КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот DonDanito » Вто Фев 22, 2011 9:01 am

Интервюто е страхотно! Възхищавам се на хора като ЛЮБОМИР ПАЛАКАРЧЕВ и РАЙКО! :bowdown: :bowdown: :clap:
Дани, тел. 0878 808 991 :)
Аватар
DonDanito
 
Мнения: 470
Рейтинг: 1518
Регистриран на: Сря Дек 09, 2009 6:09 pm
Местоположение: София, ж.к. Левски Г

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот azoic » Вто Фев 22, 2011 1:44 pm

mrdaka написа:Аз като една жаба, която си знае гльола, с радост се присъединявам към групата (на по бавните)...


Ще се радвам ако се присъединиш към компанията :) , а за трениране - ще тренираме няма как.
Изображение Изображение
Аватар
azoic
 
Мнения: 375
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 12:32 pm
Местоположение: София

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот ciclista » Сря Фев 23, 2011 10:26 pm

azoic написа:
ciclista написа:Ето ме и мен с първият ми пост във форума :agree: и с огромно желание за участие в прехода.
Та по темата.
Е на това му се казва стимул за тренировка,но от друга страна като се замисля какво и на кого нивото имаме за цел да
постигнем-първото нещо което ми идва наум е:MISSION IMPOSSIBLE
Обаче както е казано ' надеждата крепи човека ' ,не ни остава нищо друго освен да се надяваме да влезнем
в добра(МНОГО ДОБРА)форма за м.Август :bowdown:


Добре дошъл :)
Не разбрах към коя група си се ориентирал - Към бързаците или към лежерните?


Сигурното за момента е, че желанието е огромно.Твърде много време има дотогава за да ти отговоря
със сигурност с коя група ще се пусна.
В игра е и фактора отпуск.От сега бих казал ,че съм сигурен за старта на 90%,надявайки се тайно
да не спечелят останалите 10% :bowdown:
Аватар
ciclista
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 29, 2009 11:52 pm
Местоположение: Rimini IT

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот azoic » Пет Фев 25, 2011 12:49 pm

ciclista написа: Сигурното за момента е, че желанието е огромно.Твърде много време има дотогава за да ти отговоря
със сигурност с коя група ще се пусна.
В игра е и фактора отпуск.От сега бих казал ,че съм сигурен за старта на 90%,надявайки се тайно
да не спечелят останалите 10% :bowdown:


И ние се надяваме да не спечелят 10те процента :) , а ако си в бързата група, Райко ще е два пъти по щастлив :D
Изображение Изображение
Аватар
azoic
 
Мнения: 375
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 12:32 pm
Местоположение: София

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот lostrider@ » Нед Мар 06, 2011 5:15 pm

Зачетох се в книката Павел Делирадев посветена на Ком- Емине и впечатление ми направиха тези редове: "Стара-планина е важна климатична граница между българскитъ земи. Тя спира студенитъ северни течения и обезпечава на Тракийската низина мекъ, почти сръдиземногоморски климатъ; тя изстудява влажнитъ въздушни течения и създава благоприятни условия за изобилни валежи. Обаче опостушаването на нъкогашнитъ й легендарни гори подцени твърде много нейната дъждо-привлекателна стойностъ. А най- тежкия данъкъ за това ще има да плащатъ градущитъ поколъния." Звучи тъжно, а за съжаление и доста адекватно в днешни дни. Написано е в първата половина на миналия век - над 70 години. :crap: . Просто си мисля на глас..
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот cholla » Пон Мар 07, 2011 6:23 am

Трагичното за "градущитъ поколъния" е, че опустошението е живо още. Възстановилата се част от буковите гори отново е жертва на човешката лакомия. Еколозите са с вързани ръце и крака, и най-тъжното - всички знаем за него(опустошението).

Българите сме едно невъзпитано и неблагодарно, но късметлийко племе откъм природа. Дано ни търпи такива дълго майката Природа.
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот tomi_7 » Вто Мар 22, 2011 7:50 pm

Доста нерви потроших, за да се впиша във форума и да напиша това...
Рамбо, наша обща приятелка ми подсказа къде да погледна, за да възстановя загубената връзка между нас, и да си призная - озадачи ме!
Но още по-изненадан останах от друго - никога не съм се съмнявал в твоите възможности, боецо, но и никога не съм подозирал, че си толкова даровит и добър писател, Бога ми!
Четох бавно и с наслада пътеписа ти, мислено пребродих непознатото, минавал съм само отсечката х.Буковец - Предела с подуто коляно и... ти ми знаеш байка каква талпа е. Но определено се забавлявах много с поделеното от твоя опит!
Радвам се, че те открих и за да опитам поне малко да съм полезен за теб и останалите байкъри наоколо - ще споделя линк към един сайт на едно читаво момче, който може да ви подскаже много в техниките на оцеляване и справяне с "нещата по пътя".
http://xenos-bushcraft.com/blog/?p=699
Съжалявам, нов съм тук, това е първият ми постинг, не знам как да направя линка активен, но ще се оправите сами, нали!?
Нарочно поствам точно тази статия - да не си палите ръцете в опит да подпалите огън в планината...
И, Рамбо, морето и планината са твоите страсти, но приятелите също не са за пренебрегване.
Ако още не си се досетил кой стои зад тези мисли - ще ти подскажа малко: Учителят Нинджа. Ти така ме наричаше по едно време...
:roll2:
Опит - това е да познаеш грешката си, когато я повториш!
Познанието, което не е преминало през тялото ни, остава само слух...
Аватар
tomi_7
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Мар 19, 2011 3:17 pm
Местоположение: Габрово

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Сря Мар 23, 2011 1:33 pm

Учителю Нинджа, животът ме раздели с доста приятели, но не ги забравям. Нито това, което съм научил от тях. Имаш лично съобщение :deal:
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот tomi_7 » Съб Мар 26, 2011 10:13 pm

Rayko написа:Учителю Нинджа, животът ме раздели с доста приятели, но не ги забравям. Нито това, което съм научил от тях. Имаш лично съобщение :deal:

Знаеш... Отъпканите пътеки в Балкана са добре маркирани, но не приличат на онези, които сами проправяме в живота си. Понякога търсиш място за огнище, понякога с шепи браниш слабия все още пламък, понякога, изгарящ в жегата, заставаш на кръстопът и се питаш - накъде!?
Ти търсиш и се бориш със себе си - най-великата битка в живота на човека, но нерядко спомен за дума или мисъл на приятел за теб са като пътеводните звезди нощем.
Поне при мен е така... И аз също помня твоите уроци, Рамбо.
:beer:
Опит - това е да познаеш грешката си, когато я повториш!
Познанието, което не е преминало през тялото ни, остава само слух...
Аватар
tomi_7
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Мар 19, 2011 3:17 pm
Местоположение: Габрово

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот hobo » Нед Юли 31, 2011 5:35 pm


Райко, честито!!! Радвам се, че сбъдна мечтата си! Каквото и да кажем все ще е малко! Желая ти живот и здраве!


:offtopic:
tomi_7 написа:...ще споделя линк към един сайт на едно читаво момче, който може да ви подскаже много в техниките на оцеляване и справяне с "нещата по пътя".
http://xenos-bushcraft.com/blog/?p=699

Трудно си представям Райко да се учи от xenos (Стоян Стоянов от Дивдядово, Шумен). А може би вие така си се шегувате помежду си като приятели? Стоян е теоретик, който още не е ходил в планина. Райко подобри рекорда за преминаване на маршрута Ком-Емине. Все едно спасителите да се учат от Памела Андерсън, а докторите от д-р Хаус. Боже, какво прави един блог с плагиатствани статии... :confused:
hobo
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:40 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот xenos » Сря Авг 03, 2011 4:06 pm

Здравейте! Първо искам да благодаря на tomi_7 за ласкаещото ме определение! ;)

Сега да коментирам офтопика на предходния потребител. Къде е ходил Стоян Стоянов, и какво е правил, точно ти hobo ( Хари Попов от Красно село, София, ако трябва да използвам същата стилистика), си човека, който най-малко може да знае, и да каже! Не успя да привлечеш читателите ми на своя страна във личната си война срещу мен, заради което ти се наложи да отвориш собствен форум, от който да я водиш, а сега гледам, че вече използваш и други форуми (където хората си нямат хабер за какво става дума, а ти това и търсиш), за да го правиш! Нямам думи за това грозно нещо! И ще ми говориш за морал и чест! Те не би трябвало да се използват в едно и също изречение, заедно с името ти!

Да, със сигурност е смешно да уча Райко Стефанов на това как бързо да мине Ком-Емине, но също толкова смешно би било ако например той седне да ме учи на примитивни умения и бушкрафт да речем! Тъй като последното смятам за насоченост на блога си, този твой офтопик ми изглежда много повече от неуместен! Ето защо ще апелирам и към Модераторите на форума, да преразгледат това тенденциозно и подвеждащо съобщение, написано от човек, който има лична вражда с обекта на коментар, защото целта му всъщност е доста низка!

За клеветата, че статиите ми са изплагиятствани - няма да коментирам, защото като човек, който не знае какво е упорита дългогодишна работа, отделяне на ценно лично време, финанси, и труд, без да се очаква нищо в замяна, няма как да ме разбереш! Гугъл не дава първи позиции за неуникално съдържание.

Велики сме да се изплюем на нещо, което сме некадърни да направим сами, нали?!

