Колело за човек с наднормено тегло

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот d.panayotov » Чет Май 13, 2010 6:17 pm

Здравейте, имам следния въпрос: баща ми е с наднормено тегло и иска да си вземе колело, за да се раздвижи. Защото все пътува, ама с кола, пък понякога разстоянията не са толкова дълги, че да пали колата. Та въпросът ми е, дали можете да ми препоръчате модел колело, което да издържи около 150 килограмов човек. Основно за градско каране, всъщност само за градско каране. Трябва да е твърда рамка, без амортисьори, защото се опасявам, че именно амортисьорите ще сдадат багажа. Все пак става въпрос за нискобюджетно решение, а не колело за 1000 лева. Благодаря предваритено за вашите отговори.
Бай Митак веломаниак :D
Аватар
d.panayotov
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Вто Май 04, 2010 5:09 pm
Местоположение: София, Младост 3

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот DRAG_ » Чет Май 13, 2010 6:19 pm

Drag One би трябвало да му е добре
Аватар
DRAG_
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1000
Регистриран на: Пон Апр 12, 2010 9:05 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот 5roff » Чет Май 13, 2010 6:47 pm

Ами определи бюджета... необходимо е. Като съвет- ами едно от най-важните неща за "тежкотоварните велосипеди" е задната главина... т.е. тя трябва да не е като старите на резба, а на т.нар. шлиц. Това е необходимо поради факта, че при главините на шлиц, изкривяването на оста става по-трудно поради разпределението на тежестта.
Antares написа: Форума не е явно отражение на това, какви са хората, не може и да бъде. Виртуалната комуникация винаги ще е осакатена като съдържание
Аватар
5roff
 
Мнения: 676
Рейтинг: 1944
Регистриран на: Пон Ное 09, 2009 10:22 pm
Местоположение: Белоградчик / Стара Загора

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот kapitanblood » Чет Май 13, 2010 7:20 pm

DRAG_ написа:Drag One би трябвало да му е добре

:offtopic: Ти такъв ли караш????Ника ти е ДРАГ,а други марки знаеш ли,колко кила си,че даваш такива съвети :crazy: :offtopic:
ИзображениеDЪrty Muddy
Аватар
kapitanblood
 
Мнения: 1953
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Сря Юли 29, 2009 4:09 pm
Местоположение: София-център

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот d.panayotov » Чет Май 13, 2010 11:29 pm

бюджет- до към 400 лева.
Бай Митак веломаниак :D
Аватар
d.panayotov
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Вто Май 04, 2010 5:09 pm
Местоположение: София, Младост 3

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот 5roff » Чет Май 13, 2010 11:43 pm

d.panayotov написа:бюджет- до към 400 лева.


Ами Спринт Аполон (които малко надвишава бюджета ти) или Драг Гризли, но с условието при Драг-а да смените задната главина (мисля, че все още на Гризлито отзад е с резба- дано бъркам)...

Спринт Аполон

Drag Grizzly

Успех на теб и татко ти!
Antares написа: Форума не е явно отражение на това, какви са хората, не може и да бъде. Виртуалната комуникация винаги ще е осакатена като съдържание
Аватар
5roff
 
Мнения: 676
Рейтинг: 1944
Регистриран на: Пон Ное 09, 2009 10:22 pm
Местоположение: Белоградчик / Стара Загора

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот Stancho » Пет Май 14, 2010 9:14 am

Колелата Trek без заден амортесьор могат да издържат на тези килограми.
Аватар
Stancho
 
Мнения: 1501
Рейтинг: 1699
Регистриран на: Пон Юни 02, 2008 8:53 am
Местоположение: Sofia

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот Antares » Пет Май 14, 2010 11:05 am

Аполона и Гризлито като рамки може и да са добре, но не е ясно окомплектовката им дали ще са достатъчно качествена за човек с повечко килца. Тъй че може да се наложи в бъдеще да се подменят чаркове.

Едва ли точно рамката ще е нещото, което ще пострада сериозно от употребата на по-тежичък човек. По-скоро капли, колче, седалка, евентуално курбели и окачване. Може би най-важни ще са колчето и седалката.
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7458
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот veskoz » Пет Май 14, 2010 11:32 am

За тези килограми, както каза Антарес, не е толкова важно дали ще е Гризли, Онтарио, НТ1,2,3, а именно окомплектовката. Главините най вече. Главина на резба :crazy:
Търси вариант с по-висок клас монтаж. :peace:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот d.panayotov » Пет Май 14, 2010 2:11 pm

ок, ами за около 500 лева? Като се има в предвид, че баща ми иска по-скоро класически велосипед. Нещо за из града. Днес бяхме до магазина на cross и там ни предложиха един шосеен велосипед с 28 инчови гуми. (Забравих да кажа, че той иска по-скоро колело с 28 инчови гуми.) Мисля, че моделът се казваше Avalon, но по-новият вариянт. Имате ли някакво мнение за този модел? Това, което видях аз, е че главините са на резба, а не с шлици, което явно е слабо място, но продавачът каза, че може да се сменят. Другото, което малко ме притесни са броят на спиците. Малко ми се виждат. Но понеже не съм експерт, питам и вас.
Бай Митак веломаниак :D
Аватар
d.panayotov
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Вто Май 04, 2010 5:09 pm
Местоположение: София, Младост 3

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот EmZo » Пет Май 14, 2010 2:45 pm

От личен опит бих желал да те посъветвам да избягваш повечето капли на крос, шините им не се особено качествени, а пък каплите с изчанени плетки съвсем.

Чудесен вариант за бащати би бил Drag Grand Canyon. 28" гуми, лека и хубава рамка. Шините са френски Mach 1 и познавам доста хора с по високо тегло които ги издържат успешно. Наистина е важно главината да е на шлици и за това би било добре да се спреш на вариант PRO - той е окомплектован именно с такава главина.
http://screambikes.eu/velosiped-drag-gr ... n-pro.html
Малко над бюджета ти е, но според мен си заслужава.

Comp, също е добър вариант и се впсива в бюджета, но главината е на резба.
http://screambikes.eu/velosiped-drag-gr ... -comp.html
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот DRAG_ » Пет Май 14, 2010 9:06 pm

kapitanblood написа:
DRAG_ написа:Drag One би трябвало да му е добре

:offtopic: Ти такъв ли караш????Ника ти е ДРАГ,а други марки знаеш ли,колко кила си,че даваш такива съвети :crazy: :offtopic:



НЕ не карам такова!!А и каза нисък бюджет!!ЧЕТИ.....Нисък имам предвид до 400 лв.За 400 лв рам ли ще си вземе или какво?
Аватар
DRAG_
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1000
Регистриран на: Пон Апр 12, 2010 9:05 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот did » Пет Май 14, 2010 9:14 pm

DRAG_ написа:
kapitanblood написа:
DRAG_ написа:Drag One би трябвало да му е добре

:offtopic: Ти такъв ли караш????Ника ти е ДРАГ,а други марки знаеш ли,колко кила си,че даваш такива съвети :crazy: :offtopic:



НЕ не карам такова!!А и каза нисък бюджет!!ЧЕТИ.....Нисък имам предвид до 400 лв.За 400 лв рам ли ще си вземе или какво?


Точно пък ONE определено не става за тежък човек. Колелото може да е тежко, но е с кекави компоненти.

При такива килограми, честно казано, не знам кое колело ще издържи, колкото и "леко" да се кара. Най-добре е да се потърси голяма читава Cr-Mo рамка втора употреба в прилично състояние, на която да се монтират здрави курбели и педали и колела със здрави главини, шини и повечко спици. Колчето не трябва да е дълго, т.е. рамката трябва да е висока. Седалката си е консуматив. Другите компоненти не са критични.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот joro55 » Сря Юни 09, 2010 5:53 pm

Drag one до 100 кг. държи
joro55
 
Мнения: 175
Рейтинг: 1045
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 2:27 pm
Местоположение: София

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот Stancho » Сря Юни 09, 2010 6:43 pm

Stancho написа:Колелата Trek без заден амортесьор могат да издържат на тези килограми.


Не знам кой е умника дето ми сложи минус за този пост, но ще му издам малко вътрешна информация по въпроса. Дилъра на Trek за България (по - точно служителя, който не е българин) тежеше 180 кг когато си купи едno от въпросните колела с твърда рамка среден клас и благодарение на това колело сега е с към 30 кг по - лек... Колелото още е здраво. Който не ми вярва може да се консултира с Веломания.
Аватар
Stancho
 
Мнения: 1501
Рейтинг: 1699
Регистриран на: Пон Юни 02, 2008 8:53 am
Местоположение: Sofia

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот DalaiLamer » Пон Апр 18, 2011 9:21 pm

