са и са съобтазени с условията в които ще се карат...
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didkodidi » Съб Апр 09, 2022 9:55 pm

Има ли начин в домашни условия, да провря диска дали е крив?
JEFFSY 29 AL Base
Изображение
Аватар
didkodidi
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1322
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2017 11:58 am
Местоположение: Плевен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Съб Апр 09, 2022 10:53 pm

didkodidi написа:Има ли начин в домашни условия, да провря диска дали е крив?

Завърташ колелото и гледаш как играе в апарата на спирачката.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот gosh6o » Нед Апр 10, 2022 11:08 am

От Аполона ми остана едно рокшокс хс30. Решил съм да го продам на символична цена за приятел. Вилката е със стержен 1 1/8 и преходни чашки (на VP?) към коносовидно чело. Каквото и да правя, просто не мога да избия crown race-а. Пробвах с отвертки, ножове. В улеите за отвертките наливах масло докато вилката е наобратно, за да се разкисне между стержена и crown race-a. Просто няма вадене.

По самия стержен си личи, че е била набита с доста „бой“. 2 милиметра над crown race-a си личи как се е загладил метала по стержена в процеса на набиване. И от поточната линия на Sprint са направили добрата услуга да не сложат антисииз при набиването :love:

Та как да го избия това нещо? Или къде в София има механик със специалния инструмент за издърпване?
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didkodidi » Нед Апр 10, 2022 11:38 am

Yash написа:
didkodidi написа:Има ли начин в домашни условия, да провря диска дали е крив?

Завърташ колелото и гледаш как играе в апарата на спирачката.


Благодаря колега,Проблема е че не знам от къде да започна,като вдигна предната гума и завъртя не се чува нищо,като се кача и подкарам колелолото се чува шум от предната спирачка,като се надвеса на кормилото шумът се увеличава.
Спирачкте и дисковте са чисто нови ,няма и месец.Погледнах диска не ми се стори крив.
JEFFSY 29 AL Base
Изображение
Аватар
didkodidi
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1322
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2017 11:58 am
Местоположение: Плевен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Нед Апр 10, 2022 12:01 pm

didkodidi написа:Благодаря колега,Проблема е че не знам от къде да започна,като вдигна предната гума и завъртя не се чува нищо,като се кача и подкарам колелолото се чува шум от предната спирачка,като се надвеса на кормилото шумът се увеличава.
Спирачкте и дисковте са чисто нови ,няма и месец.Погледнах диска не ми се стори крив.

Имах подобен проблем. При мен се оказа, че освен че е крив дискът и спирачният апарат не беше центрован. Провери и двете.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Нед Апр 10, 2022 12:54 pm

didkodidi написа:
Yash написа:
didkodidi написа:Има ли начин в домашни условия, да провря диска дали е крив?

Завърташ колелото и гледаш как играе в апарата на спирачката.


Благодаря колега,Проблема е че не знам от къде да започна,като вдигна предната гума и завъртя не се чува нищо,като се кача и подкарам колелолото се чува шум от предната спирачка,като се надвеса на кормилото шумът се увеличава.
Спирачкте и дисковте са чисто нови ,няма и месец.Погледнах диска не ми се стори крив.


Описваш ситуация: в статично положение - няма търкане. А в движение (под напрежение, наведен над предната гума) има...Очевидната променлива: Напрежение в предницата предизвиква стърженето.
От, което си мисля, че караш или Куик рилийз, или 15х100 (нон-бууст) или пък 24/28 спици нисък-клас уилсет. Ако имаш приятел, с който караш и той ползва съвместима главина/капла - разменете ги за едно кръгче в парка.
Според мен целия проблем е в предната главина, която се огъва под напрежение и няма нищо общо с диска (ако беше той, щеше да се чува като обърнеш колелото и въртиш педалите).
Късмет
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didkodidi » Нед Апр 10, 2022 2:37 pm

martin.radev написа:
didkodidi написа:
Yash написа:
didkodidi написа:Има ли начин в домашни условия, да провря диска дали е крив?

Завърташ колелото и гледаш как играе в апарата на спирачката.


Благодаря колега,Проблема е че не знам от къде да започна,като вдигна предната гума и завъртя не се чува нищо,като се кача и подкарам колелолото се чува шум от предната спирачка,като се надвеса на кормилото шумът се увеличава.
Спирачкте и дисковте са чисто нови ,няма и месец.Погледнах диска не ми се стори крив.


Описваш ситуация: в статично положение - няма търкане. А в движение (под напрежение, наведен над предната гума) има...Очевидната променлива: Напрежение в предницата предизвиква стърженето.
От, което си мисля, че караш или Куик рилийз, или 15х100 (нон-бууст) или пък 24/28 спици нисък-клас уилсет. Ако имаш приятел, с който караш и той ползва съвместима главина/капла - разменете ги за едно кръгче в парка.
Според мен целия проблем е в предната главина, която се огъва под напрежение и няма нищо общо с диска (ако беше той, щеше да се чува като обърнеш колелото и въртиш педалите).
Късмет

Да карам с куик рилийз,уилсета мисля че не толкова евтин DT Swiss M 1900 Spline
230507-754493_1_Supersize.jpg
230507-754493_1_Supersize.jpg (36.89 KiB) Прегледано 713 пъти
JEFFSY 29 AL Base
Изображение
Аватар
didkodidi
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1322
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2017 11:58 am
Местоположение: Плевен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Нед Апр 10, 2022 3:45 pm

а какво общо има тук коравината на каплата? че и брой спици се цитира .. диска е захванат за главината не за шината ... центрирай си наново апарата ,понякога иска фина настройка
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот gosh6o » Нед Апр 10, 2022 6:08 pm

gosh6o написа:От Аполона ми остана едно рокшокс хс30. Решил съм да го продам на символична цена за приятел. Вилката е със стержен 1 1/8 и преходни чашки (на VP?) към коносовидно чело. Каквото и да правя, просто не мога да избия crown race-а. Пробвах с отвертки, ножове. В улеите за отвертките наливах масло докато вилката е наобратно, за да се разкисне между стержена и crown race-a. Просто няма вадене.

По самия стержен си личи, че е била набита с доста „бой“. 2 милиметра над crown race-a си личи как се е загладил метала по стержена в процеса на набиване. И от поточната линия на Sprint са направили добрата услуга да не сложат антисииз при набиването :love:

Та как да го избия това нещо? Или къде в София има механик със специалния инструмент за издърпване?



ЪП на въпроса

Също така втори въпрос. Бях се запътил да си поръчвам bottomless tokens / volume spacers за Сектора (32 gold rl). В процеса осъзнах, че нямам резба на капачката над въздушната камера. Но намерих това - https://www.pinkbike.com/news/review-formulas-neopos-volume-spacer.html. Има ли някакво DIY решение?
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Апр 11, 2022 9:24 am

Няма никакъв смисъл да го избиваш, остави го там и си вземи нов ако ти трябва за друга вилка.

Относно дунапренчетата - карал съм с тях и мнението ми се припокрива с ревютата. Успях да направя вилката още малко по-чувствителна без тя да гълта повече ход.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот gosh6o » Пон Апр 11, 2022 9:32 am

Искам да го избия по две причини. Едната е, за да мога после да използвам преходната чашка ако реша да продавам рамката. Втората причина е, че след продажбата, аз ще слагам рокшока на мястото на един сантур. Та трябва да се избие коронката от рокшока, за да се сложи тази от сантура.
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот gosh6o » Пон Апр 11, 2022 10:52 am

Във видеото човека използва тапи, които на фона на химическото им приложение са си повече от инертни спрямо маслата. От олимпиадите по химия имам едно приятелче и според него „споко, брат, с такива сме варили дихлорометан“.

https://youtu.be/2afQIqxvWWY

Та намерих в София да се продават сходни, минус дупката. Ще видя тези дни какво ще стане.
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Пон Апр 11, 2022 12:01 pm

https://www.xlc-parts.com/en/mtb/bike-p ... bar-hb-m18
Това кормило само, че с backsweep 12 от 760 мм до колко може да се скъси? 680 мм или ще е прекалено много?
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Lucky Loser » Пон Апр 11, 2022 3:04 pm

_SoRa_ написа:https://www.xlc-parts.com/en/mtb/bike-parts/handlebars/1126/all-mtb-top-flat-bar-hb-m18
Това кормило само, че с backsweep 12 от 760 мм до колко може да се скъси? 680 мм или ще е прекалено много?

Виж как е разчертано, има по 60 mm от всяка страна т.е. 680 не трябва да е проблем.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 155 госта


cron