Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот xcII » Пон Юли 25, 2011 11:54 pm

Здравейте,

Идеята да направя тази "анкета" бе провокирана от статията за поредното чупене на рекорди по най-известния маршрут, туристически такъв, Ком-Емине. Аз не съм го минавал целия, а само някой части, най-вече Централен Балкан (вр.Вежен-вр.Ботев, като турист) и малко по Западен Балкан, където съм и карал байк (около х.Рай) и според мен определено си струват да се разгледат.. Въпросът ми за анкетата е:

Ако идеята е за МТБ предизвикателства, смятате ли че не може да се измисли по-интересен маршрут за планинско колоездене в България от Ком - Емине, който да бъде със сравнима дължина, по-големи кумулативни денивелации и най-вече... абе интересен вкратце! :D ? Например, Рило-Родопския масив ми се вижда доста интересен по диагонала... Сдужение Байкария са първите, направили маршрут именно по тази идея, доколкото на мен ми е известно :bowdown:

Аз, определено смятам че може да се измисли нещо по-умно от "Ком-Емине", макар и да не съм мислил за такъв. Най-близкият пример, който съм срещал във форума, за това какво ми се вижда смислено и в същото време предизвикателно , е маршрута на sailman в темата viewtopic.php?f=3&t=78467 :bowdown: . В допълнение, тяхната група не е ползвала хижи, а палатки, носени на гръб..:)

Предлагам, това да бъде тема за още по-интересни и предизвикателни маршрути, които да са алтернатива на "Ком - Емине", който малко взе да ми омръзва... :8D:

P.S. Изключвам екстремии като качване на байк на 8000м+ .. мисля, че ски са по-добра идея :)
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот did » Вто Юли 26, 2011 12:26 pm

Маршрутът на Байкария е айляшки.

Пробвай оригиналния "Е-8" през Родопите!

Шансът да го ОТКРИЕШ на места е почти нулев, а си е част от европейски маршрут... уж.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот xcII » Вто Юли 26, 2011 6:15 pm

Идеята за Е8 ме заинтригува. Не знам защо обаче не успях да намеря никаква по-детайлна информация за този маршрут след като гугулствах поне час, включително на сайта на международната организация, която ги дефинира.. :dontknow: На сайта на БТС има само това:

"Е-8: Северно море – Дунав – Карпати - Рила – Родопи – Босфор. Преминава през връх Мусала – най-високия връх на Балканския полуостров – 2925 м., като преминава през два големи туристически центрове – Боровец и Пампорово до с.Мезек. Маршрутът през Източни Родопи преминава през исторически места, голямата му част е обезпечена с хижи и маркировка, като достига до турската граница.",

което не е много информация.. :D

Много мистериозно, как хем международен, хем толко апокрифен.. Ако някой може да ми каже откъде да намеря по-детайлна информация, би бил благодарен. Не че смятам да го правя този маршрут, поне засега, но мога да стъпя в/у него за някои 2-3 дневни маршрути.

При всички положения, струва ми се че последователността Западна Стара Планина -> Началото на Централен Балкан -> Средна Гора -> Рила -> Западни Родопи -> Източни Родопи навърта доста км. и е караема (е сега, в Рила няма да е напълно такава, ясно е) и красива.. Това за разлика от най-красивата част от маршрута "Ком - Емине" в Централен Балкан, която е некараема, според мен де..

P.S. Това, което казваш че на места не можеш да намериш пъто, прави нещата още по-вълнуващи :8D:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот sailman » Съб Юли 30, 2011 1:39 pm

А какво бихте рекли, за един маршрут по границата от с. Резово до вр. Тумба? А защо не и по-нататък... :popcorn:
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот xcII » Съб Юли 30, 2011 4:29 pm

sailman написа:А какво бихте рекли, за един маршрут по границата от с. Резово до вр. Тумба? А защо не и по-нататък... :popcorn:


Бих рекъл, че идеята директно попада в графата "Cool, Baby, Cool"! :nuts: Посоката, май ще е по-добра от вр.Тумба до Резово :8D:

Действително, това е "на око" паралелно на "Ком - Емине", демек сходни разстояния, трудно ми е "на око" да преценя за денивелациите, но за мен със следните предимства:

- минава през 5 планини: Беласица, Славянка, Родопи, Сакар и Странджа
- див и красив маршрут, включва живописни селца, особено в Източни Родопи
- целият е караем (може би с малко бутание в некои гранични участъци в Западни Родопи)
- според мен, ако се следва малко или повече граничната бразда, чувствително по-предизвикателен от "Ком - Емине" поради липсата на хижи на всеки има-нема 15-30 км.

Накратко, много добро и оригинално предложенийце като алтернатива на "Ком - Емине"! :agree: :agree: :agree:

Просто от интерес ще поровя по картите да видя некви статистики за една такава идея..
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот sailman » Съб Юли 30, 2011 6:06 pm

Миналата година покарахме по границата. Определено е предизвикателно карането там и много, много красиво и диво. Поради граничните ограничения в близкото минало, а и заради липсата на земеделие или промишленост в граничната ивица, там терена е до голяма степен девствен. Понякога даже "твърде девствен" :evil: Тази година пак отиваме натам, като идеята е да "поизчистиме" някои моменти от миналогодишният маршрут, а и да изследваме нови територии тръгвайки от Свиленград на запад. (от Свиленград, `щото до там има влак ;) )

Към момента за карането по южната граница имам следните бележки: Етапът от вр. Тумба до грубо казано Кула е ясен (Бил съм там). Алиботуш (Славянка), макар и да не съм я карал с велосипед лично, също е полазвана от верни съратници, тъй че и там има "велокоридор". Общо взето, непознати ми се явяват участъците: Първо - от отклонението за с. Кожаре - Буйново до началото на Алиботуш. И второ - От Резово до Свиленград. Ако имаме съратници в идеята за велокоридор "Южна гранична зона", бих бил много щастлив. :agree: Дерзайте!
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот xcII » Съб Юли 30, 2011 6:55 pm

sailman написа:Ако имаме съратници в идеята за велокоридор "Южна гранична зона", бих бил много щастлив. :agree: Дерзайте!


Имате в мое лице :agree:

ето как леко полека почна да се избистря Алтернативата на "Ком - Емине".. сега нямам време да ровя в карти, но по-нататък.. ние сме карали по южната граница тук-таме в Западни и Източни Родопи. За Странджа по спомени от картите също имаше път покрай границата. В Алибутуш в отсечката с.Тешево - с.Голешево -с.Катунци (което не е гранично, но с.Голешево си е култово).. демек почти нищо по тази отсечка, кат се има предвид дължината й :)

За тази година имаме планове за още 2-3 двудневни маршрута, но не по тези места.. така, че вие копайте, пък по некое време за догодина може да обеденим усилия :D :agree:

Иначе, мисля, че ти роди "търговското" наименование на маршрута: "Южен коридор" :rofl: Хем не е "Южен поток", хем не е "Ком - Емине" ->>> перфектно :clap: :lol:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот dob111 » Нед Юли 31, 2011 12:42 pm

Здравейте в темата и от мен!
Идеята за това южно, погранично каране е неустоима, имате един съмишленик в мое лице!
Винаги са ме привличали южните БГ планини. Разбира се, Ком-Емине е страхотно предизвикателство, то е препускане по най-известната туристическа "магистрала" и е стандарт. И може би, именно защото е стандарт, ме тегли на юг.
Бях замислил едно пътуване - Западни и Източни родопи, Сакар, Странджа, Ахтопол, като идеята е да се кара както черен път, така и асфалт. При едно многодневно пътуване с доста неизвестни едва ли може и трябва да се избяга от асфалта(лично аз предпочитам да карам 2 часа живописен асфалт, отколкото 2 часа да нося). Все още няма публикувана карта на ХС маршрутите в БГ и който успее да сглоби такава ел. карта ще е голяма работа в МТБ средите. Нямам щастието да ползвам GPS, но ако човек разполага с електронно устройство, с което по време на пътуването да ползва Google Earth, то това би му подсказало доста. Лично аз съм голям фен на Google Earth, той ми дава идеи и мечти, и с негова помощ съм открил за себе си много ХС маршрути в Ръжана, Голема планина и Врачански балкан.
п.с. дано великият месец август е сух и топъл - това е важно!
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот xcII » Нед Юли 31, 2011 1:50 pm

Всеки си има предпочитания за това, какво му е интересно да кара. Когато отворих темата, идеята ми беше основно, че Главното било на Стара планина, поне за мен, не е най-интересното за планинско колоездене. Това е изцяло субективно, очевидно, понеже е въпрос на "вкус".

На мен ми се вижда доста странно, че все още няма алтернативи, сравними като дължина, но през други планини. Например, много хора предполагам ще се съгласят, че Родопа планина сякаш е създадена за планинско колоездене, в много отношения. Напр., лично аз поставям на първо място живописността и дивостта на един маршрут, а не терена. Ако в негови части има технични участъци, като пътеки, прекрасно. Обичам да се пробвам надолу. Ако към него се добавят и интересни села, с автентична архитектура и бит, още по-добре. На последно място за мен е предизвикателството, като физическо натоварване. Много лесно се прави един маршрут само с цел натоварване, напр. може да се пробва да се набримчат всички премки на Пирин с байк. От друга страна, един див многодневен маршрут, автоматично си става физически предизвикателен, поради необходимостта да си носиш храна в по-големи количества, палатка (даже и 1кг. да е), чувал и др. бивачни неща.

Досега имаше 2 предложения за дълги, многодневни маршрути. На мен ми харесват и двете. Това са "груби" идеи, (особено втората за южната граница), тъй като измислянето на най-добрата конкретна реализация не е никак очевидна задача, но точно това пък прави нещата интересни, както и необходимостта от общи усилия в това отношение.

Все още няма публикувана карта на ХС маршрутите в БГ и който успее да сглоби такава ел. карта ще е голяма работа в МТБ средите


Това ми е минавало през ума и на мен, мисля че е повече от добра идея. В сайта mtb-bg.com вече има много описани трекове, публикувани в подменю "Пътеки". Отделно има много пръснати GPS тракове, къде ли не по Форума. Как да бъдат систематизирани, според мен, е задача с която най-добре би могъл да се справи екипа на сайта, ако прецени че има полезност от това за МТБ общността :) Чак правенето на карта не е необходимо, щото карти си има и сега. Траковете са ценното нещо.
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот xcII » Нед Юли 31, 2011 4:00 pm

- минава през 5 планини: Беласица, Славянка, Родопи, Сакар и Странджа


Бел. ред. ->> 6 планини: източно от Славянка (Алибутуш), следва планината Стъргач (вж. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1% ... 0%B0%D1%87). Ще ме прощава, ама географията никога не ми е била силна област :smokin:

Апропо, говорейки за интересни села, ето един пример за такива, описани от човек (само съм слушал за него), който определено има усещане за планина:
http://www.sedembg.com/144/page24.htm
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот Сашо » Пон Авг 01, 2011 1:32 pm

Идеята е прекрасна !!! И мен от години ме вълнува. Но защо само до Тумба ?

Проектирал съм един маршрут от Трън до Резово. Излезе над 1 700 километра дължина. Така, че вместо да се казва "Южна граница" може да се нарича "Пътят на желязната завеса". Излишно е да обяснявам, че е диво и красиво и по западната граница. Така че, някой ако иска може да отмятаме заедно неизвестните участъци...
Аватар
Сашо
 
Мнения: 308
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 10:13 am

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот dob111 » Пон Авг 01, 2011 2:21 pm

Сашо написа:Идеята е прекрасна !!! И мен от години ме вълнува. Но защо само до Тумба ?

Проектирал съм един маршрут от Трън до Резово. Излезе над 1 700 километра дължина. Така, че вместо да се казва "Южна граница" може да се нарича "Пътят на желязната завеса". Излишно е да обяснявам, че е диво и красиво и по западната граница. Така че, някой ако иска може да отмятаме заедно неизвестните участъци...

Манияк! :D :agree:
А това само обща идея ли ти е, или и по-подробно си обмислил маршрута. Иначе е яко - да! Само пари, време, и метеорологично време и много желание, което вярвам не липсва!
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот xcII » Вто Авг 02, 2011 12:01 am

Проектирал съм един маршрут от Трън до Резово. Излезе над 1 700 километра дължина.


Kато видях тoва, паднах от СтолЪ! Викам си, "Арееее... почна се с идеите..кат напр. "Абе що не направим "Мало Бучино - Намче Базар – Илиенци :beer: ”... Като поразгледах из Форума, видях че караш из чукари, при тва сам често.. Евала! :agree:

Сега сериозно. Ти предлагаш има-нема некви си 200-300 км отгорце към идеята за Южния коридор/граница :eyebrow: . Това е прекрасно, ама и с предишните км., поне на мен, ми бе неясно как да се продължи в посока реализация.. :crazy:

Мислех си, че тая тема удря задъненана улица, понеже е във формата “Анкети”, т.е. не става за формата “Нови Маршрути за Обсъждане”, който изобщо "го нема у целата схема" на Форума. Но пък там има "Бла, бла" подсекция и секви от сорта на "Нощни карания у Сф" (?!@#) (пичове, на вашта възраст бех у нощни барове.. са нема да споменавам :))... Ама малко се отклоних де :) Та, това от една страна се дължи на мен, че я поустнах тук, но от друга не виждам достатъчно сериозна или подходяща подсекция във Форума, където да я поустна. Моля, Админите, да посъветват къде е най-добре да се поустват теми за изграждане на некарани маршрути, които се коментират/изграждат във Форума, т.е. съвместно? Не ми се нрави “Клубове, Групи и Организирани карания”, мисля че не му „ходи”... там е има достатъчно "ОФФтЪпик".. :D

Иначе, за да продължи да „живее” идеята, има нужда от конкретни предложения под формата на планови (демек, некарани) GPS тракове, кой какво наистина се нагърбва да кара и прочие... иначе ИДЕЯТА умира и ке бичим “Ком –Емине”, докато не дойде Крали Марко или Чужденците да ни светнат за алтернативни маршрути.. :evil:

P.S. Винаги може да се продължи и на лична и май тва е начина...

Моля за идеи, как да продължим оттук нататък за идеята за стойностна алтернатива на "Ком - Емине", създадена специално за планинско колоездене.. Това не е лека задача, така че давайте!
Последна промяна xcII на Вто Авг 02, 2011 12:53 am, променена общо 2 пъти
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот xcII » Вто Авг 02, 2011 12:39 am

може да се нарича "Пътят на желязната завеса"


Апропо, имаш ли нещо общо с тва ->> http://bnt.bg/bg/news/view/51927/mihail ... a_zavesa??? и една Фондация, която се гърби да го праи тва маршрутче? :8D:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот Сашо » Вто Авг 02, 2011 9:17 am

Не. Карам с цел кеф.

Народа не ще да върти по такива маршрути, защото не може да се прибере в къщи за вечеря или защото не иска да си носи бивачната екипировка и храната на гръб. Е, има още няколко пречки като страх от мечки, кърлежи, змии и не знам какво си. Ние нямаме традиции като в западна Европа, където всичко живо през отпуската се качва на колелета и тръгва да пътешества.

Карал съм по част от непознатите участъци на sailman, така че заедно можем да сглобим пъзела.

Интересно е да се помисли и за огледален маршрут през граничните области на комшиите. Отдавна се точа на гръцките Родопи...
Аватар
Сашо
 
Мнения: 308
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 10:13 am

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот dob111 » Вто Авг 02, 2011 10:23 am

И турска Странджа изглежда привлекателно. Само не знам местното население как е там, а може би съм подозрителен повече от необходимото. Ако има някой по сериозни намерения за по дълго Родопско и южно каране да пише и на ЛС. Може да пусна и тема. Виждам, че едно момче е пуснало тема за такова пътуване, но това му е първи пост във форума, а и кара с абсолютен твърдак(обаче видяхме Райко какво направи с абсолютен твърдак)...
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот Чоко и Боко » Вто Авг 02, 2011 5:08 pm

:offtopic:
Простете
Мислех си че пращам лично а то какво се получи
Иначе интересни идеи се заформиха тук. :bigeyes:
Аватар
Чоко и Боко
 
Мнения: 122
Рейтинг: 1405
Регистриран на: Вто Апр 29, 2008 9:18 pm
Местоположение: София

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот xcII » Вто Авг 02, 2011 9:25 pm

@Сашо
Отдавна се точа на гръцките Родопи...


По традиция, по 6 май караме в Източни Родопи (БГ), защото е много подходящо за м.май, а и се събират обикновено 3+дни почивни, та си струва да се отправим за тази сравнително отдалечена от Сф. дестинация. След четири 3-4 дневни маршрута, които почти не се повтарят, хората почнаха да казват "Аааа, тва май сме го виждали", а и аз поне не виждам кат да минем, без да повтаряме.. Та, некой каза, "Аре малко Родопи, но в гръцко?". Първоначално, идеята ми даде "крилца", викам си верно, яко, пък ей го къде е.. След 2-3 дни блъскане на тиквата ми по картатите се отказах. Защо? -> Гръцки Родопи свършват до около 20км. в посока Север-Юг, иначе са дълги, очевидно, но в посока Изток-Запад, таа... всички реки се стичат към Беломорието в посока Север-Юг :eyebrow: т.е., имах следния избор, или да караме само некви си 20-ина км или да се изгърбим от сечене на долини, а те не са за пренебрегване, особено в частта на гръцките Западни Родопи.. имаше и още 1-2 причини да се откажа, напр. другия човек, с който проектираме и организираме маршрутите ни не можеше да дойде, храната си бе проблем без "сериозна" хладилна чанта, а и ние сме група от нормални хора, т.е. това не беше подходящо за широк кръг участници.. Та направихме Странджа, беше си перфектно и много по-лесно. Накратко, мисля че сме щастливци, че Родопи е над 70% в БГ.

@dob111
И турска Странджа изглежда привлекателно. Само не знам местното население как е там


Не само изглежда :). Карал съм там, веднъж само, но маршрута бе правен за асфалт (и преди мразех асфалата, но след тва каране в средата на юли по асфалт, без грам чонг сянка, с лепнещи МТБ гуми.. го ненавиждам и си обещах, че друг път няма да си го причинявам). Иначе, Турска Странджа е малко, но без да се усеща, по-висока от БГ частта на Странджа, същата разстителност, но.. селата са уникално готини!! Не като архитектура, а като усещане че си попаднал 100г. назад и най-вече, невероятното топлото посрещане от местното население, което намерихме там!!! За малко БГ села, вън от Родопа планина, мога да кажа същото, уви..
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот xcII » Вто Авг 30, 2011 1:25 pm

Ами вече има :smash: :^:
вж. viewtopic.php?f=3&t=96940 :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот sensation_blue » Пон Ное 07, 2011 11:42 pm

Здравейте,
Преди малко гледах едно филмче по Travel TV за Дивите Карпати. Някъде бяха споменати по-горе и затова реших да споделя, защото бях очарован от красотите на дивата природа там..
В момента линк мога да дам само за непреведената версия (на английски), като съм отбелязал точно тази част, в която се споменава, че най-приятният начин за разходка там е с планинско колело... Но за да оцените всичко си го пуснете от началото...
http://www.youtube.com/watch?v=e6FHRBBCtF0&t=22m35s
Надявам се да заинтригувам някой, защото определено се замислих с колело или без да събера средства за догодина да се разходя там... Ако има и други заинтересовани нека се обадят дано успеем да измислим нещо, защото както е тръгнало и там дървосекачите вилнеят :smash: и не се знае скоро дали ще ги има тези красоти.... дано да греша.

п.с. Фауната там не е за подценяване (много мечки, вълци и т.н...) но това придава допълнителна тръпка и приключението би било страхотно :)
Аватар
sensation_blue
 
Мнения: 529
Рейтинг: 1794
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:34 pm
Местоположение: Габрово

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот Сашо » Пон Ное 07, 2011 11:48 pm

Някакъв тип май щеше да кара на там, ама не знам какво направи: viewtopic.php?f=49&t=64809&start=30#p734073 :dontknow:
Аватар
Сашо
 
Мнения: 308
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 10:13 am

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот sensation_blue » Вто Ное 08, 2011 9:09 am

Благодаря, жалко че чак сега го видях, но нищо по-добре късно от никога, ще видя какво е направил :)
Аватар
sensation_blue
 
Мнения: 529
Рейтинг: 1794
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:34 pm
Местоположение: Габрово

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот dob111 » Пет Яну 27, 2012 4:10 pm

Не забравяйте...че освен КЕ има и други епични и прекрасни карания, като всеки маршрут си има свое лице и специфика! Лично аз предпочитам когато съм с колело повече да карам(че дори по шосето) отколкото да нося! Въпрос на усещане и лична гледна точка. Различните неща са яки по собствен начин...
Та в този контекст - който има идея за епично каране може да сподели - да помечтаем и плануваме в тая тотална зима. На мен ми се върти идея за каране Дунав-Бяло море - как точно - ще видим, има време, има варианти...живот и здраве...и сухи лета... :nuts: :nuts:
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот pavle » Нед Фев 26, 2012 2:21 pm

http://www.gpsies.com/map.do?fileId=zhdivbcaiuhckfal

направих примерен трак от Ивайловград до морето плътно по границата. Обмислям с един приятел да използваме първите почивни дни в началото на май. Чудя се дали да не удължа маршрута малко на запад, за да стане подходящ за 8 дни. Текущата версия на трака си мисля, че е ок за 5 (средно по 1300-1400 метра денивелация на ден/~60км) . Трака е изцяло от наша страна. Не се влиза в Турция никъде. Някакви препоръки свързани с маршрута?
Инициатива "Алабак"
аз ремонтирам колото си при Пацо - Вело 2009
Аватар
pavle
 
Мнения: 315
Рейтинг: 1550
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 12:38 pm
Местоположение: CA / PA

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот dob111 » Нед Фев 26, 2012 2:50 pm

Поразгледах трака с Гугъл Земя. Няма съмнение, че идеята е страхотна и местата ще са чудни.
Но сподели как състави маршрута, ползва ли някакви топографски карти? Не че не може само с Гугъл Ърт да се състави трак. Лично за мен по добро от него няма(като за неползващ GPS) - най яката машина за мечти и идеи!
Като се изключи следата на трака ти и на Гугъла се вижда път под нея.
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот Admin » Нед Фев 26, 2012 6:09 pm

Не знам защо тази тема я бяхте сложили в Анкети...
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот pascoff » Пон Фев 27, 2012 3:22 pm

pavle написа:http://www.gpsies.com/map.do?fileId=zhdivbcaiuhckfal

направих примерен трак от Ивайловград до морето плътно по границата. Обмислям с един приятел да използваме първите почивни дни в началото на май. Чудя се дали да не удължа маршрута малко на запад, за да стане подходящ за 8 дни. Текущата версия на трака си мисля, че е ок за 5 (средно по 1300-1400 метра денивелация на ден/~60км) . Трака е изцяло от наша страна. Не се влиза в Турция никъде. Някакви препоръки свързани с маршрута?


Точно по това време Байкария ще правят същото каране, само че в обратна посока - от морето до Свиленград :) Повече подробности от тях, но като цяло идеята е да се направи обиколка на България по всичките и граници. Разбира се маршрута е разделен на етапи и това е първия от тях. Дано по-скоро да пускат информацяита за тази инициатива та да се зарибяваме :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот sailman » Вто Фев 28, 2012 12:10 am

pavle написа:..направих примерен трак от Ивайловград до морето плътно по границата. Някакви препоръки свързани с маршрута?

Павка, в участъка от Свиленград до Ивайловград не може да се мине по тези места, дето си ги начертал.
1-во: От Застава "Асен Илиев" до застава "Стоил Косовски" път точно по границата, както си го чертал не съществува. Теренът е силно пресечен, макар да не му личи, и надморската височина и денивелациите да не са големи. Също така няма възможност да се кара покрай река Дерекьой. Това не сме го проверили лично, но от височината Шейновец разгледахме внимателно терена и не личеше да съществуват пътища по границата. За това и избрахме нашият вариант, като единствено възможен. Сиреч - използвахме прикриващите пътища покрай кльона. Когато тук-там пътят се доближаваше до граничната бразда, не ни се стори възможно карането по самата нея. Много е разрушено, стръмно и обрасло. Изглежда равно и ниско, ама Гугъл Земята лъже...Баирчетата са стръмни и гадни. От 349 пирамида нататък, терена става непроходим. Долината на Граматиковска река и прочее по-малки дерета, също правят минаването през този участък невъзможно.

2-ро: От застава "Войвода" до Ламбух, също не съществува път, така както е по твоят трак. Единственият възможен (и при това в доста лошо състояние) е използваният от нашата група.
Нататък: След язовира, по долината на Арда не може да се мине. Има гадно дере и овраг, някъде около "Калето". Не минахме от там, щото местните ни отказаха...И добре стана, че малко след като тръгнахме, пуснаха вода от язовира. А тогава нивото на реката в дерето се дига с два метра...Сещаш се, вярвам, какво щеше да стане. А можеше да няма наблизо човек, дето да ни предупреди... :erm:
Та, варианта по долината на Арда и през Славеево, го отписвам, въпреки, че на пръв поглед изглежда по-състоятелен и кратък. Проблемният участък около дерето на онази рекичка обаче, го обезсмисля.
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот pavle » Сря Фев 29, 2012 10:01 am

Камба, :beer: . Като се добера до по-читав интернет ще променя маршрута.

@dob111 с помощта на google earth-a, но смятам да прегледам и други карти преди да дойде време.
Инициатива "Алабак"
аз ремонтирам колото си при Пацо - Вело 2009
Аватар
pavle
 
Мнения: 315
Рейтинг: 1550
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 12:38 pm
Местоположение: CA / PA

Re: Имате ли по-интересни алтернативи на маршрута "Ком-Емине"

Мнениеот xcII » Пет Мар 02, 2012 3:51 pm

Admin написа:Не знам защо тази тема я бяхте сложили в Анкети...



Ами поради въпросителната форма на темата, от една страна и от друга, че ми се струваше, че да се постави въпрос за алтернативи на "Ком - Емине" звучи еретично.. :P :smash:

Наистина се радвам, че хора почнаха да споделят в тази тема свои идеи за многодневни планински маршрути (т.е., без или с минимум асфалт) по места, които не са толкова популярни като КЕ и с удоволствие ще поуствам референции в тази тема към теми във Форума, описващи реализации на такива маршрути в България и "около" нейните граници, подобни на тази на @sailman и сие, за да не оставят разпръснати из дебрите на архивите, щото идеи хубаво, но важно е и да се карат.. :D :agree:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: andriii, martin.radev и 28 госта