Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Пон Ное 01, 2021 10:01 pm

А защо просто не сложиш спейсъра, който си махнал под лапата, над нея?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Пон Ное 01, 2021 10:10 pm

Harka написа:А защо просто не сложиш спейсъра, който си махнал под лапата, над нея?

Не става, пробвах. Има 1 мм, който не е достатъчен да се хване тапата и затегна болта. Доколкото знам 3-4 мм трябва да е аванса. А като сложа спейсъра от горе става 10 мм.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Вилката » Вто Ное 02, 2021 9:11 am

Value написа:
Harka написа:А защо просто не сложиш спейсъра, който си махнал под лапата, над нея?

Не става, пробвах. Има 1 мм, който не е достатъчен да се хване тапата и затегна болта. Доколкото знам 3-4 мм трябва да е аванса. А като сложа спейсъра от горе става 10 мм.
Е как като размениш реда на спейсъри и лапа, изведнъж дължината няма да ти стига?
9мм+9мм+лапа = 9мм+лапа+9мм
Ако не те кефи естетически как спейсърът стърчи, ще трябва да режеш стержена, но аз не бих бързал - може новият ред да се окаче, че ти е по-неудобен.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Вто Ное 02, 2021 9:22 am

Явно не обяснявам правилно.
Първоначално двата спейсъра бяха под лапата, но исках да остане един под лапата, а другият над лапата.
При един спейсър под лапата остава 1 мм от стрежена, който се показва над лапата. Този 1 мм е недостатъчен да сложа вторият спейсър над лапата.
Искам спейсърите под лапата да са по-малко на брой.
Ще пробвам с 5 мм отдолу, а отгоре 9 мм.
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот zeedor4o » Вто Ное 02, 2021 10:58 am

Value написа:Явно не обяснявам правилно.
Първоначално двата спейсъра бяха под лапата, но исках да остане един под лапата, а другият над лапата.
При един спейсър под лапата остава 1 мм от стрежена, който се показва над лапата. Този 1 мм е недостатъчен да сложа вторият спейсър над лапата.
Искам спейсърите под лапата да са по-малко на брой.
Ще пробвам с 5 мм отдолу, а отгоре 9 мм.


Вероятно стерженът е твърде къс за текущите ти два спейсъра + лапа. Предполагам при поставянето на двата спейсъра отдолу, краят на стержена стига до средата на лапата.

Според мен вземи 5мм и го сложи отгоре. Този 1мм би трябвало да стигне да закрепиш спейсъра и да стегнеш капачката. Ще можеш и да го разменяш с големия, ако решиш да смъкнеш лапата още. :)

Ако вземеш 3мм за отгоре (за мен по-красиво естетически), тогава ще ти останат 2мм аванс отгоре и има вероятност капачката да не може да се завие докрай, защото ще допре до стержена. Затова тук зависи каква ти е капачката или по-скоро формата и от долната страна.
Аз съм принцът на бял Ram
Аватар
zeedor4o
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 10:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Вилката » Вто Ное 02, 2021 11:51 am

Value написа:Този 1 мм е недостатъчен да сложа вторият спейсър над лапата.
Достатъчен е. Функциите на тоя спейсър са само по време на монтажа, докато затегнеш лапата към стержена. После ако искаш може и да го махнеш.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот ogun » Пон Ное 15, 2021 11:51 am

Къде в българия може да се намерят подобни неща:

Изображение

или:

Изображение

Трябва ми за да сложа v-brake спирачки на вилка без да е предвидена за такива.
ogun
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Дек 28, 2018 7:28 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Пон Ное 15, 2021 1:42 pm

Трудно ми е да си представя, че някой може да е вкарал нещо подобно в България, честно казано...