Здравейте, вместо да отварям нова тема, да попитам и аз какво колело бихте ми препоръчали като се има предвид, че съм почти 130кг и съм около 190см висок. Пролетта дойде и се задават най-малко 5 месеца, подходящи за каране, а нищо не разбирам от моделите, предлагани на пазара. Интересува ме колело за градско каране или най-общо казано за шосейно, а не офроуд, тъй като съм наясно, че по-голямо друсане съвсем ще затрудни нещото, върху което ще седна :). Не държа на багажници и прочие екстри. По-важното е да е здраво и удобно за нормално каране без излишен екстремизъм. Бюджетът, който съм отделил е около 500, максимум 600-650 лв. Предварително благодаря на отзовалите се!
DalaiLamer
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 17, 2011 11:23 am

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот subritual » Пон Апр 18, 2011 11:05 pm

Щом си и толкова висок, идеята за колело с по-едра рамка и 28 инчови гуми не е лоша.
Така ще елиминираш еветнуалните счупвания на елементи като седалковото колче и някои тръби.
Освен това съм чувал, че тези колела по-лесно и приятно преминават през препятствията.
Добре е да инвестираш в по-висок клас компоненти, като изключим скоростната система като приоритет.
Все пак, ако средствата ти не стигат,задължително поне задната главина да е на шлиц, както някой по-нагоре бе написал. :agree:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот DalaiLamer » Пон Апр 18, 2011 11:13 pm

А някакви конкретни модели бихте ли ми препоръчали, защото понятия като "задна главина" и "шлиц" ми звучат като на чужд език. Моля да бъда извинен за невежеството си :D
DalaiLamer
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 17, 2011 11:23 am

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот pascoff » Вто Апр 19, 2011 3:46 pm

DalaiLamer написа:А някакви конкретни модели бихте ли ми препоръчали, защото понятия като "задна главина" и "шлиц" ми звучат като на чужд език. Моля да бъда извинен за невежеството си :D


Бих ти препоръчал Drag GRAND CANYON или DRAG CRUISER, който му е наследника за 2011. Велосипед подходящ за града с 28" гуми и има размери като за теб - 20 и 21,5 (инча) ако не се лъжа. Най-добре е да пробваш на място за да видиш кой от двата размера ще ти е ОК, аз съм 186 и съм с 20" размер. Тези модели имат по 3 разновидности в зависимост от компонентите, там пак зависи колко пари ти се дават но PRO/COMP (демек средния вариант) ми се струва най-балансиран. Ако си вземеш най-евтиния вариант, задължително смени регулируемата лапа (която държи курмилото) с нормала такава, по-здраво е и ако колчето, което държи седалката е такова със смекчаване и него смени пак с нормално такова, за да е по-здраво. Може да видиш моделите в някой от магазините на веломания.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот DalaiLamer » Вто Апр 19, 2011 7:47 pm

:agree: Този крузер изглежда точно като за мен. Мерси. Да попитам и още нещо - по начало каква рамка е по-здрава - от стомана или алуминий? А и днес цял ден си мисля нещо друго. Дали колелата за планинско каране не са по-здрави, предвид това, че са предназначени за пресечена местност и повече друсане, съответно по-голяма тежест на моменти. В смисъл, дали няма да е по-целесъобразно да взема някое подобно, а да го карам на градско.
DalaiLamer
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 17, 2011 11:23 am

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот pascoff » Сря Апр 20, 2011 10:15 am

DalaiLamer написа::agree: Този крузер изглежда точно като за мен. Мерси. Да попитам и още нещо - по начало каква рамка е по-здрава - от стомана или алуминий? А и днес цял ден си мисля нещо друго. Дали колелата за планинско каране не са по-здрави, предвид това, че са предназначени за пресечена местност и повече друсане, съответно по-голяма тежест на моменти. В смисъл, дали няма да е по-целесъобразно да взема някое подобно, а да го карам на градско.


Ако може да има еднозначен отговор, стоманена рамка по трудно се чупи (предполагам това питаш), но и алуминиевите не се дават :) Иначе казано за градско каране няма особено значение. По другия въпрос - определено има колела за планинско колездене, които са много по здрави от тези за градско, но определено точно те не са подходящи за каране в града. Тези (планински), които са подходящи и за града са със съизмерима здравина на горепредложените модели (или обратно). Сега като се загледах в моето, видях, че има подсилка между долната и челната тръба, което ще рече, че рамката е мислена с идеята да е по-здрава като цяло. То не случайно определят тоя модел като градски/хибриден, демек става и за туристически преходи и може би и за леееек офроуд.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот DalaiLamer » Сря Апр 20, 2011 9:52 pm

Ясно. Много ти благодаря за информацията. Сега остава само да се насоча към най-близкия магазин.
DalaiLamer
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 17, 2011 11:23 am

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот tsh » Нед Авг 04, 2013 2:17 pm

Здравейте,

темата е старичка, но нарочно не правя нова, за да може всичко по конректния специфичен проблем да е в една тема :)

Търся си колело за 160-165 килограма :D Във Веломания ми ми препоръчаха ZX5 Pro. Някакви други предложения и мнения.. Бюджета ми е 800-1200 лева
tsh
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 3:38 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот puleto » Нед Авг 04, 2013 9:59 pm

tsh написа:Здравейте,

темата е старичка, но нарочно не правя нова, за да може всичко по конректния специфичен проблем да е в една тема :)

Търся си колело за 160-165 килограма :D Във Веломания ми ми препоръчаха ZX5 Pro. Някакви други предложения и мнения.. Бюджета ми е 800-1200 лева

Понеже се начетох на всякакви реклами за този или онзи модел и марка, ще ти кажа нещата много просто. Почти всяко колело издържа тези килограми. Аз с моите "скромни" 70 кг. като тресна някоя дупка и удара е към 200 кг. Купи трекинг колело, което е създадено за дълги ппреходи и дисаги за по 40 кг. товар. Тежко е около 16 кг. но за човек с неговите 160 кг. не е проблем. Сложи му обаче много хубави гуми и да са "пресни" а не на 5 год. че ще се пръснат. Във връзка с трекинг колелата- наистина са супер здрави. Мой приятел се преби с 50 км./ час и доста белези и травми, естествено в дупка по българските пътища, но на колелото му нямаше нищо освен изкривена капла. А за посочения бюджет втора ръка можеш да вземеш чудеса. Ако искаш ше те насоча. Поздрав.
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот taurus13 » Нед Авг 04, 2013 11:26 pm

tsh написа:Здравейте,

темата е старичка, но нарочно не правя нова, за да може всичко по конректния специфичен проблем да е в една тема :)

Търся си колело за 160-165 килограма :D Във Веломания ми ми препоръчаха ZX5 Pro. Някакви други предложения и мнения.. Бюджета ми е 800-1200 лева


АКо тежиш толкова....дори и с багаж, по-скоро не трябва да караш колело, а първо да започнеш с диета и ходене.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот tsh » Пон Авг 05, 2013 11:02 am

@puleto

Благодаря за инфото.

@taurus13

Здравей, диета съм почнал и ходя по 6-7 км почти всеки ден от един месец, но почва да ми писва само това ходене. Искам и малко да покарам колело. Разбира се, ще мина през лекаря да се консултирам. Ясно е, че с тези килограми ще карам бавничко.. просто разнообразие :)
tsh
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 3:38 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот unsigner » Пон Авг 05, 2013 12:57 pm

Аз завърших обиколката на Витоша със "живо" тегло 141 кг и раница 9 кг с Cross Grip 927.
unsigner
 
Мнения: 279
Рейтинг: 1667
Регистриран на: Съб Май 26, 2007 7:09 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот mikaelyan » Пон Авг 05, 2013 1:13 pm

unsigner написа:Аз завърших обиколката на Витоша със "живо" тегло 141 кг и раница 9 кг с Cross Grip 927.

:agree: :agree:
Аватар
mikaelyan
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Пон Май 13, 2013 2:10 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот Ozzie » Пон Авг 05, 2013 6:20 pm

tsh написа:Ясно е, че с тези килограми ще карам бавничко.. просто разнообразие :)


В такъв случай, не очаквай драстично сваляне на килограми (ако изобщо има такова).
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот zImage » Вто Авг 06, 2013 10:56 am

Всяко колело в посочения бюджет ще издържи - т.е. няма да се счупи от няколко нормални карания по равен терен. По пресечен терен така или иначе по-добре недей на този етап. Със сигурност обаче ще се износва по-бързо: имам колега, който е 125 кг, кара Specialized (мисля, че е Stumpjumper) и сменя части 2 пъти по-често от мен с моя Drag ZX5 и 78 кг.

Off-topic: Свалянето на кг, както сигурно вече знаеш е най-вече въпрос на хранене. Движението изразходва енергия, но след това е супер лесно да компенсираш с храна. Движението има милион други полезни страни и е задължително, но без контрол на приема не става.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта