КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот taurus13 » Чет Дек 23, 2010 6:38 pm

Rayko написа:Всяко лято се провежда мероприятие - х.Мазалат - х.Ехо за 24 часа. Завършват го доста хора.

Бе те го минават, ама пеша - колелото в този участък не е много в помощ....що бутане и носене има. А пък зз отделно си имам проблем, че съм плоскостъп и след толкова тъпчене краката ми за нищо не стават... :boggled:
Но ми е много приятно да ви чета и двамата в паралел....
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот kojota » Пон Дек 27, 2010 12:33 am

taurus13 написа:Но ми е много приятно да ви чета и двамата в паралел....


:agree:
Аватар
kojota
 
Мнения: 476
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Яну 01, 2009 10:19 pm
Местоположение: Bulgaria - Sofia

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот taurus13 » Пон Дек 27, 2010 6:30 pm

Райко, времето се разваля - трябва да продължиш, докато не те е затрупал снега на Тъжа... :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот sensation_blue » Пон Дек 27, 2010 10:56 pm

Евала за формата, евала за силата, евала за разсъжденията и мислите - най-се изкефих на момента с боклуците и сравнението ни с животните, както и за папагалите ди джеи :rofl: )... всъщност, грешка - кефя се на абсолютно всичко, а ти наистина си... :bowdown: машина!!!
С такива габровци се гордея, че съм и аз от Габрово! :beer:
Аватар
sensation_blue
 
Мнения: 529
Рейтинг: 1794
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:34 pm
Местоположение: Габрово

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот cholla » Вто Дек 28, 2010 5:38 am

Ох, свърши се... т'ва писането не е като карането. Райко, стягай се! Новата година наближава, а на мен ми е любопитно какви си ги вършил преди Ришки?
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот mtb_pm » Вто Дек 28, 2010 4:30 pm

Вр.Емине не е ли в близост до Поморие , Каблешково и в района , защото и там има такъв връх :deal: :dontknow: !!!
Близо , близо ... 80-100 км :D .
Аватар
mtb_pm
 
Мнения: 207
Рейтинг: 965
Регистриран на: Пон Сеп 06, 2010 9:08 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Боян Бановски » Вто Дек 28, 2010 4:36 pm

КОМ_ЕМИНЕ = връх КОМ- нос ЕМИНЕ, а не връх Емине.
Аватар
Боян Бановски
 
Мнения: 351
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 5:33 pm
Местоположение: София

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Runaway » Сря Дек 29, 2010 12:33 pm

sensation_blue написа:... най-се изкефих на момента с боклуците и сравнението ни с животните, както и за папагалите ди джеи :rofl: )... всъщност, грешка - кефя се на абсолютно всичко...

:agree: ...да, за съжаление картинката с боклуците е доста сива... а пък тази с папагалите диджеи - бая цветуща... ;-)))
та си струва да не се подминава с мълчание.

sensation_blue написа:...С такива габровци се гордея, че съм и аз от Габрово! :beer:

А пък аз - че съм габровска булка !! ;) :)
Аватар
Runaway
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1870
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 11:56 am

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Сря Дек 29, 2010 6:10 pm

ПЕТИ ДЕН - 15.07.2010г.
х.Тъжа - х.Химик (проход на републиката)

Вчерашния ден, заедно с първата половина от днешния бяха най-емоционалната част от прехода ми. През ноща дълго не можах да заспя от вълнение. Въртях се на двуетажното легло, и докато слушах концерта на двама анонимни хъркачи, с умиление си спомнях за стари мои приключения по тези места, включително и на Тъжа. Спалното помещение ми отесня. Излязох навън бос. Бурята и дъждът бяха отминали, но нямаше звезди. Не ми се спеше и обмислих варианта да продължа прехода си през ноща. Въздържах се по две причини: първата беше, че през ноща няма да измина такова разтояние, колкото бих могъл през деня. Втората и по-важната беше, че ми предстоеше още малко от истинския Балкан и исках да му се насладя на дневна светлина. Понапълних си гърдите с планински въздух, погалих хижарското куче и влязох в общото спално при киселите пари, които се отделяха от устите на концертмайсторите. Към тях се беше присъединил още един, който бълнуваше.
Сутринта се разбудих от шетането на много хора. Тропане на обувки, събиране на багажи, миене по тенекиени мивки и разбор на снощни геройства. Включих се в утринната суетня. Оказа се, че в хижата имало повече хора, отколкото предполагах. Заспали останаха само нощните музиканти. Освен тях май само аз бях останал последен, но пък тръгнах първи.
Изображение

Спуснах кратката пътечка под хижата и продължих по приятно, почти равно пътче, което следва течението на р.Тъжа. То ме отведе до местността "смесите", където маркираните маршрути се разделят - на юг, към с.Тъжа, и на изток - към х.Мазалат. Тук е и място за водопой, защото следващата нормална питейна вода е на х.Мазалат - след около 2 часа. Продължих нагоре през "Гърмящата гора" - кратка, но стръмна пътека между стари букове. След това се излиза на пасище с лек наклон нагоре. През него минава разбит път, който отива до Кадемлията. Коловете са успоредно на пътя до подножието на стръмен баир, наречен "жабата", там той прави завой на юг, а маркировката е право нагоре и на изток. Горе имаше мъгла, но това не ме притесняваше. Толкова пъти съм минавал от тук, че по-лесно бих се загубил в стария двор на дядо ми. С колелото на рамо и с големи крачки набирах височина. Няма по-силно усещане за утринна свежест, от миризмата на настъпана мокра хвойна.
Група коне стояха на самата пътека и ме чакаха да се приближа. Бяха много любопитни.
Изображение
Изображение
Скоро ме очакваха пущинаците на източния Балкан. Тук ми беше по-хубаво, за това изках да позабавя ритъма. Пуснах колелото на тревата улових за врата единия от черните жребци. Много исках да го яхна, но внимавах да не го обидя, че тези полудивите са много докачливи. Мисля, че успях да му спечеля доверието, но не ми позволи да му се кача на гърба. В това време другите искаха да ми изядат колелото. Наложи се да го откупя с две шепи овес.

Изображение
Тоя черния ме придружи чак горе до равното - мястото носи името "кръста". Излязох на същия път, който изоставих в подножието на "жабата" и подкарах.
Минах покрай "Гроба" - пада се от северната страна на пътя - там има паметна плоча на дядо Фильо Миленков от Кръвеник. Той бил един от организаторите на Априлското въстание в родния си край. След разгрома му, дядо Фильо бил заловен и изпратен под стража на съд в Стара загора. Когато изкачили Балкана, близо до мястото, където сега му е плочата, стария хайдутин се спрял иказал: "Аз тук съм расъл, тук искам да умра!" Отказал да продължи и турците го съсекли...

Продължих към Чим колиба - висока седловина, разположена между вр.Росоватец и Кадемлията. За мое голямо съжаление мъглата скриваше любимите ми гледки. Нямах щастието да зърна дори за миг масива "Триглав". Толкова пъти съм бродил по тези диви върхове, че една част от моето АЗ живее там завинаги.
След малко подсякох Росоватец по тясна хоризонтална пътечка. Под мен беше дълбоката долина на Габровница. Спуснах към "Пеещите скали", след още малко - Вълчата глава, която подсякох от юг и излязох на х.Мазалат. Рано беше за обяд, но исках да остана тук по-дълго. Хапнах една току-що наготвена леща(много вкусна) и въпреки, че не ми се тръгваше продължих към вр.Бухала. От тук нататък се кара навсякъде (почти).
Малко след хижата пътеката влиза в букова гора, подсича северозападните склонове на върховете Мали бухал и Бухала и излиза над горския пояс на вр.Корита. От другата му страна(от изток) се намира тази чешма:
Изображение
Не бива да се подминава.
Преди години близо до нея имаше каменен заслон.
Следва скоростно спускане през Равната гора. Че е равна - може да се каже, но за съжаление вече не е гора. Малко преди да се излезе на асвалта до х.Янтра се минава през рядка кал, където на места затъвах до главините. Вторичен ефект от дърводобива. Ей в такива моменти се сещам за израза "обрулена държава"! Доплувах с амфибията до асвалта, и се устремих към Узана. Направих грешка, че минах през Черни връх:
Изображение
Тая лилавата кал задръсти канала на луксозната баня на х.Химик.

От Узана продължих по класическия маршрут покрай Марков стол, през вр.Малуша. И добре, че минах от тук, защото имах интересна среща:
В местността Шадраваните застигнах два антипода. Двама младежи, устремени към н.Емине. Зарадвах се да видя себеподобни и подкарах с тяхното темпо, за да чуя класическата история "Двама непознати, заедно по дълъг маршрут".
Ще започна с описанието на нормалния - младо, атлетично момче, със спортни маратонки и хубава раница. Дрехи, които бяха преминали през премеждия, но не носеха следи от тях. Момчето се беше скапало от дългия път и не му се говореше много. Мислеше да се откаже щом се доберат до Шипка. Всяка крачка му носеше болка, но той я понасяше мъжки.
Другият носеше на главата си хавлия, която наричаше "пишкирче", нещо като хипарска мешка на гърба, и джапанки за "шест и педесет" на краката.
Радвам се, когато се натъкна на странник, особено когато усетя че по нещо си приличаме. Той беше основния ми събеседник, и спомена за него ме крепеше в трудните моменти по-нататък.
Естествено, че го попитах дали тези джапанки са единствените му обувки, а той отговори:
- Знаеш ли кои са най-коравите войни на света? Това са войните на Шака Зулу. И те тичат боси, и минават големи разтояния и не им пада свода. А нашето поколение сме изнежени лигльовци.
- И все пак, ако се скъсат? Едва ли можеш да стигнеш бос до морето?
- И все пак си нося игла и конец. Тежат по-малко от резервни обувки, и могат да закърпят положението повече от веднъж.
Оказа се, че този веселяк ей-така, на майтап е минал с джапанки по Кончето, Купена, Кръсците, като е ходил бос където има трева, за да не ги хаби. Застигнал другото момче на заслон Ботев, и от там вървят заедно. Иначе бил фотограф, и се занимавал с бойни изкуства.
Не се подигравам на момчетата, напротив - възхищавам им се. Дано са стигнали до Емине и двамата, за фотографа не се съмнявам. Пожелахме си лек път, и аз разпорих въздуха, на път за Шипка, където ми предстоеше да изям едно люто шкембе и две гърненца биволско мляко.
Изображение

Стана ми тежко, и близо до Бузлуджа подремнах под една дебела сянка.
Изображение

Събуди ме вятъра. "Балканът пее хайдушка песен". Продължих по стъпките на Хаджи Димитър и се озовах пред х.Бузлуджа. Имаше група малки момчета, които въоръжени с кирки и лопати ремонтираха алеята пред хижата. Доразсъних се с кафенце и количка. Звъннах на Борис Борисов да ми даде малко инфо за пътя по-нататък, че вече навлизах в непознатото. Докато говорех по телефона, децата ме разглеждаха с нескрит интерес. След малко едно по едно изоставиха инструментите, насядаха около мен и започнаха да ме разпитват. Много ми завиждаха, че съм вече голям и мога да си позволя това приключение. От тях разбрах, че са любители на планинското колоездене, но нямат пари за истински колела и за това работят сега (едното май беше внук на хижарката). Момчетата искренно ми се радваха - като на човек, осъществил мечтата си. Уверяваха ме, че като пораснат, най-късно след година - две, непременно ще се срещнем пак някъде по планините.
Пожелах им да си следват мечтите и продължих по пътя. Минах под вятърните генератори на Бедеците, спусках бясно от х.Българка към Кръстец, и в края на деня се озовах в гъза на Географията:
Изображение
Нямаше ги вече великанските гледки, неповторимия и незабравим дъх на високите била. Сега ми предстоеше да се докажа и на тази сцена, сам в пущинака който иска да ме изяде жив. Ей за това се влюбих в "туй маршрутчи Ком-Емине". В него има изпитания за тялото, уменията и волята. По-универсално упражнение до сега не бях си измислял.
Естествено, че след малко се загубих. После се намерих, но установих, че съм си загубил компаса. Върнах се и с много късмет го намерих.

Вече отдавна беше мръкнало, когато влажните ми спирачки изквичаха пред х.Грамадлива. Да, обаче вътре нямаше никой - установих това след като два пъти я обиколих и тропах по прозорците. Къде ще спя сега? Я да пробвам на х.Химик.
Спуснах се надолу. Тук-там имаше стъпала. След малко видях светлинка между дърветата. Но се оказа, че и тази хижа е заключена. И много луксозна. Звъних, виках, тропах и тъкмо щях да тръгвам към х.Предела един прозорец се отвори. От рамката му се показа сънена човешка глава.

- Добра вечер, мога ли да нощувам тук?

- Влизай, ти май-май си замръкнал.

- Нямам представа колко е чесът, съжалявам ако ви събудих.

- Май-май бях позадрямал вече, но няма проблем.

Човека ми показа банята и отиде да сложи нещо за ядене. След малко седнах и аз на масата - къпан и с опрани дрехи. Наля ракия от едно лимонадено шише.

- Как тъй ще замръкваш сам? Ами ако ме нямаше де щеше да спиш?

- Ти сам ли си тук? - Отклоних темата, защото не ми се обясняваше как чара на това пътуване е да се оставя на случайноста, и как на мен не ми е чак такъв проблем, ако спя под небето.

- Сам съм кат бухал.

- Жена нямаш ли?

- Май-май нямам вече. Има-няма няколко години. Ай наздраве.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот nicky bike » Чет Дек 30, 2010 4:22 pm

Rayko написа:... Вълчата глава, която подсякох от юг и излязох на х.Мазалат. ...

Не се ли подзича от север Вълчата Глава? От юг има пътека, която започва преди Русоватец.
Смятам ,че грешката е "печатна" ;) ... Чичо Манчо ...
Rayko написа:... преди да се излезе на асвалта до х.Янтра ...

За тези които не знаят хижата вече се казва Партизанска Песен (каквото всъщност е името и още при постояването).
Rayko написа:...
От Узана продължих по класическия маршрут покрай Марков стол, през вр.Малуша...

А защо не мина по пътя?
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот cholla » Чет Дек 30, 2010 11:35 pm

Райко, аз макар ида не съм Габровец или от околността имах същите усещания.... баси дори като се връщам в родният си град не ми е така мило както горе !
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Пет Дек 31, 2010 12:44 am

Николайчо, пътеката, която подсича Вълчата глава от юг, започва от същата седловинка, от която се отделя и северната. Винаги съм твърдял, че южната е по-пряка, и за себе си съм го доказал неколкократно по следния начин:
Правили сме си състезания с мои приярели, като аз минавам от юг, а другите - от север. При всеки един от опитите съм излизал на мястото, където пътеките се събират, със значителна преднина, и то без да се напъвам до край.
Освен това, на картата която имам, червената линия минава по южните склонове на Вълчата глава, по които е поставена и маркировка - табелки и лятна трилентова.
Относно хижата - Янтра, Партизанска песен, Крачана - това е един и същи географски обект. Избягвам да я наричам"Партизанска песен", за да не се бърка с "Партизанска" - старото име на х.Узана.

Защо не минах по "твоя път" от Узана до Шипка, ами карах по маркирания?
- Причините са няколко, една от тях е, че го знам твоя вариант и последния път, като минах от там беше след дъжд и имаше много дълбоки локви. Маркираният път през Малуша е по-високо и минава по главния вододел. Взех решението си, имайки пред вид че през ноща валя.

@ Cholla, нали за това ги пишем тези пътеписи? Така се пренасяме пак там. Ако съумеем да "пренесем там" и други, на които тези места са им свидни, още по-добре.
Между другото, ужасно си прав - много по-лесно и по-бързо е да караш, отколкото да пишеш.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот vlassadar » Пон Яну 03, 2011 1:32 pm

Еееееееееееее Райкооооо! Като отварях темата първите пъти си казах, че трябва да намеря подходящо време за да чета спокойно и да мога да се гмурна в тези преживявания. И сега успях :) Точно сега му е времето, макар че човек като зачете такива неща и загледа тези снимки, му оживяват в главата едни спомени... и му се иска да е лято още утре за да броди на воля. За много години и нови преживелици, които да ни направят още по-силни!
Аватар
vlassadar
 
Мнения: 590
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 24, 2003 12:40 pm
Местоположение: София

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот zacky » Пон Яну 03, 2011 4:12 pm

Еее, Райко,
Че си ненормално силен и издръжлив знаех - виждал съм те в действие. Приятен събеседник - няма две мнения. Не знаех обаче, че можеш да напишеш толкова интересен разказ за вело-приключенията си по пътеката, поздравления!
zacky
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Вто Фев 04, 2003 3:14 am
Местоположение: Стара Загора

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот EmZo » Сря Яну 05, 2011 4:03 pm

vlassadar написа:Еееееееееееее Райкооооо! Като отварях темата първите пъти си казах, че трябва да намеря подходящо време за да чета спокойно и да мога да се гмурна в тези преживявания. И сега успях :)


+ 1. Трети, четвърти и пети ден ги прочетох на един дъх. Страхотно пишеш, същински Иван Вазов! Голямо благодаря за което! :agree: :beer:
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Чет Яну 06, 2011 9:58 am

ШЕСТИ ДЕН - 16.07.2010г.
х.Химик - пр.Вратник

Изображение
Малко грижи за техниката. Иначе съм с мокрия клин, който нощес не можа да изсъхне, за обувките не съм се и надявал.
Кафенце с хижаря, за закуска овес накиснат във вода и хайде по живо, по здраво. До Прохода на републиката покарах по широк камионен път. След него ме зовеше дивото:
Изображение
В началото пътеката е много добре маркирана, но на места доста обрасла - ако скоро е валяло, няма начин да останеш сух.
Изображение
Изображение
Изображение
След няколко километра (около 5 от Прохода на пепубликата), пътеката става хубав черен път с отклонения, които са зле маркирани. Давам пример: Y-образен разклон, като от дясната страна непосредствено преди разклонението, има кол - зимна маркировка. Логичната реакция е да завия по десния път, покрай кола. Още повече, че той е по-отъпкан, а очаквам от север(т.е. от ляво) скоро да има отклонение за с.Дрента. Да, ама - не . Карам няколко километра и посоката става - юг, наклона - надолу, от двете ми страни - ниви с овес. Хайде пак обратно на разклона, за да изследвам и левия път. Той пък обезпокоително тръгна на север, но после се оправи. За пореден път се убедих, че на непознат терен се придвижваш по-бързо, ако караш бавно. Когато имаш съмнения - спри, разгледай добре и помисли. Почти винаги има още информация, която не се вижда ако минеш бързо. Спирането бави по-малко от лутането и пести енергия. Отделно стои въпросът с обратно-пропорционалната зависимост между загубванията и самочувствието.

Направи ми впечатление, че някой беше минал скоро от тук. Следата беше странна - самотни отпечатъци от обувки (малък номер, може би под 40). Странното е, че едва ли бяха от мъж, понеже са малки. Жена или дете на такова място - сами..? Крачката беше нормално отворена, което изключва да е на някоя баба или дядо гъбарин, защото старците оставят по-ситни следи, често - несиметрични. Стана ми много интересно какво същество ходи малко пред мен.
Стигнах до "нещо като спирка". От разказа на Светлин и Зарко знаех два начина да продължа - директно по баира над "Бутура", или по пътя през горския дом. Стъпките продължаваха по пътя и бяха пресни-пресни. Любопитството надделя и подкарах по пътя с превишена скорост. Точно на разклона за Бутора, който е преграден с бариера, настигнах автора на странните следи.
Приличаше на най-брадатия от братята "BEE GEES"(тоя с най-малкото коса). Дрехите му бяха по мода от средата на 80-те и имаха вид, като да е спал с тях десетина дни. Нямаше никакъв багаж и ако не бяха отпечатъците от подметките на китайските му кецове, щях да мисля че съм настигнал самия Исус.
Гледаше ме все едно очакваше да го питам нещо. Зад изрусялата от слънцето брада, се криеше едва доловима загадъчна усмивка, която от своя страна почти скриваше нестройна редица жълти зъби. Все пак зададох очаквания въпрос:

- На къде си тръгнал?

- На море

- От къде идваш?

- От там. - Човекът посочи запад с показалец, пожълтял от тютюн.

- Нямаш багаж?

- Не

- Къде спиш нощем?

- Ей-тъй, до пътя.

- А когато вали?

- Не спя.

- Мисля, че ако продължиш по този път надолу, ще слезеш в някое село от южната страна. Ако искаш да вървиш по билото, трабва да хванем отклонението с бариерата.

- Не, не - това е пътя.

- Добре, ти си знаеш, но аз продължавам през бариерата към Бутора. Вода нямам, но мога да ти оставя малко храна.

- Не съм гладен, но ако имаш цигарки..? - В очите му светна надежда.

- Бих ти дал, но не пуша. Довиждане и лек път.

Странно място, странна среща...на двама странници. Давах си сметка, че изглеждам по подобен начин в очите на обикновените хора (нормалните). Но къде е границата между луд, по-малко луд и нормален? Кой я определя?
За себе си знаех, че има разлика между мен и този индивид - моята съдба беше основно в моите ръце, а неговата - май само в божиите. Но това си го знам само аз. Завидях му за това, че не носеше багаж. Винаги съм знаел, че вещите са товар, който ограничава усещането за свобода. Но ако не носех дори раница означава, че минавам в неговата категория. Изводът беше - носи си, Райко черупката без да мрънкаш и се сещай за нея само, когато ти потрябва.

Стигнах до Бутора, докато ми се въртяха в главата тези филосовски разсъждения, които надхвърляха капацитета на първичния ми мозък.
Всъщост от горски дом "Бутора" беше останало това:
Изображение

продължих нагоре, покрай този паметник:
Изображение

И изкачих стръмен баир под стари букове, между които са гърмяли хайдушки пушки.
Изображение
Продължих през жълтата локва, и след това - заслон "Караиваново хорище":
Изображение
Мястото беше хубаво и затънтено, баш като самодивско сборище. Бързах, иначе с удоволствие бих подремнал на полянката отпред.
Изображение

След малко вече хвърчах по този път:
Изображение

докато не стигнах тук:
Изображение
Изображение

Бях вече озверял от глад, когато около два часа след пладне пристигнах на Буковец:
Изображение
Приятно се изненадах от това, че хижата работи и никак не се дърпах от предложението - кебапче, кюфте, боб, зелева салата, две студени бири и един шоколад за после.
- И пет филии хляб - провикнах се, докато четях весника с който ми постелиха масата.

След малко се размазах от блаженство. Пиех бира от голяма, изпотена чаша, с протегнати под масата боси крака, на които ноктите на големите пръсти бяха посинели. Наслаждавах се на мига, забравяйки, че времето тече. Загледан в този бук, някога ударен от гръм, си мислех за силата на живота, който понякога побеждава стихиите на природада:
Изображение
А дали може да се приспособи навреме към промените, причинени от хората?
- Бобецът и скаричката. След малко идва и салатката. - Приземи ме гласът на хижарката, която доброволно влезе в ролята на сервитьорка.

След около час потеглих. Коремът ми беше като плондер, капчици мъченическа пот избиваха по челото ми.
Изображение

Карах по асвалтов път, влачейки оковите на грехопадението, наречено чревоугодничество. Имах чувството, че въртя курбелите, които чрез веригата задвижват задната капла,а тя от своя страна завърта Земята в посока, обратна на своята, правейки така, че х.Чумерна да дойде пред мен.
Бях на път да внеса промени в Кеплеровата механика на планетите, когато видях тази поляна:
Изображение
и тази чешма:
Изображение
Я да подишам въздуха на историята, механиката на слънчевата система ще почака.
Изображение

Докато пристигна на х.Чумерна, отново бях гладен. Хижата не работеше, а аз разчитах на нея. Мислех от тук да се запася с храна, защото до Котел нямаше къде да се яде и спи, а аз вече се съмнявах, че днес ще стигна до там. Няма голямо значение, баба знае и две, и двеста. Накиснах си малко овес с вода в едно глинено гърненце, което си носех от Шипка до морето, точно с тази цел.
Продължих към прохода Вратник по пряката пътека, която подсича вр.Чумерна от север. Минава се покрай "Мечото барбекю":
Изображение
и някъде тук двете пътеки се събират отново:
Изображение
След доста продължително спускане по североизточното ребро на Чумерна, навлязох в местноста "Темната гора". Заваля дъжд и ми стана много студено. До Агликина поляна бях в режим на оцеляване. В началото заради студения дъжд, след като той отмина - заради глад и умора.
Най-после се добрах:
Изображение
Изображение

А сега какво да правя, защото нямах сили днес да стигна до Котел?
На картата има нанесени един кантон на прохода Вратник и един заслон в местноста "Изворите на Камчия" И двата подслона бяха наблизо, но не знаех в какво състояние са. Ситуацията се усложняваше от факта, че нямах кибрит, а ми трябваше огън, ако ще нощувам навън. Може би беше настъпил моментът, в който щеше да ми се наложи да паля огън с помоща на конец за зъби, който да опъна на една сурова пръчка, като тетива на лък. Трябваше да издялам клечка от сухо дърво, която да прекарам през тетивата и с помоща на лъка да я въртя на високи обороти, като притискам единия край в дупка, издълбана в друго сухо дърво. Мястото на триене се посипва със ситни стърготини. Трябват много ловкост и късмет.
Добре, че случаят беше благосклонен, и не ми се наложи да изпитам ловкоста и изобретателноста си. По-късно, седмици след като се завърнах от тази експедиция, имах случай да пробвам този дивашки похват. Направих си важни изводи, в допълнение на теорията: Късата клечка трябва да е идеално права, за да не вибрира от високите обороти; Конец за зъби не става за тетива, защото бързо се разбрида; Въртящата се клечка не се натиска с длан, защото така тя ще е първото нещо, което ще се запали. Въпреки подобренията, които въведох пак не успях да запаля огън, но поне произведох много пушек, който ми показваше, че съм на прав път. Не съм се отказал, ще правя още опити, докато не разбия мита, че паленето на огън чрез триене на дърво в дърво, не е по силите на белия човек.
Продължих на изток. Малко преди прохода минах покрай цигански катун. Миришеше на огън и готвена манджа. Между дърветата бяха опънати сезали с пране и дебела циганка, облечена като мецана от приказките, готвеше в един голям казан на огъня. Спирачките ми стреснаха три боси деца и едно краставо куче, които заедно играеха в една локва на пътя. Кучето се скри под една каруца и от там ми хвърли ожесточени залпове от дрезгав лай, както подобава на истински вълкодав. Казвам вълкодав, защото ако го изяде вълка, може да се задави. Най голямото от децата потърси закрила зад престилката на майка си, където си отри сополите, а двете по-малки ме попъплиха. Наи-малкото провери дали ми е мазна веригата (тя му беше на нивото на очите докато пълзи), докато средното демонстрираше танцувалните си заложби.
От другата страна на пътя, бай Мангал работеше по червена лада седмица, с отворени врати и капаци. Той вдигна поглед от жицата на тонколоната, която снаждаше и изруга може би мен, може би кучето, което не спря да шуми и му пречеше да провери качеството на работата си. Не бях сигурен кой е адресата на попържнята, зашото не разбирам цигански, а ми беше трудно да проследя погледа му, тъй като пресечната точка на двете очни линии беше на 4 пръста от носа, в резултат на което едното око гледаше вълкодава, а другото - мен. По тази характерна физиология се досетих, че младият ром е баща и на трите деца.
Малко се срамувах, но много бях гладен, за това попитах:

- Може ли да си купя от вас един кибрит и нещо за ядене?

Не бях сигурен дали въпросът ми е разбран. Дали изобщо са ходили на училище? След кратка пауза ми отговори бащата:

- Ние сме бедни дървари, едвам събираме брашно да омесим за децата. Нямаме какво да ти дадем.

- О.К. Довиждане. Извинявайте за безпокойството.

Дори да умирам, няма да им се моля. Само не разбрах, дали заради расови различия, или от глупост пропуснаха да се облажат с 20 лева.(нямах в себе си по-дребна банкнота)
След малко пътят, по който спусках, излезе точно на превала на прохода Вратник. Отсреща имаше триетажна сграда, която се оказа кантона, нанесен на картата.
На стената бяха наредени два-три кубика цепени мешета(дъб), и коминът пушеше. Подпрях колелото на дървата, и влязох. На втория етаж имаше открехната врата, през която се виждаше стопанинът, изтегнат на едно миндерче пред огромна плазма. Почуках. Човекът ме посрещна по чехли, с дистанционно в ръка.

- Добър ден, има ли възможност да се нощува тук?

- Ти моторист ли си, що си толкоз кален?

- С колело съм. Карам от вр.Ком до н.Емине. Трябваше днес да стигна до Котел, но окъснях, а наблизо няма друга хижа.

- Ти луд ли си? Котел и утре няма да го стигнеш, освен ако не се спуснеш по шосето към Сливен, хващаш към с.Ичера, после Жеравна и си право в Котел. Тук, обаче не е хижа. Какво да те правя..? Чакай, сега ще те пратя при бай Иван отсреща на заведението. Хвърли му там - 5 лева, той ще ти намери легло.

- Бай Иване, къде си бе? - Провикна се през рамото ми домакинът.

От към стълбите се показа въсрастен човек.

- Ей тука, едно момче, замръкнало. Ти имаш ли при теб, къде да го настаниш нощес?

- Ще намеря. Ела с мен, момче.

Тръгнахме към неработещото заведение отсреща:
Изображение
Бай Иван го е строил, сега му е пазач и когато няма работа, ходи на кантона да помага по съседски. Току-що поправил една изметната врата и казанчето на тоалетната.

Това е офисът на бай Иван:
Изображение

Той се оказа много гостоприемен домакин, интересен чешит и приятен събеседник. Също и благодетел на циганите от катуна, през който минах преди малко.

Заваля дъжд, бай Иван влезе в стайчето да приготви вечерята, а аз се изкъпах гол под капчука на двора, че вярно бях много кален. В този момент, в двора нахълта една мокра циганка, дошла да изпроси няколко яйца. Като ме видя, се стъписа и бързо се шмугна в стайчето. След малко излезе с торбичка в ръка, притича покрай мен и ми хвърли бърз поглед, докато затваряше портата. Но аз вече се бях обул.

После седнахме на масата - вечери, салати, ракии, приказки на тема "Русия и нейната роля в световната конспирация". Бай Иван беше русофил и много наподобяваше един персонаж от "Шоуто на Слави" - Бай Шиле.
Последна промяна Rayko на Чет Яну 06, 2011 10:57 am, променена общо 1 път
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот evilzet » Чет Яну 06, 2011 10:44 am

"Казвам вълкодав, защото ако го изяде вълка, може да се задави." :bowdown:
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот kvelikov » Чет Яну 06, 2011 1:59 pm

Карах по асвалтов път, влачейки оковите на грехопадението, наречено чревоугодничество. Имах чувството, че въртя курбелите, които чрез веригата задвижват задната капла,а тя от своя страна завърта Земята в посока, обратна на своята, правейки така, че х.Чумерна да дойде пред мен.

:rofl: :bowdown:
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
kvelikov
 
Мнения: 4453
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Пон Юли 13, 2009 5:13 pm
Местоположение: София 0899982814

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот taurus13 » Чет Яну 06, 2011 7:30 pm

Много увлекателно пишеш...чак ме е яд, че скоро ще стигнеш морето.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Вто Яну 11, 2011 12:14 am

СЕДМИ ДЕН - 17.О7.2010г.
пр.Вратних - гр.Котел


"КОТЕЛ ГО ОГЪН НЕ ГОРИ,
КОТЕЛ ГО САБЯ НЕ СЕЧЕ,
В КОТЕЛ СЕ ЛЕСНО НЕ ВЛАЗЯ"

Бай Иван беше от ранобудните и още по изгрев слънце започна да шета. За мен това беше среднощен час, но станах. Първата ми работа беше да погледна отвън, дали ми е още там колелото. Нощес бях нащрек и си мислех, че ако изчезне кончето ми, отивам в катуна и започвам да раздавам телесни повреди, докато не се появи отново. Отдъхнах си с облекчение - колелото ме чакаше там, където го скрих снощи. Не се налагаше да си слагам грях на душата. Бай Иван ме погледна с усмивка: "Видя ли, аз като ти казвам, че тук не се пипа? Никой не смее да краде от мен, щото на всички съм помагал". Подаде ми едно пликче със закуска - краставица, домати, сирене и 5 сурови яйца. Пихме по едно кафе и излязохме на пътя, където получих последни напътствия, как да намеря чешмата с най-хубавата вода.
Потеглих с ряз, защото морето ме чакаше и едвам се удържах. След няколко минути намерих чешмата и си направих сутрешния тоалет. След още малко бях на "Изворите на Камчия":
Изображение
Ето тук направих най-голямата си грешка за целия поход. Спрях само колкото да прочета надписа, изсечен на един голям камък. Извадих фотоапарата за да го снимам, но буквите не се четяха на снимката. Тогава щракнах заслона, колкото да не е без хич и без много да се оглеждам, продължих в грешната посока.

Нямаше маркировка, но се успокоих с обяснението, че карам в район, където се извършва жестока сеч и най-вероятно са отсекли маркираните дървета. Всъщност "успокоих" никак не е точна дума. Ядосах се! Защото това се допуска безнаказано, покровителствано отвисоко. Защото дървоизтребителната мафия е бръкнала в самото сърце на Балкана и оставя вечни следи от опустошителната си дейност. Защото ограбват не само мен и вас, а и тези, които още не са се родили. Какво ще остане, като всяка година се бастисват вековни гори, пресушават се извори, прогонват се цели общества от горски обитатели?
Изображение
Труповете на дърветата безмълвно протестират пред небето за това светотатство! Очаква ни съдбата на Сахара.

Изображение

И самите мангали дървари не са невинни, нищо че са работници на заплата. Ако човек тръгне след тях, ще гази върху пластмасови бутилки, туби, найлони и памперси. На горната снимка направи ли ви впечатление, че трактора е без врата?

Ето я, малко по-надолу:
Изображение
Този, който е подписал разрешението за сеч, ги е оставил да правят каквото си знаят. Как иначе да си обясня циганията, която видях и съжалявам, че не снимах.

Излязох на голо място. Вече знаех, че съм объркал пътя, но все пак да погледна картата. На гърба обяснението е подвеждащо и неопределено. Пише, че в тази част планината се разделя на три била, като средното е най-високо и по него минава маршрутът.
Северно от мен видях друго било на същата височина, от южната страна също имаше - със сигурност по-ниско. Това било, от което гледах беше средно и ориентирано запад - изток, така че може и да бях на прав път (така мислех тогава). За да съм по-сигурен извадих телефона да звънна на Борис Б. но нямаше обхват.
Продължих на изток и след няколко километра ръбът на билото заби между две дерета. Вече бях сигурен, че не съм където трябва и отивам в село Раково. Спуснах право надолу по склона и прецапах тази река:
Изображение
Стана ми много криво, не само защото така заобикалям и губя височина, която после трябва да възстановя. Най-вече се упреквах за това, че допуснах да се загубя точно, където се губят повечето хора.
Пресичайки няколко пъти реката, калният път ме отведе до асвалт и от там - Раково. На входната табела на селото само дето не пишеше:

"Добре дошъл, велики навигаторе,
ти си една от жертвите на Котленския балкан.
GAME OVER! May bе next time..."

На картата е отбелязана тясна пътечка, тръгваща от селото в северозападна посока, която излиза на билото. Не е маркирана, но това беше надеждата ми.
Улиците бяха безлюдни, за това влязох в първото магазинче, като се надявах магазинерът да ме упъти. Дядото отричаше съществуването на такава пътека. Хвана картата и ръкомахайки с нея ми даваше безумни съвети, завършващи със Сливенската автогара. Нямаше вероятност скоро да млъкне и да ми пусне картата, за да тръгна. За това си купих пакет вафли, грабнах ги заедно с картата и избягах навън, без да дочакам рестото. Изнервих се от ситуацията, в която се намирах. Реших да хапна малко, та барем ме пусне нервата, че не е добър съветник.

Видях родната къща на Георги С. Раковски и пуснах раницата на една пейка отпред. Изядох всичките вафли и доматите на бай Иван, които бяха пуснали сос. Тъкмо се бях успокоил и погледнал нещата от възможно най-позитивен ъгъл, когато установих че съм си затрил телефона. Най-вероятно съм го изтърсил от джоба на раницата, докато спусках техничното трасе преди реката, или в самата нея, защото се забих във водата на скорост и направих човка. Майната му на телефона, но вътре имах номерата на ценни хора. Пък и скоро не се бях обаждал в къщи и никой не знаеше къде съм. Реших все пак да се върна до магазина на досадния дядо, да проверя дали не е паднал там, докато вадих пари.

Точно в този безславен момент, по пътя от където дойдох, се спускаше колоездач. Беше с екип и взе завоя на скорост, по идеалната крива. Това почти изключваше вероятноста да е местен. Като ме видя, наби спирачки, и зави към мен. Инстинктивно се зарадвах, че имам компания от себеподобен индивид. После се сетих, че не съм за пред хора в това състояние - проклинах цялата вселена. Бях груб с човека, а той - търпелив и усмихнат.

- Здравей, на къде си? - Попита ме той.

- Към билото на Стара планина. Въобще не трябва да съм тук сега, но много тъпо се прецаках. Търся най-прекия път да изляза горе, някъде около "Делирадева бука".

- Ти да не правиш Ком-Емине? Не се ли казваш Райко?

- Да, така е. Откъде знаеш?

- С интерес следя новините за твоето пътешествие в MTB форума. Казвам се Пеню и много се радвам, че се срещнахме.

Стиснахме си ръцете.
Пеню е от Сливен, във форума - pdp. Правеше си съботната тренировка през селата наоколо.

- Хайде към с.Нейково. Там ще намерим пътека, която ще те отведе на билото.

Това наистина беше най-разумния вариант. Първо се върнахме да потърсим телефона в селския магазин (не го намерихме) и после спуснахме към Нейково. Там влязохме в кръчмата и изпихме по една бира, по мое настояване. Така вече се живее.

Пеню заряза своя маршрут и реши да кара с мен до вечерта. Тогава въобще не предполагах, че неговата компания така ще ми повдигне бойния дух. В началото мислех, че ще ме бави, но класата му бързо си пролича.
Хванахме черен път, който водеше към билото, но ни връщаше малко назад - т.е. северозапад. Спътникът ми катереше нагоре като младо, невпрягано конче, а на мен бирата ми излезе през челото. Напънах се, за да не изоставам и така разбрах, че мога и по-бързо. Само трябва някой да ми бяга напред.
Обадих се от неговия телефон на жена ми, да не се притеснява, че повече няма да се чуваме, защото си загубих телефона в една река. Тя май не ми повярва, помисли че просто искам да изляза в нелегалност, защото преди да тръгна, до последно настоявах да карам без комуникации. Както и да е, вече ми беше по-спокойно и настроението - на шест. В голяма степен благодарение на Пеню. Май имаше поговорка, че за дълъг път си трябва добър другар.
Всъщност от разговора по-късно се оказа, че К-Е е и негова мечта.
Така, че Пеньо, искрено ти пожелавам да намериш време и да го направиш. Споменът остава за дълго. И най-после излез на светло и напиши нещо в тази тема. Знам, че четеш. Ако това лято се заформи група за Е3, твоето участие ще е полезно. Най- малкото с това, че познаваш източния дял.

Излязохме на билото и продължихме на изток по маркировката (след кратко лутане, но няма да се спирам на него за да не удължавам разказа). В този район трябва да се кара изключително внимателно. Особено в моя случай, в който загубих толкова време и енергия, за да се върна обратно на трасето. Мисля че, ако в рамките на един ден, човек допусне второ слизане от главното било, най вероятно ще се откаже. А следенето на маркировката е предизвикателство по тези места:
Изображение

Този бук ни беше познат от снимките на Борис.
Изображение
Изображение

След него покарахме по хубав черен път, който ни отведе до далекопровод. Точно тук Борис беше хванал грешния път през пролетта.
Ние продължихме на североизток. Намерих парче от карта К-Е. По-нататък не се натъкнахме на скелета на собственика й, значи може и да е оцелял. Следващата забелязана от нас маркировка е тази:
Изображение
Някъде, южно от връх Гредата.

Ние дойдохме по този път, вижда се далекопроводът, където завихме насам, а не на юг:
Изображение

Следва "Овчи кладенец" - пътят минава през гола поляна, от южния край на едно място вода извира от тревата, получава се нещо като малко тресавище.
После се редуват млади смесени гори, голи места(за кратко), стари букови гори.
Изображение
Изображение

Маркировката е проблемна най-вече на голите участъци.
По едно време срещнахме възрастен ром с каруца и попитахме за пътя към Котел. Той услужливо започна да обяснява на къде да хванем, на къде да завием, говореше като човек, който познава пътеките. Накрая монологът му завърши: "...и слизате в Жеравна".

Направи ми впечатление, че повечето местни, които срешах от сливенския край, до морето не познаваха никак родните си места. Странно, но това са фактите. Учудих се, защото от малък съм свикнал(в габровския край), като срещнеш старец в Балкана и го питаш за пътя, той ти дава указания по-точни и от тези на картата. Показва ти преки пътища и ти разказва легенди, свързани с имената на местностите.

Циганинът с каруцата не беше точния човек, за това продължихме, следвайки собствената си интуиция и логиката на маркировката. Навлязохме в букова гора, където видяхме този извор:
Изображение
Водата буквално извира от корените на отдавна исъхнало дърво.

После прехвърлихме седловина между две възвишения. Едното е самият вр.Разбойна (по-късно разбрах това).

Спуснахме по изровен чер път към Котел, но преди това се озовахме тук:
Изображение
Изображение

По-надолу пътят се разделяше. Хванахме грешния, но не се върнахме, защото градът беше близо. Спуснахме право надолу по склон, обрасъл с млада смесена гора и драки и излязохме на път, който вървеше по коритото на река. Той ни отведе тук:
Изображение

После прегазихме Котленската река, и един дядо ни насърчи, че до Котел не е повече от километър.
След малко минахме тържествено през портите на града.

Разходихме се по главната улица
Изображение
и питамхе, в коя кръчма сервират най-бързо.

Седнахме в някаква пицария,
Изображение
че ни мъчеше гладът - досадния другар на горските пътници. Мен ме мореше и жажда. Сервитьорът може би се досети, защото беше готов с втората халба, веднага след като първата се изля в стомаха, завъртайки водовъртеж в гърлото.

До залеза оставаха около три часа.
Пеню го чакаха на някаква вила около Сливен, а аз трябваше да реша дали продължавам към върбишки проход, или оставам тук.

Погледнах небето. От запад идваха тъмни облаци. Това наклони везните. Вече бях изтървал предварителния график с няколко дни, поне да прекарам една нощ във възрожденския град. Не е в стила ми, но този път избрах сигурния подслон, пред неизвестното и риска да няма къде да спя, а небето да ми праща дъжд.

Оказа се, че Пеню има познати в Котел и ми уреди нощувка в къща за гости, на съвсем прилична цена.

Разделихме се.

- Довиждане и лек път към морето.

- Довиждане. Радвам се, че се срещнахме и благодаря за компанията.

Пенювите гуми забръмчаха по асвалта към Сливен, а аз се върнах в кръчмата. Чувствах се като пилотите от рали Дакар, когато имат почивен ден.

Късно вечерта се прибрах в къщата, още с калта по мен. Стаята се оказа луксозна, и ме досрамя да се окъпя в банята. После се сетих, че е по-гадно да окалям завивките и все пак си взех душ.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Pinky76 » Вто Яну 11, 2011 2:50 am

Просто нямама думи да опиша възхищението си от начина по който разказваш.Потапяш ни в атмосферата и мястото на преживяното толково умело и добре,че все едно ние сме там и минаваме маршура заедно с теб.Но най-вече за това което си направил и всичко с което си се преборил за да минеш Ком-Емине.Евала Райко. :bowdown:

Браво и на другите момчета,които са се опитали и повечето успяли да преминат по този доста труден за колела маршрут.Най-хубавото е,че като ви чета разказите разбират повече за истинското ви Аз и че наистина ти си много добър и отговорен човек Райко.Иска ми се да съм като теб,но има още доста хляб да изям и нз ама тези разкази с Ком-Емине трябва да намерят по-широка аудитория(не само в този форум),защото има за какво да се замислят младите хора и да променим малко от битието си в полза и за природата,а не в наша собствена.(Дори аз който чета редовно форума,но не всички раздели,ако не са статиите на Админ в новини,нямаше и да знам какво сте преживели и постигнали през лятото момчета.

Та чакам с нетърпение края на разказа и ако другата година мислите да го правите отново Ком-Емине мисля да се включа.Досега повечето ,които са го минавали на колело са май единаци.Така наистина на моменти е по-лесно в планината,но като чета ясно се вижда,че с компания и другар до теб е несравнимо и духа се повдига на всички,а и си помагате един друг.Мисля,че идеалния вариант ако се търси сравнително бързо преминаване е един опитен водач,които е минавал маршрута и един или двама яки мъжаги,които имат опит в планината и оцеляването там и са в добра функционална кондиция.И разбира се могат да карат по такъв пресечен терен бързо и имат необходимата техника и донякъде опит.Аз сам никога няма да се справя по този маршрут(най-вече заради ориентирането в планината и особено в лошо време и със слаба и липсваща маркировка и донякъде планирането на карането с всичките му подробности и нощуването по хижите) и си мисля,че точно това повечето ги спира да го направят Ком-Емине.Но ние можем да следваме примера на някой по умен,силен и достоен човек и да го следваме неотлъчно.Та си мисля,че аз и други,които не са се престрашили още ще сме добра компания,морална и всякаква подкрепа за групата и другите които ще водят по пътя,който вече някои сте минали,а ние само ще следваме и се учим.И беркем сме станали по-мъдри и по-добри хора. :agree:
Pinky76
 
Мнения: 216
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 5:27 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Вто Яну 11, 2011 9:56 am

Тошко, поканен си за август 2011г. Точно хора като теб ми трябват, за да счупим рекорда, който се крепи от години. В момента зарибявам и други кадърни състезатели и очаквам тази година да си направим епично велорали. Нека първо да завърша разказа, (може той да привлече още някой) и ще уточним подробностите и формата на мероприятието.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот RedHawk » Вто Яну 11, 2011 10:31 am

Райко! :bowdown:
Чета си аз, знам че наближава края, а не ми се иска да свършва!
Направо все едно се върнах към онези прекрасни приключенски романи
от едно време. Силно наподобява по увлекателния начин на писане и
лъхащата човешка добродетел от всеки ред. И си е едно истинско
приключение, много добре и "живо" описано, и изживяно. Никак няма да
се учудя, че ще се появят все повече запалени за преминаването на този
маршрут. Продължавай в същия дух и в живота, и с приключенията,
и с пътеписването! :thumb: :clover: :clap:
Аватар
RedHawk
 
Мнения: 1082
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 8:06 am
Местоположение: София - Лозен

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот zappa » Сря Яну 12, 2011 9:59 am

И шуменци сме затаили дъх и четем, Райко.
Само да спомена, че Анелия, която беше най-големият реалист и сътветно противник на идеята ми да минавам Ком – Емине, за което й благодаря, вече на няколко пъти подхвърля: „От друга страна, ако имаме водач, що пък да не го направим...” Та в тази връзка да подхвърля, че с гол ентусиазъм тази работа не става. (Става то, ама когато си на маса, тогава няма невъзможен поход.) Всеки да си прецени добре силите. Четенето на пътеписи, повярвайте, е измамна работа. Райко си знае какво му е било. Карането в реални условия е съвсем друга бира.
Давай, Райко! Гази Върбишкия балкан! Чакаме те на Емине!
Аватар
zappa
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1435
Регистриран на: Сря Юли 09, 2008 2:24 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Pinky76 » Чет Яну 13, 2011 6:20 pm

zappa написа:Та в тази връзка да подхвърля, че с гол ентусиазъм тази работа не става. (Става то, ама когато си на маса, тогава няма невъзможен поход.) Всеки да си прецени добре силите. Четенето на пътеписи, повярвайте, е измамна работа. Райко си знае какво му е било. Карането в реални условия е съвсем друга бира.


Прав си,но да вметна и аз нещо.Човешките възможности са почти неограничени(поне в сравнение с това което си мислим,че можем и правим и ни е предела).Особено възможностите на мозъка си(ако някой от нас използва повече от 1 % от него,значи е гений в сравнение с останалите.А сега я си представете някой,който използва 2%, 5% и прогресивно нагоре.)
Явно не сме еволюирали да такава степен,но и това ще стане един ден в близките няколко хиляди-милиона години преди и ние да изчезнем като вид от планетата както се е случило в миналото.

Това малко се пооткъснах от темата,но идеята е,че няма невъзможни неща стига да преодолеем страха си и всичко това което ни спира.Духът(душата на човек) е този който е най-важен и те води в трудните моменти и ако не се опиташ никога няма да разбереш дали наистина си способен на това.А аз си мисля,че всички сме способни,само дето не го знаем все още.
Сега малко на езика на мнозинството: Нормално е само няколко момчета в БГ да са наистина подготвени за маршрут от типа,трудността и дължината на Ком-Емине,но това си е наш проблем,че нищо не правим по въпроса да станем по-добри в справянето в полу и екстремни ситуации и да си го поставиш като цел,да направиш всичко нужно да се подготвиш физически и психически за това което предстои и да се впуснеш в него без страх.Вече веднъж попаднал в такава екстремна ситуация за нас(които сме свикнали с лесния живот в града;нямам предвид кой има повече пари и как живее,а че дори по-бедните сме свикнали с много удобства,а тях ги няма в планината :agree: )ни е много трудно,но като няма накъде да бягаме или се справяме или се отказваме и разбираме къде стоим и накъде искаме да тръгнем,развием....Та какво ни спира???

А всичко друго е много по-лесно.Трябва ти добра физическа подготовка и да си доста добър на байка в планината при всякакви атмосферни условия; също и добра подготовка за самото начинание като необходим багаж(инструменти,дрехи,храна и т.н.) както и план за самото каране по дни,точки за спиране,нощуване.Какво по-лесно от това - нали вече имаме достатъчно материал от опита на всички които са минали маршрута преди,а и повечето са написали подробни пътеписи. :agree:

И накрая ако знаеш маршрута и си го минавал вече целия,става много по-лесно за всеки(знаете какво е да се кара по познат маршрут без значение колко е труден или дълъг нали :agree: ) Ако пък не знаеш маршрута става по-трудния начин,но пък е по-забавно. :D

Така че - няма невъзможни неща и Райко и другите момчета,които са минали вече маршрута го доказаха.Е сега е наш ред. :agree:

Поздрави Тодор :beer: :beer:
Pinky76
 
Мнения: 216
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 5:27 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот taurus13 » Пет Яну 14, 2011 12:35 am

Не знам кой учен разпространи слуха, че сме използвали само един процент от мозъка си....ако има нещо, което природата не търпи, то е разхищението. Просто, дадения учен, още не е разбрал за какво се ползват останалите 99%. :)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Pinky76 » Пет Яну 14, 2011 2:38 am

taurus13 написа:Не знам кой учен разпространи слуха, че сме използвали само един процент от мозъка си....ако има нещо, което природата не търпи, то е разхищението. Просто, дадения учен, още не е разбрал за какво се ползват останалите 99%. :)

А дали ние сме разбрали и знаем?И дори да знаем за какво го изпозваме този мозък?
Ето линк на една тема,която реших да започна и за да не се пише вече излишно в темата Ком-Емине:
viewtopic.php?f=3&t=82896

Който иска нека сподели мислите си. :agree:
Pinky76
 
Мнения: 216
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 5:27 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Пет Яну 14, 2011 8:17 pm

Осми ден - 18.07.2010г.
Котел - Ришки проход


Излюпих се късно, като курортист. Не знаех, че ме чакат изпитания, за това не бързах много. Влязох в двора на едно кафе до реката, където имаше голям пън вместо маса. Поръчах си кафенце с кола и седнах да се порадвам на слънчевата сутрин и да се заредя с хормона на щастието.
Когато потеглих, бях в отлично настроение. Спрях случаен човек за да питам как да изляза от града в посока към "Лумни дял". Той се оказа местен учител по физическо и запален маратонец. Въобще не му личаха петдесетте и кусур години. То и аз да живея в такъв град, може и да стана столетник. Даскалът ме посъветва да не хващам класическата пътека, а да продължа по околовръсното и след две отбивки да завия в дясно.
Излязох на околовръсното и прекосих нещо, като Ц.К. - цигански квартал. От двете страни на шосето имаше павилиони, в които се продава всичко. Дори забелязах надпис "СПОРТНИ СТОКИ" - под него имаше изложени плетени обувки, джапанки FLAY и стръв за риба. Боси деца играеха до пътя, по който летяха камиони.
Продължих по шосето и подминах мястото, където по едно късо мостче, в дясно се отделя маркировката за К-Е. По-нататък имаше отбивчици, но много тесни и аз не знаех, да ги броя ли или не. В насрещното платно бяха спрели камион на млекопреработвателна фирма и един москвич 412. Докато стигна до тях, камионът потегли, остана човекът с москвича, който броеше пари. Пресякох шосето и го попитах дали знае пътя към Лумни дял. Той си сви ръцете в юмруци, изгледа ме изпитателно, подпря се на предния капак, блъсна си челото с длан, пак ме погледна и каза:

- Лумни дял, Лумни дял, чакай да се сетя, какво беше това?

- Може би вие го знаете като Бели брегове? (на картата местноста фигурира и с двете названия)

- Ааа, Лумни дял? Какво ще правиш там?

Стана ми ясно, че разговарям с местен Андрешко. Бях готов да продължа, когато той изтреля:

- Можеш ли да караш много бързо? Аз сега тръгвам с москвича към Лумни дял, там ми е къшлата. Ти карай след мен и виж къде ще завия. Продължаваш само по него път, минаваш покрай мойта къшла, после още, още, още...докато почне пътя да спуска. Като стигнеш надолнището, връщаш 100 - 200м. назад и там е.

Човекът потегли с обратен завои и с ускорение, нобичайно за руска кола. Аз успях да му вляза в струята и го следвах с предна гума плътно зад бронята, главата - ниско над кормилото, очите гледат през стъклото му и следят за изненади, каданс 105 - 110об/м. След няколкостотин метра москвичът заби на втора и рязко влезе в една отбивка в дясно. Пътят беше доста изровен, неравностите подмятаха колата както вълни - болна медуза. Планката, на която би трябвало да е захванат регистрационния номер, се люлееше на пантите си, откривайки гърловината на резервоара, натъпкана със шарен парцал. Отзад бумтяха празните млечни гюмове.
Следвах го от разтояние и тази соц-картинка ми припомни една досадна песничка, която ми кънтеше в главата още половин час:
"Козма Козмич, какой тьй пич,
продал коровку - купил москвич..."
Може би шумът прекъсна дрямката на някакво отвързано куче, което злобно подгони москвича. Бягаше накриво, като посукан от катастрофа автобус.

Гордият триумвират се разпадна чак пред къшлата: местните кучета прогониха своя наежен събрат, човекът спря и започна да разтоварва, а аз му благодарих и продължих нагоре, следвайки инструкциите. Карах нагоре, нагоре, нагоре, пътят заравни, зави на юг и тръгна надолу. Върнах малко назад и продължих по едно отклонение нагоре:
Изображение
Вгледайте се в стария бук от дясно - има маркировка.

Карах по билото на изток, по приятен черен път, предимно в гора.

Имаше и такива моменти:
Изображение

и такива:
Изображение

Продължих до местноста "Цигански гроб", където според картата се отделя път, покрай река Герила, който води до изоставен детски лагер. Хванах отклонението, което всъщност беше широк, немаркиран камионен път. Спусках бясно по него(с леко притеснение, че ако греша ще има да възстановявам денивелация), минах покрай пионерския лагер, продължих все така на скорост и излязох на шосето към Върбишки проход.(малко северно от билото)

До пътя имаше капанче с приятна сенчеста градина. Погледнах слънцето, което печеше точно отгоре(12 часа). С горещите си лъчи беше успяло да исуши двата чорапа, които тази сутрин изпрах и вързах на раницата. Реших да обядвам тук и седнах на една голяма маса, под дебела сянка, където разпънах карти, шапки, компаси, в очакване някой да ме обслужи. Разгледах за пореден път, какво ми предстои, прочетох описанието на маршрута и си смазах веригата. Усъмних се, дали не е на самообслужване и влязох вътре, където видях как барманката се опитва да развие крушката на тавана, стъпила на един стол и придържана през колената от сервитьорката. Стана ми смешно, защото ако държиш някого за колената и той тръгне да пада, само можеш да му помогнеш да си падне на врата. Смених обикновенния стол с един висок от бара, като отказах да ме държат за краката, не че някой се натискаше много. Ловко скочих отгоре и след малко крушката светна.(за какво ли им е на обяд?)
Върнах се на масата и след 15 минути разкъсвах сочно кебапче и пиех студена бира. После повторих поръчката.

Пак тръгнах преял. Пътят до р.Елешница е съвсем приличен(горски, без настилка), добре маркиран, с много чешми и мухи, така че няма да му обърна особено внимание в този разказ. Ще кажа само, че на едно място подремнах(до колкото ми позволиха насекомите) и лекомислено пропилях време, което после щеше да ми е много ценно.

...И така без премеждия стигнах до коритото на Елешница:
Изображение

Рубикон е преминат...
Изображение
Всеки, който вече се е озовал тук, трябва да е готов на всичко.

Аз все още не знаех какво ме чака, за това весело си карах и се радвах на живота. Подминах горското стопанство и завих по пътя в дясно, следвайки маркировката, която видях отдалеч:
Изображение
Продължих по насипан с камъни път. Равен, приятен, посока изток. Сигурно ще питате къде е уловката?
След малко пътят се раздели. Нямаше нищо, което да наподобява знак, оставен от човек, върху настилката не личаха никакви следи. Фокусирах цялото си внимание, наострих всички сетива, затърсих и най-слабия признак, който да ми подскаже.
По метода на изключването, тръгнах първо по десния, защото смятах че е по-грешния. Покарах около 800м по него и си затвърдих предположението. Върнах се и продължих по левия път. Той леко спускаше надолу и стигнах до рекичка, която прегазих на ход. По-нататък стана трудно за каране, но видях маркировка:
Изображение
Тези стрелки ги рисуват мотористите, но къде са им следите?
Имаше участъци, където пороите бяха издълбали дълбоки улеи в пътя и го правеха да изглежда все едно е съставен от различни тектонски плочи. Налагаше се с колело на рамо да прескачам дълбоки ровове. Тук-там забелязвах дискретна маркировка, което ме успокояваше.
Пътя продължи така:
Изображение
Вече се бях поуморил, пък и жажда ме гонеше(след бирите на Върбишки проход). Слюнката ми стана гъста и образуваше нешо като жила там, където горната устна опира в предните зъби. За сметка на това, обувките цвърчаха на всяка крачка и от сгъвките им излизаха балончета.

Изкам да вметна едно уточнение, а вие ако решите, може да мислите, че съм извратеняк:
Не се оплаквам. Усещанията за жажда, умора, глад, студ, навлизане в неизвестното и негарантирано близко бъдеще, подсъзнателно свързвам с понятието пътешествие. Това е нещото, за което мечтая, докато съм затворен между стени, затоплен от климатик и гледам всичко това на филм.

По-нататък пътят заравни и на места имаше малки локвички. Видях следи от мотори. За момент ми се стори, че има и диря от колело. При следвашите локви намалих и се вгледах по-внимателно - прав бях. Отпечатъка беше от Continental "explorer", или MAXXIS "ignitor". Следата не беше от днес, може би на повече от два дни. Имаше вероятност до морето да настигна някой събрат.

Карах, подобно на самотен плувец в открито море, който не може да погледне отвисоко и гребените на вълните му пречат да види, къде е брегът. Маркировка има достатъчно, но исках горе-долу да разбера къде съм. На картата има отбелязан символ - самотно дърво и надпис: Стария Бук. В действителност минах през полянка с две стари пейки, покрай голямо дърво, но то беше дъб. Или преди години е имало и стар бук, или не става дума за това място. Както и да е, това не ми помогна да се ориентирам колко ми остава и постоянно имах чувството, че ей-сега излизам на прохода.
Достигнах до място, където планината образува ясно изразен ръб. Маркировката показва, че трябва да се следва път, който минава малко по-ниско от билото, от южната страна. Този път, може би е правен още по римско време и изглежда, като да не е ползван от тогава:
Изображение

Думите са слаби, за да опишат подобаващо героичната ми битка с милионите къпини и бурени. Оставих там част от кожата си, във вид на транспортен данък. Сражението с изчадията на ада приключи след няколко километра и със загубата на много време. Преминах отвъд и подобно на цар Пир исках да въздъхна:
"Още една такава победа - и ние сме загубени!"

Едновремешния ми девиз "Всичко, което не ме убива ме прави по-силен", звучеше наивно.

Изпитанията не свършиха. По пътя имаше тук-там къпини, но не е болка за умиране. По-големият проблем беше, че слънцето вече стана оранжево, а маркировката все едно ми се подиграваше. Кривата й траектория приличаше на синусоида, но липсваха нейната логика и предсказуемост, което ме принуждаваше да обикалям по баирите, като кьорав кон.
От време на време виждах същите следи от велосипед. Те бяха моето материално доказателство, че не съм луд. Или не съм само аз.
Zappa изключително точно е описал този момент в един свой разказ: "Имам чувството, че са пуснали някакъв кьоркютук пиян планинар с кофичка червена боя в ръката, и оня, залитайки, е мацал ли, мацал."
Дори имам подозрения, че следите от гуми са точно неговите.

Качих едно каменисто връхче, като за пореден път си мислех, че е последното. Беше обрасло с млади дървета и храсти. Покрай маркировката имаше изсечени издънки, явно от братята мотористи, които са си проправяли път. Вече започваше да мръква, така че неизвестния облагородител на пътеката много ме улесни.

Започнах да спускам по тясна просека, изсечена в джунглата. Това беше в началото. По-надолу маркировката изчезна. Още по-надолу свърши и просеката - личеше как всеки моторист е минал по свой път. Върнах се да търся маркировката, но тя загадъчно престана да се появява след последната видяна от мен марка.
Имах предвид странните смени на посоките й, за това търсих на 270градуса наоколо, но няма и няма. Тогава спуснах отново по просеката, след като свърши - последвах една от дирите на мотористите. Личеше, че човека се е борил с гъстата растителност и камънаците(някои по-големи бяха остъргани от нечий картер). По-нататък вече нямаше толкова камъни, дърветата станаха по-големи и по-нарядко и повече нямаше следа от мотор. Освен това се стъмни съвсем.
Ей сега я втасахме. Загубих се вдън горите Тилилейски по тъмно и Брус Дикенсън запя:

"I am a man who walks alone
When the light begins to changе
I sometimes feel a little strange
A little anxious when it's dark..."

Не обичам в такива случаи да си светя с челника. С него виждам нормално само напред, на 20-30 метра, а мога да бъда видян отвсякъде. Включих го само за малко, колкото да нагрея фосфорисциращата стрелка на компаса.
И така, с колело на рамо и компас в ръка се провирах между дърветата, възможно най-дискретно. Стигнах до едно дере и пих вода направо с уста от повърхноста. Не исках да се бавя, заради шума от водата, който би ми попречил да чуя навреме, ако нещо приближава. Продължих на изток и не след дълго се натъкнах на два коловоза. Водеха на североизток, така че подкарах по тях.
По едно време ми се стори, че виждам няколко сенки, които се движеха пред мен. Пуснах челника и осветих семейство язовци. Аз се успокоих, а те се уплашиха и избягаха.
Гората взе да става по-рядка, от време на време пресичах малки полянки и нагазвах в дълбоки локви - бях слязъл в ниското. Чух шум от двигател и след малко излязох на Ришки проход. Седнах на мантинелата и хапнах от това, което си носех в раницата. През това време минаха няколко коли, но може да съм им се сторил страшен, защото ме заобикаляха издалеко.
Намерих се, сега да видим къде ще спя. То е ясно, че под звездите, но нямах кибрит.
Тръгнах по шосето на юг. След няколкостотин метра видях мястото, където маркировката излиза на пътя. Спуснах по надолнището и след малко минах по стария Крумов мост. По надолу видях знак с вилица и лъжица и отдолу пишеше 5500м. Пет километра асвалт не са много, така че отивам. Сигурно си мислите, че съм забравил да си взема кибрит, но грешите - нарочно не носех, за да си създам по-силни преживявания. В момента обаче, бях достатъчно уморен и не ми трябваха допълнителни трудности.
Спрях пред капанчето, заради което слязох до тук. Късметлия бях - работеше. Влязох вътре и поисках запалка или кибрит. Оказа се, че са свършили, но барманката ми подаде своята. Аз й казах, че няма как да я върна, защото ми трябва за да паля огън. Тя махна с ръка:

- Вземи я ти, сигурно огъня ти е по-важен, отколкото на мен - цигарите.

- Благодаря, не можете да си представите, колко ми е важен. - Казах аз, докато излизах.

- Ако няма къде да спите, тук отзад има мотел.

- Къде тук?

- Зад реката, чакайте ще повикам охраната, за да ви го покаже.

След малко пазачът ме заведе при сина на Биг Бос. Момчето(синът), приличаше на мутра, но беше много любезен. Лично ме заведе до едно бунгало, постла чаршафи, донесе печка и ме покани да отидем да изядем остатъците от един банкет, току-що привършил. Възползвах се и след малко двамата седяхме на отрупана дълга маса, хапвахме, пийвахме и си говорехме за OFF ROAD, докато от огромната плазма се чекнеха брамтиите на телевизия Планета.

Пак стана много късно, когато се запътих да лягам. Но преди това имах последно за деня изпитание - трябваше да се окъпя. Повярвайте ми, това беше най-гадното усещане. Който е тичал потен през узряла царевица, или се е драл на къпини, знае за какво говоря.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот cholla » Съб Яну 15, 2011 12:01 am

:beer:
Така като чета май си хванал по билната пътека след р.Елешница, та ако не греша, с маркировка и там купона е пълен :evil: :popcorn:
На едно място компаса ми забива, ще помогнеш ли малко ?
"Подминах горското стопанство и завих по пътя в дясно, следвайки маркировката..."

- От пътя минаващ покрай горското си завил в ляво първо, и там вече на дясно след реката или в дясно от пътя, където си направил снимката ? Или да си сменя компаса с шрифта :banghead:

Поздрави!
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: КОМ-ЕМИНЕ - по ръба на Балкана с колелото

Мнениеот Rayko » Съб Яну 15, 2011 11:02 am

Cholla, след като преминах река Елешница, тръгнах на ляво(север -североизток, доколкото помня), по път който минава покрай сградата от снимката. Веднага, след като я подминах, завих надясно(изток), като в началото на пътя има добре виждаща се марка. Снимката на сградата я направих оттам.
Немаркиран беше само първият разклон - няколкостотин метра след горското. Там явно съм хванал правилния път, зашото по-нататък забелязвах червената маркировка. Загубването в тъмното беше много по-нататък, сега като гледам картата, около вр.Голям Дебелец, или следващия - Малък Дебелец.
:beer:
Изобщо, в този участък, имах чувството че съм в Родопите, а не в Балкана, макар че минах по билната пътека.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта