От платформи към автомати

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Чет Май 10, 2007 1:41 pm

От вчера съм с автомати.

Усещането?

Може да се сравнява с оргазъм или торта "Better than sex" :bowdown:

Първо, човек ускорява като фурия - докато се усетиш и вече летиш с 30-40км/ч :D

А и какви скокчета могат да се правят! Можеш да си скачаш - задно, предно, комбинирано, на място - докато ти падне веригата :D

Едно падане като талпа: докато се разминавах с кола в тясна улица, на метър пред мен на асфалта стъпи залюхан пешеходец - заковах лице в лице пред него, и в този миг на моментен покой докато превключа се хласнах на земята. Е, поне тогава автоматите се откачиха.

А те са марка VP модел X83 (хибридни). Обувки Exustar за MTB половинки.
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот spirit » Чет Май 10, 2007 2:15 pm

Честитито, но само да отбележа ,че това със скачането и без автомати става.
Jedem das Seine .
Аватар
spirit
 
Мнения: 681
Рейтинг: 1701
Регистриран на: Нед Юли 10, 2005 12:56 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Чет Май 10, 2007 2:21 pm

vladimir.dzhuvinov написа:От вчера съм с автомати.

Усещането?

Може да се сравнява с оргазъм или торта "Better than sex" :bowdown:


:)

Както по-нагоре в темата ми отговориха на мене: Welcome to the club! :beer:

Сега очакваме включване от Bikezilla :)
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikezilla » Чет Май 10, 2007 11:08 pm

включ! ;)

ми голям кеф е... само да имаше време за каране :irked:
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Чет Май 10, 2007 11:31 pm

Леле, какво установих тази вечер: за оптимално и бързо каране е изключително важно парчетата да са точно под "възглавничката" на ходилата!

Бях на бира в едно пловдивско заведение с приятели. Понеже нямаше какво да правя, свалих си обувките, извадих си инструмента, и се зачоплих по парчетата. С малко проби и ръчкане успях да ги наглася доста прецизно.

После, карайки по пътя за дома усетих страшна разлика :nuts:

На едно място даже изхвръкна цяло паве изпод гумите, добре че не цапардоса минувач :D

Тази нощ сигурно няма да мога да спя от емоции :banana:
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Ruckus » Пет Май 11, 2007 1:59 pm

vladimir.dzhuvinov написа:Тази нощ сигурно няма да мога да спя от емоции :banana:


Сигурен ли си, че не става дума за полюции? ;)
Ruckus
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 10, 2007 10:22 am
Местоположение: София

Мнениеот did » Пет Май 11, 2007 9:25 pm

Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Harka » Пет Май 11, 2007 9:35 pm

vladimir.dzhuvinov написа:Бях на бира в едно пловдивско заведение с приятели. Понеже нямаше какво да правя, свалих си обувките, извадих си инструмента, и се зачоплих по парчетата.

:crazy:
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот RAM-FR » Пет Май 11, 2007 10:27 pm

did написа:ЦЪК

:D :D :D



:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Аватар
RAM-FR
 
Мнения: 3516
Рейтинг: 1958
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 12:56 pm
Местоположение: София

Мнениеот Grash » Сря Юни 06, 2007 8:32 pm

И аз вече съм в отбора ;) Малко късно се включих, имайки предвид, че карам шосейка, но по-добре късно... нали...
Впечатленията от кратко предблоково и мокро каране са много добри. Веднага усетих, че докато при обикновените педали става въпрос за "натискане", то при тези с автомати вече говорим за "въртене" :) Не усетих проблем при закопчаване/откопчаване, но нека да покарам по-дълго. :beer:
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Сря Юни 06, 2007 8:48 pm

RAM-FR написа:
did написа:ЦЪК

:D :D :D



:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:


:bowdown: :bowdown: :bowdown:
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Сря Юни 06, 2007 9:18 pm

Grash написа:И аз вече съм в отбора ;)


Welcome to the team then :D

Аз след известно каране с автоматите започнах да усещам леко напрежение и болка от вътрешната страна на колената. Позата ми се струваше някак си твърде разкрачена и предположих, че е от това. Преместих парчетата максимално към външната част на обувките, така че краката ми да се възможно най-прибрани към курбелите. Неудобното чувство веднага изчезна и сега се чувствам добре.

Събота на гребния канал при много бързо завъртане на педалите десния ми крак изхвърча от автомата. Ако ми се случи отново смятам да увелича малко натягането на парчетата.
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Grash » Сря Юни 06, 2007 9:27 pm

Лелее... ти колко RPM развиваш бре :rofl: Сигурно отстрани като те гледа човек и не ти се виждат краката :rofl: Засега нямам база да усетя дали са ми добе парчетата, но в понеделник най-вероятно ще разбера.
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Сря Юни 06, 2007 9:52 pm

Покарай малко, и ако усетиш макар и лек дискомфорт, помисли на какво може да се дължи и направи корекция на парчетата.

За крачните мускули открих интересна тренировка - намираш баир с 5-10% изкачване, след което започваш да въртиш нагоре само с един педал, другия крак нека просто виси. После след няколко стотин метра сменяш краката.

За такова трениране се сетих миналият уикенд, когато с приятел карахме над Пловдив, по асфалта към с. Руен.
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот screamBoy » Чет Юни 07, 2007 1:17 am

всъщност с платформа може да има мускулна тяга в около 2/3 от оборота, това че не всеки се е научил не значи че като сложи автомат ще му ползва напълно възможностите за тяга - че ще ползва 100% от оборота (или 96, айде, без мъртвите точки)
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот bodo » Чет Юли 05, 2007 12:54 pm

едно интересно линкче
http://www.parktool.com/repair/readcalvinscorner.asp?id=174
Аватар
bodo
 
Мнения: 311
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 1:49 pm

Мнениеот perfor » Съб Юли 07, 2007 9:11 am

Аз си карам с обикновени педали. Не знам дали си заслужава за градско да слагам на бараката автомати??? :dunno: Доста често ми се налага да спирам.
Ich trinke um meine Probleme zu ertrinken, aber diese Bastarde koennen schwimmen!
Аватар
perfor
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Фев 12, 2005 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Съб Юли 07, 2007 9:46 am

perfor написа:Аз си карам с обикновени педали. Не знам дали си заслужава за градско да слагам на бараката автомати??? :dunno: Доста често ми се налага да спирам.

За градско няма смисъл, аз съм с автомати (понеже нямам градско колело, а карам нявсякъде с планинското) и от толкова "откач-закач" дясното парче е в пъти по-износено от лявото... Има вариант за града да си слагам старите платформи, но не ми се развъртат педали да ги сменям преди всяко планинско каране и си карам с автоматите постоянно.
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Kitolino » Съб Юли 07, 2007 7:40 pm

Здравейте,

от месец се присъединих към вашият клуб.

Карането осезаемо се промени, това за 20% повече сила си е вярно ;) .

Имам едно проблемче:
При каране се чува нещо като "джвакане" от педала, все едно да ходиш с мокри обувки, звукът е същият.
Това го чувам от левият автомат и си мисля, че проблема е във вече поотхлабената пружина ( при монтирането на автоматите пружините бяха отхлабени, за да привикна по-бързо с тях ) :), но тук идва и елемента, че все още ми е трудно бързото и точно откопчаване.
Та се чудя дали ако затегна пружината на левият автомат ще спре " джвакането" и дали ще ми наруши откопчаването.

Ако продължа да още малко да карам така за да направя някаква техника, дали ще износя парчето ?

Горе долу това са ми чуденките, бирена емотикона ще има за всеки :beer:

Благодаря.
Изображение GSE - Геодезия, Кадастър, Вертикално планиране и други. 0877/290-235 Изображение
Аватар
Kitolino
 
Мнения: 402
Рейтинг: 1485
Регистриран на: Нед Авг 13, 2006 11:17 pm
Местоположение: Пловдив/България

Мнениеот bikezilla » Съб Юли 07, 2007 9:53 pm

Ако споменеш с какви педали и обувки караш, ще е по-лесно да се отговори ;)
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот jivkonik » Съб Юли 07, 2007 10:57 pm

Kitolino написа:Здравейте,

от месец се присъединих към вашият клуб.

Карането осезаемо се промени, това за 20% повече сила си е вярно ;) .

Имам едно проблемче:
При каране се чува нещо като "джвакане" от педала, все едно да ходиш с мокри обувки, звукът е същият.
Това го чувам от левият автомат и си мисля, че проблема е във вече поотхлабената пружина ( при монтирането на автоматите пружините бяха отхлабени, за да привикна по-бързо с тях ) :), но тук идва и елемента, че все още ми е трудно бързото и точно откопчаване.
Та се чудя дали ако затегна пружината на левият автомат ще спре " джвакането" и дали ще ми наруши откопчаването.

Ако продължа да още малко да карам така за да направя някаква техника, дали ще износя парчето ?

Горе долу това са ми чуденките, бирена емотикона ще има за всеки :beer:

Благодаря.

На моите педали TIME ATAC XS им скрибуцат леко пружинките на автоматите при въртене, като ме подразни много пръсвам малко със маслен спрей и звука спира за някоя и друга седмица, после пак се появава.
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Kitolino » Нед Юли 08, 2007 3:58 pm

bikezilla написа:Ако споменеш с какви педали и обувки караш, ще е по-лесно да се отговори ;)


Извинявам се, че пропуснах този важен аспект :I .

Педалите са Шимано М505, но малко по-стар модел са ( настройката на пружината е отгоре, не отсрани ), а обувките са Scoot Trial 2007 модел.

Металните парчета на обувките ги изчистих, понеже си помислих, че е от там "джвакането", но уви ..
Изображение GSE - Геодезия, Кадастър, Вертикално планиране и други. 0877/290-235 Изображение
Аватар
Kitolino
 
Мнения: 402
Рейтинг: 1485
Регистриран на: Нед Авг 13, 2006 11:17 pm
Местоположение: Пловдив/България

Мнениеот bikezilla » Нед Юли 08, 2007 4:40 pm

Scott trail са модели с достатъчно висок грайфер, та възможно е "джвакането" да е породено от контакт/триене м/у подметката на обувката и част от педала. Т.е. да става въпрос за скърцане "каучук трие в метал"... my 2 cents.
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот Kitolino » Нед Юли 08, 2007 6:46 pm

bikezilla написа:Scott trail са модели с достатъчно висок грайфер, та възможно е "джвакането" да е породено от контакт/триене м/у подметката на обувката и част от педала. Т.е. да става въпрос за скърцане "каучук трие в метал"... my 2 cents.


Благодаря ти, проблема е породен точно от тази причина.
Седнах пред колелото и закопчах обувката, врътках си свободно, за да видя от къде идва скърцукането и ...
... грайфера на обувката стъпва върху крайният ръб на педала ( над надписа Shimano ).
:bawling:

Явно ще си "джвакам" :)
И името съм объркал на две места - Scott Trail :beer:
Изображение GSE - Геодезия, Кадастър, Вертикално планиране и други. 0877/290-235 Изображение
Аватар
Kitolino
 
Мнения: 402
Рейтинг: 1485
Регистриран на: Нед Авг 13, 2006 11:17 pm
Местоположение: Пловдив/България

Мнениеот boian » Вто Юли 10, 2007 11:24 am

Ми вече от един месец карам с автомати ,като ги редувах ту автомати ту платформи бих казал ,че се чуствам доста добре закопчан ,почти веднага успях да свикна с разкопчаването на време.Чесно казано клипса ми харесва повече ,малко е тегаво на завойте ама иначе надоло си се фърчи без проблеми и без да трябва да си нагласям краката на педали в движение. :)
Аватар
boian
 
Мнения: 942
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Сря Сеп 15, 2004 11:02 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот RAM-FR » Нед Юли 29, 2007 9:29 pm

Вече 2 дена съм "закопчан" и е много яко. Само един път паднах след една контра не можах да откопчая на време. :D
Аватар
RAM-FR
 
Мнения: 3516
Рейтинг: 1958
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 12:56 pm
Местоположение: София

Мнениеот EmZo » Чет Окт 11, 2007 10:23 pm

Айде и аз да се включа. От около около 5 дни карам закопчан, карах по различни терени в различни атмосферни условия общо около 130-140 км...

СТРАХОТНО Е!!!

Още като се качих пред магазина, след като си взех педалите, първите няколко кръгчета го усетих, никакви проблеми - откопчаване и закопчаване. След което директно на другия ден последва изпитание в реални условия.

За нагоре няма какво да обсъждам, на черен баир се усеща още повече благинката. В този ден спускането беше по нещо като стар римски път, каменист. Просто страхотно нямаше никакъв страх, имаше само удоволствието от факта че не ти се разместват постоянно краката преминавайки през камъните с висока скорост. Не губиш концентрация в наместването им. Чудесно.

Днес ги пробвах и по стръмна технична пътека на изклиючително мокър терен, корени кал трева и тн. Не слязох никъде заради автоматите. :^:

Само едно талпосване, още пред магазина, ама това е щото исках да пробвам колко в последния момент мога да се откопчая.
Абее положението е :D :banana: :banana: :banana: !
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Съб Окт 13, 2007 10:19 am

Welcome to the club :beer:

Аз вече като се кача на колело без автомати се чувствам неестествено :D
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот outfaced » Чет Окт 25, 2007 7:44 pm

да ъпна па малко темата с една питанка ...
все пак кои автомати бихте препоръчали за начинаещ.

Тия дет са карали много на автомати, отричат такива с платформи, ама аз си мисля че кат за по неопитен бива да са с платформи(ATAC ги скипвам по таз причина), но поне да са с двустранни автомати.

Аз лично първо се насочих към MALLET ... обаче мноу пари бре
и за сега съм се спрял на тва
Изображение
шимано PD-M647

50-60 евро, само дет нещо ги няма май в БГ
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот EmZo » Пет Окт 26, 2007 12:21 am

Не съм карал конкретния модел, който ти си посочил, но при моите:
Изображение

Автомата по-средата си изпъква доволно над нивото на платформата и когато караш незакопчан с обикновени обувки преччи. Съответно не си стъпил стабилно на платформената част. Когато се закопчаеш обаче, обувката стъпва И върху платформата което може да се каже, че създава допълнително удобство.
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Sprinter и 22 госта