За траялс колело ли става дума?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Пон Ное 15, 2021 2:44 pm

Някой ползвал ли е или има от зимните ръкавички на Драг? Ето тези модели:
https://dragzone.bg/obleklo-i-shpaykove ... -warm-skin
https://dragzone.bg/obleklo-i-shpaykove ... -warm-ride
Чуденето ми е относно размерите, тъй като на сайта няма мерки, а човек от магазина ми каза - всеки сам си ПРЕЦЕНЯ :D
Спомена, че са умалени де, ама де да го знам. А в момента офертата е добра.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Gworan » Пон Ное 15, 2021 2:49 pm

Boyan1984 написа:Някой ползвал ли е или има от зимните ръкавички на Драг? Ето тези модели:
https://dragzone.bg/obleklo-i-shpaykove ... -warm-skin
https://dragzone.bg/obleklo-i-shpaykove ... -warm-ride
Чуденето ми е относно размерите, тъй като на сайта няма мерки, а човек от магазина ми каза - всеки сам си ПРЕЦЕНЯ :D
Спомена, че са умалени де, ама де да го знам. А в момента офертата е добра.


Аз не съм мерил от зимните модели, но в магазин се опитах да нахлузя едни от модела Terra. По принцип всички ръкавици които имам са ми XL, но на тези XL едвам си вкарах ръката, бяха ми малки,а XXL не се предлага, така че не знам дали са умалени само с един размер.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1022
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Пон Ное 15, 2021 2:51 pm

Леле, значи наистина са умалени. Ми аз по принцип карам с М-ки, значи ще взема Л-ката. Благодаря!
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Пон Ное 15, 2021 3:59 pm

Някой ползвали тези педали? Time ATAC XC6 Pedal
https://www.bike24.com/p2358559.html
Колебая се между тях и Shimano Deore xt pd-780.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Admin » Пон Ное 15, 2021 9:49 pm

Boyan1984 написа:Леле, значи наистина са умалени. Ми аз по принцип карам с М-ки, значи ще взема Л-ката. Благодаря!

То като цяло за зимни ръкавици може да се наложи човек да си вземе един номер по-големи, защото ако прилягат твърде плътно по пръстите, може да не топлят достатъчно.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот martin.radev » Вто Ное 16, 2021 8:17 am

Boyan1984 написа:Някой ползвал ли е или има от зимните ръкавички на Драг? Ето тези модели:
https://dragzone.bg/obleklo-i-shpaykove ... -warm-skin
https://dragzone.bg/obleklo-i-shpaykove ... -warm-ride
Чуденето ми е относно размерите, тъй като на сайта няма мерки, а човек от магазина ми каза - всеки сам си ПРЕЦЕНЯ :D
Спомена, че са умалени де, ама де да го знам. А в момента офертата е добра.


warm skin - изглеждат несериозни
Warm Ride - според мен са за туризъм, не мисля, че в типичната зимна киша/лед бих се спуснал с нещо, което ужасно наподобява на ски-ръкавица...

Преди 3 години си взех Endura Dexter Windproof (тогава беше налична в ДРАГзона) - https://www.bikeinn.com/bike/endura-dex ... es/40755/p
и благославям решението си, особенно като се има предвид, че бях пред дилемата за Windproof или Waterproof.
Ако караш активно при ниски температури - силно ти препоръчвам да инвестираш точно в ръкавици +(чорапи и обувки)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Вто Ное 16, 2021 9:20 am

Не карам много зимата. Ще ги прегледам тези на Ендура. Сега карам с едни шимански зимни, обаче на спускане и когато е под 4-5 градуса, измръзвам сериозно. Трябва ми нещо, което наистина топли. Те не пропускат вятър, но ръцете изстиват до болка.
Warm skin - за катерене, щото по-топлите спарват. Другите наистина изглеждат като ски ръкавици, но това не е проблем, щото и сегашните са такива. Признавам, че Ендурата са доста яки.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот ogun » Вто Ное 16, 2021 3:09 pm

Harka написа:Трудно ми е да си представя, че някой може да е вкарал нещо подобно в България, честно казано...

За траялс колело ли става дума?


Не, за градско колело с ролерни спирачки. Искам да сложа предна v-brake, защото оригиналната ролерна не спира изобщо и я изхвърлих. Дискови също няма как да сложа.

Ако не намеря такива неща, единствения вариант е да сменя вилката, нали?
ogun
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Дек 28, 2018 7:28 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Вто Ное 16, 2021 4:50 pm

_SoRa_ написа:Някой ползвали тези педали? Time ATAC XC6 Pedal
https://www.bike24.com/p2358559.html
Колебая се между тях и Shimano Deore xt pd-780.

Колегата Pr3d4t0R кара с Time. Също така може да погледнеш тази тема, в която обсъждаме двете системи (CB педалите на практика са на същия принцип като Time) - https://forum.mtb-bg.com/viewtopic.php?f=3&t=198740

ogun написа:Не, за градско колело с ролерни спирачки. Искам да сложа предна v-brake, защото оригиналната ролерна не спира изобщо и я изхвърлих. Дискови също няма как да сложа.

Ако не намеря такива неща, единствения вариант е да сменя вилката, нали?


Или да смениш вилката, или да намериш някъде да ти изработят такива преходници (конструктивно не е трудно). Почти съм сигурен обаче, че да смениш вилката ще ти излезе по-евтино (предполагам е твърда?). Също така погледни дали каплите ти въобще са съвместими с V-брейк спирачки.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот madsnake » Вто Ное 16, 2021 9:22 pm

Като сме на тема v-brake... На градското съм с такива. Мисля, че могат повече. Поръчах avid speed dial 7 лостчета. Ще взема читави жила и брони. Калодките ясно, и там читави. Въпросът е - какво да правя с рамена и pivot-и и дали има идея от brake booster. Както и, ако има - има ли такива за 28 цолова капла и дали да се слагат само отпред или и отзад? За pivot-ите питам, защото рамената имат лек луфт точно там. Шините са DT-Swiss.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Вто Ное 16, 2021 9:41 pm

madsnake написа:Поръчах avid speed dial 7 лостчета. Ще взема читави жила и брони. Калодките ясно, и там читави.

Дотук добре. Speed dial 7 са абсолютната класика сред лостчетата за механични спирачки. Жилата и броните също са много важни.
Въпросът е - какво да правя с рамена и pivot-и и дали има идея от brake booster. Както и, ако има - има ли такива за 28 цолова капла и дали да се слагат само отпред или и отзад? За pivot-ите питам, защото рамената имат лек луфт точно там. Шините са DT-Swiss.

Brake booster-и се слагат и отпред, и отзад. Ефектът им зависи от това колко кекави са рамката/вилката. Виждал съм 28-цолови колела с brake booster, така че със сигурност има. Ако луфтът е много голям, може да смениш ушите. Въпросът е обаче дали проблемът е в тях, или в рамената. Може да махнеш спирачките и да ги огледаш за следи от износване. Същото и спирачките. Ако не е голям (имай предвид, че лек луфт винаги има), карай така.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот madsnake » Вто Ное 16, 2021 9:46 pm

Проблемът с луфта се изразява в това, че над 40 км/ч при плавно спиране, предницата вибрира. Самите рамена са (по спомен) Alhonga. Ще разглобя и ще видя, реално са на около 10к км. а аз съм тежък ~120 кила
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Вто Ное 16, 2021 9:57 pm

аха, значи задължително ги разглоби и пробвай да детектираш дали проблемът е в ушите, или в рамената.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот madsnake » Чет Ное 18, 2021 6:43 pm

Рамената са, едното е заминало. Има ли значение с какви ще ги сменя или когато ги комбинирам с brake booster е все тая?
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот tbk515 » Съб Ное 20, 2021 7:25 am

Продават ли се само кученца за главина Novatec? Или кой хъб ми е нужен за модела d162sb-sl-x12 Shimano версия? Благодаря!
Аватар
tbk515
 
Мнения: 275
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Ное 19, 2011 8:42 pm
Местоположение: Майна Сити

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Съб Ное 20, 2021 8:40 am

здравей ,имам ето този хъб за новатек :
Изображение
без кученца е обаче .. дали се продават отделно не знам - ако те интересува ЛС
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Yash » Нед Ное 21, 2021 9:52 am

tbk515 написа:Продават ли се само кученца за главина Novatec? Или кой хъб ми е нужен за модела d162sb-sl-x12 Shimano версия? Благодаря!

https://www.eshop.novatecwheels.eu/esho ... ge/4.xhtml
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Harka » Нед Ное 21, 2021 2:03 pm

madsnake написа:Рамената са, едното е заминало. Има ли значение с какви ще ги сменя или когато ги комбинирам с brake booster е все тая?

Амии, предполагам, че не е все тая, но V-брейкове от толкова години не съм карам, нито съм се интересувал, че нямам идея как стоят нещата в момента. Силно подозирам обаче, че надали развитието в тази област точно е огромно и нищо чудно старите производители (като Авид и Шимано) просто да си произвеждат старите модели без промяна. Ако това е така - Шимано би следвало да са удачен вариант.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот rarekin » Чет Ное 25, 2021 4:38 am

_SoRa_ написа:Някой ползвали тези педали? Time ATAC XC6 Pedal
https://www.bike24.com/p2358559.html
Колебая се между тях и Shimano Deore xt pd-780.


Аз използвам Time ATAC XS Carbon. Механизма за закопчаване е същият, но пружините са малко по-малки при XC6.

Според мен, на педалите на Time с тази система най-голямото им предимство е свободата на движение на крака в педала, докато човек е закопчан. Хората, които имат проблеми с колена, или имат други анатомични "особености", определено биха имали полза от това. Лично аз със SPD никога не съм намирал такова безпроблемно позициониране на крака. Особено на дълги карания, когато си променям позицията върху седалката, при мен това играе голяма роля.

Следващото най-голямо предимство е, че се чистят добре от кал. В това отношение са по-добри от педалите на Шимано, които аз съм използвал (старите XT и PD-M520), но предполагам, че Шимано са се подобрили с новите генерации.

Като функционален негатив може да се изтъкне, че когато парчетата на обувките са СИЛНО износени, по-трудно "намират" педала. Това е относително, тъй като все още е достатъчно лесно, но по-трудно в сравнение с когато са нови. Парчетата на Time се износват по-бързо от тези на Shimano, защото са направени от месинг, а тези на Shimano са стоманени. Това е направено нарочно, защото иначе биха "изяждали" от пружините/скобите на педала. При SPD те са много по-масивни метални скоби и това е по-малък проблем.

Която и от двете системи да избереш, закопчаването и откопчаването няма да са проблем.

:beer:
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Чет Ное 25, 2021 9:20 am

Поръчах Look x-track-race. Надявам се през почивните дни да ги тествам.
https://www.lookcycle.com/cr-en/product ... track-race
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Value » Съб Ное 27, 2021 9:48 am

В момента предната спирачка е с такъв преходник
https://www.bikecenter.bg/komponenti/sp ... mm-f-pmpm/
но искам да сложа 180 мм.
С този ли трябва да подменя?
https://www.bikecenter.bg/komponenti/sp ... mm-f-pmpm/
Value
 
Мнения: 146
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2021 6:05 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Bi11y » Съб Ное 27, 2021 9:50 am

Value написа:В момента предната спирачка е с такъв преходник
https://www.bikecenter.bg/komponenti/sp ... mm-f-pmpm/
но искам да сложа 180 мм.
С този ли трябва да подменя?
https://www.bikecenter.bg/komponenti/sp ... mm-f-pmpm/


Да.
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 152 госта