Избор на велосипеди

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Избор на велосипеди

Мнениеот the_rookie » Сря Мар 29, 2023 12:54 pm

Да ви кажа честно аз не бих дал толкова пари за такъв велосипед, още повече ако ходите в планина с него! Тоя тип колела (не визирам конкретнте) си приличат малко с "масовото ново строителство по черноморието " в часта, в която плащаш много повече от това което получаваш в лъскавата опаковка! Насочени са към хора които не разбират от материята, които макар и рядко, след каране на таковам се отказват от колоезденето, вместо да се запалят. Понякога ги сглобяват колкото да седят прави в магазина, като често след покупка има проблеми за дооправяне. Тъй като нямам лични впечатления от въпросната верига която ги предлага, благородно ще допусна че тя е изключение! Конкретно предложените модели са остарели като концепция и въобще не са за хора които възприемат велосипеда," и като показен символ на някакъв статус,... някъде". Мисля че е добре да опознаете вторичния пазар преди да решите как да постъпите. Има добри колела (не толкова на външен вид) с подходяща функционалност и качество. Голяма част са в София (ако сте там), могат да бъдат видяни и евентуално пробвани, а и за цената човек би могъл да се попазари. Проблема е че отива повече време. Помислете също за глобалното затопляне и инфлацията!
пп Като ръст и тегло как сте?
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Избор на велосипеди

Мнениеот Quantum » Сря Мар 29, 2023 1:09 pm

the_rookie написа:Да ви кажа честно аз не бих дал толкова пари за такъв велосипед, още повече ако ходите в планина с него! Тоя тип колела (не визирам конкретнте) си приличат малко с "масовото ново строителство по черноморието " в часта, в която плащаш много повече от това което получаваш в лъскавата опаковка! Насочени са към хора които не разбират от материята, които макар и рядко, след каране на таковам се отказват от колоезденето, вместо да се запалят. Понякога ги сглобяват колкото да седят прави в магазина, като често след покупка има проблеми за дооправяне. Тъй като нямам лични впечатления от въпросната верига която ги предлага, благородно ще допусна че тя е изключение! Конкретно предложените модели са остарели като концепция и въобще не са за хора които възприемат велосипеда," и като показен символ на някакъв статус,... някъде". Мисля че е добре да опознаете вторичния пазар преди да решите как да постъпите. Има добри колела (не толкова на външен вид) с подходяща функционалност и качество. Голяма част са в София (ако сте там), могат да бъдат видяни и евентуално пробвани, а и за цената човек би могъл да се попазари. Проблема е че отива повече време. Помислете също за глобалното затопляне и инфлацията!
пп Като ръст и тегло как сте?


Здравейте,
Разбирам напълно казаното от Вас, но не мога да си позволя два велосипеда за по 6-7 хил. лв., а дори и при тях все ще има поне един кусур. Варианта за употребяван такъв може би е добър за някой, който разбира и знае за какво да гледа при покупката, при мен не стои на дневен ред, освен ако нямате нещо конкретно предвид.

Аз съм 182 см, 86 кг, жена ми е 162 см, 50 кг.

Мога ли да помоля за информация конкретно каква е разликата между въпросните велосипеди на HEAD, тези на RADON в темата по- горе и велосипед, който Вие бихте избрали за себе си, разбирам, че ще бъде доста по- скъп.
Подобни сравнения ще ми помогнат, а и на други хора като мен, какво да гледаме, на какво да обърнем внимание, когато избираме и какво да очакваме от по- скъпия велосипед, как ще се отрази по- скъпата част при каране. Така по- лесно ще разберем с какво си струва да се направи компромис и за какво си струва да се дадат малко повече пари.

За HEAD това, което ми казаха в магазина като предимство е, че правят заварките ръчно и в дейсвителност изглеждат добре - като да няма заварка.
Какво и дали изобщо има значение това, не знам...
Quantum
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 28, 2023 4:16 pm

Re: Избор на велосипеди

Мнениеот nature » Сря Мар 29, 2023 4:46 pm

Drunken MadLoud написа:Здравей. Cube-а бих го изключил директно. Ако си решил да вдигаш границата на бюджета до Canyon-a, мисля че по удачната дилема, би била между въпросния Canyon и
https://www.radon-bikes.de/en/mountainbike/hardtail/jealous-al/jealous-al-80-2022/.
Canyon-а е с една лека идея по съвременна геометрия, също и някои от компонентите са малко по-добри, но за мен лично плюсовете и преимуществата на Jealous-a, са проходните Boost оси на рамката и вилката, както и окабеляването на рамката предвид възможността за монтаж на телескопично колче в бъдеще. :beer:


Би ли обяснил защо би излюлич Cube Attention SLX, тъй като и аз се насочил към този модел? Направо ме отчая. Cube Acid по-добър ли е или не заради така нехаресвания Срам?

https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... d-gry-gry/
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на велосипеди

Мнениеот nature » Чет Мар 30, 2023 12:45 am

ashm4n написа:Здравейте!

С жена ми решихме да си вземем по един велосипед. На 31 години съм и първия ми и последен "бегач" както казвахме някога беше един Лидер Доберман, който съм карал последно около 2005 година.
Разрових се из модерния велосипеден свят да потопя крачетата и да се запозная малко с нещата преди да задавам въпрос и видях, че нещата доста са се променили. Като малък си спомням, че избора беше 18 или 21 скорости :D. За цената да не говорим, че лидерчето беше 160 лева + още 10 за "аеро капли". А да и дисковите спирачки бяха топ гъзария.
Та по темата, търся малко помощ с избора. Като изисквания (може да ме пренасочите ако съм се ориентирал грешно) но ми хареса идеята на предавките с 1 зъбчатка отпред (били те 1х10/11/12), хидравлични спирачки, предполагам алуминиева рамка (до колкото разбрах добрите стоманени отиват в доста висок ценови диапазон, може и да греша), както и 29" гуми за мен, понеже съм 1.94. Бюджета за двете е около 3 - 3500. Ще се използват основно извън града на разходки по планини и такива или из парковете. Няма да ги блъскаме здраво по тежки трасета, но все пак държа да са по-качествени и здрави.
Изкарал съм няколко примерни от допустим ценови диапазон, но не съм въоръжен с нужните знания за да сравня адекватно компонентите и да преценя кое къде има предимства и къде недостатъци. Отворен съм и към предложения извън изброените.

https://www.decathlon.bg/p/329346-20178 ... e-siv.html

https://kadenas.bg/CROSS-FUSION-PRO-29-2022

https://dragzone.bg/velosipedi/planinsk ... d-12-47005

https://aquamatrix.bg/xc-bikes/12587-25 ... siped.html

https://www.bikecenter.bg/velosiped-29- ... -comp-red/

https://velomasters.bg/velosipedi/plani ... black-matt

Поздрави!



Моят случай е подобен колега, е не съм женен и съм малко на далавера в случая, защото ще търся да купя само 1 колело и няма да ми вдига нервите жена, в кръга на шегата и не само :D Но и аз като теб, след дълги години реших да си купя байк, обаче много малко разбирам и доста се лутам, но търсейки понаучавам някои неща, като например, че въздушната вилка е по-добра от пружинната :D Тъкмо си бях харесал този Атеншън СЛХ, който и ти си изброил от вариантите, които оглеждаш, викам уау страшен е, Деоре не знам си какво, уж много по-добро от Срам командите и тук като прочетох, че бил слаб, малко се отчаях, ама какво означава слаб за някой без никакъв опит, тука има байкърите дето не са слизали от колелото от 40 години и могат да отидат и да си сглобят колело сами в магазина, а ние неопитните какво ще разберем, сигурно и колело за 1000 лв ще ни се струва супер :) та някой за 2 бона кола си купуват дето се вика.
Моят съвет е търси повече мнения от хора, които са си купили подобни на изброените велосипеди, които са били в нашата ситуация, могат да ти кажат най-точно какво да очакваш, защото прекалено опитните винаги искат още и още, не се задоволяват с това, което са имали вече и са минали през много колела, няма как вече да ги впечатли нещо за 1500-2000, а и преди няколко години преди инфлациятя, тези колела от този ценови диапазон са стрували с поне 500 лв по-малко, ние имаме малшнса да уцелим най-кривите времена за покупка на нов велосипед.
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на велосипеди

Мнениеот marinrr » Чет Мар 30, 2023 5:55 am

Скоро си купих Спринт Аполон 29 про- втори. Първият беше 26-ца, понастоящем е с мотор! Много бой е видял! Вторият го взех на промоция, която вече няма, но стандартната цена е около 1300 лв. За мен е най- добрият избор за цената си.
marinrr
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 7:42 pm

Re: Избор на велосипеди

Мнениеот nature » Чет Мар 30, 2023 8:46 am

marinrr написа:Скоро си купих Спринт Аполон 29 про- втори. Първият беше 26-ца, понастоящем е с мотор! Много бой е видял! Вторият го взех на промоция, която вече няма, но стандартната цена е около 1300 лв. За мен е най- добрият избор за цената си.


По-опитните веднага ще му намерят кусурите :D Иначе новият трябва да е доста скъп щом е с електрочески мотор
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на велосипеди

Мнениеот RadostinTin » Чет Мар 30, 2023 10:59 am

nature написа:
Drunken MadLoud написа:Здравей. Cube-а бих го изключил директно. Ако си решил да вдигаш границата на бюджета до Canyon-a, мисля че по удачната дилема, би била между въпросния Canyon и
https://www.radon-bikes.de/en/mountainbike/hardtail/jealous-al/jealous-al-80-2022/.
Canyon-а е с една лека идея по съвременна геометрия, също и някои от компонентите са малко по-добри, но за мен лично плюсовете и преимуществата на Jealous-a, са проходните Boost оси на рамката и вилката, както и окабеляването на рамката предвид възможността за монтаж на телескопично колче в бъдеще. :beer:


Би ли обяснил защо би излюлич Cube Attention SLX, тъй като и аз се насочил към този модел? Направо ме отчая. Cube Acid по-добър ли е или не заради така нехаресвания Срам?

https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... d-gry-gry/



Здравей,

Миналото лято си закупих CUBE Attention и моя бюджет беше около 1200-1600лв. Началото на тази година реших лека по лека да започна да го ъпгрейдвам, та да ти споделя.
Искаше ми се да имам повече спирачна сила (не че не ми беше достатъчна), да ама за по големи ротори трябва нова вилка, да ама смениш ли вилаката гаранцията за рамката отпада.
Както и да е,примирих се че гаранцията на рамката отпада и смених вилка, спирачни апарати, ротори,шина,главина с по висок клас такива.....за сега (2 месеца) нямам никакви проблеми с колелото.
Та решиш ли да ъпгрейдваш с нова вилка 150мм. ход имай едно на ум че гаранцията отпада

Поздрави
RadostinTin
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Фев 02, 2023 4:14 pm

Re: Избор на велосипеди

Мнениеот zeedor4o » Чет Мар 30, 2023 1:54 pm

Вилка 150мм ход не е подходяща за тази рамка.

Странно ми е да пада гаранция на рамка при смяна на друг компонент. Каква е разликата дали ще се смени вилка или кормило, напрамер. Пак е нещо различно от стоковото.

По-вероятно е от сервиза да са казали, че пада гаранцията, заради избора на неподходяща вилка за тази рамка. Тогава е съвсем логично да падне, защото се компрометира здравината на рамката.
Аз съм принцът на бял Ram
Аватар
zeedor4o
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 10:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на велосипеди

Мнениеот nature » Чет Мар 30, 2023 5:32 pm

Аз искам да си е готово от магазина, с тия ъпгрейди се напрягам нещо :D не ми се мислят, страх ме е да не объркам нещо ако тръгна да сменям и да заменям, да се окаже неподходящо за рамка и т н.
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Re: Избор на велосипеди

Мнениеот nature » Сря Апр 05, 2023 12:58 pm

ashm4n написа:
Drunken MadLoud написа:Здравей. Cube-а бих го изключил директно. Ако си решил да вдигаш границата на бюджета до Canyon-a, мисля че по удачната дилема, би била между въпросния Canyon и
https://www.radon-bikes.de/en/mountainbike/hardtail/jealous-al/jealous-al-80-2022/.
Canyon-а е с една лека идея по съвременна геометрия, също и някои от компонентите са малко по-добри, но за мен лично плюсовете и преимуществата на Jealous-a, са проходните Boost оси на рамката и вилката, както и окабеляването на рамката предвид възможността за монтаж на телескопично колче в бъдеще. :beer:


Благодаря много на колегата за предложението с Радона, много ми хареса. Изобщо не бях срещал марката в моя "рисърч". То аз като цяло филтрирах под ~1800, та може би трябва да хвърля един бърз оглед и с разширения бюджет. Беше сравнен с canyona, който показах (grand canyon 6), но съпоставяйки двата, Радона много повече ми харесва, почти съм му дръпнал спусъка.
Понеже той е около 2-2100, дайте ако можем до към 3500 да се включим и с едно женско? Принципно мислих да взема еднакви в различни размери, но при 2100 на калпак ще ме стрелят!


Гледам и ти си се насочил към Радона, имай предвид нещо, което днес разбрах, че е до 115 кг общо тегло водач + велосипед + екипировка, за сравнение Кубът държи до 150 кг..че туриш една туристическа раница и ще му е*еш мамата на Радона ако си около 100 или над като мен :D
nature
 
Мнения: 197
Рейтинг: 980
Регистриран на: Съб Юни 11, 2022 9:35 am

Предишна

Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта