Колело за човек с наднормено тегло

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот emoonthemove » Вто Авг 06, 2013 11:16 am

Браво, tsh, много добре си решил.

Не мога да ти дам компетентен акъл, но искам да те поздравя за идеята! Бъди упорит и смело напред! Примери за успех, колкото искаш :peace:
Аватар
emoonthemove
 
Мнения: 458
Рейтинг: 1911
Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 11:42 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот tsh » Вто Авг 06, 2013 4:15 pm

Ozzie написа:
tsh написа:Ясно е, че с тези килограми ще карам бавничко.. просто разнообразие :)


В такъв случай, не очаквай драстично сваляне на килограми (ако изобщо има такова).

Здравей,

както каза и zImage свалянето на килограми зависи много от храната. Спортът спомага за тази цел. Друго нещо е, че аз с 6км ходене с моите килограми, изразходвам толкова калории, колкото един човек 75 килограма ще изразходи от 10км джогинг. :)

@zImage

Ами да, ще се ремонтира :) Въпроса е, че като гледам как хората скачат с колелата по планината и т.н, при приземяване би трябвало да има много по-голям натиск от моите килограми. Аз въобще нямам намерение да го карам на пресечен терен, но се чудя какви части да търся(Гуми, капли), които да се по-издръжливи. Чудя се и дали изобщо да си взимам готово колело или да кажа на някой да ми сглоби с по-подходящи части, защото примерно преден амортисьор изобщо не ми трябва..
tsh
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 3:38 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот tsh » Сря Авг 07, 2013 2:53 pm

Намерих това някъде в темите. Някой се е постарал да събере моделите, за което му благодаря(забарвих ника).
https://docs.google.com/spreadsheet/pub ... utput=html

Има доста велосипеди в бюджета ми(800-1200). Предложения? :) 29" не са вариант, тъй като съм 178 cm.

Разгледах ZX-5, на сайта на Драг и видях, че рамките им по спецификация носят на 160кг. Но не знам какви гуми трябва да си сложа. Гледах някви по нета повечето са с Maximum load 100-110, но има и такива с 140-145.Предполагам те ще свършат работа. В БГ онлайн магазините това обаче не е упоменато. Някой може ли да ме ориентира какви гуми трябва да си сложа. Също не разбирам защо тези характеристика са към външните гуми... :dontknow:

Иначе, все пак реших да си взема колело, макар че е малко рисково с тези кила, но пък ако има много проблеми ще го карам следващия сезон, когато се надявам вече да съм в по-добра форма.
tsh
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 3:38 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот hitar_potter » Сря Авг 07, 2013 9:12 pm

tsh написа:Намерих това някъде в темите. Някой се е постарал да събере моделите, за което му благодаря(забарвих ника).
https://docs.google.com/spreadsheet/pub ... utput=html

Има доста велосипеди в бюджета ми(800-1200). Предложения? :) 29" не са вариант, тъй като съм 178 cm.

Разгледах ZX-5, на сайта на Драг и видях, че рамките им по спецификация носят на 160кг. Но не знам какви гуми трябва да си сложа. Гледах някви по нета повечето са с Maximum load 100-110, но има и такива с 140-145.Предполагам те ще свършат работа. В БГ онлайн магазините това обаче не е упоменато. Някой може ли да ме ориентира какви гуми трябва да си сложа. Също не разбирам защо тези характеристика са към външните гуми... :dontknow:

Иначе, все пак реших да си взема колело, макар че е малко рисково с тези кила, но пък ако има много проблеми ще го карам следващия сезон, когато се надявам вече да съм в по-добра форма.

Не мисля, че 29 инча ще е толкова грешен избор, не е нужно да си 2 метра висок, че да караш 29-ка. Иначе аз лично бих избягвал моделите с вилки XCT, XCM и XCR :)
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот muho » Сря Авг 07, 2013 9:21 pm

Според мен няма проблем да си караш колело, не си взимай с вилка обаче, колкото се може по-малко подвижни и триещи се части. Отиди в магазина питай ги нещо евтино без вилка да ти предложат, дето ще му важи гаранцията и с каквото ти е останало като сума сменяй главини и капли с по-здрави и така... Успех!
muho
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:09 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот tsh » Сря Авг 07, 2013 9:56 pm

Да приципно и аз искам по-малко триещи се части и т.н. Утре ще отида и до 2-3 магазина, вече имам подготвени поне 10-тина въпроса :) После пак може да питам тук :)

Иначе си купих шише за вода за колелото :D :agree: :rofl: Шегувам се де.. трябва ми по-принцип за спорт. :hbang2:
tsh
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 3:38 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот hitar_potter » Сря Авг 07, 2013 10:48 pm

ако си го вземе „без вилка“, гледката ще бъде уникална. Иначе ако си го вземе с амортисьорна вилка, то поне пружините ще трябва да се сменят с по-твърди (освен, ако не е с пневматични пружини, де, ама в този ценови диапазон няма как да е).
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот tsh » Пет Авг 09, 2013 12:10 pm

Някой знае ли как се разпределя тежестта между задното и предното колело при нормално каране?
tsh
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 3:38 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот codename47 » Пет Авг 09, 2013 2:57 pm

на мтб-тата е около 60/40% задно/предно, зависи и от размера и геометрията май...
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот did » Пет Авг 09, 2013 6:33 pm

Зависи от наклона.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот codename47 » Съб Авг 10, 2013 10:52 am

Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот tsh » Нед Авг 11, 2013 12:42 am

Добре, никой не каза конкретни модели? Не се притеснявайте, няма да ви обвиня в лоша препоръка, ако се строши :eyebrow: :beer:

Аз принципно си тегля към Драга ZX-5 Pro. Ще направят някаква малка отстъпка.. а и първото ми колело беше Драг Гризли(2000 г.)...и още се кара. Ех,, какви времена бяха. Та затова си дърпам към драга и май него ще взема, но чета по форума, че Cross били по-евтини със същите окомплектовки и т.н.. Не знам.. Сигурно края на другата седмица ще пазарувам, така че има време за предложения :)
tsh
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 3:38 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот puleto » Нед Авг 11, 2013 6:51 pm

tsh написа:Добре, никой не каза конкретни модели? Не се притеснявайте, няма да ви обвиня в лоша препоръка, ако се строши :eyebrow: :beer:

Аз принципно си тегля към Драга ZX-5 Pro. Ще направят някаква малка отстъпка.. а и първото ми колело беше Драг Гризли(2000 г.)...и още се кара. Ех,, какви времена бяха. Та затова си дърпам към драга и май него ще взема, но чета по форума, че Cross били по-евтини със същите окомплектовки и т.н.. Не знам.. Сигурно края на другата седмица ще пазарувам, така че има време за предложения :)

Колега ето ти предложение. Аз препоръчах трекинг и ти предлагам такова колело. Не ми е амбиция да го продам, но обичам промените. За подробности ако искаш пиши на ЛС, за да не излиза че тука е пазар. Колелото е супер здраво. Имай предвид, че каквото да вземеш за отслабване ти трябват минимум 2 часа каране на ден. Поздрав.
puleto
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1006
Регистриран на: Пет Фев 22, 2013 8:20 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот CBET » Пон Май 25, 2020 7:48 pm

Да възродя малко темата.

Преди 10-тина години спрях цигарите и качих килограми. Доста килограми. Ако трябва да сме точни около 45-50. В момента съм 170 кг при височина 188 см. От около месец ми дойде идеята да си купя колело и да оставя колата като средство за придвижване в града. Нито ще се състезавам, нито ще ходя по чукарите. Колелото ще се кара по улиците и площадите. Пообиколих магазините и в няколко от тях ми препоръчаха следните варианти:

- DRAG 29 Shift 5.1 D-10 L-19
- DRAG 29 Shift AL-29 L-19
- Cross TRACTION SL3 27.5"
- SHOCKBLAZE R3 52cm, 29"
- Cross GRX 7 VB 29"

Кой от тях ще ми препоръчате? Ако никой от тях не е подходящ тогава предложете марка и модел. Не ми се дават повече от 800-900 лв.
CBET
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 22, 2020 4:01 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот bcdd » Пон Май 25, 2020 9:21 pm

drag shift си вземи ,ама да знаеш че си за XL попринцип
bcdd
 
Мнения: 290
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Сря Май 07, 2014 11:11 am

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот CBET » Вто Май 26, 2020 4:23 pm

Да си призная сядах на всичките и най-ми допадна SHOKBLAZE-a. Това което ми направи впечатление беше, че неговата рамка изглеждаше най-солидна и здрава + факта, че жилата са скрити в рамката. За DRAG ми искат задължително капаро за да доставят по-големи рамки. И ако не ми допадне за да не ми "изгори" капарото задължително трябва да се "вържа" за въпросният търговец. Cross някак си ми идват прекалено шарени.

Какъв му е проблема на SHOCKBLAZE-а?
CBET
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 22, 2020 4:01 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот Admin » Сря Май 27, 2020 4:14 pm

Няма проблем Shockblaze-ът, но е по-любителски ориентиран и е с типична ХС рамка и геометрия. При твоите килограми това означава, че ще държи само на леко каране. Засега ти си описал такова, но все пак...
bcdd ти е препоръчал Drag Shift, защото рамката му е най-солидна и най-съвременна откъм стандарти и геометрия, т.е. ще можеш в бъдеще, ако решиш, да си го надградиш с по-хубави части и т.н. В този смисъл, ти си посочил две окомплектовки на Shift - ако можеш да си позволиш 5.1 без затруднения, по-добре него, защото 3.0 е с хубава рамка, но с по-нисък клас части и пак с оглед на теглото ти тези части по-бързо ще се амортизират, докато с 5.1 би трябвало да изкараш повече време, без да ъпгрейдваш или сменяш неща по него.
Наистина при ръст 188 си за размер XL, но тук има една важна особеност - в последните години рамките доста се издължиха. Както казах, Shift е с модерна геометрия и доста просторен преден триъгълник, така че на практика Shift L като дължина на рамката не само е сравним, но дори надминава другите байкове, които си посочил. Аз лично мисля, че дори размер L ще ти е добре, като при нужда може да му сложиш малко по-дълга лапа (до 60 мм примерно).
Но всичко това го пиша с оглед каране и по пресечен терен. Ако наистина смяташ да караш само в града, Shift-ът по-скоро не е твоят велосипед и нещо от типа на Drag Hardy ще ти свърши идеална работа. Или харесания от теб Shockblaze, или примерно някой Oryx (имат доста добро съотношение между цена и компоненти). Абе на практика всеки твърдак би трябвало да издържи каране до работа и в града. Но с Shift ще можеш все пак да наминаваш и към планината, ако решиш. :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот CBET » Сря Май 27, 2020 5:53 pm

Благодаря за подробното обяснение!

Решението ми е да се метна на SHOCKBLAZE-a по възможно най-простата причина - финансовата! По планините като ходя там където ме води жена ми аз едва пеша пуфтя, а вие за колело ми говорите ;-). Не съм и първа младост за да хукна с колело по чукарите.
CBET
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 22, 2020 4:01 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот CBET » Чет Май 28, 2020 9:47 pm

Взех SHOCKBLAZE-a.
Смениха ми седалката с по широка с гел.
Днес повъртях малко ... около 3 км. и сега не мога да преценя кое ме боли повече ... краката или гъза
20 годни не се бях качвал на колело ...
CBET
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Май 22, 2020 4:01 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот светльо-toxin34 » Нед Май 31, 2020 10:58 pm

Хм, и аз така почнах....с въпроси . И килограми . 150 по точно . После директно до Декатлон . И си взех един Рокрайдър за 540 лева . 3 години и 30 кила по малко- колелото още е живо и здраво . Смених му само спирачките . После дойде и новия Pulse .....доста по-лек и по-добър велосипед от декатлонския . За съжаления, след това дойде операция на ахилес и 10 месеца болничен . И разбира се, килограмите ....отово станаха повечко . Та сега, с Рокрайдъра до бачканетто, с Пулса разходките за кеф ....
Аватар
светльо-toxin34
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Пет Мар 18, 2016 8:17 pm

Re: Колело за човек с наднормено тегло

Мнениеот nkc20 » Пон Юни 15, 2020 4:05 pm

CBET написа:Благодаря за подробното обяснение!

Решението ми е да се метна на SHOCKBLAZE-a по възможно най-простата причина - финансовата! По планините като ходя там където ме води жена ми аз едва пеша пуфтя, а вие за колело ми говорите ;-). Не съм и първа младост за да хукна с колело по чукарите.


Ходенето по планините също е вариант за смъкване на тегло. Изобщо всяка физическа активност, с която гориш калории. Колелото е добро начало, както и 3-те км, с които си започнал. В началото ще са 3, след време ще станат 5, после 10, 15, 20. Като навлезеш във форма и не се задъхваш от всяко усилие, може да почнеш да ги комбинираш и с по-дълги преходи в планината. Пък кой знае... може да се запалиш и по планинското колоездене и след време да питаш за съвет за планинско колело тук. ;)
Успех ти пожелавам с целта, която си си поставил.

За гъзобола ще трябва да се примириш в един момент и да приемеш, че понякога ще го има. Може би и седалката, която са ти сложили не е особено удачна. И там ще трябва да експериментираш, докато намериш правилната за теб. Тъй като спомена, че от 20 години не си се качвал на колело и засега е нормално да те боли задника дори и след кратко каране, препоръчвам ти покараш още с тази и едва тогава да прецениш дали да я сменяш.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта