Забраняват карането в горите и планините !???

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот did » Пет Фев 04, 2011 5:09 pm

obelix написа:Уж ходя. Би ли пояснил какво имаш предвид ? Не те разбирам.


Пояснявал съм го стократно, но хайде, нека още веднъж:

Няма как в закон да се впише текст, че КОЛОЕЗДЕНЕТО е разрешено САМО по определени и МАРКИРАНИ маршрути, ако няма такива.

При маршрутите за планински преходи никога не е имало конфлект мужду колоездачи и всички други. Никой нямаше да НИ забележи и да ни включи в закона, ако някои ИДИОТИ не бяха маркирали ТРАСЕТА са велосипеди, които са:
1. Незаконни и само устно договорени с управата на парка;
2. Основание да се твърди, че такива трасета и маршрути ИМА, когато се говори на ниво администрация.

Така хем нямаме законни трасета, хем даваме хлаб на тия, дето ни забраняват карането навсякъде. И това стана заради мераците да се правят незаконни трасета на витоша! Само и само заради това!

Това го пиша поне за десети път. Писна ми!

@k0k0: Не прави нищо, щото сам си сереш в гащите, както направиха тези, които ни вкяраха в едни и същи гащи с АТВ-тата и кросарките.
Наистина, аз по тия теми съм дотук. С 16-18 годишни не искам да водя разговори на юридическа тематика, пък Admin явно няма време да се занимава с такива неща.
Последна промяна did на Пет Фев 04, 2011 5:12 pm, променена общо 2 пъти
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот stilo » Пет Фев 04, 2011 5:10 pm

моето мнение: Специално за частта със забраната на колоездачите да карат колелата си в горите, този закон е 100% НЕИЗПЪЛНИМ.
Може да се контрира с искане от наша страна "Всяка горска пътека да се счита за ВЕЛО-пътека, при наличието на вече поставена в туристическите карти маркировка". В противен случай ще искаме да се направят такива. И понеже второто не може да стане...(къде е имотиконката с духача)
Аватар
stilo
 
Мнения: 545
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 8:40 am
Местоположение: on the road

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот did » Пет Фев 04, 2011 5:15 pm

@stilo: Ти не си в час! Прочети старите теми. Всичко, което може да се каже, вече е казано.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот bikerider » Пет Фев 04, 2011 5:24 pm

ivan_radev1 написа:Доколкото знам, велосипедът е двуколесно пътно превозно средство, така че член 149(1) се отнася и за него.


Мой пропуск, мерси. Да живеят байк-парковете. На всички идиоти, които са стряскали туристи през всичките тези години им пожелавам да им изсъхнат интимните части, защото акъла няма да им дойде от тази забрана. Вече се видя ясно и колко ще се спазва. На останалите, които си мислеха, че самоделни пътеки имат бъдеще... наздраве. Убеден съм, че точно тези хора първи ще погазят новите поправки.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот joropc » Пет Фев 04, 2011 5:53 pm

Аз само мога да ви уверя, че ако държавата реши наистина да прокара такъв закон, нещата за нас стават доста сериозни.Да се мисли за нелегално каране или неща от сорта е глупаво.Като пример давам Троянския балкан - откакто в парк "Централен Балкан" беше забранено предвижването с АТВ-та, мотори и джипове, те буквало изчезнаха от планината.Охраната на парка е бетон и предполагам, че би била такава във всяка една българска планина.
Когато се чу за подобна забрана за МПС-та, повечето моторджии коментираха с насмешка:" Ще ме Фанат за к..а", ама нещата въобще не се развиха така....
Съгласен съм с Митко, че за да се прокарват подобни закони, виновните са изцяло от нашите среди!
Последна промяна joropc на Пет Фев 04, 2011 5:56 pm, променена общо 1 път
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот deadahmed » Пет Фев 04, 2011 6:34 pm

Едно е сигурно - аз пак няма да гласувам :D Такива неща доказват хипотезата, че честни новаци в политиката няма.
Аватар
deadahmed
 
Мнения: 238
Рейтинг: 963
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 10:14 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот bikerider » Пет Фев 04, 2011 6:47 pm

Това няма нищо общо с политика, това е плод на един закономерен процес, за който преди време предупредихме. Въпреки, че е против непосредствените ми интереси, аз подкрепям това решение, защото е крайно време да се въведе ред. Поне нормативен.

Разбира се, намирам го за късогледо при отсъствие на ефективен контрол - ще се наложи всички подстъпи да бъдат охранявани, за да се избегнат самоделните "тайни" пътеки, което не е реалистично. Като пряк резултат според мен ще се увеличи броя на незаконните пътеки.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот deadahmed » Пет Фев 04, 2011 7:29 pm

Нямало нищо общо :roll2:

Цитат от "новината" в Монитор:

Ограничения за преминаването през горите на превозни средства въведоха вчера депутатите
Аватар
deadahmed
 
Мнения: 238
Рейтинг: 963
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 10:14 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот did » Пет Фев 04, 2011 7:48 pm

@deadahmed:

Коментираш неща, от които не разбираш НИЩО! => минусче
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот deadahmed » Пет Фев 04, 2011 8:45 pm

Тогава, като не разбирам нищо, да обясни какъв е този закономерен процес. Защото и аз мога да говоря завоалирано...
Аватар
deadahmed
 
Мнения: 238
Рейтинг: 963
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 10:14 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот subritual » Пет Фев 04, 2011 8:50 pm

joropc написа:Като пример давам Троянския балкан - откакто в парк "Централен Балкан" беше забранено предвижването с АТВ-та, мотори и джипове, те буквало изчезнаха от планината.Охраната на парка е бетон и предполагам, че би била такава във всяка една българска планина.

Чудесно, само, че моторизираните се чуват от километри, а велосипедистите обикновено трябва да ги видиш.
Не, че нещо, просто отбелязвам. :beer:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот did » Пет Фев 04, 2011 9:04 pm

deadahmed написа:Тогава, като не разбирам нищо, да обясни какъв е този закономерен процес. Защото и аз мога да говоря завоалирано...


Тази тема е поне десетата по този "проблем". Не смятам да повтарям неща, които съм писъл преди 3 години.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот bikerider » Съб Фев 05, 2011 12:25 am

@deadahmed:не забравяй големите бацета с многото пари (дето хич не ги долюбваш), които неминуемо ни искат вътре в байкпарковете си. А тебе като те фане горскио... :eek2: :evil:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот taurus13 » Съб Фев 05, 2011 1:06 am

Закона няма да се промени и за съжаление ще се кара Нелегално. Ако решат да ни ловят, ще ни хванат - както отбеляза Жоро, в Ценрален Балкан охраната си е на място и патрулира. За съжаление там и преди беше забранено да се кара колело в резерватите. Сега ще е забранено и на другите места.
Аз лично се надявам, като спрат да бръмчат моторите и атв-тата навсякъде, да мирясат и да забравят за колоездачите.
Проблем си остават обаче организираните мероприятия.
Абе какво да ви кажа - светът ще става все по-малко свободен с увеличаването на населението. Очаквайте данък въздух скоро. Достъпът до благини като планина и гора, скоро ще бъде само за Избраните.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Анелия » Съб Фев 05, 2011 6:50 am

При нас на Шуменското плато има маркирани няколко маршрута за велосипедисти с разрешението и съдействието на управата на Природен парк Шуменско плато. Имат издадена карта дори с тях. RedHat и jd могат да кажат повече по въпроса.
За състезанието по XC първо от тях исках разрешение и те с радост се съгласиха, дори осигуриха медалите и красиви информационни материали. Винаги сме в тесни връзки с тях, ходим редовно с тях да почистваме, включваме се във всяка една тяхна инициатива. Бих казала, че сме приятели.
Понякога сме имали конфликти с някои бабетки пишман туристки по пътеките, които се правят на уплашени и пискат, но това се единици. Повечето туристи ни се радват и се поздравяваме. Разбира се, разминаваме се на разумно разстояние и с разумна скорост.
Създадоха се доста велоклубове в последно време. Мисля, че ако се поговори на местно ниво с хората, отговарящи за горите, те биха дали разрешение за каране на велосипед. Велоклубовете пък могат да поемат някаква отговорност като например сигнализират за някакви нередности или от време на време организират почистващи акции. Просто идея :idea:
Веднъж си спомням, че исках да карам колело в една друга съседна планина, а баща ми работи в гората там. Каза, че в момента елените се размножават и е абсолютно забранено да се ходи с кола, каруца или велосипед, за да не се смущават животните. Съобразих се с това и не съм карала срещу забраната. Значи можем и да уважаваме законите и да не се правим "ама кой ще ми забрани на мен сега".
Аватар
Анелия
 
Мнения: 2165
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 02, 2008 2:01 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот deadahmed » Съб Фев 05, 2011 9:20 am

bikerider написа:@deadahmed:не забравяй големите бацета с многото пари (дето хич не ги долюбваш), които неминуемо ни искат вътре в байкпарковете си. А тебе като те фане горскио... :eek2: :evil:


Аз не ги забравям (те са част от управлението на масите от доста време), просто не винаги им обръщам внимание. Пък горскио да ме барне за дулото на калашето :D Сега вече имам повод да ходя с мотора където си искам. Писна ми да се съобразявам :eyebrow:

А това с елените ме разби :roll2: Съседите ми решават да дупчат за кабели и шкафове в 2 и половина през нощта - мислите ли, че това ме спря да уважа жената? :eyebrow:
Аватар
deadahmed
 
Мнения: 238
Рейтинг: 963
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 10:14 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот taurus13 » Съб Фев 05, 2011 10:59 am

Честно казано и аз мисля, че много взехме да изпадаме в крайности с тия животни - първо ги избихме до крак, след това пак ги развъдихме и сега още малко психоаналитик ще им пратят. Нищо им няма на прасета, елените и мечките от това че съм минал с колелото - по-скоро аз ще отнеса психическа или физическа травма ако налетя на някоя мама с малко. Те ловците ходят с пушките и хуманно ги трепят половин година, пък в другата половина аз съм им причинявал психическо разстройство...да бе - като толкова им пука за тях, да спрат да ги избиват - аз досега само една мишка съм убил в живота си...

Иначе за това което казва Анелия за връзките с местната управа е хубаво, но е приложимо в по-малките общини и то само за определени паркове и то само ако хората са свестни. Ама Родопите например са голяма планина - не са просто един парк над Шумен - трудно е да установиш връзки със всички лица имащи отношение към една цяла планина.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот deadahmed » Съб Фев 05, 2011 11:48 am

Връзките много лесно ще се установят - за да караш, ще си купуваш винетки :rofl: Перпендикулярни винетки, ала-бала :roll2:
Аватар
deadahmed
 
Мнения: 238
Рейтинг: 963
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 10:14 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот obelix » Съб Фев 05, 2011 11:49 am

@did
Благодаря за информативните макар и видимо раздразнени разяснения ;) Явно цялата глупост има дълбоки и мътни корени. Made in Bulgaria (TM). Наистина е странно и жалко, че се стига до тук ако някой изобщо се е позаинтересувал, какво мислим "ние" и то преди години. Ние-то е с кавички, защото аз лично карам от доста скоро и нямам как да се числя към минали разговори.

Станалото станало. Ако все още има някакъв диалогов процес, нещо разумно, което би могло да се иска, е всички туристически маршрути да се считат за колоездачни, освен ако специално не са маркирани като изключително пешеходни маршрути. Така проблемите с кроткото XC, не толкова кроткото суркане по забутани и безлюдни места и няколкото конфликтни точки около София се решават с минимум усилия (поне нормативно). Това просто като идея в ефира, към хората, които участват в някакъв диалог и са очевидно много по-навътре от мен в темата. Изглежда такива тук все пак има, колкото и да са (с право) раздразнени и да не им се обеснява. ;)

Иначе идеалното решение очевидно е обширна мрежа от маркирани маршрути навсякъде. Хем си ходиш, където искаш, хем по-малко конфликти и локализирано и ограничено въздействие. Мнението на Анелея дава надежда, че и от другата страна има нормални хора с които да се говори и работи в тази насока. Единственият проблем е, че ще минат 30 години докато това стане, а тоя закон вече е в сила. Дано междувременно нещата си вървят по-между капките, пак по български. Аз ако съм горски, не бих създал проблем на турист по пътека, само защото е на колело.
Аватар
obelix
 
Мнения: 206
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Май 24, 2010 4:49 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот deadahmed » Съб Фев 05, 2011 12:00 pm

obelix написа:Аз ако съм горски, не бих създал проблем на турист по пътека, само защото е на колело.


Аз ако бях горски, щях да обикалям с колело района :P
Аватар
deadahmed
 
Мнения: 238
Рейтинг: 963
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 10:14 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот did » Съб Фев 05, 2011 5:42 pm

http://www.segabg.com/online/new/articl ... id=0000101

чИститУ!

Подозирам, че забраната за каране на велосипед "извън маркираните маршрути" е точно заради конфликта с ловните стопанства и хората с много пари, които имат интереси там и са близки със сегашната власт.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот deadahmed » Съб Фев 05, 2011 6:40 pm

Власт ли каза?
Аватар
deadahmed
 
Мнения: 238
Рейтинг: 963
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 10:14 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот WestIce » Съб Фев 05, 2011 6:47 pm

Ехх... Няма ли да се намери вече някое камикадзе да влезе в парламента и да го взриви...
И к'во ни остава? Здраво стискаме зъби в тая тъпа държава. Ограничава се развитието на спорта - еми бъдещето ще бъде пълно наркомани и пияници.
Аватар
WestIce
 
Мнения: 451
Рейтинг: 1248
Регистриран на: Сря Юни 10, 2009 12:26 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот NWD » Съб Фев 05, 2011 9:54 pm

WestIce написа:И к'во ни остава? Здраво стискаме зъби в тая тъпа държава. Ограничава се развитието на спорта - еми бъдещето ще бъде пълно наркомани и пияници.

Леле, как не ми се иска дори да си го помислям, но чисто и просто ще стане точно така :V:
Аватар
NWD
 
Мнения: 788
Рейтинг: 1056
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 5:44 pm
Местоположение: Пакистан

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Runaway » Съб Фев 05, 2011 10:15 pm

did написа:Подозирам, че забраната за каране на велосипед "извън маркираните маршрути" е точно заради конфликта с ловните стопанства и хората с много пари, които имат интереси там и са близки със сегашната власт.

Именно това и аз подозирам. И сигурно не само аз..
Аватар
Runaway
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1870
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 11:56 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот BobbeR » Нед Фев 06, 2011 12:46 am

От две години вече актове се пишат на скиори за извънпистово каране. Разбирайте където е парк резерват и каквото тамдруго се сетите, може да се движите само пеша по пътеки :) На пръв поглед смях, но хората дебнат и то с моторни шейни. Предполагам сега през лятото ще е обратното. Полицай и горски с две кросарки ще гонят колоездачи :)
Смях. Със ските се измъкваха разни хора един два пъти, но пак не е никак приятно да се занимаваш с простаци, когато си отишъл да покараш
Аватар
BobbeR
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1405
Регистриран на: Пет Окт 15, 2004 10:02 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот BobbeR » Нед Фев 06, 2011 12:53 am

А и още нещо по отношение на целта на този закон.
Това е основна стъпка. Да се изнервят всички планинари - алпинисти, колоездачи, скиори ....
да им се каже, че тези дейности не са урегулирани в плановете за управление на парковете.
На база на възражения от недоволните организации/федерации ще се преработят плановете/курортните зони, за да се регламентират местата
за тяхното практикуването на повечето "свободни" спортове.
Това пък е не чак толкова прекият път за Мега Боровец, Супер Пампорово, Банско на три планини и каквото се сетите.
:popcorn:
Аватар
BobbeR
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1405
Регистриран на: Пет Окт 15, 2004 10:02 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот subritual » Нед Фев 06, 2011 1:28 am

BobbeR написа:А и още нещо по отношение на целта на този закон.
Това е основна стъпка. Да се изнервят всички планинари - алпинисти, колоездачи, скиори ....
да им се каже, че тези дейности не са урегулирани в плановете за управление на парковете.
На база на възражения от недоволните организации/федерации ще се преработят плановете/курортните зони, за да се регламентират местата
за тяхното практикуването на повечето "свободни" спортове.
Това пък е не чак толкова прекият път за Мега Боровец, Супер Пампорово, Банско на три планини и каквото се сетите.
:popcorn:

Това е твоята гледна точка,за която е рано,според мен.
Едва ли може да се стигне до напрежение и дискусии,защото в горите е достатъчно диво.Това не са природни паркове и дилемите с тях са други.
Има едни офроудъри,които проглушават всичко живо и не се съобразяват с нищо.
Пешеходния достъп не може да се забрани,стига да не е частна собственост.
По средата сме ние и репутацията и численоста са от значение накъде ще се наклони везната.
В случая решават да подпомагат най-доходния и организиран горски туризъм-ловния. Все пак бедна държава сме. :crazy:
Мен ловците отдавна ме карат да се чуствам като натрапник,минавайки през през гората.Сега ще имат право.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот obelix » Нед Фев 06, 2011 8:45 am

Между другото, някой знае ли кое формално е горски път и кое не ? В закона не видях конкретни предписания за обозначаване или нещо такова. Мисълта ми е, карам си аз, примерно, покрай коловоза, очевидно оставен от четириколесно, има ли как да знам дали съм на горски път или съм нарушител ? Ей така, просто за себеси.
Аватар
obelix
 
Мнения: 206
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Май 24, 2010 4:49 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот deadahmed » Нед Фев 06, 2011 9:35 am

Няма, крик, но споко - ще сложат табелчици :evil:
Аватар
deadahmed
 
Мнения: 238
Рейтинг: 963
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 10:14 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 165 госта