П.П. Не си прави труда да продължаваш темата - няма да отговоря!
xenos
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Авг 02, 2011 5:18 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот taurus13 » Сря Авг 03, 2011 6:38 pm

xenos написа:Да, със сигурност е смешно да уча Райко Стефанов на това как бързо да мине Ком-Емине, но също толкова смешно би било ако например той седне да ме учи на примитивни умения и бушкрафт да речем!

Абе то не е и Райко да няма някоя година опит в едно световно известно бойно формирование, та знае ли се кой ще се смее последен. :lol:
Ние само го чакаме да прояде буболечки, за да го обявим за българския Беар Грилс :D - само "СКАкалци" не сме съгласни да яде.
Ама вие сега да не си пренесете бушкрафт войната тука... :smash:
(Иначе в БГ какво ти оцеляване - то на всеки 10 км има село. Обаче се сещам за сибирските гъбари, които като плъзнели за гъби из тайгата и като се изпогубят....Един от тях обаче бил изкарал няколко месеца, оцелявайки на каквото намери докато накрая се добрал някак до цивилизацията - те това вече си е оцеляване.)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот xenos » Чет Авг 04, 2011 12:48 pm

taurus13 написа:Абе то не е и Райко да няма някоя година опит в едно световно известно бойно формирование, та знае ли се кой ще се смее последен. :lol:


Таурус, въобще не съм имал намерение с поста си да омаловажавам знанията и уменията на някого, особено и като не го познавам! Впечатлен съм, че е бил част от "известно бойно формирование", НО...

Никога не съм подозирал, че в тия формирования бойците се обучават на примитивни технологии и бушкрафт! ;) Покрай интересите ми съм изчел подробно най-известните ръководства за оцеляване на различни армейски части. Почти всичко се дублира, и обобщено изглежда долу-горе така: много неща са споменати - малко неща са обяснени задоволително. Ето защо и отдавна спрях да ги ползвам за източници на информация.

Има фрапиращи случаи, няма да ги коментирам, но като цяло именно военните ръководства за оцеляване са най-честата причина някои учащи да стигат до заключението "това става само по книгите". :) Съдейки от факта, че тия ръководства са настолно четиво не само за обучаваните, но и за инструкторите в такива звена, мога да си направя изводи и за обучението като цяло. Не, не казвам че не струва - момчетата са научили много неща, които са нужни конкретно за военните, оттренирали са ситуации, изградили са рефлекси и т.н., и това е повече от добре, но има цяла една вселена от знания и умения, отвъд това! Всъщност няма да се отплесвам, защото нямам лични наблюдния, но има хора в моя форум, които са били част от елитни бойни части (не у нас), и те биха били много по-обективни и описателни. :D Въобще военното оцеляване е нещо много различаващо се от бушкрафта и примитивните технологии, но не е това тематиката на форума, затова няма да се впускам в обяснения! Пък и защо ми е да оцелявам, ако мога да живея! :D

Не, не претендирам и че съм по-велик от някой си (и велик като цяло!). Просто имам малко по-широк поглед над нещата! ;)

Между другото, в нашите среди Беър Грилс се очертава да е доста надолу в класацията на умеещите и заслужаващите да се учиш от тях експерти! ;)

Спокойно, войната няма да я пренасям тука (поне аз не)! Други се опитаха. Аз като цяло война не водя. Войните принципно е добре да се водят за правда, но най-често всъщност се водят от хора, които желаят нещо, което другият има, а те не! ;) Ето защо войната не е моя. Даже мислех предходния ми коментар да е единствения, че да не ви спамя форума, ама...

Айде със здраве, и всичко най-добро! :peace:
xenos
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Авг 02, 2011 5:18 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот skipper » Сря Авг 10, 2011 1:43 pm

@hobo: "Трудно си представям Райко да се учи от xenos" ... човек се учи докато е жив и винаги можеш да научиш нещо ново, независимо колко добър си в дадена област (предполага се, че имаш някакъв житейски опит, трябва да го знаеш... ). От цял блог за оцеляване сред природата, едно нещо да научиш, то авторът му все пак е бил полезен на някого. А в блогът на Стоян има много неща, които биха били полезни на хората в планината - било то с раница на гърба или с колело. Факт.

Бъди здрав,
Калин
Hardtail 4 life!
Аватар
skipper
 
Мнения: 164
Рейтинг: 1566
Регистриран на: Чет Апр 02, 2009 1:44 pm
Местоположение: Варна

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот bulgar4e » Пон Авг 22, 2011 8:09 pm

Райко, ужасен си! Прочетох всичко "на един дъх" и сега в главата ми са гледки и спомени от разходките с дядото по балкана над Карлово и връх Ботев, а аз съм тук в София... Проблемът е, че разказът ти е много надъхващ и ако не съм минавал макар и малка част от К-Е сигурно щях да кроя планове. Незнам дали сега на този си етап ще се справя... за това си ужасен. С такъв хубав и увлекателен разказ само ни пълниш главите. Ех, малко ти завидях за емински момент, когато прехода е зад теб. Но както е казъл Гения с рунтавата несресвана прическа - не е важно положениети, в което се намираме, а в посоката в която се движим! За този преход не съм сигурен за психиката, доколко ще ми позволи да зърна морето. Физиката се възсановява, техниката се оправя!
Евала Райко! Надявам се, другия път да имаш малко време та заедно да си изпием бирите и да разкажеш някоя подробност. :beer:
Когато си долу, мислиш за горе! Когато си горе, мислиш за долу!
Аватар
bulgar4e
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 12, 2009 9:49 am
Местоположение: София

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Perikordi » Нед Яну 08, 2012 1:27 pm

Райко, след като Борис и компания метнаха техния пътепис, няма ли и ти да смилиш над нас, и да ни спорелиш версия 2.0 a.k.a. Рекорда? Все пак и ние сме хора. :)
Искам да те попитам от чисто любопитство - от х.Добрила до връх Левски успяваш ли да караш по целият баир или и ти побутваш от време на време като всички останали. И изобщо има ли участъци от прехода в които буташ или въртиш навсякъде като машина.
Perikordi
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 20, 2011 6:52 am

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот taurus13 » Нед Яну 08, 2012 4:03 pm

:) Съмнявам се, че някой може да качи Амбарица без да бута и носи. В тая част на маршрута, бутането и носенето е част от играта. Но само Райко, може да ти каже колко точно е бутал и карал. И да, всички чакаме този разказ. :)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Пон Яну 09, 2012 11:49 am

От Добрила до вр. Левски, както и на другите стръмни места въобще не бутам. Направо си го нося колелото.
А колкото до моят разказ за рекорда - няколко пъти започвам, ама не ми се получава интересен. Ще пробвам пак, ако не успея - ще го пусна постен, пък вие не сте длъжни да го четете, може само да разгледате снимките.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот cvb » Пон Яну 09, 2012 6:47 pm

Rayko написа:От Добрила до вр. Левски, както и на другите стръмни места въобще не бутам. Направо си го нося колелото.
А колкото до моят разказ за рекорда - няколко пъти започвам, ама не ми се получава интересен. Ще пробвам пак, ако не успея - ще го пусна постен, пък вие не сте длъжни да го четете, може само да разгледате снимките.

:agree: :magnify: ползвай таурус ЗА РЕДАКТОР(ПОСТА НАД ТВОЯ) :8D:
майка да не си..Изображениекой съм азИзображениевелосиРАПТОР цъкащите минуси имат малка пишкаИзображение
Аватар
cvb
 
Мнения: 1778
Рейтинг: 859
Регистриран на: Съб Дек 16, 2006 9:28 pm
Местоположение: Рейтинг: 5000

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот taurus13 » Пон Яну 09, 2012 7:09 pm

Ще ползва Райко три залепени редактора.... :lol: - той притежава повече дар слово от повечето драскащи тук(вкл. и мен). Пък който е чувал историите му на живо, знае за невероятния начин по който той описва една ситуация - Райко има много набит поглед за точно този детайл, който охарактезира всяка една обикновена ситуация, придавайки и един уникален и автентичен облик. Всъщност той е предимно артист и може би наистина е трябвало да се пробва и в киното. :)
Райко, хич не му мисли - народа тук, не очаква художествени произведения, а по-скоро го интересуват всички онези подробности от твоя "бяг"(май без кавички трябваше да го напиша) към морето. Един съвсем нормален пътепис, е най-доброто, което можеш да направиш. :agree:
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот papi007 » Чет Яну 12, 2012 12:01 am

Rayko написа:От Добрила до вр. Левски, както и на другите стръмни места въобще не бутам. Направо си го нося колелото.
А колкото до моят разказ за рекорда - няколко пъти започвам, ама не ми се получава интересен. Ще пробвам пак, ако не успея - ще го пусна постен, пък вие не сте длъжни да го четете, може само да разгледате снимките.


И аз така вече толкова време за моя :bawling: Лошото е че ми идват само няколко глупави фрази , за отделни откъсни моменти, и смятам тази година живот и здраве да се пусна , и да мога да направя 3в1 (щото мисля да го мина 2 пъти, първия за около 8 дни, 2рия .... ще видя какви са ми възможностите).

Не че много хора са умряли да ми четат щуротиите, ама все пак , ако може с моя опит да помогна на някой с нещо, ще е повече от хубаво (:

Инак дано ми стигне време да прочета тази версия на Ком-Емине. Всяка в по свой начин приятна.

Поздрави

papi007 :wavey:
Аватар
papi007
 
Мнения: 1084
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 9:16 am
Местоположение: Село София

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта